Najčešći problemi kože - akne, bubuljice, mitiseri...

Član
Učlanjen(a)
28.03.2010
Poruka
226
i ja imam isti problem.... ali iskreno meni moja terapija bas pomaze!!!! je koristim 3 razl. kreme.. imam masku za lice, kremu za isusivanje akni i hidratantnu kramu.... probaj tako mozda i tebi pomogne...
 
Član
Učlanjen(a)
05.02.2010
Poruka
445
Tacno je da zavisi od coveka do coveka, ali ako ti stvarno pomaze mogu probati, samo mi reci nesto vise o tome?? Gde si nabavio? Naziv? Jel moze da se slobodno kupi u apotekama? itd...

Prvo moram da istrajem neko vreme sa ovim mojim kompletom trenutno, da vidim hoce li mi biti bolje, a ako ne prelazim na nesto drugo! Ili cu kad budem isao za Bg posetiti dermatologa, ali nekog drugog ;)

U mom mestu nema.
 
Član
Učlanjen(a)
14.02.2010
Poruka
156
Sto se tice ishrane, smanji svinjetinu, i ne pij gazirane sokove. Ako pusis to je jos jedan minus...i mislim da kod svih problema sa aknama je nedostatak vitamina C i A, dugo sam imao akne tako da znam o cemu pricam...voce, riba, sargarepa +, masnoca, jaja - ;)
 
Član
Učlanjen(a)
05.02.2010
Poruka
445
Pa svinjetina - jedem je ali retko kad masno, uopste sve sto je masno ne volim...
Gazirane sokove ne pij 3 godine, mozda samo casu, dve na veseljima.
Obicno prirodne sokove pijem, ne kupovne, vec stvarno prirodne! ;)

NE pusim, i nikad ni necu! Cvrsta odluka.

Treba da jedem vise sargarepe, tacno, a mozda vise i ribe (nju mozda 2-3 puta mesecno sto je ja mislim malo...) i kad je jedem ona je kvalitetna. Jaja - kako kad nekad kajganu caskom pojedem, i tako... Ne jedem ih previse.
Susam volim, njega uzimam kad god je moguce, bilo u pecivu ili necem drugom.
Voce jedem uvek kad ga ima. Sve volim.

Sve u svemu moracu da jedem vise ribe, to sam cuo sa dosta strana, ne samo zbog akni vec uopste zbog zdravlja.


Potrazicu malo po netu u vezi vitamina, mozda imam nedostatak nekih...Ili samo nedovoljno.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Vitamini za lečenje akni

Vitamini za lečenje akni

Krstarica 07.03.2011 22:06

199463_a.jpg

I pored toga što veliki broj ljudi ima problema sa aknama, malo njih se zapravo svakodnevno trudi da povodom toga uradi nešto i spreči njihovo ponovno javljanje.

Stoga većina ljudi odluči da jednostavno ne učini ništa i ostavi samom telu da reši ovaj problem.
Mišljenje većine je da je glavni krivac i glavni uzročnik akni, kao i bubuljica, zapravo hrana koju osoba jede. Ipak, malo je dokaza koji bi potvrdili ovu tvrdnju. Pored toga, puno je i mitova o aknama i svi su u jednom trenutku bili opovrgnuti naučnim obrazloženjima.

Navešćemo najveće zablude:


  • Čokolada je jedan od čestih krivaca za pojavu akni.
  • Sir dovodi do pojave bubuljica.
  • Šminka neće ni na koji način pogoršati problem sa bubuljicima i njihov intenzitet.
  • Ukoliko svakog dana dobro istrljate lice, bubuljice će same od sebe nestati.
  • Stiskanje bubuljica u velikoj meri pomaže procesu čišćenja lica.
Glavni krivci za pojavu akni
Posebna vrsta hormona, poznata pod nazivom androgeni, koji se mogu naći i kod muškaraca i kod žena, izaziva nagomilavanje viška ulja u žlezdama. Onog trenutka kada ovo ulje i mrtve ćelije zapuše žlezde, dolazi do stvaranja kako crnih, tako i belih mitisera. A uz dodatno dejstvo određenih kožnih bakterija, može direktno doći do pojave upaljenih i jarko crvenih bubuljica koje se obično karakterišu kao akne. Stoga se hormonalni poremećaj smatra glavnim uzrokom pojave akni, pa se iz ovog razloga početnom fazom pojave akni smatra pubertet. To predstavlja još jedan razlog zbog koga, posebno u tom periodu, treba uzimati vitamine i hraniti se zdravo kako bi se dodatno uvećalo dejstvo preparata.
Neodgovarajuća šminka može svojim lošim sastavom samo da iritira bubuljice ili da zatvori još nezapušene lojne žlezde.
Stres izaziva mnoge negativne procese u organizmu pa tako pospešuje i nastajanje akni. Zato, kada se pojave akne, nemojte se nervirati, već imajte na umu da što je stres veći, to će čitava situacija biti gora.
Stiskanje bubuljica u velikoj meri pomaže dodatno dejstvo određenih kožnih bakterija, pa može direktno doći do pojave upaljenih i jarko crvenih bubuljica, njihovog širenja i "razmnožavanja".

Vitamini priskaču u pomoć

Zdrava ishrana sa puno voća i povrća našem organizmu donosi puno vitamina i minerala, što doprinosi opštem zdravlju pa i zdravlju naše kože.
Vitamin A - u svojoj prirodnoj formi, poznatijoj kao retinol, u najvećim količinama može se naći u ribljem ulju, džigerici i mlečnim proizvodima. Brojna istraživanja su pokazala da je ovaj vitamin izuzetno bitan hranljivi sastojak kada je reč o našoj koži i lečenju akni. Vitamin A, koji inače proizvode biljke, poznatiji kao beta karoten, može se naći u žutom i narandžastom voću i povrću poput šargarepe, kajsija, dinja, kao i u zelenom povrću kao što je peršun, kelj i spanać. Međutim, prevelike količine ovog vitamina su jako opasne, tako da ne treba preterivati.
Vitamin B2 – opšte je poznato da stres pogoršava već postojeći problem sa aknama, a vitamin B2 je u velikom broju slučajeva jako efikasan kada je reč o umirivanju i otklanjanju neželjenog stresa. Prirodni izvori koji obiluju ovim vitaminom jesu: mleko, riba, jaja, meso i lisnato zeleno povrće.
Vitamin B3 – takođe spada u hranljive sastojke, esencijalne za uspešno lečenje akni. Može se naći u kikirikiju, jajima, avokadu, džigerici i posnom mesu. Vitamin B3 je takođe jako efikasan kada je reč o poboljšanju cirkulacije i opšteg zdravlja kože.
Vitamin E – može se naći u većim količinama u bademima, kikirikiju, semenkama suncokreta, brokoliju i uljima koja vode poreklo do povrća. S obzirom na to da predstavlja jako moćan antioksidant, ovaj vitamin štiti ćelije od štetnog dejstva slobodnih radikala, koji predstavljaju potencijalno opasne i štetne nusproizvode našeg metabolizma. Ono što takođe treba naglasiti jeste i da ovaj vitamin predstavlja najbitniji hranljivi sastojak u borbi protiv akni.
 
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Najčešći uzroci pojave akni

Najčešći uzroci pojave akni

Akne, kožna bolest koju karakterišu upala kože i formiranje mitesera, obično se javljaju na licu, vratu, grudima, gornjem delu leđa, ramenima i rukama. Ti delovi tela su najpodložniji pojavi akni jer imaju najveću koncentraciju lojnih žlezda. Kada ove žlezde stimuliše hormon androgen, počnu pojačano da izlučuju masnoće. Pa, šta to inicira pojavu akni? Navodimo top-listu devet uzroka akni. Identifikacijom i eliminacijom ovih uzroka pojave akni, biće vam lakše da nađete pravi lek.​

4318_YOUNG_00016_if.jpg

1. Hormoni​

Hormon androgen luči se više u pubertetu i podstiče lojne žlezde da pojačano proizvode sebum.

2. Hrana​
Mnogo slatkiša i pržene hrane može definitivno da pogorša probleme sa aknama.

3. Stres​
Stres utiče da telo proizvodi određene hormone i poveća nivo štetnih toksina u telu koji mogu da pogoršaju akne.

4. Lekovi​
Neki lekovi sadrže bromid, litijum, kortikosterioda i sl. za koje je dokazano da uzrokuju pojavu akni.

5. Odeća​
Tesne kape, zaštitne kacige, teške naramenice od torbe ili majice sa uskim okovratnikom zbog trenja na koži uzrokuju akne. Zatim i odeća od veštačkih materijala ne dozvoljava koži da diše, pa se stvaraju akne.

6. Loša nega kože​
Trljanje, stiskanje i bilo koje drugo loše čišćenje kože samo će pogoršati stanje.

7. Životna sredina​
Vlaga i sunce mogu negativno da utiču na kožu.

8. Geni​
Akne mogu da budu nasledne. Dete čiji su roditelji imali akne verovatno će se sa istim problemom susresti u pubertetu.

9. Šminka​
Neka šminka, posebno ona na bazi ulja, može da zapuši pore i da pogorša problem sa aknama. Ali danas postoje šminke koje se ujedno i koriste za lečenje akni.



zena.blic
 
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Rešite se mitisera i akni!

Rešite se mitisera i akni!

Prema nekim podacima, javljaju se kod skoro 80 odsto ljudi između 12 i 44 godina starosti i predstavljaju najčešći problem kože koji se tretira i leči. Nažalost, problematična koža i pojava akni ne predstavlja samo kozmetički problem, već se odražava i na emocionalno stanje i nivo samopoštovanja osobe koja ih ima.​

Izvor: Alo.rs

bubuljica-v.jpg

Faktori rizika
Faktori koji doprinose pojavi akni podrazumevaju genetsku predispoziciju, masnu kožu, menstrualni ciklus, neravnotežu hormona i kandidijazu (gljivica kandida), a značajan je i uticaj stresa. Takođe, važna je i nezdrava (brza) ishrana, bogata hidrogenizovanim i zasićenim mastima, hemikalijama koje sadrže jod, kao i eventualni deficit određenih vitamina i minerala.

Ishranom protiv bubuljica
- unosite što više voća – ono ima visoku hranljivu vrednost i dosta vode
- uzimajte hranu bogatu biljnim vlaknima, koja stimulišu probavu i eliminaciju toksina
- unosite što više sirove hrane, koja pomaže da se koža brže čisti i regeneriše

- jedite hranu bogatu cinkom – školjke, soju, semenke bundeve, a tokom dana grickajte sirove orašaste plodove. Cink ima snažno antibakterijsko dejstvo i neophodan je za funkciju lojnih žlezda kože
- obezbedite dovoljan unos vitamina A, C, E, kao i esencijalnih masnih kiselina, omega 3 i omega 6
- pijte najmanje osam čaša vode dnevno
Izbegavajte
Izbegavajte alkohol, kofein, puter, sireve, čokoladu i fast fud, a trebalo bi izbaciti i mlečne proizvode, zbog mogućnosti alergijske reakcije.

Kako iscediti bubuljicu?
Očistite područje oko bubuljice ili mitisera, sterilišite iglu i lagano probušite vrh i istisnite ga vatom. Nemojte bušiti niti cediti bubuljicu pre nego što sazri. Takođe, nije dobro ni previše istiskivati bubuljicu, jer ćete tako samo pogoršati stanje.

Prirodnim lekovima protiv akni
- Ulje čajeveca ili lavande – tri puta dnevno direktno nanesite na akne da biste sprečili infekciju i ubrzali izlečenje već nastale bubuljice ili one koja je u fazi zrenja.
- Protiv bubuljica koje su vezane za menstrualni ciklus uspešan je tretman čajem od divljeg bibera. Ova biljka pomaže u regulaciji ženskih hormona, ali joj je potrebno vreme da počne da deluje, pa je za postizanje najboljih rezultata potrebno čaj konzumirati dva puta dnevno, u periodu od dva do tri meseca.
- Da biste otvorili i očistili pore, komadić vate umočite u sirće ili limunov sok i time namažite celu površinu problematične kože.
- Jedan od najstarijih narodnih lekova za uklanjanje bubuljica je mešavina meda i začina. Pomešajte kašičicu muskatnog oraščića u prahu sa kašičicom meda i nanesite je na bubuljice. Ovaj prirodni lek ostavite da deluje 20 minuta, pa ga isperite toplom vodom.
- Aloja vera je jedna od najlekovitijih biljaka za uklanjanje različitih problema kože. Tonik ili sveže isceđen sok iz lista aloje može biti izuzetno blagotvoran za lice.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Sedam razloga za pojavu akni

Sedam razloga za pojavu akni

S media 29.04.2011 20:34

203366.jpg

Uprkos mnogim savremenim kremama, klinikama i stručnim savetima, bubuljice se i dalje pojavljuju. Možda odgovor ne leži samo u dobroj nezi i probranoj kozmetici?

Hormoni - Ukoliko se bubuljice pojavljuju svakog meseca u određeno vreme ili periodično, moguće je da ih izaziva varijacija u nivou hormona u telu za vreme menstruacije. Žene bi prvo trebalo da provere u kakvom su im stanju jajnici, jer jedan od znakova policističnih jajnika su upravo bubuljice.

Stres - Bubuljice se često pojave kod osoba koje imaju stresan posao ili probleme u porodici. Telo, kada je pod stresom, proizvodi više hormona androgena koji izaziva akne.

Telefon - Da li mnogo pričate telefonom? bez obzira koliko vam bilo smešno, neprestana iritacija obraza zbog prislonjene slušalice i zračenje telefona koji obično nije izrazito čist, pozivnica su za bakterije koje stvaraju bubuljice.

Hidratantna krema - krema za lice koja ne odgovara vašem tipu kože može da izazove začepljenje pora, a samim tim i akne.

Sunce - Uprkos mišljenju da sunce leči problematičnu kožu, zraci sunca zapravo čine da se samo manje vide. Sunce čine kožu debljom, što vodi začepljenju pora i, logično, stvaranju bubuljica.

Kozmetika sa jakim pigmenatima - Zamenite običnu šminku mineralnom dekorativnom kozmetikom ako imate akne. Što je veća koncentracija pigmenata, to je veća šansa da će začepiti pore i stvoriti akne.

Sapuni i pene za umivanje - Pranje lica sapunom je važno, ali je još važnije da dobro isperete sapunicu. Ostaci sapuna na licu mogu dovesti do iritacije i bubuljica. Čak i kosa koja nije dobro isprana može začepiti pore kada pramenovi puni regeneratora padnu na lice.



 
Učlanjen(a)
07.05.2011
Poruka
1
Ljudiii,moram da vam se pozalim...E,moji problemi sa aknama poceli su u 12-oj godini,sad imam 15. Koristila sam dosta skupih proizvoda koji nisu imali nikakvog efekta..Koristila sam Exfoliac,Acne Intesive formulu,tecni kiseonik,klindamicin,flogocid...nista,alii nista mi nije pomoglo. Sada skoro mesec dana koristim kozji sapun...ni on mi ne pomaze... stvarnoo ne znam sta bih vise probala,ocajnaa sam! svaki dan kad se pogledam moram da poplacem malo da izbacim sve ti iz sebe...A jos mi je jako neprijatno kada me ljudii pitaju odakle mi toliko bubuljica. Pommmaaagaaajtee!!
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Ljudiii,moram da vam se pozalim...E,moji problemi sa aknama poceli su u 12-oj godini,sad imam 15. Koristila sam dosta skupih proizvoda koji nisu imali nikakvog efekta..Koristila sam Exfoliac,Acne Intesive formulu,tecni kiseonik,klindamicin,flogocid...nista,alii nista mi nije pomoglo. Sada skoro mesec dana koristim kozji sapun...ni on mi ne pomaze... stvarnoo ne znam sta bih vise probala,ocajnaa sam! svaki dan kad se pogledam moram da poplacem malo da izbacim sve ti iz sebe...A jos mi je jako neprijatno kada me ljudii pitaju odakle mi toliko bubuljica. Pommmaaagaaajtee!!

Svojevremeno sam poznavao djevojku koja je imala sličan problem ali je bila starija, oko 25 godina, dakle ne više u pubertetu. Poslije svega što je probala neko joj je predložio da na lice svakodnevno stavlja masku načinjenu od mekinja i mlake vode. I začudo... to joj je pomoglo. Paslije nekog vremena akne su nestale a poslije godinu dana, koža lica koja je već postala rošava od ožiljaka se postepeno izravnala i ujednačila boju. Ne znam koliko bi to bilo primjenljivo u tvom slučaju ali vrijedi pokušati, bezopasno je i jeftino.
 
Natrag
Top