Napajanje, naponska jedinica - analiza potrosaca

Učlanjen(a)
28.12.2011
Poruka
180
Jos nisam kabal nabavio. Mozete misliti cetiri radnje obisao i nista. "Imali smo ali nestalo, Nema potraznje pa ne nabavljamo". Danas sam porucio preko interneta.
A hvala za bios uputstva, i ostalo naravno.
 
Učlanjen(a)
28.12.2011
Poruka
180
Dosao kabal, postavio, povezao i upalio kompjuter. Nista. Crni ekran. Ipak se mora u biosu iskljuciti integrisana grafika. Skopcam i vga kabal (da vidim uci u bios) i ponovo startam kompjuter. Iznenadjenje-sistem se podigao, nesto sporije doduse. ali samo slika desktop-a bez ikonica i kursora misa. Znaci samo gledam u ekran i nista ne mogu uraditi. E sad kontam da bi najlogicnije bilo da opet iskljucim hdmi i 750-icu i opet sistem podignem sa integrisanom grafikom i otici u bios i iskljuciti je. Onda povezati sa 750-icom i startati sistem. Jesam li u pravu?
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Ako li nije kasno za ubuduće. Ja imam Gigabajtovu GTX 750Ti na drugom računaru. Slika dole ima dosta izvoda za monitor. Po defoltu integrisana grafička radi dok se ne ubaci klasična grafička kartica sotim što ako imaš integrisanu tada ploča mora da ima izvod na zadnjem panelu da priključiš kabal. Ko na slici dole. Ako ubaciš standardnu karticu kako se to već zvaše tada grafika ide preko nje i na nju ubaciš kabal bilo VGA hadmi ili kakav ti je monitor. Od monitora se počinje. Ako on prima vga ulaz takav kabal kačiš i na grafičku ako je DVI ondak ide DVI na grafičku karticu. Mada kod tih kombinacija možeš da se 'ajebeš pa da ti ne radi već će ti trebati aktivni dapter kao meni za hdmi to vga jer običan adapter neće da ti radi.
Drugo valja da imaš neki live Linux ili Strelec boot OS bilo na disku bilo na fleški i njega bocneš dok diskove otkačiš. Kada upališ računar ako se OS učita sa fleške ili diska i sve radi to je to. Ne bitno je kako ti radi Windows na hard diskovima ili ssd. Jer ako ne radi ima samo desktop nema ikonica nema to veze sa grafičkom. Ili ima slike ili nema slike nema tu sredine. Ako ima sredine grafička ne radi kako treba ili monitor a to će ti još Strelec da kaže.
IO+panel.jpg
1000.png
 
Učlanjen(a)
28.12.2011
Poruka
180
Hvala Talaba na trudu i detaljnom objasnjenju.
Ja sam vec skoro bio i odustao od tih stimanja, a naponsku sam drugu kupio, hdmi-hdmi mini kabal isto kupio. I kad mi Dubioza u zadnjem postu napisa da odnesem majstoru ja zablokirao i odustao. Koristim ovu integrisanu. Sin se zali da mu igrice stekaju, ali na postavkama smanjimo i nekako gura. Ali stvarno bi trebao osposobiti ovu graficku. Moram se ponovo zauzeti.
Moj monitor ima VGA i hdmi, a graficka VGA, DVI i mini hdmi (sto mini. ne znam). I ja sam kupio taj kabal hdmi-mini hdmi spojio i desio mi se gore opisani problem. Graficka je prije radila u dell inspirion bez problema, ali uz napajanje od 500 w.
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Uostalom štaće ti mini hdmi kada ima VGA i ploča i monitor šta fali kablu da je VGA? Drugo možda ti zaista treba jače napajanje barem 450W za tu grafičku. I ne moj više da kupuješ te nestandardne ploče makar i da su zabadava jer poslije upadaš u probleme. Na drugim forumima večita polemika uzimaju najeftinije ploče na nju kače jake procesore i svi slotovi sa memorijom pa uzmu slaba napajanja pa stalno te im nešto ne radi. Ja sam recimo uzeo dobru ploču i najeftiniji procesor ovaj Ryzen 3000 pa tako celu godinu terao pa posle uzeo jači Ryzen kao nadogradnju..... pa sledeće godine jaču grafiku od moje 6 godina stare....A sve je počelo od napajanja. Bila povoljna cena ja uzeo Raidmax od 1000W ima već više godina, baš gledam cene danas su napajanja baš skupa. Prošle sam naleto na povoljan Čiftek od 800W i uzeo ga stojao je godinu dana za ukras kad pre neki mesec crklo napajnje na majčin PC i ja ga bocnuo i PC radi. Sada ću opet da pratim cene napajanja da uzmem za rezervu i to 800W minimum ako naletim. Na ovaj moj Raidmax je crko ventilator ja ga otvorio i stavio mu drugi u biosu podesio brzinu i to je to.... Tako ti je mala moja kada ljubi bosanac. :):):);););):):) :bfghb: :bfghb: :bfghb: :bfghb: :bfghb: :bfghb: :bfghb: :bfghb: :bfghb: :bfghb: :bfghb: :bfghb:
 
Učlanjen(a)
28.12.2011
Poruka
180
Svaka cast druze, sve sto si napisao je 100% ispravno. Ja sam se zaletio. Privuklo me hp brend sa 16 gb ram-a ddr4, ssd, i procesor i5 6500 za nekih 130 eura (270 KM). Povoljno, ali sad nastaju problemi. Mislim. meni za moje potrebe je super (nisam vise gejmer, a bio sam), ali sin od 11 godina ima svoje zahtjeve. Kazem, jos nekako guramo sa ovom integrisanom grafikom, ali vrlo brzo ce traziti vise. Drugovi iz razreda imaju ovo, ono itd... Znaci kupovati komponrnte dio po dio i spremati konfiguraciju za sebe, tj. sina.
 
Učlanjen(a)
28.12.2011
Poruka
180
RIJEŠENO
HDMI kabal je prekidao, tj. dio sa mini hdmi nastavkom koji ide u grafičku karticu. Blagi dodir rukom i pojavi se slika. Zamijenio kabal (DVI to HDMI) i sve proradilo. Još uvijek nisam primjetio simptome nedovoljno wati kod napajanja. Nadam se da i necu, ali cu pratiti. Sistem je za sada stabilan. Sin je probao i igricu koja je malo stekala na integrisanoj grafici i ok. Vidjet cemo da li ce tako i ostati.
Hvala jos jednom na pomoci i savjetima.
 
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.656
Interesantno da mi Forum nije izbacio obaveštenja da se diskusija nastavila ... inače bih ti odmah rekao u čemu je najverovatnije problem
Zbog ostalih koji možda prate temu, da dopunim informacije
Skopcam i vga kabal (da vidim uci u bios) i ponovo startam kompjuter. Iznenadjenje-sistem se p odigao, nesto sporije doduse. ali samo slika desktop-a bez ikonica i kursora misa
prikazao ti se desktop br 2 (ili čak 3 ili 4...). Glavni nisi video jer nije išao signal. Uzroci su ili konektor, ili kabl, ili ulaz u monitor.
Da si nekim čudom priključio više monitora na sve izlaze sa grafičke (HDMI//DVI-1/2//VGA) bilo bi ti jasno :)
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top