Napajanje, naponska jedinica - analiza potrosaca

Učlanjen(a)
28.12.2011
Poruka
180
Treba mi alat da saznam koliko koja kompopnenta vuce snage od napajanja. odnosno koliko w mi ostane slobodno-
Da li ima u windowsu tako nesto ili neki program moze to odraditi?
Hvala
 
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.656
Ima toga koliko hoćeš
Kod:
https://www.newegg.com/tools/power-supply-calculator/
https://www.coolermaster.com/power-supply-calculator/
https://www.bequiet.com/en/psucalculator
https://pc-builds.com/power-supply-calculator/
....
a možda najdetaljniji
Kod:
https://outervision.com/power-supply-calculator
http://powersupplycalculator.net
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
28.12.2011
Poruka
180
Hvala ljudi

Upravo sam probao sve koje ste mi preporucili i svi se razlikuju u procjeni. Power SuplyCalculator preporucuje 400w, dok svi ostali idu od 180w do 280-300w maksimalno. E ad da li je do mene i mojih podtaka ne znam.
U glavnom radi se o tome da li hp prodesk 600 G2 (i5 6500, 16 GB DDR4, SSD 250, HDD SATA 1TB) podrzava graficku nvidia gt 750ti 2GB, tj. naponska jedinica koja je 280 w?
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.656
Propustio si jednu bitnu stavku. Matičnu ploču. Istina, za te brand name mašine teško se nalaze takvi podaci. G2 - da li je u pitanju malo kućište sa mini (30W), mikro (60W) ili FULL ATX (70W) modelom. Trebalo bi da je SFF (mini).

Da li podržava navedenu grafičku - naravno, to je ipak mašina ne tako stara. Ta grafa je odličan izbor jer vuče malo struje.
Pomenuti kalkulatori često će za preporučeno napajanje dati neko (dosta) jače, što naravno ima rezona. Ali motivi za to im nisu sigurnost nego profit.

Najpre, računaš maksimalnu potrošnju za najjači scenario - full load (igrice :D).
Grubo, grafa ne može da povuče više od 60W, proc 65W, ploča 70W (za full atx), to su najveći potrošači, zbirno ~ 200W (195).
Nisi naveo da li je mem jedan, dva ili više štapa, koliko ventova, dvd rezač, periferije ... Ostatak može da povuče nekih 60-ak W. Dakle, napajanje od (realnih) 260W ali u radu pod opterećenjem, treba da zadovolji osnovne potrebe. Ukratko, treba ono od 350W (zapravo 330, ali to su egzotika).
Kvalitetno, brendirano, pristiojno napajanje, sa bronze (80+) sertifikatom, još bolje ako je gold.
NN Kinezi 500-600W, isporučuju realno do ~250W.
Ako možda tu i tamo ubodeš poneki usb, kamericu, dodaš hard, ssd ... treba kvalitetno pod obavezno.

Ako imaš optimalan setap, mini ploča, jedan memorijski štap, nemaš dodatne periferije, samo fabrički kuleri, itd ... onda je potrošnja 190-200W. Tada to tvoje od 280W (pretpostavljam originalno, 80 PLUS Platinum) zadovoljava sigurno. Ima malo i rezerve.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
28.12.2011
Poruka
180
Propustio si jednu bitnu stavku. Matičnu ploču. Istina, za te brand name mašine teško se nalaze takvi podaci. G2 - da li je u pitanju malo kućište sa mini (30W), mikro (60W) ili FULL ATX (70W) modelom. Trebalo bi da je SFF (mini).

Da li podržava navedenu grafičku - naravno, to je ipak mašina ne tako stara. Ta grafa je odličan izbor jer vuče malo struje.
Pomenuti kalkulatori često će za preporučeno napajanje dati neko (dosta) jače, što naravno ima rezona. Ali motivi za to im nisu sigurnost nego profit.

Najpre, računaš maksimalnu potrošnju za najjači scenario - full load (igrice :D).
Grubo, grafa ne može da povuče više od 60W, proc 65W, ploča 70W (za full atx), to su najveći potrošači, zbirno ~ 200W (195).
Nisi naveo da li je mem jedan, dva ili više štapa, koliko ventova, dvd rezač, periferije ... Ostatak može da povuče nekih 60-ak W. Dakle, napajanje od (realnih) 260W ali u radu pod opterećenjem, treba da zadovolji osnovne potrebe. Ukratko, treba ono od 350W (zapravo 330, ali to su egzotika).
Kvalitetno, brendirano, pristiojno napajanje, sa bronze (80+) sertifikatom, još bolje ako je gold.
NN Kinezi 500-600W, isporučuju realno do ~250W.
Ako možda tu i tamo ubodeš poneki usb, kamericu, dodaš hard, ssd ... treba kvalitetno pod obavezno.

Ako imaš optimalan setap, mini ploča, jedan memorijski štap, nemaš dodatne periferije, samo fabrički kuleri, itd ... onda je potrošnja 190-200W. Tada to tvoje od 280W (pretpostavljam originalno, 80 PLUS Platinum) zadovoljava sigurno. Ima malo i rezerve.
Svaka cast na objasnjenju.
A ja da dodam to sto nisam napisao, U opisu kucista stoji da je MT (uspravno kuciste ali nesto manjih dimenzija od prethodnog, ne puno manje ali manje), RAM 2x8GB DDR4, ventilatora dva (mislim da su fabricki)-jedan na procesoru, a drugi na kucistu i ima slot za graficku slobodan.
 
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.656
Potražio sam na HP-ovom sajtu, stoji da je to kućište samo SFF (small form factor) i u njega ide mini-ATX ploča. Otvori ga, uporedi ploču sa onom na netu, ako je ista, to je to.
Dodatni memorijski čip DDR4 troši svega +3W, vent obično do 2W, tako ta se uklapaš u ekonomičnu priču.

Interesantno, pretresao sam veči deo tih onlajn kalkulatora. Ranije je postojalo detaljno za svaku sitnicu koju ubaciš u kućište tačan utrošak. Išli su toliko u sitna crevca da si čak mogao da biraš 6/8/12/14cm fanove, one na čipsetu, da li ubacuješ npr led traku isl ... toga više nema. Ali zato odmah preporuče napajanje od 350/450W ili više, poznatog imena, pa nema šta da razmišljaš. Samo dobro da platiš :)
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
28.12.2011
Poruka
180
Strucno i detljno objasnjenje kao i uvijek na ovom forumu.
Znaci da provjerim dimenzije ploce i na osnovu toga traziti napajanje od minimum 350 w
A evo nesto razmisljam da usput premjerim i dimenzije napajanja i uporedim sa starim, na starom PC-u
I jos da pitam, sta mi se vrzma u glavi, smijem li ja na ovom postojecem napajanju od 280 w ustekati navedenu graficku i pokrenuti kompjuter, startati ga? Mogu li nesto zeznuti?

Hvala jos jednom
 
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.656
Ne meriš ploču, samo proveri da li je vizuelno identična onoj sa neta. Čisto za svaki slučaj. Ne verujem da je nešto muljano, ali zbog sigurnosti.
Takođe, ako se u kompu nalazi originalno HP 280W napajanje, nema nikakve potrebe da kupuješ drugo zbog 750-ce. Ona je poznata kao jedan od najmanjih potrošača u grafičkom svetu.
Nećeš ništa zeznuti.
 
Učlanjen(a)
28.12.2011
Poruka
180
Hvala jos jednom. Jeste originalno hp napajanje od 280 w.
A premjerio sam u starom kucistu od dell Inspiron 580, CPU i5-760(da kazem "normalnih" dimenzoja) sirinu i kucista i naponske i nesto vise od 14 cm, a toliko isto mjerim i na ovom od hp-a. Ali primjetio sam i neke razlike u kopcanju na ploci, nisam 100% siguran, ali cu utvrditi. Uglavnom pokusat cu ustekazi graficku na postojece napajanje.
 
Natrag
Top