Lazno Jevandjelje (po Varnavi)

Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Das Barnabasevangelium ist ein apokryphes Evangelium, das nach Barnabas, einem Jünger aus dem engeren Kreise Jesu, benannt ist. Die Überlieferungsgeschichte des Textes ist umstritten. Besondere Bedeutung erhält der Text dadurch, dass er in zentralen Aussagen stark von der Glaubenstradition fast aller christlichen Konfessionen abweicht und eine Brücke zu islamischem Gedankengut aufbaut.
Von islamischen Gelehrten wird das Barnabasevangelium gerne als Kronzeuge für die Verfälschung der Lehre Jesu herangezogen. Christliche Theologen, säkulare Historiker, aber auch einige islamische Gelehrte sehen im vorliegenden Text dagegen eine Fälschung aus dem 14. bis 16. Jahrhundert (Pseudepigraph).

Ukratko kaze da je Barnaba jedan mladic iz Isusovog kruga. Postoji nesporazum oko teksta. Posebno tekst pojacava znacenja tradicijskog vjerovanja kao i most prema islamskom vjerovanju. Za musalimane je znacjano kao krunski svjedok laziranja Isusa.
Krscanski teolozi i (krscanski) sekularni istoricari, ali takodje i pojedini islamski ucenjaci vide da je tekst jedna krivotvorina iz 14. do 16. vijeka.

Enclikopedija nije mnogo rekla. Uostalom, moguce je da je poznati text falsifikat originalnog teksta.
Gdje je originalni tekst?
Nije nadjen?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Gle sad: ko je taj Aleksandar da on, a ne neko drugi nacini specifikaciju (Bibliju)?
I zasto je izabrao tako brljave tekstove (s mnogo kontradiktornih misli i netacnih) kojih bi se i djeca stidjela? Dakle nikakav Sveti duh!
Ko je njemu dao tu kompetenciju?
Razumijes, kao kada bi tebi dao sada neko kompletnu medicinsku literaturu i ti napravis od nje medicinsku enciklopediju, za koju ce se tvrditi da je tacna, pa makar bio doktor svih medicniskih nauka? Cak i da je sada tacna, pitanje je koliko ce bititacna sutra, zar ne?
Nije Aleksandar, nego Atanazije ili Atanasije Aleksandrijski. Što se tiče kompentencije, imao je je. Bio je hrišćanski biskup i patrijarh aleksandrijki. Sada se i u katoličkim i u pravoslavnim kalendarima obilježava kao svetac.



Osjetim li to malo ljutnje ili malo pouke gdje joj nije mjesto, druze?:)
...A nisi obratio pažnju na smajlića na kraju rečenice! Nema nikakve ljutnje, pogrešna percepcija.
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Nije Aleksandar, nego Atanazije ili Atanasije Aleksandrijski. Što se tiče kompentencije, imao je je. Bio je hrišćanski biskup i patrijarh aleksandrijki. Sada se i u katoličkim i u pravoslavnim kalendarima obilježava kao svetac.




...A nisi obratio pažnju na smajlića na kraju rečenice! Nema nikakve ljutnje, pogrešna percepcija.

Sâm sebe proglasio svetcem? a ima toga....

Znas kako Crnogorci kazeu jedan drugome: Ti mene zovi serdare, ja cu tebe vojvoda.

Mislim da je ono sto je ostavio iza sebe prilicito nesredjeno i nevjerovatno.

A, hvala! Primjetio sam smajlica, samo sam malo htio da s vama dvojicom "razgovaram":)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Sâm sebe proglasio svetcem? a ima toga....

Znas kako Crnogorci kazeu jedan drugome: Ti mene zovi serdare, ja cu tebe vojvoda.

Mislim da je ono sto je ostavio iza sebe prilicito nesredjeno i nevjerovatno.

A, hvala! Primjetio sam smajlica, samo sam malo htio da s vama dvojicom "razgovaram":)

Ne znam ko ga je i kada proglasio svecem, ali to je onaj Atansije koji je kao đakon pratio biskupa Aleksandra na Prvi nikejski sabor 325. godine. Tamo je, kao što se zna, struja kojoj je i on pripadao, odnijela pobjedu nad Arijem koji je tvrdio da je Isus stvoren a ne rođen i prihvaćena je definicija o jedinstvu Oca i Sina.
Atansijeva učenja imala su velikog uticaja na kasniju vizantijsku teološku misao. Dakle, u vjerskim okvirima, bio je značajna istorijska ličnost. Ali, ne samo u vjerskim. Smatra se da je u njegovo doba i pod njegovim uticajem, crkva imala najveći politički upliv u svjetovna zbivanja toga vremena.

Ps. Mnogo toga o Atanasiju Aleksandrijskom. možete nači upravo u Wikipediji.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
OK, znaci ti si taj?
zar nije taj isti Varnava upoznao tzv.sv. Pavla, progotiljeja Isusa, s Jevandjeljem?
Ako je pronadjeno u 15. ili 19. ili danas, to ne govori da je tada pisano! Pisao ga je Varnava.

Ali to si autoritet za sebe i ni za koga vise, ja sam pitao ko je tebi rekao da to Jevandjeljer nije ispravno?
Postoji li neki dokumnet, to sam pitao, a ne tvoje bezvrijedno(bez ikakvih argumenata) misljenje.

ne znam na koga si mislio pod tim "taj" i sta ce meni autoritet na nekom forumu?
ja nisam rekao da je pronadjeno 15 ili 16 veku, nego pisano u 15 ili 16 veku
kad pogledas kljucne stvari tog samozvanog jevandjelja, vide se da je juda razapet umesto isusa i slicne stvari, znaci klasicn pokusaj manipulacije i uzdrmavanja hriscanske crkve od strane muslimanske strane
argument za to ti je biblija, novi zavet tacnije, nikakav juda nije razapet na krstu, nego isus, sad da li je on vaskrsao ili nije, to u ovom slucaju nije bitno
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Ne znam ko ga je i kada proglasio svecem, ali to je onaj Atansije koji je kao đakon pratio biskupa Aleksandra na Prvi nikejski sabor 325. godine. Tamo je, kao što se zna, struja kojoj je i on pripadao, odnijela pobjedu nad Arijem koji je tvrdio da je Isus stvoren a ne rođen i prihvaćena je definicija o jedinstvu Oca i Sina.
Atansijeva učenja imala su velikog uticaja na kasniju vizantijsku teološku misao. Dakle, u vjerskim okvirima, bio je značajna istorijska ličnost. Ali, ne samo u vjerskim. Smatra se da je u njegovo doba i pod njegovim uticajem, crkva imala najveći politički upliv u svjetovna zbivanja toga vremena.

Ps. Mnogo toga o Atanasiju Aleksandrijskom. možete nači upravo u Wikipediji.

Dakle od njega i Konstantina pocinje u stvari krivovjerje koje je macem i plamenom kroz crkvene institucije duboko utisnuto u ljudsku istoriju. Jer do njega krscani su bili, istorijski gledano, sasvim drugacijeg morala. Onda je upitan i duh kojim se ponosio.
Jer i ovdje vidim da ljudi pisu o Bozjem zakonu sa podsmijehom i izrugivanjem (zabrana obozavanja kipova ili drzanje subote, ili: ubojstva, kradje, lazi)

ne znam na koga si mislio pod tim "taj" i sta ce meni autoritet na nekom forumu?
ja nisam rekao da je pronadjeno 15 ili 16 veku, nego pisano u 15 ili 16 veku
kad pogledas kljucne stvari tog samozvanog jevandjelja, vide se da je juda razapet umesto isusa i slicne stvari, znaci klasicn pokusaj manipulacije i uzdrmavanja hriscanske crkve od strane muslimanske strane
argument za to ti je biblija, novi zavet tacnije, nikakav juda nije razapet na krstu, nego isus, sad da li je on vaskrsao ili nije, to u ovom slucaju nije bitno
OK, samo ohladi. Naveo sam ti iz Wikipedie da je Barnaba bio mladic iz Isusovog kruga. To je vrlo vazno, jer ostali (na primjer Luka) nisu bili. Pavle takodje nije bio, cak je bio proganatelj hriscana dok nije "sreo" Isusa (ovdje je moje vjerovanje da je slagao! Jer ako ne laze on - laze Isus, a ja vjerujem Isusu).
Jurivaka mi je objasnio ko je sastavio Bibliju, i kako je sastavio. Dakle to je kreacija ljudske maste (sastavljanje nadjenih rukopisa, prevodjenje, redoslijed, korekcije, jezik itd) i ruku (prepisivanje, stampanje, uvezivanje, ukrasavanje itd).
Za razliku od Biblije Kapital je autentican. Mozes se nekome svidjati, moze se ne svidjati, moze ga mrziti ili ne, ali ono sto tamo pise sacuvano je i pripada Marxu. Zna se autor.
Sada se znaju i kreatori Biblije: Astanazije i Konstantin (duhovno-politicko-drzavna sprega).
JS barataju cifrom od oko 80-desetak (?) "jevandjelista"!?
Ako se taj rukopis pripsuje Barnabi, i govori da je pisan u 16 vijeku, meni je logicno da je prepisan u 16. vijeku od nekoga ko je unutra ubacio imena za koja je bio siguran. Meni je na primjer sasvim jasno da je Duh istine kojeg pominije Isus sasvim sigurno Muhammed a.s. kao i to da je najavljivani Davidov potomak takodje Muhammed a.s.
Isus svakako ne moze biti Davidov niti icji potomak osim sin Marije.
Onda sam pitao da sta je s originalom Barnabinog "jevandjelja", da li se zna.

Napomena: I pazi sad, od cijele ove price i diskusije imaj na umu da je vazno samo ovo: "Ljubi Boga svim svojim srcem, razumom i dusom. Ljubi bliznjega kao sebe samog".
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Dakle od njega i Konstantina pocinje u stvari krivovjerje koje je macem i plamenom kroz crkvene institucije duboko utisnuto u ljudsku istoriju. Jer do njega krscani su bili, istorijski gledano, sasvim drugacijeg morala. Onda je upitan i duh kojim se ponosio.
Jer i ovdje vidim da ljudi pisu o Bozjem zakonu sa podsmijehom i izrugivanjem (zabrana obozavanja kipova ili drzanje subote, ili: ubojstva, kradje, lazi)
U neku ruku si u pravu. Upravo od Atanasija Aleksandrijskog i pod njegovim uticajem, hrišćanstvo poprima sasvim drugo lice. Recimo, do tada je u hrišćnastvu bilo zabranjeno učešće i ubijanje ljudi u ratu, a on je prvi tu zabranu ukinuo i napisao u svom 1 pravilu, da je: "ubivati u ratu neprijatelje i zakonito i dostojno pohvale".
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
U neku ruku si u pravu. Upravo od Atanasija Aleksandrijskog i pod njegovim uticajem, hrišćanstvo poprima sasvim drugo lice. Recimo, do tada je u hrišćnastvu bilo zabranjeno učešće i ubijanje ljudi u ratu, a on je prvi tu zabranu ukinuo i napisao u svom 1 pravilu, da je: "ubivati u ratu neprijatelje i zakonito i dostojno pohvale".

Nisam to znao. Dobar neki covek.
 
Član
Učlanjen(a)
15.10.2010
Poruka
572
U neku ruku si u pravu. Upravo od Atanasija Aleksandrijskog i pod njegovim uticajem, hrišćanstvo poprima sasvim drugo lice. Recimo, do tada je u hrišćnastvu bilo zabranjeno učešće i ubijanje ljudi u ratu, a on je prvi tu zabranu ukinuo i napisao u svom 1 pravilu, da je: "ubivati u ratu neprijatelje i zakonito i dostojno pohvale".
Pismeni dokaz molim-argument?

Pozdrav.
 
Natrag
Top