KANON SVETOG PISMA

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Kako su sebi pripisali da su oni (pravosl.) uobličili kanon. A oni samo ono što je bilo već potvrdili.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Nema tu govora o lazima - vec o tvojim zeljama kako bi stvari trebale da budu.

Istina ti je iznesena, i nema svrhe vise ponavljati.
Laodikeja ja mogu da kazem da je napoleon stalno isao go i onda rekao da je istina iznesena, ako nemam dokaze za to samo sam sebi razuman.Vi ste kanon preuzeli od rimokatolicke crkve, a taj kanon je sastavio Sveti Atanasiej Veliki, kanon kao takav nije pre toga postojao.Kanoni pre Atanasijevog nisu kao kanon koji mi koristimo, oni su sadrzali dosta manje knjige i imali su apokrife, Atanasije je uvideo po nadahnucu Svetog Duha koje su apokrifi i on ih je izbaci.Ti bi zeleo da PC niej sastavila kanon, ali jeste i to je jedna veliak rupa u celoj vasoj nauci, rupa koju nikada necete moci da ispunite, a to je da vas glavni dokument nije vas vec je preuzet.
Kako su sebi pripisali da su oni (pravosl.) uobličili kanon. A oni samo ono što je bilo već potvrdili.
Nismo mi nista potvrdili, kanoni pre Atnasijevog su bili gnosticki i pravoslavni i oni nisu bili kao taj Atanasijev kanon.Vas kanon je Atanasijev i istorija to dokazuje kao i amterijalni dokazi, pre Atanasijevog kanona NZ nije postojao kanon koji vi koristite.Muratorijev fragment nema mnogo knjige koje ima vas kanon tako da vas kanon nije Muratorijev, takodje on je imao Otkrovenje PEtrovo koje vi nemate.Pesito takodje ne izgleda kao vas kanon, vas kanon izgleda kao Atanasijev kanon.

Izvor je wikipedia:
Razvoj kanona Novog zavjeta je bio viševekovni proces tokom kojeg je između desetina evanđelja, i stotina raznih spisa koji su kružili ranohrišćanskim zajednicama, od strane crkve izabrano četiri evanđelja i još nekoliko poslanica i spisa koji su postali Novi zavet hrišćanske Biblije.

Prvih sto godina, zvanični crkveni spisi sadržali su iskjučivo Stari zavet. Neke knjige koje su kasnije ušle u Novi Zavet su već postojale, ali još nisu bile uzdignute na status kanonisih spisa.[1]

Rasprave o kanonu trajale su tokom nekoliko vekova. Prva dva veka hrišćanstva Biblija još uvek nije bila kanonizovana i mnogi apokrifni spisi su kružili hrišćanskim svetom. Zbirka hrišćanskih spisa koju poznajemo kao Novi zavet uobličena je oko 180-200. godine.[2] Čak ni tokom 3. veka nije bilo usaglašenog kanona niti usaglašene teologije.[3]

Kompletan spisak od 27 knjiga Novog zaveta najranije je zabeležen kod Atanazija Aleksandrijskog 367. godine.[3]
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Uzalud se prica i iznose cinjenice, neko tvrdovrato tera svoje.

Otresti prah sa svojih nogu je neizbezno, ali milost Bozja dugo trpi..

Amin i slava Bogu na toj ljubavi i trpljenju!
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
[QUOTE="Nelsim, post: 1764647, member: 68362]
Vi ste kanon preuzeli od rimokatolicke crkve,[/QUOTE]

Da, novozavjetni kanon su preuzeli od Katoličke Crkve, a starozavjetni kanon su preuzeli od Zidova koji su odbacili Krista. Tako su sada u slijedećoj poziciji. U Starom zavjetu im fali sedam knjiga koje su imali apostoli i prva Crkva u svojoj Bibliji, a Novi zavjet, prema njihovoj vlastitoj tvrdnji, sastavila im je "Crkva Kurva". Oni bi svoje "pismo" mogli nazvati, na primjer, "Judeokurvanjsko pismo".
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Uzalud se prica i iznose cinjenice, neko tvrdovrato tera svoje.

Otresti prah sa svojih nogu je neizbezno, ali milost Bozja dugo trpi..

Amin i slava Bogu na toj ljubavi i trpljenju!

Pa niste izneli cinjenice.
Evo ja posmatram diskusiju i vidim da Nelsim stalno iznosi materijalne dokaze a vi nista niste izneli.
Tacno se zna kako je nastao kanon.
Vi umesto da priznate da ste ga preuzeli, vi poricete. Ovo se kosi sa zdravim razumom.
Ja da sam protestant ja bi priznao i nastavio dalje..
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Laodikeja zasto je toliko cesto prihvatiti ci njenice dao sam ti i dokaze sa wikipwdije dao sam ti tonu dokaza, a ti si samo rekao da Atanasije nije sastavio kanon ne zato sto znas vec zato sto verujes i to u glupostu otresi prljavstinu HAC sa sebe i pogledaj istinu zar ne mozes da shvatis da to sto pricas nema smisla.Atanasije Veliki je tvorac kanona koji vi koristite, kanon koji vi koristite NIJE POSTOJAO pre Atanasija Velikog.
 
Natrag
Top