Moć reči.....

Član
Učlanjen(a)
03.11.2010
Poruka
30
Reci su samo sredstvo kojim stizemo do cilja.Recima iskazujemo osecanja,misljenje i razmisljanje.Stvaramo jasnu sliku o sebi i to kako ce nas drugi videti,cuti i osetiti.Reci su prave samo kad dolaze iz srca i glave iskrene i ciste misli su deo necije licnosti.
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Namera je ono što čini reč jakom. Koliko vi stojite iza te reči toliku energiju ona nosi. U zenu (kojeg smatram kao filozofiju življenja) veliki vokabular predstavlja smetnju. Naime, reči su limit jer su limitirane slovima (u tehničkom smislu) pa su limitirane konceptom o značenju te reči, jer kako da objasnimo nekom ko nikada nije video sneg šta je to. Mi imamo iskustvo, koncepte u objašnjenju, broj reči ali kako da objasnimo jednom pripadinku plemena N`Tmbe šta je to sneg.

Ako se neko odluči da funkcioniše u životu sa rezervisanim rečima jeste izabrao težak put, ali je ujedno pravedan za onog koji to izgovara. Govoriti tačno ono što misliš je danas posve teško. Ako počneš pričati ono što zaista osećaš sa konstruktom reči koje (približno) odgovaraju stanju čoveka, duha, bića, videćeš da se nešto što je uzvišeno ne može definisati rečima. Stoga počinje ‚‚ona" neverbalna komunikacija, kada počinješ da tumačiš nameru, osećaj ili ono ‚‚ispod reči".

Meni je totalno nelogično da neko pita šta je to beskonačnost. Čim neko progovori ona više nije beskonačna, ustvari, ona se tad već limitirala. Jer tako funkcioniše mikrokosmos-Čovek. Samo što se na pojave makrokosmosa uvek postavljamo iz ugla mikrokosmosa, jer ipak, krećemo se u toj ravni i to možemo iskustveno, empirijski ili putem reči da spoznamo (steknemo neki uvid o nečemu).

U knjizi ‚‚Četiri sporazuma" od Don Miguel Ruis-a, prvi koncept je (činimi se) besprekorno koristi svoju reč. Miguel je reč opisao kao emocionalni otrov ako se loše intrepetira (kako od strane onog ko izgovara tako i od onog ko tu reč prima). Dakle namera, ili ono kada se vi uneste u pojam koji objašnjavate (kada prezentujete sopstvenu realnost) to čini reč moćnijom od nuklearke :).

Sva živa bića komuniciraju, prosto je po prirodi tako. I biljke komuniciraju samo što mi taj mikrokosmos ne možemo da opazimo (ne još uvek :- ), ali samo je čovek došao do takvog stanja da jednom jedinom rečju može uticati na pojavno i nepojavno.
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
He,he, nekome možeš pričati dok ne zaklapusaš od priče, ali bez uspjeha. Moć riječi (ako riječ gledamo kao laž ) je oružje političara, a kako ono kažu : " ubila ga jaka riječ ", to se više viđa u praksi. Ćutanje je blago.:)
 
Učlanjen(a)
26.11.2010
Poruka
45
...ako stvar posmatramo iz drugog ugla i nazovemo je " moć govora " , onda za reči možemo da kažemo da poseduju silu ; za smislene rečenice da poseduju energiju ; a tad tekstovi / pasusi sastavljeni od smislenih rečenica , poseduju snagu koja je uvek delotvorna i pretvara se u rad...a svaka snaga kroz rad otelotvoruje svoju moć ; zapravo ona postaje vidljiva i percepciono prepoznatljiva ( matrijalna i može das e multiplicira )...dakle " moć govora " ima multiplikacionih moći , a sa njima može da se
regeneriše i poprimi novo obličje sa novim moćima .....dakle, moć govora ima i regenerativnih moći jer je u integralnoj uzročno posledičnoj vezi sa moćima : promišljanja , spoznaje , istraživanja , inoviranja , i t.d. ....
...verovatno zato je i rečeno da jaka reč može da ubije .....kao i svaka sila koja se matrijališe / trasformiše kroz rad...

... e sad , moć govora je naša prirođena datost .... kao i mnoge druge prirođene datosti ...sve one služe da nam obezbede opstanak , rast i razvoj u ovom svetu u kome živimo....što zaista nije baš jednostavno ( naročito ovde u šumadiji i pomoravlju )...... u komunikaciji sa ljudima , razum je moć govora osposobio alatkom zvanom umeće pregovaranja ... u umeću pregovaranja , reči su municija koja kad se smisleno upotrebi porobljava ljudske duše ( da tako kažem )...ta smislena municija ( reči ), svakako
treba da bude raznorodna , no njen efekat je učinkovitiji ako deluju sinhrono i jednostavno ( harmonično i skladno - pitko i opojno )....tu već stižemo do psihologije , jer je važno znati štošta o ljudima , naročito o sagovornicima .... jer se mora munjevito u mili sekundi iskonstruisat bar pasus smislenih rečenica , pitkih za slušaoca ( sagovornika )sa kojim je komunikacija uspostavljena ...............................tako nekako ja doživljavam i vidim ovu stvar .
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
...ako stvar posmatramo iz drugog ugla i nazovemo je " moć govora " , onda za reči možemo da kažemo da poseduju silu ; za smislene rečenice da poseduju energiju ; a tad tekstovi / pasusi sastavljeni od smislenih rečenica , poseduju snagu koja je uvek delotvorna i pretvara se u rad...a svaka snaga kroz rad otelotvoruje svoju moć ; zapravo ona postaje vidljiva i percepciono prepoznatljiva ( matrijalna i može das e multiplicira )...dakle " moć govora " ima multiplikacionih moći , a sa njima može da se
regeneriše i poprimi novo obličje sa novim moćima .....dakle, moć govora ima i regenerativnih moći jer je u integralnoj uzročno posledičnoj vezi sa moćima : promišljanja , spoznaje , istraživanja , inoviranja , i t.d. ....
...verovatno zato je i rečeno da jaka reč može da ubije .....kao i svaka sila koja se matrijališe / trasformiše kroz rad...

... e sad , moć govora je naša prirođena datost .... kao i mnoge druge prirođene datosti ...sve one služe da nam obezbede opstanak , rast i razvoj u ovom svetu u kome živimo....što zaista nije baš jednostavno ( naročito ovde u šumadiji i pomoravlju )...... u komunikaciji sa ljudima , razum je moć govora osposobio alatkom zvanom umeće pregovaranja ... u umeću pregovaranja , reči su municija koja kad se smisleno upotrebi porobljava ljudske duše ( da tako kažem )...ta smislena municija ( reči ), svakako
treba da bude raznorodna , no njen efekat je učinkovitiji ako deluju sinhrono i jednostavno ( harmonično i skladno - pitko i opojno )....tu već stižemo do psihologije , jer je važno znati štošta o ljudima , naročito o sagovornicima .... jer se mora munjevito u mili sekundi iskonstruisat bar pasus smislenih rečenica , pitkih za slušaoca ( sagovornika )sa kojim je komunikacija uspostavljena ...............................tako nekako ja doživljavam i vidim ovu stvar .

123loncar, zar je potrebno da ovako šaraš tekst? Zamisli kada bi svi ovako radili, na što bi ove stranice ličile?
 
Učlanjen(a)
26.11.2010
Poruka
45
123loncar, zar je potrebno da ovako šaraš tekst? Zamisli kada bi svi ovako radili, na što bi ove stranice ličile?
...ako pod šaranjem podrazumevaš nešto treće , onda izvini - ali izneo sam moje viđenje ( uzgred koje mogu da promenim zarad objektivnijeg viđenja --- da nešto naučim , da tako kažem )... a to što sam boldirao i bojom izdvojio neke reči , toje povezano sa još jednom datošću koja je u okviru naših percepcionih moći...dakle, pokušao sam da iskoristim vizuelnu percepciju potencijalnih čitalaca , te da sa označavanjem ključnih reči usmerim njegovu pažnju na poentu mog kazivanja ...ako sam ovom tehnikom povredio nečim tvoje čitalačko dostojanstvo , izvini --- ali ovo je uobičajena tehnika za kratku komunikaciju ( zato nam je i data ta tehnička mogućnost ovim softerom ) ...Još jednom izvini .
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
...ako pod šaranjem podrazumevaš nešto treće , onda izvini - ali izneo sam moje viđenje ( uzgred koje mogu da promenim zarad objektivnijeg viđenja --- da nešto naučim , da tako kažem )... a to što sam boldirao i bojom izdvojio neke reči , toje povezano sa još jednom datošću koja je u okviru naših percepcionih moći...dakle, pokušao sam da iskoristim vizuelnu percepciju potencijalnih čitalaca , te da sa označavanjem ključnih reči usmerim njegovu pažnju na poentu mog kazivanja ...ako sam ovom tehnikom povredio nečim tvoje čitalačko dostojanstvo , izvini --- ali ovo je uobičajena tehnika za kratku komunikaciju ( zato nam je i data ta tehnička mogućnost ovim softerom ) ...Još jednom izvini .
Eto, nisi povrijedio moje čitalačko dostojanstvo (šta god to bilo), ali tvoja namjera da bojenjem pojedinih riječi skreneš pažnju na njih, na mene je djelovala kontraproduktivno. Kaldio bih se da nisam jedini. Ako je riječ jaka, nije potrebno da bude obojena da bi bila primjećena.
To mi nekako liči na ono kada ljudi razgovaraju živim govorom; ima ih koji misle ako glasnije pričaju da će njihova argumentacija biti jača!?
 
Učlanjen(a)
26.11.2010
Poruka
45
Eto, nisi povrijedio moje čitalačko dostojanstvo (šta god to bilo), ali tvoja namjera da bojenjem pojedinih riječi skreneš pažnju na njih, na mene je djelovala kontraproduktivno. Kaldio bih se da nisam jedini. Ako je riječ jaka, nije potrebno da bude obojena da bi bila primjećena.
To mi nekako liči na ono kada ljudi razgovaraju živim govorom; ima ih koji misle ako glasnije pričaju da će njihova argumentacija biti jača!?
...takav subjektivistički stav o glasnom i jasnom govoru dolazi iznutra...no , neki ljudi govore glasno : jer su nagluvi ; drugi zato što imaju odveć časti i poštenja međ šaptačima ( čitaj međ onima koji nešto kriju i domunđavaju se ); treći jer govore sa krovova ; četvrti jer se obrađaju skupu neznalica sa katedre; peti da upozore i opomenu slušalačku publiku od nadolazeće opasnosti ----dakle iz raznoraznih potreba i pobuda ljudi govore glasno ( jedan pokret srušio je imperiju , i zvao se " glasnost " ) , tako da glasnost smeta mnogima iz samo njima znanih razloga i potreba ...no , onaj koji je govorio glasno pre dva milenijuma
stradao je za sve istine izgovorene glasno za vjek vjekova ; tako daje danas glasan , jasan i svima vidno dostupan govor poželjniji od onih uvijenih , tihih , podmuklih , režećih ....... Pozdrav !
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
...takav subjektivistički stav o glasnom i jasnom govoru dolazi iznutra...no , neki ljudi govore glasno : jer su nagluvi ; drugi zato što imaju odveć časti i poštenja međ šaptačima ( čitaj međ onima koji nešto kriju i domunđavaju se ); treći jer govore sa krovova ; četvrti jer se obrađaju skupu neznalica sa katedre; peti da upozore i opomenu slušalačku publiku od nadolazeće opasnosti ----dakle iz raznoraznih potreba i pobuda ljudi govore glasno ( jedan pokret srušio je imperiju , i zvao se " glasnost " ) , tako da glasnost smeta mnogima iz samo njima znanih razloga i potreba ...no , onaj koji je govorio glasno pre dva milenijuma
stradao je za sve istine izgovorene glasno za vjek vjekova ; tako daje danas glasan , jasan i svima vidno dostupan govor poželjniji od onih uvijenih , tihih , podmuklih , režećih ....... Pozdrav !
Nije bila potrebna ova "specifikacija" glasnog govora. Jasnio je u kom kontekstu sam ja to rekao. Ako si primjetio, to nije bio kontekst rušenja imperija, nego razgovora imeđu dvojice ljudi.
 
Učlanjen(a)
26.11.2010
Poruka
45
Nije bila potrebna ova "specifikacija" glasnog govora. Jasnio je u kom kontekstu sam ja to rekao. Ako si primjetio, to nije bio kontekst rušenja imperija, nego razgovora imeđu dvojice ljudi.

...pa dobro , tako sve ovo i vidim -- kao razgovor dva čoveka ....a pošto sam uzeo reč , hoću malo da polemišem ako dozvoljavaš ( da razmenjujemo mišljenja i stavove -- kako se to kaže )....kažu da je razgovor / dijalog nemoguć između istomišljenika ...dakle između istomišljenika moguć je samo monolog koji svremenom prerasta u diktat .....ovde smo zbog dijaloga - pretpostavljam ( ono bar ja , jer tako brže učim) ....... još nešto ; kažu da čovek od integriteta ima svoje "JA" ....pa ako na jednom mestu se nađe skup takvih, oni hteli ne hteli odmah formiraju zajednicu ...opet ona , ta njihova zajednica , zbog njih jer iz njih crpi integritet, postaje samosvesna ( integralna u svemu ) i izgrađuje svoj suverinitet ---prerasta
u državu .... dakle , država nekako kao čovek ima svoje "Ja"... državo tvoračko jastvo ...ono nehotice od te države gradi imperiju -----dakle , imperija je kao čovek " jastvena " ....svakako da ta jastvenost traži prostora , kako bih rekao : ima bioloških potreba za rastom i razvojem ( sklona je osvajanju )....pa tako i čovek, sklon je osvajanju ovakvom ili onakvom ( jer on je imperija za sebe i graditelj svega u ovom svetu -
a ono štose izgradi neguje se , čuva i brani od nedaj bože neprijatelja - pa čak i imperija se čuva ljudskim moćima ) ....verovatno zato s početka čovek koristi svoju moć govora i umeće pregovaranja ....svakako da sa imperijalnim osvajanjima treba biti obazriv ....isto tako treba biti obazriv i kad je reč o ljudskim moćima govora ----zar ne .
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top