Koje su obelezja pravog hriscanina?

Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Marko, nisam te pitao šta je, ili ko je anđeo, (čini mi se da ja to znam) nego sam te pitao po kom kriteriju određuješ kada taj pojam u biblijskom tekstu ima simbolično, a kada stvarno značenje?

Izvinjavam se urednice, ako nisam bio jasan.
Ne postoji nikakvo pravilo koje odredjuje kada je rec o stvarnom andjelu kao nebeskom bicu, a kada je u pitanju simbol. To se odredjuje po kontekstu u kom se jasno vidi o cemu je rec.
Tako naprimer, negde se navodi rec Adjeo, koje se odnosi na Hrista, a to JS tumace kao da je i rec o andjelu. Postoje mnoga simbolicna imena koja se upotrebljavaju za Hrista.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ovo je dokaz da ti ne želiš da razmišljaš nego da drugi misli za tebe. Strašno.
Zar ti stvarno mislis da ja ne razmisljam?
Znas ti dobro. Nego ne razmisljas o onome sto citas, pa ne znas sta sam rekao. Dok odgovaras , ti povrsno odgovaras brzinski..

Zato i rekoh da necu vise trositi vreme na tebe, jer ne mislis. Ali eto da ne bude kako ja imam nesto protiv tebe, stalo mi je do tebe kao i do drugih. Ali ti vise necu odgovarati na besmislice i necu to citati. To je gubljenje vremena.

I nismo mi ovde tema da se samnom bavis. A kad bi u ovom tvom postu bar bilo na sta odgovoriti... ?
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
"Jer znam da dobro ne zivi u meni, to jest u tijelu mojemu, jer htjeti imam u sebi, ali uciniti dobro ne nalazim. JER DOBRO STO HOCU NE CINIM, nego zlo koje necu, ono ciunim." Rimaljanima 7,18.19

Pravi hriscanin je ponizan i priznaje da jos nije dostigao savrsenstvo zato trazi pomoc od Boga da mu pomogne u borbi protiv greha, mana i poroka.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Zar ti stvarno mislis da ja ne razmisljam?

Ti si svojom izjavoim dokazao je tačno ono što sam ja konstatovao.

Osim toga to i vaši duhovnici uče, da vi ne smijete misliti svojom glavom nego bez razmišljanja prihvtiti šta kažu vaši duhovnici.

„Treba imati puno poverenje u one koji su u Gospodu na sebe preuzeli staranje o nama, makar i naredili nešto što je suprotno našem mišljenju i što se naizgled protivi našem spasenju“.

(Sveti Jovan Lestvičnik, Lestvica 104)


Znas ti dobro. Nego ne razmisljas o onome sto citas, pa ne znas sta sam rekao. Dok odgovaras , ti povrsno odgovaras brzinski..

Zato i rekoh da necu vise trositi vreme na tebe, jer ne mislis. Ali eto da ne bude kako ja imam nesto protiv tebe, stalo mi je do tebe kao i do drugih. Ali ti vise necu odgovarati na besmislice i necu to citati. To je gubljenje vremena.

I nismo mi ovde tema da se samnom bavis. A kad bi u ovom tvom postu bar bilo na sta odgovoriti... ?

Ja ti dadoh i tvog duhovnika koji to potvrdi, a ti sam reče da nema tumačenja izvan crkve. Dakle drugi za tebe tumači.

Tripo i Mire, sta mislite da li je takvo ponasanje obelezje pravog hriscanina?

Na koja obilježja si mislio?

"Jer znam da dobro ne zivi u meni, to jest u tijelu mojemu, jer htjeti imam u sebi, ali uciniti dobro ne nalazim. JER DOBRO STO HOCU NE CINIM, nego zlo koje necu, ono ciunim." Rimaljanima 7,18.19

Pravi hriscanin je ponizan i priznaje da jos nije dostigao savrsenstvo zato trazi pomoc od Boga da mu pomogne u borbi protiv greha, mana i poroka.

Ovo je naravno tačno.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527

“Odmetnuvsi se, covek se odvojio od Boga; Zemlja je bila odsecena od Neba. Preko provalije koja ih je razdvajala, nije se moglo uspostaviti zajednistvo. Ali preko Hrista Zemlja je ponovo povezana sa Nebom. Svojim zaslugama Hriustos je premostio provaliju koju je napravio greh, tako da andjeoski pomocnici mogu da odrzavaju vezu sa ljudima. Hristos je povezao gresnog coveka, slabog i bespomocnog, sa izvoirom beskrajne sile.”
Put Hristru, str. 16.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
"I buduci da izmalena umijes SVETA PISMA, koja te mogu umudriti na spasenje u Hristu Isusus. SVE JE PISMO OD BOGA DANO i korisno za ucnje, za karanje, za popravljanje..." 2. Timotiju 3,15.16. U to je ubrojano sve sto su proroci napisali i sto ce jos napisati.

"Imamo najpouzdaniju PROPROCKU REC i dobro je sto pazite na nju kao na videlo dok ne ozvane pravi dan i Danica se ne rodi u crcima vasim." 2. Petrova 1.19.

Biblija je nepogresivi vodic i autoritet u zivoti u svakog hriscanina.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Tripo i Mire, sta mislite da li je takvo ponasanje obelezje pravog hriscanina?
Ispada kao da ja njega napadam i da sam ja los. Dok napada on, konstantno. Ja se samo branim, od lazi..

I tamo postavlja lazi, kako crkva uci da prihvatimo nesto suprotno razumu. Strasno! A ti si to lajkovao.

Ovaj tekst ne tvrdi da treba da iskljucimo razum, vec da imamo poverenja... I stari su imali poverenja u Bozje sluge, pa su slusali proroke cak iako je nesto izgledalo besmisleno sto im zapovede da urade. Recimo da se okupaju u reci i da ozdrave, sto je besmisleno, jer kupanje ne pomaze. Imas primere toga u Bibliji..

Sve izvrcete!
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Ispada kao da ja njega napadam i da sam ja los. Dok napada on, konstantno. Ja se samo branim, od lazi..

Mire, ko je rekao da ti napadas Tripa? Ja to nisma rekao, nego sam vam obojici podjednako skrenuo paznju da vas nacin diskusije ne dolikoje hriscanima.

I tamo postavlja lazi, kako crkva uci da prihvatimo nesto suprotno razumu. Strasno!
[/QUOTE]

Ne razume, gde tamo?

I stari su imali poverenja u Bozje sluge, pa su slusali proroke cak iako je nesto izgledalo besmisleno sto im zapovede da urade. Recimo da se okupaju u reci i da ozdrave, sto je besmisleno, jer kupanje ne pomaze. Imas primere toga u Bibliji..

Odlicno Mire, to mi se svidja. Pa ako je tako, zasto ti umesto da slusa Boga i njegove proroke, ti sledis ljude kioji ocito idu pogresnim putem. Zasto ne slusa sto je izjavio Svesnajuci Bog i sto je napisao Njegov prorok Mojsije?
 
Natrag
Top