Ljudi šta to činite?, poklonjenje moštima

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, pazljivo sam procitao ovu stranicu i vidim da ti I Tripo
Kao prvo mi ne vodimo nikakvu plodnu diskusiju mi se svadjamo.

Spomenuo si polupce i klanjanja slikama, tvrdeci da to nije pogrsno.
Spomenuo si Mojsija i zmiju kao da su se zmiji Izrailjci klanjali, a nisu.
Oni su samo pogledali u zbiju, a nisju je ljubili niti su joj se klanjali.

Druga zapovest glasi: "
Ne gradi sebi lika rezana, niti kakve slike, od onoga sto je gore na nebu, ili dolje na zamlji, ili u void ispod zemlje. NEMOUJ IM SE KLANJATI NITI IM SLUZITI..." 2. Mojsijeva 20,1.8.

Sta ova zapovest zabranjuje?
Prvo,
zabranjuje gradjenje slike ili lika koji ce sluziti za klanjanje ili sluzbu.
Prema tome nema veze sta je na toj slici ili idolu, ne treba ih graditi u tu svrhu.

Drugo,
nemoj im se KLANJATI NITI IM SLUZITI.
To znaci dn ikakvu sliku ili lik ne treba da pravimo niti da joj se klanjamo niti da joj sluzimo.

A posto si spomenuo katolike i pravoslavne, je si li vido svestenika koji kadi ispred ikona i kipova? To je sluzenje tim ikonama ili kipovima.

Jednom sam posetio katolicku katedralu. Biskup je propovedao kako je Majka Bozija uznela se na nebu. Iako Biblija o tome nista ne govori. U jednom odelenju te katedrale je jedna prostorija u kojoj su kipovi. Video sam stare zen koje klece pred tim kipovima I mole one krunice.
Da li ste procitali u Bibliji da su tako nesto cinili Hristos i apostolu. Nisu! To u Bibliji ne postoji!

Ne vredi Marko. Da ti stvarno zelis odgovor nasao bi ga. I sta vredi da je obaram ovo sto si ti napisao kad tebe bas briga za ono sto cu ja reci? Ti ces neprestano vrteti svoje. Ja sam ovo oborio milion puta i sa tobom sam vodio diskusiju o tome, pa to nije urodilo plodom. Dakle,zasto bi se ja ponavljao?

Medjutim, evo ponovicu:

Jednostavno, nije istina to sto pricate o idolopoklonstvu i kojekakvim glupostima, jer nije biblija protiv likova. Jevreji su imali likove i svete stvari u svojoj crkvi a to dokazuje i zmija koja je bila predstava Hrista i koristili su je u sluzbi. Biblija je protiv obozavanja predmeta, a ne protiv njihove upotrebe, sto mi ni ne radimo!

Formalisti ste kad vam to koristi, pa termin "klanjanje" tumacite formalno, kao da se on odnosi na "nacin", a on se zapravo odnosi na "srce"! Ne znate li da je zakon "duhovan" i da se ni jedna zapovest ne odnosi na "spoljasnji cin"???

Dakle, kad bi vi bili u pravu, onda bi ne samo "klanjanje slikama" bilo greh vec bi i "klanjanje ljudima" u svrhu pozdrava, a sto se cini u nekim kulturama (kod kineza npr.), bilo greh!

To jednostavno "nije greh"! Sam cin "klanjanja" NIJE GREH, osim ako osoba koja se klanja ne smatra da "time vrsi obozavanje"!

Nasa crkva ovo ne smatra obozavanjem, niti uci ljude da obozavaju predmete!

Dakle, mi nismo idolopoklonici po zakonu, mi ga shvatamo duhovno i ne ucimo ljude da vrse zakon spolja (on moze poljubiti sliku ili se pokloniti ako time ne obozava sliku), i ne mozete nam to nakaciti ni zabraniti, ali na silu to radite da bi opravdali svoj fanatizam.

Zasto lepo ne kazete - "ok, vi shvatate zakon duhovno i ne drzite se slova, ali mi se bojimo Boga sta ce on misliti, zato zabranjujemo i sam cin" , to bi bilo posteno, a ne ovo paganizovanje nase crkve zarad vaseg opstanka!

I zar ne vidite Marko da je ovo sto radite formalizam i fanatizam, te "suvoparno drzanje slova"? Time sebe pravite farisejima, a ovamo nas optuzujete za to, pa nesvesno lazete protiv nas!

Ajde se malo dozovi k pameti i shvati da biblija nije "suvoparno slovo, niti je zakon suvoparno slovo"! Zakon je "duhovan" i odnosi se na srce! Zato ne mozes osuditi nikoga "po spoljasnjem cinu"!

Ja vas ne osudjujem sto vi nemate slike, slabi ste u veri, ali je veliki greh kada vi nas osudjujete za nista!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Zasto lepo ne kazete - "ok, vi shvatate zakon duhovno i ne drzite se slova, ali mi se bojimo Boga sta ce on misliti, zato zabranjujemo i sam cin" , to bi bilo posteno, a ne ovo paganizovanje nase crkve zarad vaseg opstanka!

To ti nikada neće reći jer pod jedan zakon tumače onako kako ga ne treba tumačiti, niti se oni boje Boga, jer da ga se boje ne bi prihvatali učenja lažnog proroka niti na njemu izgrađivali svoju "teologiju" i doktrinu. Kad se već toliko "boje" Boga, zašto zadržavaju nezabludnost Ellen Gould White?

Zato što je voda iz koje su potekli ovo:

112299
za one sa manjkom znanja engleskog jezika:

"Protestantizam: gde je svako sveštenik izuzev sveštenika, svako može da oprosti i zadrži izuzev biskupa-episkopa, gde ti možeš da naređuješ anđelima ali ne i da moliš njihovu pomoć, gde ti možeš da razgovaraš sa đavolom ali ne i sa svecima, gde svi bivaju krunisani izuzev Device Marije, gde svako može da tumači Pismo izuzev Crkve, gde je svaka zajednica crkva izuzev Crkve..."
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Protestantizam: gde je svako sveštenik izuzev sveštenika, svako može da oprosti i zadrži izuzev biskupa-episkopa, gde ti možeš da naređuješ anđelima ali ne i da moliš njihovu pomoć, gde ti možeš da razgovaraš sa đavolom ali ne i sa svecima, gde svi bivaju krunisani izuzev Device Marije, gde svako može da tumači Pismo izuzev Crkve, gde je svaka zajednica crkva izuzev Crkve..."
Tacan opis..
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Kao prvo mi ne vodimo nikakvu plodnu diskusiju mi se svadjamo.
Jednostavno, nije istina to sto pricate o idolopoklonstvu i kojekakvim glupostima, jer nije biblija protiv likova. Jevreji su imali likove i svete stvari u svojoj crkvi a to dokazuje i zmija koja je bila predstava Hrista i koristili su je u sluzbi. Biblija je protiv obozavanja predmeta, a ne protiv njihove upotrebe, sto mi ni ne radimo!

Mire, u pravu si. Jevreji jesu imali u Svetinji ili Hramu predmete i likove. Mmedjutim, oni se nikad nisu klanjali tim predmetima niti su im sluzili.

To jednostavno "nije greh"! Sam cin "klanjanja" NIJE GREH, osim ako osoba koja se klanja ne smatra da "time vrsi obozavanje"![/QUOTE]

Mire, zapovest to ne kaze, nego kaze "Nemoj ih graditi i nemoj im se klanjati, niti im sluziti." Ne kaze nemoj ih onbozavati.

Nasa crkva ovo ne smatra obozavanjem, niti uci ljude da obozavaju predmete![/QUOTE]

Ali zapovest zabranjuje izgradnju predmeta u tu svrhi, klanjati im se i sluziti im!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
za one sa manjkom znanja engleskog jezika:

"Protestantizam: gde je svako sveštenik izuzev sveštenika, svako može da oprosti i zadrži izuzev biskupa-episkopa, gde ti možeš da naređuješ anđelima ali ne i da moliš njihovu pomoć, gde ti možeš da razgovaraš sa đavolom ali ne i sa svecima, gde svi bivaju krunisani izuzev Device Marije, gde svako može da tumači Pismo izuzev Crkve, gde je svaka zajednica crkva izuzev Crkve..."

Efekat kiselog grožđa. Nadam se da znaš šta je to.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
DarthShone said:

za one sa manjkom znanja engleskog jezika:

"Protestantizam: gde je svako sveštenik izuzev sveštenika, svako može da oprosti i zadrži izuzev biskupa-episkopa, gde ti možeš da naređuješ anđelima ali ne i da moliš njihovu pomoć, gde ti možeš da razgovaraš sa đavolom ali ne i sa svecima, gde svi bivaju krunisani izuzev Device Marije, gde svako može da tumači Pismo izuzev Crkve, gde je svaka zajednica crkva izuzev Crkve..."

Dobro jutro Darth,

Zog cega si izostavio da podpises autora tog teksta?
jeli to zbo nesitina koje si izneo?

- svako moze da oprosti i zadrzi.
Pogresio si. Onaj koji oprosti on ne moze i da zadrzi. Glupa isreka.
- Nema nikakvog izusetka episkopa, i on moze da oprosti onome koji ga je uvredio, ali ne moze i da zadrzi.

- Mozes da naredjujes andjelu. Besmislica. Niko u takvu gluposdt ne veruje osim Dartha.

- Mozes li nam naci u Svetom pismu da se iko molio andjelima? Ne mozes! Hristos nas je naucio da se Molimo Bogu u Njegovo ime i to je sve.

- Razgovor sa Andjelima i svecima, nije isto. Andjeli su ziva bica, a tvoji smeci (gresnici) su mrtvi. Pa mozes li razgovarati sa mrtvacem?

- A ko je rekao da Djevica nece biti krunisana? NIKIO! Svakako da ce biti krunicana, kad vaskrsne.

-Niko nije rekao da Crkva nema pravo da tumaci Pismo. To pokazuju veroanaj Adventisticke crkve koja se temelje upravo na Pismu.

- kod nas Crkva jeste Crkva.

DA SABEREMO: Darth je izneo OSAM neistina i besmislica.
Posto nije potpisao autora, to znaci da su to njegove "mudrosti".
Hvala Darth na "lepom" predstavljanju.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
"I dojučerašnjeg mrtvaca sad već kao Boga poštuje i odredi svojim podanicima tajne obrede i žrtve. U toku vremena ukoreni se taj bezbožni običaj i počeše ga kao zakon čuvati i po zapovesti vladara uvelo se poštovanje likova, a one koje ljudi nisu mogli u osobi njihovoj poštovati, jer su predaleko od njih prebivali, približavahu sebi njihovo daleko obličje, ... te je svetina, ponesena lepotom dela počela pridavati božanske počasti onome koga je nedavno slavila kao čoveka. (Solomon mudrosti)

Stihovi odlično prikazuju ono što se dešava u PC kod obožavanja moštiju, isto tako i u KC kod obožavanja tijela svetaca, koja nisu strunula.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
"I dojučerašnjeg mrtvaca sad već kao Boga poštuje i odredi svojim podanicima tajne obrede i žrtve. U toku vremena ukoreni se taj bezbožni običaj i počeše ga kao zakon čuvati i po zapovesti vladara uvelo se poštovanje likova, a one koje ljudi nisu mogli u osobi njihovoj poštovati, jer su predaleko od njih prebivali, približavahu sebi njihovo daleko obličje, ... te je svetina, ponesena lepotom dela počela pridavati božanske počasti onome koga je nedavno slavila kao čoveka. (Solomon mudrosti)

Stihovi odlično prikazuju ono što se dešava u PC kod obožavanja moštiju, isto tako i u KC kod obožavanja tijela svetaca, koja nisu strunula.

Ne bi ti bio Tripo da ne pljujes!

A pojma nemas sta je obozavanje predaka i da je zato i prizivanje mrtvih bilo zabranjeno, jer su ih ljudi smatrali bogovima! A ne zato sto oni nisu svesni!

I jos izmisljas da mi mrtve obozavamo kao 'bogove', a oni nama nisu bogovi vec nasa braca..

I kako mi to molim te 'obozavamo mrtva tela' (mosti) kada su oni na nebu i zivi??? Kontradiktoran si sam sebi i plus svega jos i bezobrazan!
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top