Koja božija zapovest je za vas najveće iskušenje?

Član
Učlanjen(a)
16.01.2012
Poruka
361
Valjda sedma zapovijet. Kažu da broj sedam ima onu crticu preko sebe zbog toga što je Bog prilikom redigovanja svojih zapovijesti, sedmu zapovijest bio precrtao (prekrižio), s namjerom da je izbaci. Međutim, njegovi administratori to nisu shvatili, nego su pomislili da broj sedam treba da ima crticu preko sebe, pa je Mojsije dobio i tu zapovijed kao validnu.

neznas nista ako je tako zasto je onda Bog mojsiju rekao da ko god ucini preljubu bude kamenovan gluposti!!!!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Pokusaj da covek drzi neku od zapovesti sam po sebi je neostvariva misija ako se u coveku ne dogodi ono sto biblija naziva `Novorodjenje ili krstenje Duhom Svetim.

`I pokropiću vas vodom čistom, i bićete čisti; ja ću vas očistiti od svih nečistota vaših i od svih gadnih bogova vaših.
I daću vam novo srce, i nov ću duh metnuti u vas, i izvadiću kameno srce iz tela vašeg, i daću vam srce mesno.
I duh svoj metnuću u vas, i učiniću da hodite po mojim uredbama i zakone moje da držite i izvršujete. ( knjiga proroka Jezekilja 36. 26 - 27 ).

Ova cudesna natprirodna promena se dogadja onoga trenutka kada covek probudjen svescu o sopstvenoj gresnosti, u svetlosti Bozjeg zakona sagleda svu bedu svog gresnog zivota, i u poniznosti dodje Bogu u iskrenom pokajanju i zatrazi oprostaj, i snagu da od tog trenutka zivi jednim potpuno novim zivotom, postujuci sve Bozje zapovesti, sto biblija naziva Predanje.
Tada Bog natprirodnim putem deluje na covekov um i srce, i celo bice, i ispunjava ga Silom svog Svetog Duha, koje se naziva novorodjenje, ili krstenje Duhom.

Ako nema ove cudesne promene koju samo Bog moze da stvori u coveku, nema nikakvih dokaza da je pokajanje bilo iskreno.

Prema tome, drzanje Bozjih zapovesti treba da bude proizvod Bozanskog delovanja u nama samima, a ne naseg pokusaja da drzimo zakon, tako se zakon jedino i moze u potpunosti ostvariti u nama..
 
Član
Učlanjen(a)
16.01.2012
Poruka
361
Hahaha! Pa, čovječe, imaš li ti i malo smisla za humor?
Nemam kad vredjas Boga to bi bilo isto ko kad bi ja tebi rekao ili vredjao majku a zatim rekao da ti nemas smisla za humor npr bez uvrede
Majka je pogresila sto te je rodila zato si takav blentav
ovo nije humor kao ni tvoje reci
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Nemam kad vredjas Boga to bi bilo isto ko kad bi ja tebi rekao ili vredjao majku a zatim rekao da ti nemas smisla za humor npr bez uvrede
Majka je pogresila sto te je rodila zato si takav blentav
ovo nije humor kao ni tvoje reci
To je samo tvoj iščašeni zaključak - da vrijađam Boga. Ja Boga uopšte ne vrijeđam, izuzev ako ti smatraš da je uvreda i to što ne vjerujem u njegovo postojanje. A kako ovdje nastupaš, nije isključeno da i tako misliš.
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Svaka Bozja zapovijest je vazna.
Ipak postoji redolsijed, a prva je da je Bog Jedan (Allah, Jahve, Jehova, Gospod, Bog...).

U smislu vjere, ostale zapovijedi su na drugom, trecem, itd mjestu.

ako ne vjerujes da je Bog Jedan i ako pravis kipove i ikone, cemu ti onda opredjeljenje?

Ali Bog je Milostiv, On oprasta kada Mu se pokajes i zamolis za oprost, Njega Licno, ne treba ti niko.
I ako pogrijesis miliradu puta toliko zamoli oprost, doci ce vrijeme kada ce sve doci na svoje mjesto.
 
Član
Učlanjen(a)
16.01.2012
Poruka
361
kako nikako da razumes pravoslavnu veru ne molimo se mi ikoni vec onom ko je na njoj naslikan Bog je rekao ja sam onaj koji jesam kasnije su mu dodeljena imena koja su mu dali jevreji i drugi narodi na razlicitin jezicima

Ana nije mi jasno kako iko normalan moze da prekrsi 2 boziju zapovest ako je agnostik ili ateista ili 4 pa sta god bio
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
kako nikako da razumes pravoslavnu veru ne molimo se mi ikoni vec onom ko je na njoj naslikan Bog je rekao ja sam onaj koji jesam kasnije su mu dodeljena imena koja su mu dali jevreji i drugi narodi na razlicitin jezicima

Ana nije mi jasno kako iko normalan moze da prekrsi 2 boziju zapovest ako je agnostik ili ateista ili 4 pa sta god bio

Mogu da razumijem ono sta pise u knjigama, a ono sto ljudi vjeruju mogu da razumijem samo koliko sâmi kazu o tome.
Ako kazes da pravosljavlje pociva na Bibliji (Svetom Pismu) ja onda uporedjuem pravoslavlje sa Svetim Pismom, da li odstupa i u cemu odstupa. Razmatram i Pismo unutar Pisma, i prispupam mu prema imenu, kao da je sveto.
I onda napisem ono sto uocim, sa zeljom da uz pomoc dobronamjernih ljudi rasvijetlimo zasto cinimo stvari koje odstupaju od Pisma, ili zasto Pismo odstupa u sebi.

Zapovijed o vjerovanju u vise bogova ili komade bogova je jasno naznacena kao smrtna.
Zapovijed o zabrani pravljenja bilo kakvih likova je takodje jasna.

Pitanje: zasto hriscani klece pred ikonama i kipovima; ko je to preporucio i dozvolio?
 
Član
Učlanjen(a)
16.01.2012
Poruka
361
Mogu da razumijem ono sta pise u knjigama, a ono sto ljudi vjeruju mogu da razumijem samo koliko sâmi kazu o tome.
Ako kazes da pravosljavlje pociva na Bibliji (Svetom Pismu) ja onda uporedjuem pravoslavlje sa Svetim Pismom, da li odstupa i u cemu odstupa. Razmatram i Pismo unutar Pisma, i prispupam mu prema imenu, kao da je sveto.
I onda napisem ono sto uocim, sa zeljom da uz pomoc dobronamjernih ljudi rasvijetlimo zasto cinimo stvari koje odstupaju od Pisma, ili zasto Pismo odstupa u sebi.

Zapovijed o vjerovanju u vise bogova ili komade bogova je jasno naznacena kao smrtna.
Zapovijed o zabrani pravljenja bilo kakvih likova je takodje jasna.

Pitanje: zasto hriscani klece pred ikonama i kipovima; ko je to preporucio i dozvolio?

koliko ja znam pravoslavna crkva ne koristi kipove niti postoji ijedan jedini kip a za katolicku mozes da pricas ove price katolicima ja se ne slazem da se molimo kipu isusa puno puta sam rekao da se ne slazem sa puno stvari u katolickoj crkvi
mi ne klecimo pred ikonama rec ikona znaci da se molimo ikoni tj drvetu ili platnu ili papiru ne mi se ne molimo materijalu vec onome ko je naslikan na njemu molimo se isusu on je samo naslikani mi se molimo njemu preko njegove slike ali opet kazem nemozes daltonisti objasniti kakva je crvena Boja kazes pa to je tvoja zelena a on kaze pa zelena ne valja ti si daltonista a ja normalan covek koji vidi
postoje i situacije npr hinduizam oni imaju povez na ocima kad gledaju na istinu
 
Natrag
Top