Član
Učlanjen(a)
18.05.2010
Poruka
376
Da li ste se nekada zapitali kako bi svet izgledao, bolje reći da li bi uopšte nekako izgledao da laganje kao osobina ne postoji.
Verovatno bi i planeta u tom slučaju sasvim drugačije izgledala. Ljudski odnosi bi bili izgrađeni na sasvim drugačijoj osnovi. Ne bi postojala zadnja namera a time bi mnogo toga lošeg bilo nemoguće i izvesti. Zapravo naš realni svet je sazdan u velikoj meri upravo na lažima ili u blažoj meri na nepoznavanju svih elemenata koji čine tu realnost.

U čemu je onda zapravo kvaka. Zašto nas je priroda "obdarila" tim darom.
Zamislite sebe bez svojih malih ili velikih tajni. Zamislite da ste ogoljeni u svim svojim mislima. Ne bi li onda svi ličili jedan na drugog. Izgubili bi svoju osobenost, na kraju kad sloboda sopstvene misli postane javna onda i prestaje biti sloboda.

Naravno daleko od toga da sada pomislimo da je percepcija naše realnosti zasnovana na samim lažima. Ali da bi opstali i pri tome ostali normalni moramo prihvatiti činjenicu da mnogo toga nije onako kako to nama izgleda. Prihvatiti, živeti sa tim ali biti toga svestan.

Kakvo je vaše mišljenje :)
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
...Bili bi usamljene individue, jer ljudska sujeta ne trpi baš preveliku dozu istine o nama samima. Zato služe laži, da bolje komuniciramo i "trpimo" jedni druge... ;)
 
Član
Učlanjen(a)
03.12.2009
Poruka
5.036
Nedavno sam gledala neki stari film i pitala se, kako bi bilo da je svet sada tako naivno i čisto postavljen?
Zar ne bi ljudi bili srećniji, mirniji... Ogrezli smo u lažima, svojim, tuđim-nebitno.
Bilo bi lepo kada bi mogli da budemo iskreniji i prisniji ali nisam sigurna da bi trebalo da živimo potpuno bez laži.
Šta je onda izbor i šta izazov?
Zaista jedini način da živiš u ovo vreme je, da prihvatiš da je većina stvari zasnovana na lažima.
Nažalost čak i lepe stvari.
 
Član
Učlanjen(a)
18.05.2010
Poruka
376
Da li biste prihvatili dar da možete čitati tuđe misli. Bez filtracije 100%, dostupno vam je i ono čega nije svesna ni osoba čije misli čitate. Svi njegove unutrašnji sukobi, strahovi, frustracije i ostalo.
Bez obzira što bi to nekom nekad bilo i od koristi, mislim da bi brzo pukli. :(
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Kada bi duše i misli ljudi bile ''otvorene knjige'', niko ni sa kim ne bi govorio.
Na žalost, ne mogu da zamislim svet bez laži, jer svet je na lažima ''satkan''!
 
Član
Učlanjen(a)
18.05.2010
Poruka
376
Verovatno je da ćemo u nekoj dalekoj budućnosti razviti i takvu mogućnost. Ali je isto tako verovatno da ćemo paralelno izgubiti neke druge osobine, kao što je sujeta, ljubomora i slično.
Možda bi tek tada sve moglo funkcionisati na pravi način. U suprotnom bi se sve raspalo. :(
 
Član
Učlanjen(a)
08.09.2010
Poruka
15
A zamislite da ste ogoljeni i da bas svako moze procitati vasu misao?
I onu najtananiju, najskriveniju?
Ne bi bilo dobro :vorred:

Laz je svuda oko nas.
Sto pre prihvatimo to, lakse ce nam biti i lakse cemo ziveti sa tim.
I mislim da bi nam zivot bio sterilan bez tih sitnih lazi.
Lazes ponekad, da ne povredis nekog.
Lazes i kad ocutis, ono sto bi nekom bilo bolno.
Lazes i u svakodnevnom zivotu, kad moras ili si prisiljen,radi svoje koristi.
Zato lazi i postoje, da neke stvari manje bole.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Laz je nemoguce odvojiti od drustva kao od zajednice.Postoji oduvek ali nikad nije bila izrazena kao danas.Takodje ne mogu da zamislim drustvo bez lazi jer ljudi cesto lazu iz neznanja,slabosti,ne uvek iz lose namere.Svakako,laz treba redukovati jer ona je ta koja zamagljuje realnost.Neko ce reci da lazemo da bi zastitili druge u nekim momentima ali nisam bas tog stava.Ko odredjuje šta je moralno, dobro, zdravo, iskreno,svi zajedno ili svako pojedinacno?Kako onda mozemo znati da smo sa razlogom slagali nekoga?Mislim da je onda bolje ocutati.
Tajne naravno da krije svako od nas i isto tako ne mogu da zamislim coveka bez tajni.Kao sto si i sam rekao,mislim da bi izgubili svoj identitet i postali samo ljusture...
E,sad Bazar,zasto si svrstao tajne i lazi zajedno u uvodnom postu?Mislim da je tajna ono sto nosimo u nama,ne govorimo a laz postaje svaka izrecena neistina,iz ma kog razloga...;)
 
Član
Učlanjen(a)
18.05.2010
Poruka
376
E,sad Bazar,zasto si svrstao tajne i lazi zajedno u uvodnom postu?Mislim da je tajna ono sto nosimo u nama,ne govorimo a laz postaje svaka izrecena neistina,iz ma kog razloga...;)

Sa razlogom sendi. Naime kad sam pomenuo čitanje misli onda je to povezano i sa tim tajnama na koje ti misliš. Laž mi je bio početni podstitaj ali eto u pisanju se to malo proširilo.
Generalno kad nešto pišem, nemam blage veze na šta će to ispati. Eto možda bi trebalo proširiti naslov teme - Laži i tajne bi bilo sveobuhvatnije.

ps. Dobro zapažanje, vidiš da si počeo čitati moje postove.;)
 
Natrag
Top