Koje alate koristite za odrzavanje sistema?

MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.066
Kao serviser kompjutera prvo treba utvrditi stanje hardvera.Za bilo kakav osnov pravilnog rada softvera.Ukoiko postoji problem u haedveru kompjutera mozete do besvjesti koristiti vase cistace.Sa njima i bez njih vas operativni sistem ima problem.Cesto onaj ko drzi do posla i zeli odraditi posao za svoju musteriju makar i na svoju stetu mora pripremiti hardver za instalaciju.Naravno mora se suociti sa cinjenicom da sama brzina i ispravnost HDD-a utice na rad kompjutera.Bez obzira na velicinu ram memorije.A tu vasi cistaci nista nemogu.Jednostavno su bespotrebni.Vas cliner u ovom slucaju dodje kao otezavajuca okolnost.Tamo gdje sm ja radio osim windovsovih alata koji su sastavni dio OS-a ne dolaze u obzir nista drugo.Znaci ispravan hardver i operativni sistem koji odgovara zadatoj konfiguraciji racunara uz uslov da je sa drajverima OS podrzan od strane proizvodjaca jedina je prava opcija.Tad vasi cistaci gube smisao.Narvno ovim nisam zelio nikoga uvrjediti svi imamo svoje nacine i metode rada i naravno iskustva koja nisu ista.Ja jednostavno i ne pomisljam o tim stvarima.
Znaci sve pripremim za instalaciju i provjerim od napajanja sa adptera pa dalje.Jeste izgubljeno vrijeme ali staces.Bar imam mirnu savjest u ova teska vremena kad je covjeku svaki novac dat za pravku kompjutera skoro kao bacen novac.A kad dodje u servis onda je zaista pokvaren.

Opet se mesaju babe i zabe...
Ukoliko je poenta, "da imate dovoljno jak hardware za neki os, onda ne morate ni da ga odrzavate, jer usporavanje sistema ce biti manje primetno", onda i mogu ovo da shvatim kao argument, mada ja licno imam visak resursa na racunaru ali i dalje pazim da nemam nepotrebnih procesa i uopste resursa zauzetih, jer zelim da ih imam na raspolaganju za ono sto koristim, a ne da ih trosim na nesto sto koristim jednom u mesec dva. Mislim da svi ovde podrazumevaju da koriste ispravan sistem na ispravnom hardware-u.
Iako sam i sam donekle protivnik ovih cistaca, jer vecina pravi vise stete nego korsti, i savetujem svakome da ih ne koristi, posebno one koji konstantno rade u pozadini, nikako ne vidim vezu istih sa ovim o cemu vi pricate... Naravno da je bitno da je hardware ispravan, narvno da je bitno da se instalira odgovarajuci sistem, ali takodje i svaki sistem trazi konstantno odrzavanje, koje nema veze sa hardware-om i osim par automatski ukljucenih funkcija u windows operativnim sistemima(recimo defragmentacija), nista od svega sto ste pomenuli (ispravan os, ispravan hardware), nema veze sa odrzavanjem sistema. Da, sve potrebno moze se uraditi preko integrisanih alata, mogu se i napraviti skripte koje ce neko koristiti na racunaru ili preko mreze ili ce se postaviti u task scheduler i izvrsavati se povremeno. Prosecan korisnik to ne zna da radi, i zato koristi alate za odrzavanje sistema. U principu dosta ovih programa koristi integrisane windows alate, koje prosecan korisnik i ne zna da ima uopste. Recimo prosecan korisnik ne zna da iskljuci servise sam i ne zna sta koji od servisa radi, ali zato zna da odgovori na par pitanja iz tuneup utilities, prosecni korisnik ne zna da ode u msconfig i iskljuci program koji se pali sa sistemom, ali u skoro svakom od ovih alata to uradi na jedan klik i to je jedini razlog zasto ljudi to koriste.

Rekoh slazem se da ovi programi za odrzavanje, uz retke izuzetke, koliko koristi toliko i stete mogu da nanesu, ali ako vec zelite to da argumentujete necim, uradite to na nacin koji ima veze sa tim aplikacijama. Hardware se podrazumeva da je ispravan, naravno podrazumeva se i da je sistem ispravno instaliran... E sada po meni mani mane tih aplikacija su to sto retke rade one sto bi trebalo darade uglavnom mogu se na prste nabrojati, zauzimanje resursa(trose resursa taman koliko i oslobode), eventualna infekcija racunara sa adware, spyware i malware. Prednosti su automatsko odrzavanje sistema na odredjeni period, i laksi pristup funkcijama za odrzavanja i koriscenje istih...
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
Mladene ovo je odavno besmisleno.

Smesno je kada neko sa prosecno 8 gramatickih gresaka po prosto prosirenoj recenici drzi lekcije o "pravilnom instaliranju" windowsa ljudima koji to rade vise od 20 godina. Takvih ljudi ovde ima dosta.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.066
Mislim da bi ovde trebalo da prekinemo sa spamovanjem teme... Pitanje iz naslova je jasno, ako koristite, napisite koje i zasto, ako ne koristite, eventualno napisiste zasto ne koristite....


Svi smo pomalo spamovali u ovoj temi, mislim da je dosta sada, svi postovi na dalje van teme ce biti brisani...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.318
CCleaner,TFC za ciscenje Temp foldera i Priva Zer za kompletno ciscenje.
 
Učlanjen(a)
18.06.2014
Poruka
13
Temp File Cleaner 4.4.0
CCleaner Business Edition
Vit Registry Fix Pro 12.6.4
SSD Tweaker Pro 3.4.0

Prečice ovih programa su smještene u jedan zaseban folder pod imenom Registry jer ne volim mnogo ikonica na desktopu.

Hajde da dodam i ovo pošto vidim da je urednik naveo i tu vrstu programa.



picture1.png
Would you mind to post the register key for "Temp File Cleaner v4.5.0"
 
Učlanjen(a)
12.02.2021
Poruka
7
Temp fajlove povremeno ručno brišem sa dve lokacije. U Revo uninstalleru ima i junkfile cleaner. I Spybot-Search&Destroy ima alatke koje povremeno koristim.
 
Natrag
Top