Katolicizam i njegovi plodovi

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Moramo i tebi naci ime - Ignacije Slap Lojolic

Jel to onaj što je imao duhovne vežbe lebdenja? :D

Hvala Alberto. A šta ti je sa Deretićem.

Slape ti si bio kod fra Ive na tretmanima padanja u duhu. :D

A Dart i Antonija su te pridržavali da ne padneš naglo. Nego polako. Video gledajte od 35. sek.


fra-ivo-pavic-blagoslov.jpg


Evo Antonija pada, a Slap je drži. :D
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Jel to onaj što je imao duhovne vežbe lebdenja? :D
:D

:D

Neobična tjelesna manifestacija i viđenje su posebnosti koje želim dovesti u međusobnu vezu. Dok je bila u viđenju starješina White i ja smo sjedili s jedne strane kreveta a starješina Andrews s druge strane kreveta. Ruke su joj naizmjenično bile sklopljene na prsima ili bi ih pomicala ovisno o scenama koje je gledala. Gornji dio njezina tijela podigao se s kreveta, tako da je razmak između njenih ramena i jastuka bio dvadesetak centimetara. Drugim riječima, tijelo je od kukova na gore bilo svinuto pod kutom od otprilike trideset stupnjeva, i u tom položaju ostalo je tijekom nastavka viđenja, što je potrajalo trideset minuta. Nitko nije mogao razumno objasniti ovaj položaj, bez oslanjanja rukama, a pogotovo ne za ovako dugo vrijeme. Ovo je opet dokaz da su neke sile, nad kojima ona nije imala kontrolu, bile povezane s njenim viđenjem. (J. N. Loughborough, RISE AND PROGRESS OF THE SEVENTH-DAY ADVENTISTS, str. 218)

Evo ga, i tvoja "proročica" prošla "kurs lebdenja". :)
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Hmm, veoma interesantno. Sledbenik udarene u glavu otvara temu o Plodovima Katolicizma. OK. Važi, raspravljaćemo i na ovoj temu, Zagi, nema problema. Ali tek kada EGWisti budu mogli da pariraju ovoj listi:


https://en.wikipedia.org › wiki › List_of_Catholic_clergy_scientists


kao i ovoj:

https://en.wikipedia.org › wiki › List_of_lay_Catholic_scientists


Do tada, uzalud vam trud svirači. I ovde ćemo vas dekonstrukcionisati na subatomske čestice.

Ps. nemoj te se samo pozivati na Walthera Veitha, on je prelaskom u SDA, i citiranjem Hislopa i Rivere, zavereništvom i ostalim EGWističkim specijaltitetima, svoju dipliomu i kredencijale bacio u klozet, i povukao vodu.


Evo ga, i tvoja "proročica" prošla "kurs lebdenja". :)

Hmm, ništa novo. U njeno vreme i baš u tom delu SAD je to bilo veoma popularno, zvalo se spritizam, a njegov deo je i fenomen "levitacije". Radi se o okultističkim, i stoga od Boga zabranjenim praksama. No to EGWistima ne smeta i smatraju to delovanjem "duha proroštva"

https://en.wikipedia.org › wiki › Levitation_(paranormal)

""Demonic" levitation in Christianity
  • Clara Germana Cele, a young South African girl, in 1906 reportedly levitated in a rigid position. The effect was apparently only reversed by the application of Holy water, leading to belief that it was caused by demonic possession.[13]:328
  • Magdalena de la Cruz (1487–1560), a Franciscan nun of Cordova, Spain.[17]
  • Margaret Rule, a young Boston girl in the 1690s who was believed to be harassed by evil forces shortly after the Salem Witchcraft Trials, reportedly levitated from her bed in the presence of a number of witnesses.[18]"
PS. Slape, nije poznato da je "duh proroštva" u telu hodala po vodi.... tako da pre će biti da se radilo o demonskoj opsednutosti.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Za Marka..

Da ne bude posle kako ja izmisljam, i iznosim tvrdnje koje su protivne istoriji..

Prilazem tekst Mr. Matthew Rose-a, koji potvrdjuje istorijsku cinjenicu da je primarni zadatak inkvizicije bio da - "zastiti ljude od laznih optuzbi za herezu, a ne da ih kazni zbog iste". Drzava je optuzivala za herezu i pobunu, a crkva je trebalo da istrazi cinjenice i zastiti optuzene od nepravednog drzavno svetovnog aparata. Taj proces je crkva nazvala - "inkvizicijom" (istragom):

"As members of a 2,000 year old church, we often find ourselves apologizing for mistakes of the past. For example, how often do we find ourselves apologizing for the Inquisition? Don’t worry, we want to say, we’re not like that anymore. We see the inquisitors as awkward uncles at family reunions; we distance ourselves from them. We accept the story told to us by those who do not always have the Church’s best interest in mind. When confronted with accusations about the Inquisition, we acquiesce. We do so out of fear, embarrassed because we do not know our own history. Yet fear flees in the light of truth. We as Catholics should examine the truth behind the Inquisition, and in doing so, come to appreciate what men of old did to preserve truth.

In order to do this, we need to get something straight. The Inquisition was not created in order to persecute heretics. Rather, it was meant to protect the rights of people accused of heresy. In the pre-modern era, heresy was seen as not just an offense against God, but as an act of treason against the state. For this reason, the state executed heretics, not the Church. The Church’s role was to carry out the investigation with the aim of protecting the innocent. This process of investigation was called the Inquisition."


Izvor:
Kod:
 https://thosecatholicmen.com/articles/shedding-light-on-dark-legends-the-true-story-of-the-inquisition/
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Da ne bude posle kako ja izmisljam, i iznosim tvrdnje koje su protivne istoriji..

Nema od toga ništa Mire. Mogu samo da lupetaju u prazno.

Naime iznošenje tvrdnji iz "uma", protivnih istorijskim činjenicama, je oduvek predstavljalo isključivi domen Protestantizama, posebno "vernog ostatka" Ellen Gould Harmon White.

Dakle, mogu jedino na postave "primedbu" da je citirani izvor "katolički" i stoga neprihvatljiv za njih.

Ali, kako je poznato i dokazano čime se i kako bave, i ta tvrdnja nema nikakvih argumentovanih osnova.

Naime, kada neko koristi kao izvore dokazane prevarante i lažove, gubi sav kredibilitet da argumentovano učestvuje u raspravama. Shodno tome, i da daje primedbe na poreklo nečijih izvora, tačnije da ih karakteriše kao "pristrasne".


Ps. rekao sam da će i ovde biti dekonstrukcionisani.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Marko, to nije tacno. Cilj inkvizicije nije bio da osudi vec da spasi sve one koje je vlast proglasila krivim za izazivanje nemira i druge zlocine.

Mire, jeli ti to zelis da se ismejavas sa istinom i sa mnom?
Ako je tebe neko izlagao da je inkvizicija spasavala ljude od valsti, mene u to ne mozes ubediti.
Inkvizicija je KORISTILA DRZAVNU VLAST ZA POSTIZANJE SVOJIH VERSKIH CILJEVA.
Ne moras u to meni da verujes, uzmi bilo koju crkvenu istoriju pa ces se uveriti.


Takodje, nije Papa zabranjivao bibliju nikom, ne mozes ti zabraniti bibliju nepismenom narodu koji i ne zna da cita. Za pismene je tada postojala biblija na latinskom, i svi su je pismeni citali. [/QUOTE]
Jos si rekao da su ljudi bili nepismeni, a da je Biblija bila na latinskom jeziku pa mogli su je citati.
Mire, koliko ljudi je tada u svetu govorilo latinski?
Zasto Crkva nije prevela Bibliju na narodni jezik, nego na onaj kojim ni jedan narod neje govorio.

I danas u Francuskoj postoji skromna kuca u kojoj je zivela mlada zena sa malim detetom. Neko ju je optuzio da je bila prisutna u sumi na proucavanju Biblije. Inkvizicija je dosla i osudila je na smrt. Ipak su joj dali priliku da kaze svoju poslednu zelju. Ona je zatrazila da joj dozvole da jos jednom podaji sina, posle cega je sina predala majci, i bila je obesena pred svojom kucom.

Sta ti kazes na to? Da li je bilo zabranjeno citati Bibliju ili nije?
Zbog ceka izvrces istorijske cinjenice?


Naime, kada neko koristi kao izvore dokazane prevarante i lažove, gubi sav kredibilitet da argumentovano učestvuje u raspravama.


Pa ako je tako zasto koristis takve izvore?



inkvizicija

ilustracija

INKVIZICIJA, Auto-da-fé pod vodstvom sv. Dominika Guzmána, djelo P. Berruguettea, oko 1490., Madrid, Prado

inkvizicija (lat. inquisitio: /sudbeno/ istraživanje; istražni postupak), crkveno-državni istražni i kazneni sud koji je djelovao u katoličkim zemljama (XIII–XVIII. st.). Razlikuju se rimska inkvizicija, crkveni sud osnovan radi iskorjenjivanja vjerovanja i obreda protivnih vjeri i disciplini Katoličke crkve, i španjolska inkvizicija, uspostavljena za obranu društvenih, kulturnih i religioznih vrjednota hispanskoga katolicizma. Prve odredbe o organiziranome progonu krivovjeraca donijeli su pape Lucijan III. (1184) i Inocent III. (početak XIII. st.), a uspostavio ju je formalno 1232. papa Grgur IX. On je propisao pravila postupka i povjerio ih papinim komesarima (inkvizitorima). Okrivljeni, koji se nije javno odrekao svojeg uvjerenja, predan je svjetovnoj vlasti, koja je izvršila presudu. Papa Inocent IV. dopustio je (1252) primjenu torture u iznimnim slučajevima. Inkvizicija se služila tajnim istražnim postupkom, u kojem osumnjičenomu nije bilo dopušteno suočenje sa svjedocima; zbog toga je dolazilo do teških zloporaba. U početku je bila pod kompetencijom mjesnoga biskupa, čijim je istražiteljima (svećenicima) pomagala svjetovna vlast. U srednjovjekovnom kršćanskom društvu (christianitas), u kojem je katolicizam bio državna religija, bilo kakva pobijanja vjere ili napad na čistoću vjere i morala smatrali su se napadom na društvo i državu. Povod nastanku inkvizicije od druge polovice XII. st. bila je pojava dualističkih sljedbi (albingenzi, katari, valdenzi i dr.) i drugih heretičkih ili ekstremnih skupina, od druge polovice XIII. st. ona se proširila na magijske čine, vračanje i sl., a od XV. st. na vještice. Kao institucija inkvizicija je posebno oživjela u različitim zemljama u doba reformacije, a reorganizirao ju je papa Pavao III. osnutkom papinskog ureda za čistoću vjere i morala (Sanctum officium, 1542). Španjolska inkvizicija utemeljena je 1478., kada je papa Siksto V. ovlastio kralja Ferdinanda Aragonskoga da imenuje 3 do 4 inkvizitora koji će uspostaviti mir u Španjolskoj; ta je inkvizicija prerasla u oruđe državne vlasti i uhodani sustav represije. Na čelu joj je bio veliki inkvizitor, kojega je imenovala vlada, a crkvenu je jurisdikciju primao iz Rima. Najprije je bila usmjerena protiv moriska i marana (pokršteni židovi koji su tajno održavali judaizam), a potom protiv iluminata i protestanata.
U Hrvatskoj se inkvizicija pojavila s dolaskom prosjačkih redova. U polovici XIII. st. dominikanci su djelovali kao inkvizitori protiv patarena ili »krstjana« u Bosni i Dalmaciji. Vjerojatno im je u to doba sjedište bilo u Zadru, gdje su djelovali bl. Pavao (u. 1255) i Andrija Dalmatinac kao vrhovni inkvizitori za naše krajeve. Franjevci iz slavonskih samostana također su u XIII. i XIV. st. kao inkvizitori odlazili u Bosnu. Ustanove inkvizicije postojale su još u Kopru za Istru i u Dubrovniku za tamošnju republiku. Procese protiv vračara i »vještica« u Zagrebu i u većini hrvatskim gradova vodile su, prema dokumentima, redovito gradske vlasti. Od XVI. do XVIII. st. dalmatinski su se inkvizitori uglavnom borili protiv heterodoksne literature, posebice protestantskih knjiga. Posljednji imenovani inkvizitor u Zadru (1790) bio je dominikanac iz Korčule Ivan Antun Marija Cebalo.

Inkvizicija i Hrvatsdka encikloppedija.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
kao neki naivni djecacic....nema on pojma o inkviziciji, cuj da inkvizicija spasi heretike od vlasti...nemoj se mire sramotiti tu u Srbiji, gdje svaki gradjanin dobro zna sto je inkvizicija...

Jedini koji se ovde sramote i to je oduvek tako, ste vi koji ne znate istoriju! Citirao sam ti gore Mr. Mathew Rose-a profesora istorije koji to lepo objasnjava!

Evo ponovo:

"The Inquisition was not created in order to persecute heretics. Rather, it was meant to protect the rights of people accused of heresy. In the pre-modern era, heresy was seen as not just an offense against God, but as an act of treason against the state. For this reason, the state executed heretics, not the Church. The Church’s role was to carry out the investigation with the aim of protecting the innocent. This process of investigation was called the Inquisition."

Prevod za one koji ne znaju engleski:

"Inkvizicija nije stvorena u svrhu progona heretika. Umjesto toga, trebalo je zaštititi prava ljudi optuženih za herezu. U predmoderno doba krivovjerstvo se nije promatralo samo kao prijestup protiv Boga, već i kao izdajstvo protiv države. Zbog toga je država pogubiljavala heretike, a ne Crkva. Uloga Crkve bila je u provođenju istrage s ciljem zaštite nevinih. Taj se postupak istrage zvao inkvizicija. "

Drzava je dakle procesuirala jeretike, jer u ono vreme je jeres smatrana atakom na drzavu i njen poredak. Za vlast su jeretici bili "pobunjenici" i drzavni neprijatelj br. 1. Iz tog razloga je crkva oformila telo, odnosno istrazni sud (inkviziciju) koja je trebalo da zastiti nevine i oslobodi ih optuzbe!

Dakle, cilj inkvizicije istorijski gledano, uopste nije bio da kazni jeretike, vec da ih oslobodi optuzbe. A to se u procesu jasno i vidi!

Osim toga, inkvizitori nikada nisu ucestvovali u kaznjavanju, nego su one za koje su dokazali da nisu krivi (a to im je bio primarni cilj) spasavli od smrti, dok su one za koje su zaista utvrdili krivicu, predavali vlastima na izvrsenje presude!

Vi uopste ne razumete klimu srednjeg veka, ili necete da shvatite kakvo je bilo tadasnje drustveno uredjenje.

I umesto da ovo istrazite, da sednete i procitate istoriju, vi se ponasate krajnje neozbiljno, jos me nazivas 'dečacić' sto je sa namerom da me ponizis. Tu se jasno vidi da ni tebe, ni Milosa ni ostale ne interesuje prava istina.

I sa takvim stavom, mozete jedino ocekivati da vas Slap Shone i njima slicni poklope na isti nacin. I treba to da rade, jer vas istina ne zanima!

Mire, jeli ti to zelis da se ismejavas sa istinom i sa mnom?
Ako je tebe neko izlagao da je i8nkvizicija spasavala ljude od valsti, mene u to ne mozes ubediti.
Inkvizicija je KORISTILA DRZAVNU VFLAST ZA POSTIZANJE SVOJIH VERSKIH CILJEVA.

Marko, po cemu te ja ismejavam? Citirao sam profesora istorije koji kaze isto sto sam i ja rekao!

Ako ti to nije dovoljno i ti imas averziju prema istini, svaki nas dalji razgovor je besmislen!

Upravo si ti taj koji mene ubedjuje i to bez ikakvih valjanih dokaza, da je moja crkva cinila zlocine. Ti napadas moju crkvu koja uopste nije kriva, i suprotna prica te ocigledno i ne interesuje, a ja tebe ne ubedjujem ni u sta! Ostani ti pri svom uverenju kad vec tako zelis!

Jos si rekao da su ljudi bili nepismeni, a da je Biblija bila na latinskom jeziku pa mogli su je citati.

Naravno, ljudi su bili nepismeni! Zar ne tvrdite i vi da su protestanti opismenili narod? Pa to kaze i istorija! Dakle, ne mozes ti nepismenom narodu dati bibliju da cita!

Osim toga, u vreme Hrista takodje narod nije imao bibliju na "narodnom jeziku", vec su samo svestenici znali citati hebrejski, a narod je govorio aramejski i bio je pretezno nepismen! On je slusao rec u crkvi kada svestenik cita sa hebrejskog. Dok je izrada knjiga bila skupa, i jedino su bogati i pismeni posedovali po neki primerak, i to na hebrejskom i grckom jeziku (koji je ekvivalentan nasem latinskom danas).

Seti se ovoga, kada mi sledeci put budes ista prigovorio!

Mire, koliko ljudi je tada u svetu govorilo latinski?
Zasto Crkva nije prevela Bibliju na narodni jezik, nego na onaj kojim ni jedan narod neje govorio.

Svi obrazovani ljudi onog vremena su znali citati latinski! A oni su mogli citati i Sveto Pismo!

Zbog toga nije bilo potrebe da se biblija prevodi na narodni jezik!

Neko ju je optuzio da je bila prisutna u sumi na proucavanju Biblije. Inkvizicija je dosla i osudila je na smrt...

Sta ti kazes na to? Da li je bilo zabranjeno citati Bibliju ili nije?

Ne, nije bilo uopste zabranjeno citati bibliju, vec se zabrana odnosila na vase lazne knjige u kojima je Papa nacrtan kao "vavilonska bludnica"!

U to vreme je skoro svaka katolicka crkva imala bibliju vezanu lancem za klupu, a svako ko je znao mogao je citati. To znaci da crkva nije nista krila i branila narodu. Vec su knjige bile jako skupe, a potreba za biblijom na narodnom jeziku nije ni postojala, jer je kod pismenih u upotrebi bio najvise latinski..

A sto se tice zene, nju inkvizitor nije ni spalio, vec drzavna vlast, a crkva verovatno nista nije ni mogla da uradi da bi je spasili.

Nije validno davati ovakve pojedinacne slucajeve kao dokaz da su inkvizitori bili zli ili ne znam sta! To je samo propaganda i nista vise! Vi udarate na "emocije" i kad pominjete sprave za mucenje i kojesta!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Mire, ja nikoga ne osudjujem, ako nekoga usudjuju njegova dela to nema veze sa mnom.

Dali sti ti procvitao ovo:

inkvizicija (lat. inquisitio: /sudbeno/ istraživanje; istražni postupak), crkveno-državni istražni i kazneni sud koji je djelovao u katoličkim zemljama (XIII–XVIII. st.). Razlikuju se rimska inkvizicija, crkveni sud osnovan radi iskorjenjivanja vjerovanja i obreda protivnih vjeri i disciplini Katoličke crkve, i španjolska inkvizicija, uspostavljena za obranu društvenih, kulturnih i religioznih vrjednota hispanskoga katolicizma. Prve odredbe o organiziranome progonu krivovjeraca donijeli su pape Lucijan III. (1184) i Inocent III. (početak XIII. st.), a uspostavio ju je formalno 1232. papa Grgur IX. On je propisao pravila postupka i povjerio ih papinim komesarima (inkvizitorima). Inkvizicija i Hrvatsdka enciklopedija.

Marko, po cemu te ja ismejavam? Citirao sam profesora istorije koji kaze isto sto sam i ja rekao!

A sta sam ja tebi izneo? Zar to nije istorija?

Naravno, ljudi su bili nepismeni! [/QUOTE]

Pa jel zbog toga nisu mogli citati Bibliju na svom jeziku, nego na LATINSKOM????

Svi obrazovani ljudi onog vremena su znali citati latinski! A oni su mogli procitati i Sveto Pismo!
Zbog toga nije bilo razloga da se biblija prevodi na narodni jezik! [/QUOTE]


Nisu ni svi obrazovani ljudi citali i govorili latinski.
Bila je puka potreba bas da se Biblija prevede na narodni govorni jezik da se ljkudi upoznaju sa istinom, kojue su birokrati hteli da ogranice.


Ne, nije bilo uopste zabranjeno citati bibliju, vec se zabrana odnosila na vase lazne knjige u kojima je Papa nacrtan kao "vavilonska bludnica"! [/QUOTE]

Zao mi je Mire ali to je cista laz. Ljudi su zbog toga ubijani i zivi spaljivani na lomaci, a to za tebe nije bitno. Jel tako?

A sto se tice zene, nju inkvizitor nije ni spalio, vec drzavna vlast, a crkva verovatno nista nije ni mogla da uradi da bi je spasili.[/QUOTE]

Mire, bio sam na licu mesta, sve sam ispitao. pa bih te molio da ne lupas ono sto ti nije poznato.


 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, s jedne strane si u pravu, ali ovde se ne radi o obicnim vernicima, nego o svestenstvu koje svojim primero pokazuju vernicima kako treba da zive.
I na ovo da ti odgovorim, eno Tripo - Milos Bogdanovic jedan od vasih vodja, neprestano ovde pokazuje vernicima kako treba da se ponasaju i zive. Znaci, da li mi treba da budemo drski, arogantni, bezobrazni, da lazemo, podmecemo, ismejavamo se, izazivamo i cerekamo kao blesavi!

Ako optuzujes vrh katolicke crkve tj. nase vodje, zasto ne osudis i vrh svoje crkve, koji to isto rade??

Rekao sam, rodovi nisu merilo ispravnosti crkve, ali ako ti tvrdis da jesu, onda je i tvoja crkva od djavola! Imaj to na umu kada sledeci put budes optuzivao, i ti i Kainos!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Pa jel zbog toga nisu mogli citati Bibliju na svom jeziku, nego na LATINSKOM????

Marko, bili su NEPISMENI, a kad nepismenom das u ruke knjigu, kako ce je citati?

A sta sam ja tebi izneo? Zar to nije istorija?

Ne! To se samo naziva istorija a ustvari je grozna propaganda! Ja sam ti naveo istoricara koji tvrdi suprotno! I sta ces sad, hoces li ispitati istoriju i proveriti detaljnije, ili ces i mene i crkvu nastaviti da optuzujes i tvrdis da sam ja nesto izmislio?

Isto je i Slap pokazao na pocetku ove teme kako su istoricari Papu Pija proglasili zlocincem a on je u stvari bio heroj. Kako je moguce da Papa spase 800 000 jevreja, a vi ga i dalje pravite zlocincem?

Isorija je izvrnuta namerno! A zasto? Ajde malo razmisli kome to odgovara? Mislis li da je to slucajnost? I ja ti mogu navesti jos nebrojeno mnogo primera koji potvrdjuju lazi u vezi crkve!

Zao mi je Mire ali to je cista laz. Ljudi su zbog toga ubijani i zivi spaljivani na lomaci, a to za tebe nije bitno. Jel tako?

Ljudi nisu spaljivani niti ubijani zbog biblije, vec zbog rusenja drzavnog poretka, jer su zbog svog krivoverstva od strane vlasti bili okarakterisani kao drzavni neprijatelji! I drzava je takve ubijala da sacuva stabilnost, a crkva je takve gledala da spasi kroz sudski proces! To je cinjenica!

Isto je radio i Stepinac pretvarao se da saradjuje sa okupatorom, isto i Papa Pije, a vama je zato izgledalo, zapravo istorija je to tako predstavila kao da su oni sami ubice i da su saucesnici u zlocinu!

Ne nisu!

Oni su saradjivali sa vlastima samo zato da bi tajnim putevima spasavali nevine!

Istorija je namerno izvrnuta!
 
Natrag
Top