LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Sa razlogom sendi. Naime kad sam pomenuo čitanje misli onda je to povezano i sa tim tajnama na koje ti misliš. Laž mi je bio početni podstitaj ali eto u pisanju se to malo proširilo.
Generalno kad nešto pišem, nemam blage veze na šta će to ispati. Eto možda bi trebalo proširiti naslov teme - Laži i tajne bi bilo sveobuhvatnije.

ps. Dobro zapažanje, vidiš da si počeo čitati moje postove.;)

U redu ali ja i dalje ne vidim tu vezu,izmedju tajni i lazi.Ne mislim konkretno ni na kakve tajne,vec generalno,sto svi mi cuvamo...Recimo da imamo tu moc citanja misli i ti "procitas" neko moje misljenje koje sam stekla o tebi a nisam ni u jednom momentu govorila o njemu,ni da je lose ni dobro,jednostavno sam to ocutala.Jesam li ja slagala? :)
Sto se lazi tice...Ako izuzmemo patoloske slucajeve,mislite li da u svakoj izrecenoj lazi postoji razlog jer je cinjenica da mnogi lazu oko besmislenih stvari bez razloga?Opet se ogradjujem,ne mislim na patoloske slucajeve...
P.S.Nisam poceO nego poceLA ;)
 
Član
Učlanjen(a)
18.05.2010
Poruka
376
Kako bih ti rekao. Postoji veza između našeg unutrašnjeg i spoljašnjeg sveta. Hajde da kažem uzročno posledična veza. Često mi sami ne poznajemo taj svoj unutrašnji svet i ne možemo unapred predvideti reakciju na neki spoljni nadražaj. Sve se dešava u trenutku i tvoje misli (i tajne) kada su izrečene postaju ili laž ili istina.
Primera radi. Neko ti postavi pitanje o tvojim seksualnim maštarijama. U principu one su tvoja tajna, pitanje je da lji bi ih i u stvarnosti i sprovela ali nalaziš se pred izborom - uistinu ih reći ili ćeš sve to uviti u neku malo drugačiju prihvatljiviju pričicu te time tu tajnu pretvoriti u malu ili veliku laž.

Ja sam otvorio mogućnost da to nešto najskrivenije u sebi što možda nisi u stanju ni sama sebi priznati neko čita kao otvorenu knjigu. Sačuvaj me Bože tako nečega.:???:

Tema je komleksna i široka. Generalno je moja struka daleko od psihologije. Ali zato evo teme gde svi zajedno možemo razgovarati i nešto naučiti jedan od drugoga. Ljudi provode godine proučavajući samo neki segment i prosto je nemoguća misija u par postova dotaknuti samu srž. Ali dovoljno je početi razmišljati o nečemu o čemu ranije nismo ili smo to radili površno.

ps. sry na zameni indetiteta, nije mi prvi put :roll:
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kako bih ti rekao. Postoji veza između našeg unutrašnjeg i spoljašnjeg sveta. Hajde da kažem uzročno posledična veza. Često mi sami ne poznajemo taj svoj unutrašnji svet i ne možemo unapred predvideti reakciju na neki spoljni nadražaj. Sve se dešava u trenutku i tvoje misli (i tajne) kada su izrečene postaju ili laž ili istina.
Primera radi. Neko ti postavi pitanje o tvojim seksualnim maštarijama. U principu one su tvoja tajna, pitanje je da lji bi ih i u stvarnosti i sprovela ali nalaziš se pred izborom - uistinu ih reći ili ćeš sve to uviti u neku malo drugačiju prihvatljiviju pričicu te time tu tajnu pretvoriti u malu ili veliku laž.

ps. sry na zameni indetiteta, nije mi prvi put :roll:

Shvatam da veza izmedju nas i onoga sto nas okruzuje je neminovna i slazem se da mnoge svoje reakcije ne mozemo unapred predvideti jer su okolnosti uglavnom drugacije.Takodje,covek je odredjen recju i,kao razumno bice mislima,koje izrecene (mogu) za sobom povlaciti lazi.
Ali,opet se vracam na ono isto (jesam dosadna,jel ? :)).
Da iskoristim tvoj primer.Na postavljeno pitanje ja uopste ne moram da odgovorim te to i dalje ostaje moja tajna,dakle ni istina ni laz,odnosno istina ali meni poznata.:)
Ok je za zamenu identiteta,nisi prvi... ;)
 
Član
Učlanjen(a)
18.05.2010
Poruka
376
Ako nešto nije izgovoreno ne možemo to ni kvalifikovati kao jedno ili drugo. Međutim i tu ima varijacija.
Kako da kvalifikujemo prećutkivanje. Recimo znaš nešto bitno, to prećutiš i neko zbog tvogog ćutanja nabode kožu na šiljak. Čak i pravno gledano ćutanjem postaješ saučesnik. Tajna ostaje kao takva ali ti se neminovno moraš promeniti jer nosiš teret svog ćutanja. Htela bi da pobegneš od odgovornosti ali tim bežanjem si upala u sostvenu zamku. Pokušavaš sebe ubediti da si moralno čista, nisi slagala ali si ćutanjem prevarila samu sebe. Naravno ako to nije u skladu sa suštinom tvog bića.

Opet bila bi luda kad bi se držala onog - što na um to na drum. Dakle ni prećutkivanje te ne mora pod obavezno opteretiti. Dobro nisam ti opet uspeo odgovoriti na suštinu tvog pitanja ali sam možada nešto dotakao. :dntknw:
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Ako nešto nije izgovoreno ne možemo to ni kvalifikovati kao jedno ili drugo. Međutim i tu ima varijacija.
Kako da kvalifikujemo prećutkivanje. Recimo znaš nešto bitno, to prećutiš i neko zbog tvogog ćutanja nabode kožu na šiljak. Čak i pravno gledano ćutanjem postaješ saučesnik. Tajna ostaje kao takva ali ti se neminovno moraš promeniti jer nosiš teret svog ćutanja. Htela bi da pobegneš od odgovornosti ali tim bežanjem si upala u sostvenu zamku. Pokušavaš sebe ubediti da si moralno čista, nisi slagala ali si ćutanjem prevarila samu sebe. Naravno ako to nije u skladu sa suštinom tvog bića.

Opet bila bi luda kad bi se držala onog - što na um to na drum. Dakle ni prećutkivanje te ne mora pod obavezno opteretiti. Dobro nisam ti opet uspeo odgovoriti na suštinu tvog pitanja ali sam možada nešto dotakao. :dntknw:

U redu,svi mi znamo (valjda) da precutkivanje istine takodje nosi odgovornost kao i bilo sta izgovoreno,istinito ili lazno.Dao si dobar primer kako kvalifikovati precutkivanje kao i posledica koje isto moze da nosi.Ali,opet u primeru koji si naveo ja precutkivanjem nisam slagala cak ni sebe,jer sam znala istinu.;)
 
Član
Učlanjen(a)
18.05.2010
Poruka
376
Možda si znala istinu u nekim jednostavnim primerima i onda dobro može se prihvatiti da nisi slagala.
Problem nastaje kad podsvesno počneš da lažeš samu sebe.
Možeš lagati sebe da si jaka da možeš mnogo toga da podneseš i šta se desi. Jednog dana jednostavno pukneš i shvatiš da nisi baš tako jaka kako si mislila da jesi. Zapravo si lagala sebe samu.
............................................
Recimo ti misliš da ćeš govorenjem istine nekom, povrediti toga nekog. I naravno slažeš ga iznoseći neistinu. Šta si zapravo uradila. Držiš čoveka u iluziji da jeste ono što nije. Sebe lažeš da si pravilno postupila jer nekog nisi povredila a zapravo se tu krije sebični interes da zaštitiš sebe.
Jer često se dešava da od toga nekog doživiš neprijatnost jer istinu često nije prijatno ni čuti.
Razumeš tu tananu povezanost. Mnogo toga je u podsvesti, zato i ne vidiš ono što je opet nekom drugom vidljivo ali neće to da ti kaže da te ne bi povredio i tako to ide u krug :)
 
Član
Učlanjen(a)
18.05.2010
Poruka
376
Na koji god način da prikrivate pravo stanje stvari, "belim lažima" ili velikim prevarama,
došao je trenutak da se konačno suočite sa istinom. Koga ste poslednjeg slagali? Šefa?
Partnera? Sebe? Svi ljudi lažu, tvrde psiholozi. Ipak, vrsta laži kojom se služimo, kao i razlozi
zbog kojih lažemo, dosta se razlikuju. Zato, otkrijte koji ste tip lažljivice...
Izaberite tvrdnju koja na najprecizniji način, objašnjava vaš tip laganja:
1. Sklona sam da kažem prijateljici da lepo izgleda čak i kada to nije tačno, kako bih poštedela
njena osećanja.
2. Pretvaram se da sam imala jako zanimljiv i uzbudljiv vikend samo da bih impresionirala kolege.
3. Ako ne znam odgovor na neko pitanje, radije ću smisliti nešto, nego da priznam da sam
neznalica.
4. Okriviću nekoga s posla za sopstvenu grešku, kako bih delovala nepogrešivo i nadmoćno.

1. LAŽOV DIPLOMATA
Vi ste zaslužni što vaša prijateljica misli da izgleda dobro u helankama! Većina nas ubraja se u ovu
kategoriju, tvrde psiholozi. Diplomatski lažovi govore ono što drugi žele da čuju. Iako je to
zasnovano na želji da se poštede tuđa osećanja, takvo ponašanje nije sasvim nesebično. Diplomatski
lažovi ne podnose konfrontacije, pa koriste laži da bi sebe poštedeli neugodnosti.
Vreme je za istinu: Oslonite se na svoju moć prosuđivanja i ne plašite se da iznesete svoje mišljenje.
Vremenom, ljudi će početi da cene vašu iskrenost, a i vi ćete biti zadovoljniji sobom.
2. AMBICIOZNI LAŽOV
Ovaj tip lažova fabrikuje i ulepšava podatke iz ličnog života samo da bi ostavio utisak - bolje,
pametnije ili kompetentnije osobe. U pitanju su ambiciozni, samouvereni ljudi, koji koriste laži da
bi napredovali u životu. No, opasnost se javlja kada laganje izmakne kontroli. Ako govorite netačne
podatke za CV, dobijete posao, ali kada ne možete valjano da ga obavljate, to će neumitno narušiti
vašu reputaciju, pa tako i šanse za napredovanje.
Vreme je za istinu: Ako, na primer, slažete da ste se ludo proveli na zimovanju/letovanju/u noćnom
izlasku/tokom vikenda, a zapravo ste se samo izležavali, reč je o nerealnim očekivanjima koja ne
možete da realizujete. Počnite da se bavite nekim hobijem da ne biste morali da lažete o
interesovanjima i veštinama koje ne posedujete i kojima ne vladate.
3. LAŽOV HVALISAVAC
Ako se suočimo sa teškim pitanjem, ili zadatkom, na nekom važnom mestu, većina nas nešto slaže,
pre nego što će iskreno kaže: "Ne znam". No, neki ljudi to rade stalno, po navici.
Lažovi hvalisavci generalno su inteligentni ljudi, zbog čega i njihove laži deluju uverljivo. Ipak, iza
takvog ponašanja krije se nedostatak samopouzdanja, te lažu da bi bili prihvaćeni u okruženju i da
bi stekli popularnost.
Vreme je za istinu: Ovaj oblik laganja zapravo je samoobmana. Bez obzira na to što ste sebe ubedili
u nešto što nije istina, u određenom trenutku suočićete se sa pravim "ekspertom" koji će oboriti sve
vaše laži. Trik je u tome da znate svoje granice. Svi ljudi vole da se hvališu (što obično
podrazumeva ulepšavanje i korigovanje istine), ali važno je da sa tim prestanete pre nego što vaše
laži postanu previše složene, ili ako ne možete da se setite šta ste već sve slagali. Takođe, morate da
se zapitate zbog čega lažete. Ako, na primer, to radite zbog toga što se osećate nesigurno na poslu,
zatražite pomoć kolega (nije sramota!), ili upišite neki stručni kurs da biste poboljšali svoje
kvalifikacije.
4. ZLONAMERNI LAŽOV
Ovaj oblik laganja je najgori, jer obično šteti drugim ljudima.
Najčešće se dešava na poslu, kada neko, radi lične koristi, nastoji da sruši autoritet i naruši
reputaciju drugog. Zlonamerni lažovi su takmičarski nastrojeni, ali su u suštini veoma nesigurne
osobe.
Vreme je za istinu: Izgovarajte maliciozne laži i ljudi će, pre ili kasnije, izgubiti poverenje u vas.
Razmislite o posledicama ovakvog laganja na duže staze - one su uvek mnogo teže od trenutne
koristi koju njime ostvarujete. Mnogo je konstruktivnije da izgradite lično samopouzdanje nego da
urušite tuđe. Usmeravanje pažnje na ličnu snagu i kvalitete jedini je način da postanete bolja osoba,
u svakom pogledu.

ps. izvor citata nepoznat
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Lazi su sastavni deo zivota,ne mogu se izbeci od malih nogu pa sve do duboke starosti.Postoje i dobronamerne lazi ali su i one ipak ..lazi.
Treba biti svestan da je zivot satkan od sitnih,srednjih i velikih lazi.One velike najvise bole jer uvek nekoga povredis.One srednje, jos uvek si u nedoumici da li si uradio pravu stvar ako si istinu precutao..ili si slagao zbog necega da nekoga ne bi povredio ali jos uvek ne znas posledice svojih lazi.One sitne male lazi koje su bezazlene ali si ih svestan ipak su lazi.
Mislim da nema coveka na kugli zemaljskoj koji ne laze ,mozda ne bi bilo dobro i da takav postoji jer sama pomisao da stalno i uvek govoris istinu nije normalna,a i ponekad istina ume da zaboli vise od bilo koje lazi.
Bazar ..po ovom gore navedenom tekstu ..prepoznajem delimicno sebe kao lazova diplomatu :)
Nisam neki lazov ali ponekad znam da istinu precutim zbog toga da ne bih povredila osecanja druge osobe.To tako lose radim da mi se sve na licu cita i sigurno mimikom,pa makar i treptajem odam sebe da ne mislim bas tako kao sto sam rekla. Imam takav osecaj da cim znam da sam nesto malko slagala i druga osoba zna da sam to uradila jer mozda podsvesno znam da to nije dobro sto radim.Jako sam los lazov diplomata..:)
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Signali tela

Sušenje usta, kao posledica straha, tera onoga ko laže da jezikom vlaži usne češće nego što je to normalno ili da neprekidno guta pljuvačku. Često pročišćavanje grla (kašljucanje) takođe je znak nesigurnosti, baš kao i različit ritam disanja. Položaj stopala takođe može da bude signal da osoba laže. Ona ih pri tome ili ukršta ili čak jedno stopalo nesvesno usmerava ka vratima, kao da govori da se stidi i da želi što pre da ode. Isto značenje ima i nervozno tapkanje stopalom. Izuzetak su otvorene osobe, koje su pune energije i veoma okrenute spoljašnjem svetu. U njihovom slučaju ovakvi pokreti mogu da znače da im je dosadno. Osoba koja laže takođe češće nego obično menja položaj tela i izbegava da priđe sagovorniku ili da ga dotakne, jer kao da krije i neki deo tela. U uobičajenom razgovoru gestikulacija rukama pojačava značenje poruke. Kad se laže, ovi pokreti su izuzetno retki jer podsvest neprekidno upozorava na mogućnost da se ruke suprotstave rečima, pa se često drže u džepovima. Kako su mnoge laži, zapravo, pokušaj da se prikriju neprijateljska osećanja, ruke na ovaj način svedoče i o sukobu između neusiljenosti i samokontrole. Osoba koja laže često umesto da drži ruke u džepovima, njima dodiruje glavu. Deca, na primer, u svojoj naivnosti najčešće rukom pokrivaju usta kao izvor laži, dok odrasli lukavo usta zamenjuju nosom, bradom, ušima ili očima. Neke grimase mogu da promaknu pre nego što mozak odreaguje, što za posledicu ima da mnogi ne uspevaju da izgovore laž ako sagovornika gledaju u oči. Zenice se prilikom izgovaranja laži skupljaju, jer je laganje neprijatan osećaj. Preko telefona je već teže otkriti da osoba laže, posebno ako ona često laže, ali neka istraživanja pokazuju da osoba koja u tim situacijama pokušava da slaže koristi prilično sveden rečnik, zamuckuje i često je neodlučna.

Izvor: Vikipedija
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Bazar mi je vrlo simpatičan lik. Evo na nekoliko tema sam primjetila da voli da vidi neki drugi, imaginarni svijet, kakav bi bio, kako bi bilo ovo, kako ono?To mi je jako simpatično, jer sam ja sušta suprotnost takvom načinu razmišljanja i takvom pogledu na svijet. Zapamtila sam onu staru : " Kad bi baba imala muda, bila bi đedo ", te tako svijet doživljavam u njegovoj ogoljenoj realnosti. Ipak, da i ja malo razvijem maštu i pomislim, koja bi smijurija nastala kada bi imali moć čitanja tuđih misli. To bi bilo opšte ludilo. Pošto sam tip koji sve vizualizuje, već mi se stvaraju smiješne slike, smiješnih scena, pogotovo bračnih: " Kako si dragi mužu? " ( crko da Bog da tako pjan iz kafane ).:) Imala bih ja još slikovitih scena, ali da ne dužim.Niko se ni sa kim ne bi slagao, niti bi se mogli gledati ni na kući, ni na poslu.
 
Natrag
Top