Može li zakon spasiti ?čemu je dat zakon?

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Vadjenjem iy konteksta mogu da se dokazu razlicite stvari.
Ali jedino uzimanjem celog konteksta istina postaje vidljiva.

Hajde da vidimo o cemu je rec u ovom slucaju.


"Jer kad bijasmo u telu, behu slasti grehovne, koje zakon rađahu u udima našim da se smrti plod donosi.
A sad, umrevši izbavismo se od zakona koji nas držaše, da služimo Bogu u obnovljenju Duha a ne u starini slova.

Šta ćemo dakle reći? Je li zakon greh? Bože sačuvaj! Nego ja greha ne poznah osim kroz zakon; jer ne znadoh za želju da zakon ne kaza: Ne zaželi.
A greh uze početak kroz zapovest, i načini u meni svaku želju; jer je greh bez zakona mrtav.
A ja življah nekad bez zakona; a kad dođe zapovest, onda greh ožive,
A ja umreh, i nađe se da mi zapovest bi za smrt koja beše data za život.
Jer greh uzevši početak kroz zapovest prevari me, i ubi me njome.

Tako je, dakle, zakon svet i zapovest sveta i pravedna i dobra.
Dobro li dakle bi meni smrt? Bože sačuvaj! Nego greh, da se pokaže greh dobrom čineći mi smrt, da bude greh odviše grešan zapovešću.
Jer znamo da je zakon duhovan; a ja sam telesan, prodan pod greh:
Jer ne znam šta činim, jer ne činim ono šta hoću, nego na šta mrzim ono činim.
Ako li ono činim šta neću, hvalim zakon da je dobar.

A ovo više ja ne činim nego greh koji živi u meni.
Jer znam da dobro ne živi u meni, to jest u telu mom. Jer hteti imam u sebi, ali učiniti dobro ne nalazim.
Jer dobro što hoću ne činim, nego zlo što neću ono činim.
A kad činim ono što neću, već ja to ne činim nego greh koji živi u meni.
Nalazim, dakle zakon, kad hoću dobro da činim, da me na zlo nagoni.

Jer imam radost u zakonu Božijem po unutrašnjem čoveku;
Ali vidim drugi zakon u udima svojim, koji se suproti zakonu uma mog, i zarobljava me zakonom grehovnim koji je u udima mojim.
Ja nesrećni čovek! Ko će me izbaviti od tela smrti ove?
Zahvaljujem Bogu svom kroz Isusa Hrista Gospoda našeg.
Tako, dakle, ja sam umom svojim služim zakonu Božijem a telom zakonu grehovnom" ( Rimljanima 7 glava )

Dakle, kontekst ovog biblijskog teksta nikako ne govori o navodnom ukidanju zakona i oslobodjenju od poslusnosti, vec govori o osudi koju zakon donosi onome ko ga krsi, i oslobadjanju od ove osude koju zakon donosi coveku koji ga krsi.

Apostol Pavle u svim svojim govorima upucuje na dva covekova stanja u odnosu na zakon, a to je na prvom mestu stanje coveka u grehu gde zakon osudjuje takvog coveka i njegov greh koji cini, i on je pod zakonom ( kako kaze apostol Pavle ), odnosno pod osudom koju zakon donosi.
Drugo stanje je stanje coveka koji je kroz zakon spoznao da je gresan i da ga je krsio.
Takav covek ako se preda Bog - on dozivljava opravdanje i oslobodjenje od ove osude i njegova savest je potpuno mirna u odnosu na zakon.
On nije oslobodjen od odgovornosti pred zakonom pa time ni od poslusnosti, vec mu je u trenutku predanja Bogu i opravdanja data sila novorodjenja koja u njemu proizvodi poslusnost, i covek savrseno ispunjava svaku zapovest Duhom Svetim koji ga menja i vodi putem posvecenja u Hristu Isusu, i to upravo napominje i apostol Pavle - da on sluzi zakonu Bozjem i da mu se raduje.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Jer kad bijasmo u telu, behu slasti grehovne, koje zakon rađahu u udima našim da se smrti plod donosi.

Šta znači BIJASMO U TELU?
To je služba pobudama i prohtevima tela koja neminovno vode u greh i tad smo pod zakonom osuđeni a da bi to izbegli treba sledeće:

A sad, umrevši izbavismo se od zakona koji nas držaše, da služimo Bogu u obnovljenju Duha a ne u starini slova.

Rešenje je dakle UMRETI slastima tela i onda nas više zakon ne drži niti sudi jer više ne ugađamo telu već služimo po Duhu. Tako STARINA SLOVA nije loša već služba telu i starina slova više ne može osuditi jer nismo pod udarom zakona zato što ga ne kršimo.
To je cela mudrost i svaki pokušaj izbacivanja zakona je loš ali i nametanje službe po telu.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
U novom zavetu covek ne drzi zakon po telu - vec Duhom Svetim koji mu je dat.
On je opravdan od osude koju je krsenje zakona donosilo, i data mu je sil;a da vise taj zakon ne krsi.

Dakle, covek nije oslobodjen od zakona i poslusnosti - vec od osude.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
nikaka simbolika ne možed a zameni jasnu reč,biće ubijeni tri i pol dana na ulici jerusalima gde je Gospod bio razapet. GVospod nije bio razpet u parizu....!!!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Greska.

Tekst kaze:

"И тјелеса њихова оставиће на улици града великога"
"који се духовно зове Содом и Мисир, гдје и Господ наш разапет би"


Dakle, telesa njihova ce se ostaviti na ulici velikoga grada, koji se Duhovno zove Sodom i Misir u kojima i Gospod Isus bese razapet.
Dakle, tekst kaze da je u Sodomu i Misiru Gospod simbolicno razapet..

Navedi mi dokaz za tvrdnju da je Jerusalim ikada u bibliji nazvan Sodom i Misir.

Ja sam vec dao dokaze u svom prethodnom odgovoru, a mozes ga pogledati klikom na donji link:

http://serbianforum.org/threads/moze-li-zakon-spasiti-cemu-je-dat-zakon.406215/page-67#post-1408338
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Greska.

Tekst kaze:

"И тјелеса њихова оставиће на улици града великога"
"који се духовно зове Содом и Мисир, гдје и Господ наш разапет би"


Dakle, telesa njihova ce se ostaviti na ulici velikoga grada, koji se Duhovno zove Sodom i Misir u kojima i Gospod Isus bese razapet.
Dakle, tekst kaze da je u Sodomu i Misiru Gospod simbolicno razapet..

Navedi mi dokaz za tvrdnju da je Jerusalim ikada u bibliji nazvan Sodom i Misir.

Ja sam vec dao dokaze u svom prethodnom odgovoru, a mozes ga pogledati klikom na donji link:

http://serbianforum.org/threads/moze-li-zakon-spasiti-cemu-je-dat-zakon.406215/page-67#post-1408338
nisam čuo da je Gospod Isus bio razapet u sodomi i misiru,osim u jerusalimu!
proveri samo Pismo,piše lepo da je nazvan sodom i misir.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Vec sam odgovorio na ovo.
Ja nisam tvrdio da je Isus bukvaln razapet u Sodomu i Misiru, i to ne tvrdi ni Jovan u otkrivenju.
On govori o duhovnom razapinjanju, gde se Hristos razapinje u progonstvu naroda Bozjeg i odbijanju istine koja se objavljuje svetu.

"Jер није могуће оне који су једном просветљени, окусили дар небески, постали заједничари Духа Светог,
И окусили добру реч Божју, и силу оног света, и отпали,
Опет обновити на покајање, јер сами себи наново распињу и руже сина Божијег" ( Jevrejima 6. 4 - 6 )

Nisi shvatio sustinu mog pitanja.
Gde u bibliji nezavisno od ovog teksta u otkrivenju stoji da je Jerusalim nazvan Sodom i Misir.

Ja sam vec napomenuo da Jovan ovde u otkrivenju govori o 1260 godina mracnog srednjeg veka i dogadjaj vezan za uvodjenje ateizma u Francuskoj, gde je istina odbacen i time dva svedoka ubijena uvodjenjem ateisticke filozofije.

Dakle, bitno je u koji vremenski kontekst su smestena dva svedoka, a to je po bibliji 1260 godina mracnog srednjeg veka.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Vec sam odgovorio na ovo.
Ja nisam tvrdio da je Isus bukvaln razapet u Sodomu i Misiru, i to ne tvrdi ni Jovan u otkrivenju.
On govori o duhovnom razapinjanju, gde se Hristos razapinje u progonstvu naroda Bozjeg i odbijanju istine koja se objavljuje svetu.

"Jер није могуће оне који су једном просветљени, окусили дар небески, постали заједничари Духа Светог,
И окусили добру реч Божју, и силу оног света, и отпали,
Опет обновити на покајање, јер сами себи наново распињу и руже сина Божијег" ( Jevrejima 6. 4 - 6 )

Nisi shvatio sustinu mog pitanja.
Gde u bibliji nezavisno od ovog teksta u otkrivenju stoji da je Jerusalim nazvan Sodom i Misir.

Ja sam vec napomenuo da Jovan ovde u otkrivenju govori o 1260 godina mracnog srednjeg veka i dogadjaj vezan za uvodjenje ateizma u Francuskoj, gde je istina odbacen i time dva svedoka ubijena uvodjenjem ateisticke filozofije.

Dakle, bitno je u koji vremenski kontekst su smestena dva svedoka, a to je po bibliji 1260 godina mracnog srednjeg veka.
to su samo crkvene price i simboli. kada crkva nema straha Bozjega sve onda prolazi.citac sled dogadjaja,tri dana leze mrtvi ubijeni itd,sve to citav sled dogadjaja postaje jedan simbol,onda je to isto kao Pismo odgurnuti u neku ateisticku biblioteku. to rade crkve sa Pismom danas. bez i malo straha Bozjega pod jednim opasnim dunom svezane i ne mogu videti jer mu sluze.
takod a Gospod onda moze simbolicno da bude raspet bilo gde pa i u parizu,samo sto jovan kada pise davno pre pariske revolucije kaze jasno gde Gospod bi razapet dakle proslo vreme jps iz njegovog vremsnskog poziciranja,a da bi ukazao gde zebiti dva svedoka buduce vreme ubijena.tako jopvan koristi za lociranje buducih dogadjaja proslo vreme gde je Gospod vec bio razapet a ne gde ce biti. jovan prica o dogadjaju u buducem vremenu i dva svedoka,a potom koristi proslo vreme imesto raspenja Gospoda da locira gde ce se to opet zbivati. ne raspenje Gospoda jer je vec on raspet u jerusalimu bio,vec gde ce dva svedoka delovati biti ubijena i dignuta po tri i po dana i sve te dogadjaje sa vremenom od 42. meseca ili dva vremena jedno vreme i po vremena iz danila ili 126o. dana sto sve sugerise ne na dan Za godinu vec Za tacan period od 42 meseca!!! i sada sve ovo proslo buduce vreme ,jasni sled dogadjaja morala je crkva sombolicno izbaciti iz ravnoteze da bi njena prorocica elena bila u pravu. kakav manevar. kakav zaHVAT SOTONE ZAPRAVO. i kako malo ili niKako nemaNJA STRAHA gOSPODNJEG.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
U pitanju je kontekst.

A što se tiče straha Gospodnjega - pitanje je kome ovde nedostaje, tebi koji zaključuješ na osnovu subjektivnih mišljenja, ili ja koji se molim Bogu da me on osvedoči svojim Duhom - i to osvedočenje primam od njega, i tumačim u kontekstu.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
U pitanju je kontekst.

A što se tiče straha Gospodnjega - pitanje je kome ovde nedostaje, tebi koji zaključuješ na osnovu subjektivnih mišljenja, ili ja koji se molim Bogu da me on osvedoči svojim Duhom - i to osvedočenje primam od njega, i tumačim u kontekstu.
to je neozbiljno reći da ti seopozivaš na pisca Reči,a ond aistu tu reč dovodiš u take simbole da tu nema nikakog konteksta osim simbolički gurbi fraza i pretpostavki. to se dosta zove nedostatak straha Gospodnjeg. tako nešto ne bi radili ni u razgledanju mirka i slavka crtaća o partizanskoj deci,A KAMOLI po pitanju Reči Božje. jasni kontekst jasno prošlo i budće vreme stAVITI u slobodan zbrkani okvir sa ciljem da simbolički crkva bude u skladu sa svojim nadriučenjem mesto sa Pismom kako li se to zove nego služba jednom duhu!
 
Natrag
Top