Linux i rad sa njim

Član
Učlanjen(a)
23.04.2010
Poruka
110
Verovatno je problem u kodecima. Cim ti mozes da pustis taj film, onda imas odgovarajuci kodek. Moguce je da postoji neki propust ili tako nesto u tom kodeku ali to je malo verovatno. Verovatnije je da je "problem" u kodeku koji je koriscen za enkodovanje videa.

Meni se desava da kad gledam .mkv (znam da je to container ekstenzija tako nema potrebe da mi to neko kaze ;) ) da se pojave kockice pri brzoj promeni scene. Ali i to ne mogu da generalizujem pa da kazem da je svaki .mkv takav jer nije. Npr. neki rade savrseno dobro dok kod nekih se to javalja. Isto je i sa .mp4 fajlovima: kod nekih je sve normalno dok kod nekih imam problema sa kasnjenjem zvuka (mislim da je aac audio kodek koriscen na tim filmovima).

Probaj da pustis neku .avi datoteku i vidi da li se to isto desava. Probaj i sa DVD filmom sa DVD-a. Ne verujem da ti je spor procesor (jer si koristio compiz) pa ne verujem da on ne moze da izgura to sto se od njega trazi.

e, zdravo...
probao sam dvd film i sve je u redu... znaci samo me zeza kad pustim avi... evo, sad sam probao i mp4, i isto me zeza... inace procesor mi je 2,6GHz (tri jezgra)... a, da, resio sam ono za turn off applet, hvala... nego, i time applet mi je pobegao skroz desno... probao sam da ga vratim na isti nacin kao turn off, ali nece... ako je komplikovan nacin vracanja - nebitno... ne smeta mi nista posebno... poZz
samo da pojasnim - svaki avi me zeza (svaki film koji sam odgledao u avi formatu, a odgledao sam ih na ubuntu-u oko 10)
 
Član
Učlanjen(a)
24.06.2010
Poruka
117
Ok probao sam svasta i nista nisam uradio, komanda xrandr -s 1024x768 radi dobor i to je izgleda najveca rezolucija koju komanda podrzava. tako da mi je to izgleda poslednja opcija. U principu hocu da se zahvalim za ulozeni trud i pristup koji mi vise znaci od samog resenja problema :) :) (ja ionako retko kad restartujem racunar) :)
pozz

Nisam 100% siguran da ce ovo da radi ali nista nas ne kosta da probamo. Otvori txt editor i napisi sledece:

#!/bin/bash
exec xrandr -s 1024x768

i sacuvaj fajl kao rezolucija.sh u svom Home direktorijumu. Onda iz terminala odradi:

chmod +x ~/rezolucija.sh

Nakon toga ides "System -> Preferences -> Sessions -> Startup Programs -> Add" i preko Browse dodas "rezolucija.sh". Name i Comment nije bitno i odradis Save. Onda probaj restart i vidi da li ti to zavrsava posao
 
Član
Učlanjen(a)
24.06.2010
Poruka
117
e, zdravo...
probao sam dvd film i sve je u redu... znaci samo me zeza kad pustim avi... evo, sad sam probao i mp4, i isto me zeza... inace procesor mi je 2,6GHz (tri jezgra)... a, da, resio sam ono za turn off applet, hvala... nego, i time applet mi je pobegao skroz desno... probao sam da ga vratim na isti nacin kao turn off, ali nece... ako je komplikovan nacin vracanja - nebitno... ne smeta mi nista posebno... poZz
samo da pojasnim - svaki avi me zeza (svaki film koji sam odgledao u avi formatu, a odgledao sam ih na ubuntu-u oko 10)

Sto se tice videa, jedino sto mi pada na pamet da je problem ili u kodecima ili kako su kompajlirani programi za video. Probaj da azuriras kodeke/plejere, drugo ne znam sta da ti kazem :(

Sto se tice panela i pomeranja, trebalo bi da moze i Time da se onako pomeri. Jedino ako nije zakljucan pa ne mozes da ga pomeras. Vidi da li je cekirano Lock pa ako jeste klikni na njega pa ponovo pokusaj na Move
 
Član
Učlanjen(a)
23.04.2010
Poruka
110
Sto se tice videa, jedino sto mi pada na pamet da je problem ili u kodecima ili kako su kompajlirani programi za video. Probaj da azuriras kodeke/plejere, drugo ne znam sta da ti kazem :(

Sto se tice panela i pomeranja, trebalo bi da moze i Time da se onako pomeri. Jedino ako nije zakljucan pa ne mozes da ga pomeras. Vidi da li je cekirano Lock pa ako jeste klikni na njega pa ponovo pokusaj na Move

sto se tice time-a, probao sam da otkljucam (otkljucao sam, ali mogu da ga pomerim samo do prve ikonice na panelu - da bude sa desne strane system-a)... a sto se tice azuriranja player-a, imam najnoviji vlc (instalirao sam ga koristeci ppa pakete)... sad cu da probam nekako da slikam tu liniju, pa da vidis - ne znam da li mogu lepo da ti objasnim (opisem) kako izgleda... poZz

ne mogu, probao sam da, kad se pojavi - stavim pauzu, pa da slikam, ali kad stavim pauzu onda je slika normalna...
ma neka ga... poZz
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.06.2010
Poruka
117
Probaj da namestis da pustas VLC u fullscreen ali bez onih crnih traka oko videa. Za probu da li ce to da radi, mozes i da pustis video preko VLC ali da nije u fullscreen nego u prozoru (sve ovo ako sam dobro razumeo problem :) )

A sto se tice pomeravanja plugin-a za vreme, mozda je zakljucana pozicija tog plugina sa kojim hoces da zamenis mesto. Otkljucaj pa probaj tako. A mozda i namerno ne moze (it's not a bug, it's a feature :) ). Mozda su ovi iz Canonical-a bas tako i hteli
 
Član
Učlanjen(a)
20.05.2009
Poruka
56
@ skale.....idi u NVIDIA X Server settings....onda uradi ovo na slici.. ...kad to uradis idi u /etc/X11/ i izbrisi ako imas slucajno xorg1.conf ili xorg2.conf ili kako god vec pise....to bi trebalo da resi problem.... edit: sad sam primetio da imamo iste graficke...tako da bi trebalo sve ok da radi.....
ovo je moj xorg.conf :
# nvidia-settings: X configuration file generated by nvidia-settings
# nvidia-settings: version 260.19.29 (buildd@lakoocha) Thu Dec 16 05:34:13 UTC 2010


Section "ServerLayout"
Identifier "Layout0"
Screen 0 "Screen0" 0 0
InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard"
InputDevice "Mouse0" "CorePointer"
Option "Xinerama" "0"
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "InputDevice"

# generated from default
Identifier "Mouse0"
Driver "mouse"
Option "Protocol" "auto"
Option "Device" "/dev/psaux"
Option "Emulate3Buttons" "no"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Section "InputDevice"

# generated from default
Identifier "Keyboard0"
Driver "kbd"
EndSection

Section "Monitor"

# HorizSync source: builtin, VertRefresh source: builtin
Identifier "Monitor0"
VendorName "Unknown"
ModelName "CRT-1"
HorizSync 55.0 - 120.0
VertRefresh 31.0 - 82.0
ModeLine "1280x1024" 108.0 1280 1328 1440 1688 1024 1024 1028 1066
Option "DPMS"
EndSection

Section "Device"
Identifier "Device0"
Driver "nvidia"
VendorName "NVIDIA Corporation"
BoardName "GeForce 8500 GT"
EndSection

Section "Screen"

# Removed Option "metamodes" "nvidia-auto-select +0+0"
Identifier "Screen0"
Device "Device0"
Monitor "Monitor0"
DefaultDepth 24
Option "TwinView" "0"
Option "metamodes" "1280x1024 +0+0"
SubSection "Display"
Depth 24
EndSubSection
EndSection

 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
23.04.2010
Poruka
110
Probaj da namestis da pustas VLC u fullscreen ali bez onih crnih traka oko videa. Za probu da li ce to da radi, mozes i da pustis video preko VLC ali da nije u fullscreen nego u prozoru (sve ovo ako sam dobro razumeo problem :) )

A sto se tice pomeravanja plugin-a za vreme, mozda je zakljucana pozicija tog plugina sa kojim hoces da zamenis mesto. Otkljucaj pa probaj tako. A mozda i namerno ne moze (it's not a bug, it's a feature :) ). Mozda su ovi iz Canonical-a bas tako i hteli

ma probao sam da otkljucam sve u panelu i ista stvar... ma nema veze za to...
a sto se tice vlc-a, ove linije se javljaju i u prozoru i u full screen-u, jbg... ja sam sad nesto cackao oko boje na monitoru tako da se sad manje vide (teze primecuju)... tebi ako padne na pamet neki kodek ili sta vec, ti javi... poZz
 
Član
Učlanjen(a)
20.10.2010
Poruka
23
Nisam 100% siguran da ce ovo da radi ali nista nas ne kosta da probamo. Otvori txt editor i napisi sledece:

#!/bin/bash
exec xrandr -s 1024x768

i sacuvaj fajl kao rezolucija.sh u svom Home direktorijumu. Onda iz terminala odradi:

chmod +x ~/rezolucija.sh

Nakon toga ides "System -> Preferences -> Sessions -> Startup Programs -> Add" i preko Browse dodas "rezolucija.sh". Name i Comment nije bitno i odradis Save. Onda probaj restart i vidi da li ti to zavrsava posao

I na krju nabasao sam i na resenje, ali pre svega hocu da napomenem korisniku NINOSLIVI da sam to i ranije pokusavo i sacuva parametre u Xorg.conf samo sto posle restarta ne ucita i ako stoji memorisano. (kacio sam u predhodnim postovima fajl Xorg.conf)

Evo i ucemu je bio problem kada sam isao na SYSTEM/PREFERENC/MONITORS prikazivalo mi je poruku : (It appears that your graphics driver does not support the necessary extensions to use this tool. Do you want to use your graphics driver vendor's tool instead?) sa opcijama YES I NO a u gornjem desnom uglu pisalo bi Unknown, kada bi kliknuo na YES vodilo bi me u NVidia X SERVER SEttings (ali to je u startu izgleda bila pogresna strategija) ceo problem je lezao u tome da se klikne na NO i i kada se otvori MONITOR PREFERENCES tamo bi pisalo Monitor : UNKNOW i rezolucija 800 x 600 (ja sam i ranije MENJAO tu rezoluciju na 1024 x 768 ali bi isto bilo i posle restarta) ceo fazon je bio da se klikne na dugme u MONITOR PREFERENCES-u MAKE DEFAULT i to je to :)
Pozz svima i hvala jos jednom ovo ostavljam za ostale korisnike linux-a (koji su smotani kao ja :) )
 
Natrag
Top