VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
I ovi stihovi se mogu tumačiti na različite načine. Oni ne dokazuju tvoju tvrdnju. Naprotiv, govore da se ne prave nikakve slike od čovjeka ili žene, životinja, ili drugih prirodnih pojava, ali eksplicitnio ne pominju Boga i svetitelje.

Bog govori o dogadjaju gde se on licno pokazao pred zborom Izrailjevim gde su oni mogli da vide ispoljavanje njegove sile, ali tom prilikom nisu videli njegov lik jer im se on nije fizicki pokazao, i on zato upucuje citirane reci:

''Onaj dan kad stajaste pred Gospodom Bogom svojim kod Horiva, kad mi Gospod reče: saberi mi narod da im kažem riječi svoje, kojima će se naučiti da me se boje dok su živi na zemlji, i da uče tome i sinove svoje;
Kad pristupiste i stajaste pod gorom, a gora ognjem goraše do samoga neba i bješe na njoj tama i oblak i mrak;
I progovori Gospod k vama isred ognja; glas od riječi čuste, ali osim glasa lika ne vidjeste;

I objavi vam zavjet svoj, koji vam zapovjedi da držite, deset riječi, koje napisa na dvije ploče kamene.
I meni zapovjedi onda Gospod da vas učim uredbama i zakonima da ih tvorite u zemlji u koju idete da je naslijedite.
Zato čuvajte dobro duše svoje;
JER NE VIDOSTE NIKAKOGA LIKA U ONAJ DAN KAD VAM GOVORI GOSPOD NA HORIVU ISPRED OGNJA.
DA SE NE BI STE POKVARILI I NACINILI SEBI LIK REZAN ILI KAKU GOD SLIKU OD COVJEKA ILI OD ZENE,

Sliku od kakoga živinčeta koje je na zemlji, ili sliku od kake ptice krilate koja leti ispod neba;
Sliku od čega što puže po zemlji, ili sliku od kake ribe koja je u vodi pod zemljom;
I da ne bi podigavši oči svoje k nebu i vidjevši sunce i mjesec i zvijezde, svu vojsku nebesku, prevario se i klanjao im se i služio im; jer ih Gospod Bog tvoj dade svijem narodima pod cijelijem nebom"
( 5 Mojsijeva 4. 10 - 17 )

Kao sto sam napomenuo - Izrailj nije imao nikakve slike i kipove Boga ili tvorevine, ni u starom ni u novom zavetu.
Ni Hristos ni apostoli nisu propagirali ovo ucenje o pravljenju ikona i kipova, o tome nema u bibliji.

Slike i kipovi su se pojavili kasnije - otpadom unutar crkve koji je nastao tokom 2 veka i spajanjem Hriscanskog ucenja i mnogobozacke filozofije, u crkvu je unesena mnogobozacka praksa oslikavanja hramova, unosenje slika i kipova, i arhitektura svojstvena arhitekturi gradjenja mnogobozackih hramova - cetvrtastog oblika sa centralnom kupolom koji simbolise kosmos i genitalni organ Boga Ozirisa.

Usvojene su i svete zivotinje poput pauna i zeca, kao i prirode ( svetih drveta - Hrast.. )

Ikone su slikane po staropaganskom modelu predstave suncevih Bogova, sa suncevim diskom iza glave,

PAUN

Paun je poznat kao ptica sa stotinu očiju. Šare u obliku očiju na njegovom repu predstavljaju zvezde, univerzum, sunce, mesec i nebeski svod. Za Hrišćane ova ptica sa mnoštvom očiju predstavlja simbol sveznanja, svevidećeg Boga i svevideću Crkvu. Hrist je prikazivan kao jagnje sa sedam očiju "tih sedam očiju predstavljaju sedam Božjih duhova koji su razasuti po svetu" (Otkrivenje Sv. Apostola Ivana Bogoslova 5.6.: "I vidjeh, i gle, nasred prijestola i četiri životinje, i posred starješina jagnje stajaše kao zaklano, i imaše sedam rogova, i sedam očiju, koje su sedam duhova Božijih poslanih po svem svijetu".) "Oči" pauna takođe simbolizuju neposredno viđenje Boga, čistu percepciju i spoznaju Boga onakvim kakav On zaista jeste. Tu sposobnost imaju anđeli, Hrist i sveci na nebu.

Grci i Rimljani su smatrali da je ta ptica posvećena Heri (Junoni), pa su držali paunove u njenom hramu. Prema njihovim mitologijama, Hera je stvorila pauna od očiju njenog čuvara Argusa koji je imao stotinu očiju po čitavom telu i bio je neobično jak. Postoje dve verzije ovog mita. Po jednoj, ljubomorna Hera je postavila Argusa da čuva Zevsovu tajnu ljubav Iju, koju je on prerušio u belu junicu u uzaludnom pokušaju da je zaštiti od besa svoje ljubomorne žene. Kada je Zevs naredio da se ubije Argus, Hera je nagradila vernog čuvara tako što ga je pretvorila u pauna. Po drugoj verziji, Argus je zaspao čuvajući Iju, pa mu je Hera povadila sve oči i postavila ih na rep pauna. Ne treba ni spomenuti da je Hera bila strastvena zaštitnica braka i doma.

U indijskim hramovima još uvek se mogu naći paunovi. Mnogi hindu bogovi kao što su Lakšmi, Brahma i Kama su naslikani kako jašu na paunovima. Paun je i tamanitelj zmija, pa se verovalo da on guta njihov otrov koji je koristio da bi stvorio svoje raznobojno perje. Pa je stoga smatran simbolom preobražaja. Verovalo se da njegova krv odagnava zle duhove. Njegovo perje i meso leče od ujeda zmija i bolesti. Skanda, hindusitički bog, je naslikan kako jaše na paunu koji ubija zmiju. Skanda je zatim iskoristio otrov zmije da napravi magičan eliksir besmrtnosti. Zmije koje bi njegov paun ubijao bile su veza sa ovozemaljskim postojanjem. Prema Hindu tradiciji, glas pauna je sam glas đavola, njegov hod je hod lopova, a njegovo perje kao perje u anđela.

On je bio sveta ptica u Kini i Indiji. Predstavljao je budistički Točak Života i Ming dinastiju. U Kini i Japanu, paun je posvećen božici milosrđa, Kwan-yin i Kwannon. Paun je simbol saosećanja i samilosti, pa se smatralo da paun umire od tuge posle smrti njegovog para. Kinezi su verovali da od pogleda pauna žena može da zatrudni.

Danas se paunovo šepurenje i pokazivanje perja tumači kao simbol ponosa, arogancije i taštine. U doba Baroka, paun se često pojavljivao na desetoj ikoni stradanja, tamo gde je Hrist razgolićen da bi ispaštao naše grehe vezane za taštinu.

Prema jednoj Sufijskoj legendi, čist Duh je stvoren u obliku pauna. Kada je ovaj pogledao u ogledalo Božanske Suštine Postojanja toliko je bio oduševljen lepotom koju je ugledao da su sa njegovog tela počele da klize velike kapljice znoja. Verovalo se da su iz ovih kapljica nastala sva živa bića. Jedna muslimanska legenda kaže da je paun bio čuvar na ulazu u Raj, sve do dana kada je progutao đavola.

Hindusi i rani Hrišćani su verovali da se ponositi paun toliko stideo svojih ružnih stopala pa bi kad god bi mu pogled pao na tu njegovu manu, ljutito zakričao. Pouka iz ranih basni vezana za pauna je ta da su Hrišćani trebali da mrze svoja sopstvena nesavršenstva. Za heruvime se verovalo da u krilima imaju paunovo perje.

Kao i mnogi solarni simboli, paun predstavlja vaskrsnuće, besmrtnost i nepodmitljivu dušu. Simbolička asocijacija je još učvršćena time što se verovalo da paunovo meso ne propada, i time što kada se paun mitari, njegovo staro perje zamenjuje još lepše od onog prethodnog. Paunovi, lepeze od paunovog perja i perca se mogu naći u heraldici, na nadgrobnim spomenicima, i u hrišćanskoj i paganskoj umetnosti kao simboli procesa glorifikacije (zamena zemaljskog tela koje vremenom propada za ono koje nije sklono propadanju) i deifikacije.

U umetnostima sa religioznom tematikom paun često ima ulogu mitskog feniksa. Ponekad se može videti kako pije iz pričesnih posuda ili ispod Drveta Života. Zbog njegove veze sa Drvetom Života, u Vavilonu i Perziji su bili popularni prestoli sa paunovima. Zbog toga što se smatralo da je Heliopolis bio grad u kome je feniks sagradio lomaču koja podmlađuje, paun je umesto feniksa, postao simbol grada. Sv. Barbara nosi jedno pero pauna kao svoj simbol jer je rođena u Heliopolisu.

Pošto se paun uznemiri pred nailazak oluje, postao je i simbol za kišu. Nekad davno paunovi su prinošeni kao žrtve da bi doneli kišu i da bi ljude, životinje i zemlju načinili plodnim.

Paun je simbol lepote, besmrtnosti, napretka, kraljevskog dostojanstva, ponosa, ljubavi, saosećanja, duše, i mira. U Evropi se smatralo da je njegovo glasanje i perje znamenje zle kobi.

ZEC




Baš kao što Božić Bata simbolizuje Božić, tako vaskršnji Zeka, s korpicom punom šarenih jaja, podseća na Vaskrs.

Izvorni vaskršnji Zeka verovatno je povezan s paganskim festivalom ekvinocija, koji je nekada prethodio Vaskrs. Saksonci su posvetili mesec april slavljenju svoje boginje proleća i plodnosti, koja se, ne slučajno, zove Eastre (Isten).

Eastrina sveta životinja je zec, budući da je ova životinja jedan od najčešćih simbola plodnosti i ponovnog rađanja. Obojena jaja, koja nosi današnji vaskršnji Zeka, imaju još drevnije poreklo. Jaja su dugo bila povezivana s plodnošću i proletnim festivalima tako dugo, u stvari, da se precizno ne mogu odrediti koreni ovih običaja.



Drevni Grci i Rimljani koristili su jaja u festivalima slavljenja svojih vaskrslih bogova. Jaje je takođe istaknuto i u ritualima jevrejske Paše, te u ovom narodu pržena jaja i danasimaju svoje mesto na prazničnoj trpezi, kao važan simbol proleća i ponovnog rađanja.

Naučnici veruju da spajanje zeca i jaja za vasjršnje praznike može imati paganske korene s početka nove ere. Tokom proleća, kada su dani i noći jednake dužine, zec je bio poistovećen s boginjom Meseca, a jaje s bogom Sunca.

Spajanjem ta dva simbola, dobilo se nešto poput jin i janga. Naredni istorijski zapis o zecu i jajima pojavljuje se s početka XVI veka u Nemačkoj. Tamo su deca željno iščekivala dolazak "Oschter Haws", zeca koji na uskršnje jutro polaže obojena jaja u gnezda.

Ovaj nemački običaj prenesen je u Ameriku s početka XIX veka, verovatno prateći nemačke doseljenike, od kojih su se mnogi nastanili u Pensilvaniji.

MITRA





RA



VISHNU



SHIVA



MNOGOBOZACKE PRETSTAVE





IKONE






 
Član
Učlanjen(a)
15.01.2013
Poruka
555
Kada je Mojsije sišao sa brda Sinaj gde je od Boga primio dve kamene ploče sa Božjim zapovestma, zatekao je svoje izraelce kako se klanjaju zlatnom teletu kojeg su napravili dok ga nije bilo. Razbio je i Božje zapovesti i zlatno tele. Posle je opet od Boga primio dve nove kamene ploče sa deset zapovesti na Sinaju, pa kad se opet vratio, sam je shvatio da ljudi imaju potrebu klanjati se "nečemu" (ne samo nekome) pa je za Božje zapovesti dao napraviti kovčeg kojeg je pozlatio i ukrasio sa dva anđela koji nisu imali samo ljudska obeležja već i animalna, obzirom da su ta dva anđela bila napravljena u ljudsom liku ali sa krilima a krila imaju samo životinje (bar na ovome svetu). Mojsije najpre nije dozvolio svojim izraelcima da se klanjaju zlatnom teletu pa im je, posle, ipak, odredio da se klanjaju "nečemu", Zavetnom kovčegu (ili Kovčegu zaveta) koji su na sebi imali i dva "lika" anđela, napravljenih da izgledaju kao krilati ljudi. Možda ljudi (bar većina) imaju potrebu Bogu se obraćati i štovati ga preko "nečega", eh, sad, preko čega ... Samo malobrojni tvrde kako se Bogu svi moraju obraćati, klanjati se i moliti bez ičega vidljivog i opipljivog, "direktno iz glave" ...
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Kovceg nije napravljen iz razloga da bi se ljudi klanjali necemu - jer Bog ne pravi kompromis sa grehom, vec zato sto je to kopija nebeskih stvarnosti, i isti takav kovceg postoji i na nebu u kome se cuvaju originalne ploce sa deset zapovesti.

Sve ostalo je vec receno u prethodnim komentarima.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Odgovor Laodikeji na post No.64:

Sve su ovo fakta što si napisao. Natruhe paganstva u hrišćanstvu su u velkoj mejri
prisutne, to je jasno svakom objektivnom posmatraču, ali isto tako je jasno da su one rezultat kompromisa i ustupka paganima, kako bi se ovi lakše pridobili za novu vjeru. Rezultat tih kompromisa je danas poznat i veoma vidljiv, jer je hrišćanstvo, u relativno kratkom vremenu, doživjelo takvu ekspanziju, kao ni jedna druga religija prije njega. Međutim, mi ovdje govorimo o molitvi i idolopokolonstvu.

Čovjek je tako sazdan, govorim, prije svega o njegovoj psihi i razumu, a i jedno i drugo mu je dato od Boga, da svoga tvorca ne može zamisliti (a teško i pojmiti), kao neku bezličnu masu, ili kao vazduh, pa mu je zato potrebna realnija slika Boga, primjerenija mogućnosti njegovog poimanja. Mislim čak, da je i sa stanovišta vjernika slika Boga kao nečega bezličnoga i bez određene forme, suviše fantastična i nevjerovatna, a što je najvažnije, i nezamisliva, da bi se u nju moglo bezrezervno vjerovati. Istina je da vjeri ne treba dokaz, ali treba joj forma primjerena mogućnostima čovjekovog shvatanja i njegove percepcije.

Na jednom mjestu ti reče: "Bog je imao u vidu da ce ljudi posegnuti da naprave njegovu sliku ili pak sliku od nebeskih bica ili bilo cega sto je na zemlji, pa je upravo iz tog razloga i dao drugu zapovest, a kasnije je i objasnio, da se ona odnosi i na pravljenje slika njega kao pravog Boga" A možeš li onda reći da Bog nije imao u vidu kakvu psihu i razum je dao svom stvorenju i da nije znao kako će se to stvorenje ponašati? Ne možeš to reći, zar ne? Očigledno je, dakle, da ovakvim stavom dolaziš u kontradikciju, jer Bog ne može u jednom slučaju znati kako će se ljudi ponašati a u drugom ne. Čak i ako uzmemo u obir slobodnu volju, i tom slučaju je Bog znao kako će čovjek tu slobodnu volju koristiti.

Prema tome, tvrdnji da se druga zapovijest odnosi na ikone svetitelja koji su nastali hiljadama godina posle Mosija, itekako nedostaju valjani argumeneti.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Čovjek je tako sazdan, govorim, prije svega o njegovoj psihi i razumu, a i jedno i drugo mu je dato od Boga, da svoga tvorca ne može zamisliti (a teško i pojmiti), kao neku bezličnu masu, ili kao vazduh, pa mu je zato potrebna realnija slika Boga, primjerenija mogućnosti njegovog poimanja. Mislim čak, da je i sa stanovišta vjernika slika Boga kao nečega bezličnoga i bez određene forme, suviše fantastična i nevjerovatna, a što je najvažnije, i nezamisliva, da bi se u nju moglo bezrezervno vjerovati. Istina je da vjeri ne treba dokaz, ali treba joj forma primjerena mogućnostima čovjekovog shvatanja i njegove percepcije.

Odlično zapažanje, Jurivaka.
Uvijek me oduševi tvoje razmišljanje i zrelo zaključivanje. Jer, ima ovdje nekih koji se povode osjećajima, i to negativnim, stalo im je da kritiziraju, a ne da se slavi Bog.
Kad je Bog postao čovjekom da bi "bio s-nama-Bog", ne dalek, nego blizak, kojeg su ljudi mogli opipati, dodirivati, ljubiti, napraviti mu večeru i jesti s njim...dakle, Isus je bio čovjek, nama u svemu sličan, osim u grijehu. Da je onda bilo fotoaparata, sigurno bi imali kolektivne selfie. Nije hodao pokrivena lica, nego su ga ljudi željeli i mogli gledati. Ta čežnja za Božjim Licem je stalno prisutna u čovjeku, ispunjena je s dolaskom Krista za onaj naraštaj, ali nama, koji u vjeri gledamo Boga, dozvoljeno nam je napraviti Isusov lik, to su nam i crkveni oci davno rekli. Mi vjerujemo u Njega, ali ga ne vidimo. Možemo ga predočiti, misliti na Njega, maštati o njemu...sve možemo i sve nam je dozvoljeno ako u nama raste vjera i ljubav prema Njemu.

Ipak, moramo reći da mistici govore kako savršeni ljudi ne prave nikakve slike u svojoj glavi, jer posjeduju Boga po Duhu Svetom koj je utisnuo Kristov lik u njihovo biće. Ali, mi "obični" vjernici, koji smo još na putu?
:)

Sve što nas ujedinjuje s Kristom nam je dozvoljeno.
Nitko sebi nije napravio Zeusa ili Jupitera da ga časti, nego želimo Kristovo lice gledati, jer i On nas stalno gleda, s ljubavlju.

Tako da, cijela ova adventističko/protestanska/sektaška priča je šuplja.
Onaj tko treba sliku, ikonu, kip...da bi sabrao svoje misli i osjećaje, neka koristi, ako ne treba, opet dobro.

Moja majka kaže da još nitko nije naslikao Gospu tako lijepu koa što je ona zamišlja, pa se je dala na crtanje...
:dance2:
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.283
Slavljenje uskrsa i sl. samo po sebi nije pogresno, niti biblijski neispravno ako se to radi sa ispravnim stavom misli, i ako se tim cinom u mislima ima samo Isus Hristos.
Oni koji u tome vide paganizam se vracaju u proslost, kada je stvarno pravljen kompromis izmedju paganstva i Hriscanstva.
Ali generalno gledano to u ovo nase vreme ne vredi niti moze imati uticaja na savremenog Hriscanina koji je upoznat sa istorijom biblijom i cinjenicama. Buduci da bozanstva na koja ovaj datum asocira vise ne postoje.
Zasto ja ne bi slavio vaskrsenje Hristovo, pa cak i ako njegovo poreklo za slavljenje vuce korene iz nekog kompromisa, i ako datum nije tacan? Cinjenica da je vaskrsao(moze se slaviti i svake nedelje, ili jednom godisnje sto se i radi), za mene je radost kada mogu da proslavim Hrista i njegovo vaskrsenje.
Crkva po mom mislenju taj praznik nije uvela sa pogresnim namerama, vec je njihova zelja bila iskrena i da privuce i druge ljude veri.(Hriscani nikada taj dan nisu povezivali sa paganskim bogovima, niti im je to bila namera, nego datum je padao istog dana, pa su neki su zadrzali neispravnu praksu, i to je ostalo kao obicaj).

E sad sto neki u tome vide paganizam, niko im ne brani da se oni uzdrze od slavljenja bas tog dana.
Mogu odarati neki drugi, a svi mi Hrista i njegovo vaskrsenje slavimo u srcima svaki dan..
Bilo da je protestant ili tradicionalni Hriscanin.
Video sam mnogo puta da protestanti ako ne slave taj dan javno, onda ga ipak proslavljaju sa svojom porodicom tajno, zato sto u tom datumu ne postoji nista sto bi ga danas povezalo sa nekim izmisljenim bozanstvima ili krivoverjem..
Zato, slaviti ga onako kako dolikuje u srcu i mislima i imajuci samo Hrista na umu, pa da je ne znam bilo koji dan, nije neispravno nikada..
 
Član
Učlanjen(a)
21.09.2012
Poruka
302
Molitva
Kako je ja shvatam, ali naravno samo na temelju Biblije a nimalo na temelju ljudske filozofije!

Ne moze covek nikada pogresiti ako radi isto ono sto su apostoli radili, jer oni su direktno pouceni od samog Isusa Hrista. A jos manje moze pogresiti ako radi onako kako uci najveci ucitelj, najveci od svih Isus Hrist! On se za to i rodio da bi nam doneo istinu.
Sme li neko dodati ili oduzeti od ove presvete istine? Moze li se Svevisnjem Bogu doci drugim putem osim ovog? NE!
Sve ono sto Hrist nije eksplicitno rekao za mene ne vazi, sve ono sto je covek dometnuo jos manje! Ako apostoli nisu slavili bozic, uskrs, krsnu slavu, koristili ikone, necu ni ja. Ako Hrist to nigde od mene ne trazi, kao sto nije trazio od apostola, pitam se ko onda to trazi???
Ako to nije poteklo od onog ko se rodio da svedoci za istinu, onda je poteklo od smrtnog coveka! Treba li slusati smrtnog coveka vise od zivog ucitelj, Bozijeg sina!?
Zato je za mene sve ono sto nema korene u Bibliji apsolutno nevazno! Meni je prioritet postovanje Bozijih zapovesti a ne ljudskih.
Ja imam samo jednog ucitelj i radicu iskljucivo ono sto je on od mene trazio i nista vise!!!

Dakle, prvo treba znati kome se treba moliti.
Procitajte sve poslanice i pogledate kome su se apostoli molili. I odmah da naglasim, ni na jednom jedinom mestu se ne mole Hristu 'sinu', niti se mole 'svetom duhu', uvek i samo se mole Bogu 'Ocu'!
Ako gresim neka mi neko pokaze samo jedan primer da se neko molio Hristu!

Oni rade onako kako ih je najveci ucitelj poucavao, mole se samo 'Ocu'! Pavle kaze da se sam Isus u svom nebeskom oblicju moli za nas, naravno Bogu Ocu.(Rimljanima 8:34, Jevreji 7:25). Hrist je jedini posrednik izmedju Boga i nas, tako da bi bilo apsolutno pogresno moliti se posredniku! Zato se apostola nikad nisu molili Hristu. Kaoko su radili oni tako radim i ja.

Morate shvatiti jednu veoma vaznu stvar!
Postoji samo jedan jedini kanal izmedju Boga i nas ljudi! Svaka molitva koja ide preko nekog drugog nece doci do Boga! Ako je ona upucena preko Marije, Save, Nikole ili bilo kog drugog, budite ubedjeni da ta molitva nece doci do Boga i Bog takve molitve ne slusa. Svako ko se moli Bogu preko nekog drugog, neceni ni Hristovu zrtvu ni Boziju pripremu za pomirenje! Bog nam je dao jedan i jedini kanal i jednog i jedinog vecnog prvosvestenika koji se moli za nas i koji je JEDINI posrednik kod Boga!!!
Svi drugi rodjeni od zene su samo nasi sunaslednici i nasa sabraca i sestre. SVI!!!
Niko bez Hristove zrtve ne moze doci Bogu! NIKO! Ni Savo ni Marija ni Nikola ni jedna jedina osoba na planeti koja se ikad rodila! Svako, pa i Marija sa Bogom se miri preko Hrista!!!

Zato je van svake pameti upucivati Bogu molitvu preko bilo kog smrtnog coveka a ne preko zivog i narecenog posrednika!
Ne mogu ja okaciti na zid sliku od bilo kog smrtnog coveka i pridavati joj vise znacaja nego zivom posredniku, kad i taj sa te slike dolazi preko tog istog posrednika! Jedan je posrednik za sve, drugog nema!

Druga stvar,
Ova druga zapovest koja zabranjuje idolopoklonstvo je eksplicitno recena i ona se nikako drugacije ne moze tumaciti!
Isto kao sto je jasno receno 'ne ubi'! I tu nema kompromisa i tumacenja!

Prva zapovest je jasna i ako je covek hoce do slovce da ispostuje, njemu nece ni malo predstavljti problem to sto ne vidi Boga. Ako ti od srca i svakim danom postujes ovu prvu zapovest tebi nece ni na kraj pameti pasti da prekrsis ovu drugu zapovest.
Moze li se zivi Bog predstaviti nekim mrtvim predmetom?! Pa nije li Bog sve stvorio svaku tvar pod nebom, sta treba da uzmemo da nije Bozije!? I pomocu te Bozije tvari cu sebi da stvaram sliku zivoga Boga!? Ne kazuje li sve sto je Bog stvorio slavu njegovu?! Pa sta cu od njegovih dela uzeti da bi ga sebi bolje predstavio!? Neku sliku ljudskom rukom naslikanu, neki kip istom tom rukom isklesan ili izvajan. Jedno parce drveta cu uzeti i od njega napraviti neciji lik a drugo parce drveta od istog stabla cu baciti u vatru. A ovo parce drveta na zid sto sam okacio ce mi vise znaciti!
Pa zasto sam ga okacio? Zato sto mi upotpunjuje sliku Boga, a ako je tako on je vec deo Bozanstva a to je idolopoklonstvo!!! Ako nije tako onda tu sliku baci u vatru kao sto si bacio i ono drugo parce drveta ako ti nista vise od njega ne predstavlja! Ali naravno to niko nece uraditi jer to drugo parce drveta je sveto! To je idolopoklonstvo.
Kako god, ali covek niposto ne sme ni jedan deo tvari isporediti ili dovoditi u vezu sa zivim Bogom!
Bog je Bog a tvar je tvar! Zato je ova zapovest i data!
Bog je ljubomoran i slave svoje nece dati ni idolima ni likovima rezanim.
Bog se mora obozavati samo duhom i istinom i ni jedan jedini mrtvi predmet ne sme stajati izmedju naseg tvorca i nas! Samo mi i ON i nista vise!


Jer će doći dan Gospoda nad vojskama na sve ohole i ponosite i na svakoga koji se podiže, te će biti poniženi, I na sve kedre Livanske velike i visoke i na sve hrastove Vasanske, I na sve gore visoke i na sve humove izdignute, I na svaku kulu visoku i na svaki zid tvrdi, I na sve lađe Tarsiske i na sve likove mile. Tada će se ponositost ljudska ugnuti i visina se ljudska poniziti, i Gospod će sam biti uzvišen u onaj dan. I idola će nestati sasvijem. I ljudi će ići u pećine kamene i u rupe zemaljske od straha Gospodnjega i od slave veličanstva njegova, kad ustane da potre zemlju. Tada će baciti čovjek idole svoje srebrne i idole svoje zlatne, koje načini sebi da im se klanja, krticama i slijepijem mišima, Ulazeći u rasjeline kamene i u pećine kamene od straha Gospodnjega i od slave veličanstva njegova, kad ustane da potre zemlju. Prođite se čovjeka, kojemu je dah u nosu; jer šta vrijedi?
Isaija 2:12-22
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.283
Ako gresim neka mi neko pokaze samo jedan primer da se neko molio Hristu!
Ja sam ti naveo stih, koji kaze da se apostol Stefan molio Isusu Hristu, i ti se opet bojis da mu se obratis licno?
Niko od tebe ne trazi da se ti ne molis Jehovi, ali molili su se i Isusu Hristu isto tako, i ti to ignorises.
Kao i reci: ''a ko nema Sina nema ni Oca'', zato se svaki Hriscanin danas moli kako Ocu tako i Sinu.
Zanemarivati ovo znaci ''izgubiti Hrista'', a to je upravo ono sto vi radite.
Niko ti nije zabranio da se molis Isusu Hristu u bibliji, samo sto ti mislis da ne smes, i ti uporno istrajavas u svom odricanju njega.
Nije dovoljno moliti se samo Ocu, jel ti onda nemas zivu zajednicu sa Sinom, a sto je neophodno za spasenje.
''I da upoznaju tebe, jedinoga istinitog Boga i onoga koga si poslao Isusa Hrista''.
Kako ces upoznati nekoga sa kim ne razgovaras uopste, i nemas licni odnos?
Ne mozes ga upoznati!

Zato se od Hriscana zahteva razvijanje zive zajednice sa Bogom i sa Sinom njegovim Gospodom Isusom Hristom.
Zato i apostol Jovan naglasava i kaze: (1 Jovanova. 1,3): "A naša zajednica je sa Ocem i sa Sinom njegovim Isusom Hristom."
Imas li ti tu zajednicu?
Ja mislim da nemas.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Odgovor za Jurivaku.

Zahvaljujem za objektivnom sagledavanje mnogoboštva i njegovo mešanje sa Hrišćanskom naukom.

Kao drugo - Bog zna sve od početka, i znao je da će ljudi da se udalje od njegove reči i da počnu da se klanjaju delima svojih ruku i iz tog razloga je dao drugu zapovest.
Klanjanje bilo čemu drugom osim njemu je greh, bilo to mnogobožačka pretstava lažnih izmišljenih Bogova ili pretstave njega kao pravog Boga.
Sam taj čin pretstavljanja Boga ili nebeskih bića na slikama ili kipovima je greh.

Kontekst druge zapovesti govori o tome - da je Bog nebeski "Bog REVNITELJ" ( u originalu "LJUBOMORAN" ) "koji POHODI grehe otacke" ( u originalu "koji TRAŽI grehe otačke" ).

Dakle, ova zapovest je data kao upozorenje - da je Bog nebeski Bog ljubomoran koji želi da se ljudi jedino klanjaju njemu a ne tvorevini svojih ruku.
Takodje, da on ovu zapovest daje kao zalog za buduće generacije, imajući na umu da ako očevi budu praktikovali ovu praksu da prave slike ili kipove, da će on sa tim istim gresima morati da se suoči i kod njihovih sinova, jer je reč o Bogoslužbenoj praksi koju će prenosnim pravom usvojiti sve buduće generacije i Bog će morati generacijama da se suočava sa istim gresima - i u starom i u novom zavetu.

"Не гради себи лика резана нити какве слике од онога што је горе на небу, или доље на земљи, или у води испод земље.
Немој им се клањати нити им служити, јер сам ја Господ Бог твој, Бог ревнитељ, који походим гријехе отачке на синовима до трећега и до четвртога кољена, онијех који мрзе на мене;
А чиним милост на тисућама онијех који ме љубе и чувају заповијести моје"
( 2 Mojsijeva 20. 4 - 6 )

S tim u vezi - praksa starozavetnog Izrailja ( proroka i svetih ljudi iz starozavetne biblijske istorije ) i praksa novozavetnog Božjeg naroda ( Isusa, apostola i prve crkve ) treba da nam budu primer u svemu.
Sve ostalo što odudara od modela i prakse zapisane u bibliji - razotkriva se u ovome.

-------------------------------------------------------------

Odgovor za Mire.

Božić i uskrs sa popratnim elementima je mnogobožačkog porekla.

Ako neko već želi da obeleži te događaje, može bez paganskih primesa - uz čitanje biblijskih tekstova, pevanje duhovnih pesama, molitvom, ili održavanjem predavanja na temu Hristovog rođenja i vaskrsenja.

------------------------------------------------------------

Odgovor za Taktičar

Možemo se moliti i Isusu:

"И сад шта оклеваш? Устани и крсти се, и опери се од греха својих, призвавши име Господа Исуса" ( dela apostolska 22. 16 )

I zasipahu kamenjem Stefana, koji se moljaše Bogu i govoraše: Gospode Isuse! Primi duh moj.
Onda kleče na kolena i povika glasno: Gospode! Ne primi im ovo za greh. I ovo rekavši umre
" ( dela apostolska 7. 59 - 60 )
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ja debelo sumnjam u ovu tvrdnju da je Bog ljubomoran. Ljubomora ni po kakvim kriterijima nije vrlina, a to bi onda značilo da Bog ima mana! Ima li Bog mana?

S druge strane, mnogi od Boga žele napraviti bauka koji nemilosrdno kažnjava! Ne vjerujem ni u takvu predstavu o Bogu. Prije ću povjerovati da je Bogu drago sve što raduje čovjeka i da i Bog uživa u ljuskoj sreći, jer Bog nije samo sa nama nego i u nama! Ne piše li da stvori čovjeka po svome liku i naličju?! Ne piše li da je ljudska duša hram Božiji?!

Prema tome, kada se istinski vjernik moli Bogu, bez obzira u šta toga trenutka gledao – ikonu, kandilo, drvo, planinu..., molitva ni u kom slučaju nije upućena ničemu od toga, nego Bogu i samo Bogu, i Bog to mora znati i takvu molitvu mora čuti i prepoznati, jer ono božansko u čovjeku, zajedničko je i Bogu i čovjeku!
 
Natrag
Top