Šta je novo?

Moć reči.....

• Začetnik teme Ana_ana
  • Datum pokretanja
1

123loncar

Učlanjen(a)
26.11.2010
Poruka
45
..ajde malo da oživimo temu ...
...moć govora po svom kapacitetu i intenzitetu ovisi o retoričkim veštinama i argumentaciji koja se unutar govora vešto ugrađuje ...
...u tom smislu , podvukao bih shvatljivo uveravajuću argumentaciju koja se izuzetno često koristi u komunikaciji -- nezavisno dali je reč o dijalogu ili monologu ... ovaj oblik dokazivanja bazira se na : delimičnim istinama , nedokazljivim tezama , naizgled uporedljivim tvrdnjama i sl. iskazima ... sam iskaz mora biti pevljiv i prijemčiv za memoriju .. ne retko se daje u naizgled uporedljivim paralelama ili kroz metaforičan govor ...
..svakako da ta argumentacija ne može da izdrži ni jednu dijalektičku proveru ; jer konačno , ona je bazirana na falšnim iskazima i netačnostima .. zato je ona više manje manipulativna - lažna - netačna - i dokazljivo nelogična ...

..moj omiljen primer , u kome se shvatljivo uveravajući argumenti eksploatišu do neviđene manipulativne krajnosti u takozvanoj moći govora je :
"Vox populi , vox Dei " >>glas naroda , glas Boga<<

...i kao što dolikuje jednoj pevljivoj izreci , sročenoj na hiperboličan način , i ovde je potrebno dodatno objašnjenje -- zarad totalnog pojmanja značenja rečenog ... a to bi nekako ovako bilo rečeno populističkim govorom :" ono što narod želi , Božija je zapovest i sveta naredba " ...
... ova politička izreka , često se kratko naziva : " glas naroda " ....
... u glasu naroda objedinjuje se politička moć manipulanta i on sa punim pravom izvršava to Božije zakonitosti ...mislim da netreba posebno objašnjavati ovu stvar , jer nama još odzvanja u glavi od tog " glasa naroda " ...

belja91

belja91

TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.436
Reči su najjače oružje još od antičkog vremena. Imaju najširi opseg delovanja. Danas se ogromna količina novca troši na ''reči'': lobiranje manjih država kod većih, reklame, organizovanje mitinga, sijaset kampanja... Ratovi počinju i završavaju se pričama, a puške, tenkovi, avioni imaju samo epizodnu ulogu. Moć reči je neograničena.

1

123loncar

Učlanjen(a)
26.11.2010
Poruka
45
...kolika je moć govora, slikovito kazuje naš deseterac ... naime, ljudi i događaji opevani u desetercu postaju mitske neoborive istine .. istorijske činjenice .. recimo , niko više ne može bilo kojojom argumentacijom da sruši lik kraljevića marka ( pljačkaroš , ratna psina , vršio genocid nad sopstvenim stanovništvom od vardara do dunava -- ništak ) koji je uzor mnogim generacijama i na koga se ugleda bezbroj važnih ljudi - vođa ( koji čine slične zločine kao on ) i ulaze tako u deseterac ... nikome se ne može utuviti u glavu da su ajduci sa svojom ajdučijom pljačkali nezaštićeno sopstveno stanovništvo u zaseocima ( nema ni jednog turskog karavana opljačkanog ni jednog paše i kesadžije ubijenog i poharanog os silnik ajduka i silne ajdučije ) - sem sirotinje raje ...
..zahvaljujući moćima govora i deseteračkom stilu kazivanja, mi i danasnje masovne ubice novčano nagrađujemo i ordenjem kitimo ; kod nas i dandanas ubice nasleđuju ubijene ; ratni plen i plen iz sveopšte pljačke pošteno je stečen imetak ... i onaj koji najviše opljačka i pobije , taj je najuzorniji čovek ovog društva ...

..zaista , moć govora je čudo u srpštini oplođenoj: jevrejštinom, atlanskim i anglo američkim protestantizmom , pravoslavnom rusovilijom i grčkim cincarizmom ...

joksaevil

joksaevil

Član
Učlanjen(a)
17.04.2010
Poruka
44
Acta non verba. - That's what chicks like.

Golden red

Golden red

Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.873
"Govorite besprekorno

Recite samo ono što mislite.
Izbegavajte da govorite protiv sebe.

Koristite moć svoje reči u svrhu istine i ljubavi."

Iz knjige Peti sporazum

besherat

besherat

Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.023
Riječ je za mene sve. Riječ mi sve kazuje, sve predstavlja, sve daje i sve mi uzima. I nema ništa jače od riječi. Imam u sebi toliko riječi, da me one naprosto guše, jer žele da izađu vani, ali postoji nesrazmjera između te ogrome količine nagomilanih riječi i osjećaja u meni i brzine komunikacije i nemogućnosti izražavanja istih, na pravi način. Zato je moj jedini cilj u životu iznijeti te riječi među ljude, biti pisac to je nešto najsavršenije, jer barata najljepšim alatom, a to su riječi. Nažalost, da budem pisac, to su moji neostvareni snovi.

Jurivaka

Jurivaka

MODERATOR
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.466
Moć riječi je neupitna. Upitno je da li su iste riječi jednako moćne kada su kazane od autoriteta i diletanta? Vrlo je nezgodno kada loš čovjek kaže dobru riječ!

Z

Z1oran

Učlanjen(a)
20.02.2013
Poruka
535
Прелепа тема...
Речи су наш начин да изскажемо своје емоције и своје мисли пренесемо другима... Али, обично други немају иста искуства као ми, па се речи доживљавају на мало другачији начин, и онда установимо како су речи понекад недовољне да објасне наизглед очигледно стање ствари...
А њихова моћ сеже далеко у прошлост и у њих је уткано све знање наших предака... Само је на нама да их доживимо и да учимо како се употребљавају... :)