Klanjanje ljudima biblijski kontekst i izvrtanje. Da li je biblijski klanjanje ili nije?

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Logika tradicionalista, kada se poklonimo svešteniku to je znak poštovanja nije obožavanje, a Petar ukorio Kornelija što se poklonio apostolu.

Anđeo ukorio JOvana za klanjanje, a može klanjanje ljudima.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Logika tradicionalista, kada se poklonimo svešteniku to je znak poštovanja nije obožavanje, a Petar ukorio Kornelija što se poklonio apostolu.

Anđeo ukorio JOvana za klanjanje, a može klanjanje ljudima.

Zato sto se ovaj klanjao kao bogu, zato ga je ukorio Pavle i andjeli ukoravaju ako je klanjanje iz pogresnih motiva. Ali ne ukoravaju kada je klanjanje samo izrazavanje postovanja!

Avram se klanja andjelima pa ga oni ne ukoravaju!

"i gle, tri čoveka stajahu prema njemu. I ugledavši ih potrča im u susret ispred vrata šatora svog, i pokloni se do zemlje;"

NISU GA UKORILI!!!

I Jakov se klanja sinovima, u celom SZ se ljudi klanjaju jedni drugima u smislu izrazvanja postovanja pa ih niko ne ukorava i ne naziva idolopoklonicima kao ti nas!

Sramota!

Ti se pravis blesav kao da ovo ne razumes, jer ti je jedino cilj napad i nista drugo, uopste te ne interesuje istina!!!

Bog takodje dozvoljava i gradnju likova u svrhe obozavanja:

Prva knjiga o kraljevima 6,23:

"U Debiru načini dva kerubina od maslinova drveta. Bili su visoki deset lakata. Jedno je krilo u kerubina bilo pet lakata i drugo je krilo u kerubina bilo pet lakata; deset je lakata bilo od jednoga kraja krila do drugoga. I drugi je kerubin bio od deset lakata: jednaka mjera i jednak oblik obaju kerubina. Visina jednog kerubina bila je deset lakata, tako i drugoga. Smjestio je kerubine usred nutarnje prostorije; širili su svoja krila, tako da je krilo jednoga ticalo jedan zid, a krilo drugoga ticalo drugi zid; u sredini prostorije krila im se doticahu. I kerubine je obložio zlatom. Po svim zidovima Hrama unaokolo, iznutra i izvana, urezao je likove kerubina, palma i rastvorenih cvjetova, oba krila na vratima od maslinova drveta ukrasi likovima kerubina, palma i rastvorenih cvjetova, i sve ih obloži zlatom; listićima zlata oblijepi kerubine i palme. Urezao je na njima kerubine, palme i rastvorene cvjetove i obložio zlatom sve što bijaše urezano."

Ovde se vidi sva plitkost protestantskog pogleda na Sveto Pismo. Bog dakle odobrava granju kipova, ali u odredjene svrhe!

Druga zapovest je po smislu "zabrana gradnje likova tudjih bogova" i klanjanje njima a ne zabrana gradnje likova Isusa Hrista i Bogosluzbenih elememata u Bozjem hramu koji njega predstavljaju!

Inace bi Bog sam sebi bio protivrecan kad zabranjuje izradu likova a sam ih pravi!

Opet si oboren 100%!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Avram se klanja andjelima pa ga oni ne ukoravaju!

"i gle, tri čoveka stajahu prema njemu. I ugledavši ih potrča im u susret ispred vrata šatora svog, i pokloni se do zemlje;"

Dok od toga fariseji nisu napravili obožavanje i kult.

To je bilo pozdravljanje jer su ljudi došli, a ne iz vjerskog motiva.

Vi se klanjate iz vjerskog motiva.

Ovde se vidi sva plitkost protestantskog pogleda na Sveto Pismo. Bog dakle odobrava granju kipova, ali u odredjene svrhe!

Pa jel Bog naredio da se ljudi klanjaju tim predmetima? Nije naravno,a vi se klanjate.

Zato su narodi koji ostali vjerni tradicionalnim crkvama ostali nazadniji, :)

Druga zapovest je po smislu "zabrana gradnje likova tudjih bogova" i klanjanje njima

A vi se klanjate. Tada je gradnja lika boga bio ujedno i dokaz da će se klanjati.

Znači vi radite i jedno i drugo i gradite i klanjate se.

a ne zabrana gradnje likova Isusa Hrista i Bogosluzbenih elememata u Bozjem hramu koji njega predstavljaju!

Pa vi se klanjate ikonama i plaštanicama itd.

Svrha tih predmeta u Hramu u Jerusalimu nije bio da ljudima izazove emocije kao vama.

Dakle kod vas je pogrešna svrha.

Inace bi Bog sam sebi bio protivrecan kad zabranjuje izradu likova a sam ih pravi!

Očigledno da ne znaš šta je svrha pravljenja likova, jer ti je očigledno svrha klanjanje i izazivanje emocija divljenja prema predmetu.

Opet si oboren 100%!

;)
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Dok od toga fariseji nisu napravili obožavanje i kult.

To je bilo pozdravljanje jer su ljudi došli, a ne iz vjerskog motiva.

Vi se klanjate iz vjerskog motiva.



Pa jel Bog naredio da se ljudi klanjaju tim predmetima? Nije naravno,a vi se klanjate.

Zato su narodi koji ostali vjerni tradicionalnim crkvama ostali nazadniji, :)



A vi se klanjate. Tada je gradnja lika boga bio ujedno i dokaz da će se klanjati.

Znači vi radite i jedno i drugo i gradite i klanjate se.



Pa vi se klanjate ikonama i plaštanicama itd.

Svrha tih predmeta u Hramu u Jerusalimu nije bio da ljudima izazove emocije kao vama.

Dakle kod vas je pogrešna svrha.



Očigledno da ne znaš šta je svrha pravljenja likova, jer ti je očigledno svrha klanjanje i izazivanje emocija divljenja prema predmetu.



;)

Ne mozes oboriti ono sto sam dao, svesteniku se pokloni i poljubi ruka iz postovanja, a ti lazes da je to obozavanje!

Ikona kao i obicna casa u crkvi se poljubi iz postovanja a ti kazes, to je "obozavanje"!

Pa jel svestenik obozava casu kao Boga ili izrazava strahopostovanje?

Ako sliku obozava pa ne obozava i casu!

I Jevreji su imali case i likove i kadionicu i oltar i svestenike i odela.. I pred svim tim su iskazivali postovanje. Mojsije podize zmiju u pustinji. Sta ce im lik i predstava Hrista u pustinji da gledaju u nju i da posredstvom nje iskazuju veru u Hrista ako predstave Hrista nisu dozvoljene i ako se preko likova i kipova ne sme iskazivati postovanje posredno, nego mora direktno Bogu nevidljivome?

Zabrana gradnje likova se odnosi na "druge bogove" (to 2. zapovest i kaze), i Bog nije protivrecan kada pravi likove andjela, Hrista i nebeskih stvarnosti u hramu!

Tebi svaka cast na ignorisanju cinjenica i na pretvaranju...
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Zato što se ne klanjate Bogu nego ljudima Bog vas zestoko opominje. Na sve te argumente sam dao odgovor.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Zato što se ne klanjate Bogu nego ljudima Bog vas zestoko opominje. Na sve te argumente sam dao odgovor.

Nisi dao odgovor ni na sta.
Tvoji argumenti su besmisleni!

Bog jednostavno ne bi sam pravio lik Hrista kad bi posredno preko tog lika bilo zabranjeno iskazivati veru, niti bi pravio kadionicu , oltar , kovceg, case, niti bi postojale zrtve jer su to sve slike tkz. "ikone" nebeskih stvarnosti koje su sluzile da se preko njih izrazava vera!

Kad bi ikone bile zabranjene, ili preko predmeta iskazivati postovanje, mi bi stvarno i bili idolopoklonici, ali nisu. Zato ih i imamo, ne kao da su one bog, nego oslikavaju nebesku realnost!

Vi ne gledate smisao, nego formu, zato i jeste fariseji i otpadnici! Jer gledate 'slovo'!
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Znaci moze klanjanje vladici a ne može andjelu i Petru.
Moze i andjelu i petru ako im se ne klanjas kao bogu!

Zar se nije Avram poklonio andjelima pa ga nisu ukorili i Josif sinovima!?

A ti se pravis blesav kao da je to zabranjeno! I biblija je protiv tebe!

Zato moze i popi, i drugim ljudima u znak postovanja!

I naravno opet izbegavas da odgovoris na post!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Moze i andjelu i petru ako im se ne klanjas kao bogu!

Šta j razlika vć sam objasnio i zašto su se klanjali nekim ljudima ili anđlima ali koji su bili u ljudskom obliku.

Vaše klanjanje je idolopoklonstvo pogotovo što se radi o vjerskim licima.

Zar se nije Avram poklonio andjelima pa ga nisu ukorili i Josif sinovima!?

Iz kog razloga, to je bio običaj orilikom dočeka gostiju.

Kao i znak pozdrava nekog bliskog.

A ti se pravis blesav kao da je to zabranjeno!

Pitaj KOrnelija i Jovana.

I biblija je protiv tebe!

vidim sada pitaj Mardoheja i Amana.

Zato moze i popi,

Taman kao i Petru.

i drugim ljudima u znak postovanja!

To je već obožavanje, jr se radi o vjerskim licima.

I naravno opet izbegavas da odgovoris na post!

Ma da stvarno. :mig:
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Apostol Jovan se dva puta poklonio anđelu, i oba puta je bio ukoren rečima “Bogu se pokloni!” (Otkrivenje 19,10; 22,8). Takođe, kada se neznabožac Kornelije poklonio apostolu Petru, bio je ukoren rečima: “Ustani, i ja sam čovek.” (Dela 10,26)

U Starom zavjetu imamo primer Mardoheja koji nije htio da se pokloni Amanu, prvoj osobi do cara, pa je Aman kod cara pokrenuo dekret da zbog toga istrebe svi Jevreje, smatrajući njihov (Božji) zakon kao izvor buntovnosti tog naroda:

"Pošto sam upitao savetnike kako bi se to moglo ostvariti, Aman je ukazao na to da se među ostale narode sveta zavukao jedan neprijateljski narod, svojim zakonima sa svima sukobljen, narod koji večno prezire careve odluke tako da se ne može učvrstiti zajedničko carstvo kojim inače besprekorno upravljamo. Ustanovili smo, dakle, da je samo taj narod neprekidno u sukobu sa svim ljudima, da se ističe načinom života što odstupa od zakona, da zbog neslaganja sa našim idejama čini najgora nedela tako da se carstvo ne može učvrstiti. Zato naređujemo da se zajedno sa ženama i decom, neprijateljskim mačevima bez ikakvog sažaljenja i milosti potpuno iskorene. Tako će se, ... ubuduće za sva vremena naši poslovi moći odvijati postojano i nesmetano.” (Jestira 3. Septuaginta)

Sam Mardohej se osjetio odgovornim što je svojim poštovanjem Božjeg zakona navukao zlo na sve Jevreje. On se nije hvalisao što će Jevreji zbog njegovog postupka žrtvovati svoje živote. Preispitujući pobude svoga srca, on se ponizio pred Bogom posteći u prahu i pepelu. A zatim je uputio molitvu Bogu koja otkriva njegove plemenite pobude:

“‘Tebi je sve poznato; ti znaš, Gospode: nisam pao ničice pred bahatog Amana, ali ne iz drskosti, ni iz oholosti, ni iz častoljublja.
Ti znaš da bih za spas Izraela bio voljan i tabane njegove celivati.
To sam učinio zato da ne metnem čast koja se iskazuje čoveku iznad one koja se iskazuje Bogu... Neću pasti ničice ni pred kim, nego samo pred tobom, moj Gospode, i to ne činim iz oholosti. Sada, Gospode, Bože, Care, Bože Avramov, poštedi narod svoj, jer gledaju samo kako bi nas istrebili: žele da unište ono što je od početka bila tvoja baština. Nemoj zanemariti svoju svojinu koju si oslobodio iz egipatske zemlje! Usliši molitvu moju, budi milostiv nasledstvu svome i u veselje promeni plač naš, da bismo, ostavši živi, mogli hvalospevima slaviti ime tvoje i nemoj dopustiti da iščeznu usta onih koji te hvale, o Gospode!‘ I sav je Izrael vapio svom snagom svojom, jer je smrt bila pred očima njihovim.”

I Bog je intervenisao preko carice Jestire i pogibao preusmerio na Amana i protivnike Jevreja.
 
Natrag
Top