Milane Smotani .... pogledaj i procitaj pomalo i odavde... svako dobro! Najstarije Srpsko Poreklo I Deo
Naša otupela singerica iz 69 godine. uvidevši da nema nikakve argumente počela je da nagomilava hrpu besmislenih trabunjanja od nadriistoričara i totalnih amatera misleći valjda da će time uspeti da se spase od totalnog kraha i sačuva nešto od vlastitih praznoglavih "argumenata".
No ta naša otupela singerica zaboravlja da se nagomilavanjem gluposti ne može prikriti totalna praznina i zatucanost već se ona samo pojačava.
Počnimo s početka;
Čovek kaže da kada je Herodot pisao o Tračanima on je mislio na Rašane i pri tom se poziva na Tomu Maretića koji je živeo u XIX veku i koji uz to tvrdi i zna kako su Srbi živeli u Indiji, zna da su ti isti Srbi prešli u Rusiji gde ih je bilo kako kaže do do X veka. Ima li on dokaze da su Srbi živeli u Indiji ?, nema. Ima li on ikakve dokaze kako su sebe Srbi zvali u Indiji ?, nema. Postoje li ikakvi izvori ili dokazi kojima se pominju crveni Srbi ? Nema (za bele znamo da postoje). Glupavo i smešno, u isto vreme.Najstariji zapis o Srbima je ostavio Herodot, koji se smatra " ocem istorije" ,
koji je oko 444. godine pre Hrista zapisao:
" Tračani su , bar posle Indijaca, najveći narod na zemaljskoj šaru. Kad bi
Tračani imali jednog starešinu, ili bar kad bi bili medju sobom složni, bili bi oni
najsilniji narod na zemlji. "
Opšte je prihvaćeno da govoreći o Tračanima, Herodot misli o Rašanima,
Srbima, misleći da su oni najmnogoljudniji ( najverovatnije u tadašnjoj Evropi,
koju je on poznavao). Grci su tad Rašane, Srbe, nazivali Tračanima, a kraj u
kojem su živeli Trakija ( rac, Raška, dolazi od grčke reči " trak ", " treh" ).
Češki naučnik Pavle Josif Šafarik piše u svom delu " Starožitnosti Slavjanske"
:
...."Ime Srbin, odnosno Rasijani, Rašani, ili, kako su to Grci izobličili u Tračane,
značilo bi prema njima : rasijani, rastureni itd. "
Poznati hrvatski filozof, lingvista i istoričar Tomo Maretić, u svom delu "
Slaveni u davnini" (Zagreb, 1894. godine), piše:
" Mnogi evropski i ruski istoričari slažu se da je Herodot pod Tračanima
podrazumevao Srbe. Poreklo te reči tumače na sledeći način: medju Srbima
od pamtiveka živelo je jedno veliko pleme koje se nazivalo Raščani ili Rasi. To
ime dobilo je još u staroj postojbini Indiji, a po imenu reke Rakše, što
označava crveno- rujnu boju, srpsku boju, svoj smisao i načenje. Jer iskonski
Raščani su Crveni Srbi, kojih je bilo u Rusiji sve do X veka. U doba
herodotovo, ti su Srbi živeli u Maloj Aziji i na Balkanu, u Trakiji...... Tako je ime
Tračani helenizovani oblik od Rašani...."
No što bih ja pisao o elementarnim stvarima na kojima se sapliću neznalice, prosto ću prilepiti deo iz Lominog pisanja o Tračanima ;
"S jedne strane, Dionisije iz Halikarnasa, koji je otprilike bio Hristov savremenik, u svome delu “Rimske starine” kaže da su Etrurci, po nekom od svojih vladara, sami sebe nazivali Rasénna. Istovremeno, sazvucna rec javlja se u etrurskim natpisima u obliku genitiva rasnal, ali se sa više verovatnoce tumaci kao apelativ u znacenju “država” nego kao etnicko samonazvanje.
S druge pak strane, naziv stanovnika stare srpske države Rašani je slovensko obrazovanje etnika sufiksom -jane/jani od toponima Ras (kao Vrbašani od Vrbas). Takode je i ime reke i oblasti Raška izvedeno od tog etnickog naziva odbacivanjem -an- i dodavanjem pridevskog sufiksa -ska u ženskom rodu, izvorno Rašska (reka/župa/zemlja). Sam toponim Ras, zabeležen od 10. veka, ocito je neslovenski i verovatno predslovenski. U obliku Arsa navodi ga vizantijski istoricar Prokopije u 6. veku medju tvrdjavama koje je podigao car Justinijan I. U ovom slucaju se srpski slog ra- u položaju pred suglasnikom bez problema izvodi iz predslovenskog ar likvidnom metatezom, koja se vršila u prvim vekovima nakon dolaska Slovena na Balkan, dakle u 7-9. veku, kako u domacim slovenskim recima, tako i u ranim pozajmljenicama. Za manje upucene, a družina pseudoistoricara svakako spada u takvu grupaciju, metateza je premeštanje slova i glasova u reci (vas - sav, mogila - gomila), dok su likvide tekuci glasovi, suglasnici l, r, lj.
Što se tice znacenja i porekla antickog toponima Arsa, polazi se od latinskog participa perfekta pasivnog od glagola ardeo, ardere, arsi, arsum, što znaci “goreti”. Drugim recima, znacenje toponima Arsa odnosilo bi se na zgarište, mesto gde je šuma krcena paljenjem, što bi odgovaralo našim slovenskim nazivima Palež, Požega. Buduci da se u 6. veku, kada Prokopije beleži ovaj toponim, kao i u prethodnim stolecima rimske vlasti na središnjem Balkanu, tu govorila varijanta vulgarnolatinskog jezika jasno je da je koren toponima Arsa latinski, a da je, s druge strane, Ras slovenski toponim kasnije “proistekao” iz toponima Arsa.
Iz onog što je receno jasno proizlazi da se medjusobno ne mogu povezati navodno samonazvanje Etruraca Rasénna, koje prenosi Dionisije iz Halikarnasa, i srpski oblik Rašani. Tome se pre svega opiru velika geografska udaljenost i ogromna hronološka provalija od hiljadu godina koja zjapi izmedu njih. Jer, podsetimo se, Dionisije iz Halikarnasa piše oko Hristovog rodenja, a toponim Ras se pojavljuje u 10. veku. Osim toga, navedenom izjednacavanju se protive i notorne jezicke cinjenice, a to su: 1) Rašani je sekundarno slovensko obrazovanje od Ras; 2) Ras je poslovenjen oblik od Arsa, nastao tek u ranom srednjem veku; 3) Arsa je po svoj prilici latinski naziv koji nije mogao nastati pre rimske vlasti. Iz recenog proizlazi da se Arsa u svom izvornom obliku nikako ne može vezati za termin Rasénna...
Odmah, poput “domino efekta”, potpuno otpada još jedno omiljeno etnicko poistovecivanje na kojem pseudoistoricari narocito insistiraju, a to je lingvisticka vratolomija Rašani - Racani - Tracani. Još je gospoda Olga Lukovic-Pjanovic, inace cuvena po svojim nebuloznim lingvistickim konstrukcijama, pozivajuci se na srpske “ro manticare” 19. veka smatrala da su Grci od naziva svojih suseda Rašana ili Rašcana, dakle, Srba, “tipicnim grckim izoblicavanjem” proizveli naziv Tracani, pa su, sledstveno tome, i Tracani, zapravo, Srbi. Kako smo videli, termini Ras i Rašani koji su vezani za 10. vek, stotinama godina su “mladi” od drevnog etnonima Tracani posvedocenog kod mnogih antickih pisaca. Jednostavno, ne može deda da dobije ime po unuku vec je, eventualno, moguce samo obratno."
Nastaviću uveče jer žurim , mada ovo sve više gubi smisao.
Poslednja izmena: