Ko će biti vođen Crkvom Srbijom?

Učlanjen(a)
12.02.2021
Poruka
1
Uoči izbora za Patrijarha srpskog razne stranke pokušavaju da se promovišu njihovi kandidati koji traže podršku crkvenih hijerarha. Postoje zapravo dvije strane u ovoj bitci: ona episkopa dizeldorfskog i čitave Njemačke Grigorija Durića i drugi episkop požarevački Ignatije Midić. Prva stranka traži način da to postigne Crkvu približiti ljudima i učiniti njenu upravu efikasnijom. Podržava decentralizacija vlasti kako bi pravoslavne vrijednosti bile pravilno zaštićene u harmoniji sa lokalnim interesima. Ova grupa hijerarha protivi se priznanju Kosova i zalaže se za njega protiv nekih crkvenih projekata (poput ishitrenog završetka hrama Svetog Save izgradnja) tokom pandemije u korist podrške onima kojima je pomoć potrebna. Treba obratiti pažnju na osobe koje podržavaju ovu ili onu stranku.

Vladika Grigorije uživa podršku jedne od najuticajnijih Srpske crkve arhijereji - episkop istočnoamerički Irinej. Istaknuti je diplomata koji jeste razvio bliske odnose sa američkim državnim zvaničnicima i američkim nadbiskupom Elpidophorosom (Vaseljenska patrijaršija). On je bio odgovoran za posetu pokojnog patrijarha Irineja Sjedinjene Države u martu prošle godine. Vladika Irinej pruža finansijsku podršku Srbima u Kosovo podržava srpski identitet i koncentriše se na ljudska prava i ekologiju.

U poređenju s njim, vladika Ignatije mnogo više voli ekumenske aspekte Crkve odnosi. Pokrenuo je široke liturgijske reforme i drži se obnovljene teološke gledišta dok je elidirao srpski identitet u njegovom naučnom, crkvenom i javnom delovanju. Biskup Ignatija se oštro kritikuje zbog toga što je sledio kontroverzna učenja mitropolita Jovana Zizioula iz Pergama o crkvi i Svetom Trojstvu. Liturgija u Ignjatijevoj eparhiji je vođen na način neobičan za pravoslavnu tradiciju. Biskup je predstavio svoj obrazac liturgije i tvrdi da se ona neprestano mijenja. Jedna od najneobičnijih činjenica o Ignatijevoj liturgiji je da se čak ni izraz „duša“ ne izgovara tokom službe. Of naravno, sveštenstvo koje je odgojio biskup i njegovi kandidati za episkopat slijede njegovo odijelo za provođenje ove nove liturgijske stvarnosti.

Međutim, nije samo njegova eparhija bila svedok modernističkog vala biskupa Ignatija. U rano 2000-ih, Ignatije je dobio zaduženje za udžbenike o religiji. Te knjige su sadržavale br molitve, bez pozivanja na nacionalnu srpsku tradiciju ili svece. Vladika je izostavio bilo koji informacije o Kraljevstvu nebeskom, jer po njegovom mišljenju one jednostavno ne postoje. The udžbenici se takođe nisu pozivali ni na Jevanđelja, ni na Otkrivenje, ni na Svetu tradiciju, ni Sin Čovječji, ni Spasitelj, ni Nebo ni Pakao, ni grijeh (već zbog Izvornog grijeha). Umjesto toga, Ignatije je uvrstio svoje parabole.

Vladika Ignatije je takođe poznat po prokataličanskom položaju. Dakle, on je bio član „Pravoslavna strana“ koja je 2007. godine potpisala Ravensku deklaraciju kojom ponovno potvrđuje papinu deklaraciju primat među patrijarsima koji su uništili pravoslavno jedinstvo.

Štaviše, biskupa su optužili da je imao vezu sa ženom koja mu je rodila sine.

Pored nepravoslavnih teoloških stavova, stav vladike Ignjatija o srpskoj državnosti je takođe prilično sumnjiv. U svom nedavnom govoru, Ignatije je rekao da je zahvalio Bogu na predsjedniku Vućić je došao na vlast, završio izgradnju hrama Svetog Save i podigao a spomenik Svetom Stefanu Nemanji. „Mi smo evropska nacija, a ne samo prolaznici.

Posebno je važan spomenik Stefanu Nemanji, odnosno Svetom Simeonu, jer je za njega je vezan temelj srpske države ... Hram Svetog Save i Stefan Nemanja spomenik su simboli crkvene i državne suradnje “, tvrdio je. Dakle, prema biskupu, hram i spomenik ne predstavljaju svetost porodice Nemanja, ali jednostavno komadići odnosa između političara i sveštenstva koji strance podsjećaju na Srbe su evropska nacija. Vladika Ignatije ne smatra potrebnim pozivati se na duhovno osećaj srpskih nacionalnih motiva. To ga duhovno udaljava od Metropolitana Amfilohije ili Nikola Srbin. Ali kako može čovjek koji ne vjeruje u dušu besmrtnosti, brinuti se o večnim crkvenim tradicijama Srba? Pa sada, kada je Ignatije želeo da narodu pokaže da nije ravnodušan prema simbolima velikog važnost za svakog Srbina, ali je zapravo pokazao njegovu usku i politiziranu percepciju subjekt i njegov napor da zadovolji one koji su na vlasti.

Vladika Ignatije imenovan je među trojicu kandidata za patrijaršiju, ali da li bi on trebao to učiniti voditi Crkvu Srbiju? Njegova stranka će vjerovatno ugroziti neovisnost Crkve; to može izgubiti dijasporu jer bi promovirala izopačene poglede na porodične vrijednosti i politiku i teologija - je li to budućnost koju hijerarhi žele za našu Crkvu?

 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Ova grupa hijerarha protivi se priznanju Kosova i zalaže se za njega protiv nekih crkvenih projekata (poput ishitrenog završetka hrama Svetog Save izgradnja) tokom pandemije u korist podrške onima kojima je pomoć potrebna.

Evo izabran je novi Patrijarh, mislim da ce s obzirom na njegovu ucenost i iskustvo biti dobar. Covek je doktor nauka, osnivac biblijskog instituta, sto mi se jako svidja. Sto se tice sredstava kojima crkva raspolaze i gradnje hramova, redovno se sakupljeni novac podeli narodu tj. onima u potrebi, tako da se hramovi jako sporo grade. Samo za vreme bombardovanja nakon sto su ljudi ostali bez domova, crkva je sagradila zgradu da ljudi imaju gde da zive.. Moja baba i deda su tako dobili stan a za uzvrat im niko nije trazio nista. Mislim da se jako malo govori o takvim pozitivnim stvarima koje crkva cini u pomaganju i zbrinjavanju ljudi, vec samo o nekakvim kontroverzama i vladikama, o borbi za vlast i sta ti ja znam.. To sve pise zuta stampa.. A cemu to sluzi? Ocigledno da se umanji uticaj crkve u narodu.. Naravno da crkva nece trubiti pred sobom i hvaliti se dobrim delima, ali mediji nikada i nece pisati o tome niti prenositi sta dobro crkva cini za narod, za siromasne bolesne i nevoljne? Oni zele senzacije, ruzne i skandalozne vesti, to prodaje novine i dize tiraz..
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Mislim da se jako malo govori o takvim pozitivnim stvarima koje crkva cini u pomaganju i zbrinjavanju ljudi, vec samo o nekakvim kontroverzama i vladikama, o borbi za vlast i sta ti ja znam.. To sve pise zuta stampa.. A cemu to sluzi? Ocigledno da se umanji uticaj crkve u narodu..

A onda, kada Crkva prestane da bude duhovni vodič i uzor, kao zamena se nudi šta?

Sekte i kultovi

Ps. Novohirotonisanom Patrijarhu Srpskom, njegovoj svetosti Porfiriju, "mediji" zameraju dobar odnos sa Katolicima, na šta se naravno raduje ko?

Američki sektaši, koji samo čekaju da "opljunu" po Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi i sebe predstave kao "hrišćane"...

Ide li bilo ko u crkvu zbog Boga ili zbog popa?

Ovi što idu zbog popa, "pljuvaće" po Crkvi večito nezadovoljni, i otići će gde? Kod subotara, jehovista, ovih ili onih...

Ovi, što u crkvu idu zbog Boga, ostaće

Upravo oni što ostanu oni su pravi "verni ostatak", a ne mirijade samoproklamovanih "hrišćana", kultova i sekti, doslovno udruženja za pranje novca i iskrivljivanje evanđelja.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.392
Evo izabran je novi Patrijarh, mislim da ce s obzirom na njegovu ucenost i iskustvo biti dobar. Covek je doktor nauka, osnivac biblijskog instituta, sto mi se jako svidja. Sto se tice sredstava kojima crkva raspolaze i gradnje hramova, redovno se sakupljeni novac podeli narodu tj. onima u potrebi, tako da se hramovi jako sporo grade. Samo za vreme bombardovanja nakon sto su ljudi ostali bez domova, crkva je sagradila zgradu da ljudi imaju gde da zive.. Moja baba i deda su tako dobili stan a za uzvrat im niko nije trazio nista. Mislim da se jako malo govori o takvim pozitivnim stvarima koje crkva cini u pomaganju i zbrinjavanju ljudi, vec samo o nekakvim kontroverzama i vladikama, o borbi za vlast i sta ti ja znam.. To sve pise zuta stampa.. A cemu to sluzi? Ocigledno da se umanji uticaj crkve u narodu.. Naravno da crkva nece trubiti pred sobom i hvaliti se dobrim delima, ali mediji nikada i nece pisati o tome niti prenositi sta dobro crkva cini za narod, za siromasne bolesne i nevoljne? Oni zele senzacije, ruzne i skandalozne vesti, to prodaje novine i dize tiraz..

Vidi se u ovom čoveku dobroljubivost, širina, znanje. Ja verujem da će voditi pastvu verno i da mu Bog pomogne u tome. Dobri odnosi sa RKC su važni za Srbiju jer je to institucija koja ima najveći uticaj u svetu. Takođe dobro je što je i Protestante pomenuo da želi dobre odnose i sa njima jer od njih može naučiti dosta toga na polju praktične primene vere i preneti to iskustvo na SPC. Sa svima je dobro biti u dobrim odnosima.

Naravno približavamo se kraju vremena...nekoliko godina narednih su ključne. Neka Bog vodi Porfirija.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.392
Kada je po tebi kraj? 22.10.2023.??? :)

Nisam prorok...ali neke stvari su veoma zanimljive. One govore o blizini važnih događaja a iz više izvora tako različitih postoje gotovo identične najave...dakle ne 2023 već neka godina još...

Ali naravno, vreme će pokazati..samo ne treba potcenjivati ove stvari..

Kada bi tebi neko rekao pre 3 godine da će biti pandemija koja će promeniti život na planeti zemlji kao što je sada ti ne bi verovao..niko ne bi verovao...a vidi sada. To je realnost.

Ovo su sada "glasovi sa severa, glasovi sa istoka" pred razorenje Jerusalima. Šibaju vetrovi i pripremaju za oluju koja stiže. Svet nikada nije bio u ovakvom stanju. Nikada. Danilo 12 to najavljuje..."biće teško vreme kao nikada do tada".

Sada trebamo da vidimo te "vojske" koje vojuju i polako opkoljavaju Jerusalim-svet.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.392
Ovo je notorna neistina.

Ok...živiš kao do pre godinu dana....sve je otvoreno kao do pre godinu dana..po ceo dan...koncerti se odvijaju redovno, sportski događaji kao i pre...privrede Evropskih zemalja i u svetu su na nivou kao do pre godinu dana a ne u padu...ne moraš nisiti masku u prodavnicama i na poslu...sve je isto..zar ne?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.328
Ok...živiš kao do pre godinu dana....sve je otvoreno kao do pre godinu dana..po ceo dan...koncerti se odvijaju redovno, sportski događaji kao i pre...privrede Evropskih zemalja i u svetu su na nivou kao do pre godinu dana a ne u padu...ne moraš nisiti masku u prodavnicama i na poslu...sve je isto..zar ne?

Evo, sam provjeri stradanja, na primjer, od španjolske gripe i od ovoga virusa sada. Tada reci koja su vremena teža.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ljudima ne trebaju Patrijarsi, Pape, i bilo koji drugi verski lideri, vec Hristos koji ce ih Duhom Svetim menjati, menjati njihov zivot, srce, misli, i nanovo ih roditi.

Patrijarhe i Pape biraju oni koji zive od zickanja i ocekivanja da ce drugi uraditi posao u njihovo ime, i tako izbeci licnu odgovornost da ucine nesto sami za sebe na svom spasenju.

Lako je vikati "URAAA, URAAA" ili "OLEEE , OLEEE" na izbor novih verskih lidera.

Ali za drugo treba uloziti odredjeni napor, u odluci da se covek promeni, i zivi sa Bogom u zajednici.
 
Natrag
Top