LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Stapelija i orbea ( i jos puno vrsta) pripadaju rodu Asclepiadace.Ove biljke su poznate po veoma neobicnim i prelepim cvetovima.Jos jedna karakteristika im je miris(smrad) cvetova sa kojim privlace muve i druge insekte radi oprasivanja,odatle je potekao i domaci naziv strvosmrad.Biljke nemaju veoma razvijen korenov sistem i najbolje ce izgledati u plitkim i sirokim saksijama jer ove biljke rastu u sirinu.

Tokom leta biljka ne zahteva previse vode,zalivati je kad se zemlja prosusi.Biljke cvetaju od pocetka leta do kasne jeseni.Cvetovi su najcesce oblika petokrake i traju po nekoliko dana.Biljka u nasim uslovima moze formirati semene caure iz kojih ce,kada puknu,ispasti dosta semenki koje podsecaju na semenke maslacka i veoma lako ih raznosi vetar.Seme lako nice i brzo raste.Mnogo je lakse razmnoziti ih pelcerima ili deljenjem maticne biljke nego semenom jer ce brze cvetati.Voli direktno sunce i tada dobija tamniju boju,a ako zelimo da boja ostane zelena stavicemo je na mesto gde nema puno direktnog svetla ali tada manje cveta.

U jesen se polako smanjuje zalivanje i biljka se priprema za zimovanje.Tokom zimovanja biljci je potrebna temperatura od 5 do 10 stepeni.Nikako je ne stavljati u prostoriju gde je temperatura preko 15 stepeni jer ce doci do deformacije biljke i ruznog izgleda.Tokom zimskog mirovanja zalivati jednom mesecno,mada se ne mora ni zalivati do proleca.Tokom zime biljka se skroz smezuri usled nedostatka vode,ali ne treba je zbog toga zalivati jer moze doci do truljenja korena i same biljke.Sasvim je normalno da se tokom zime smezuri i na prolece,kad se krene sa zalivanjem,biljka ce se brzo povratiti.U prolece,kada temperature krenu da rasu i kada prestanu mrazevi biljku izbaciti napolje i krenuti sa zalivanjem.

Zemlju koju korisitm sam pravim,to je mesavina bastenkse zemlje(smonice) i stajskog djubriva,u odnosu 1:1.Iako mnogi koriste pesak,ja ga ne koristim,meni se,stavise,pokazalo da pesak samo smeta kaktusima i sukulentima i da zbog njega manje napreduju.

Autor:Jovanovic Jovan

Orbea variegata
Orbeavariegata.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Echinopsisi su kaktusi koji imaju veoma velike i prelepe cvetove,bele,roze ili crvene boje.Do prvog cveta im je potrebno oko dve godine,i kada krenu sa cvetanjem,svake sledece godine imaju sve vise cvetova.Kaktus je loptastog rasta sa vrlo izrazenom osobinom formiranja izdanaka,tj pelcera.Cesto cujem da neki skidaju pelcere jer su im rekli da ce samo tada kaktus cvetati,ja tvrdim upravo suprotno,tj da ce imati mnogo vise cvetova ako im ostavimo pelcere.Tada se na glavnom kaktusu formira jos nekoliko lopti,i na svakoj lopti ce se formirati cvetovi i tako ce imati mnogo vise cvetova nego na samo jednoj lopti.Pelcere mozete skidati u slucaju razmnozavanja,ali i u slucaju proredjivanja pelcera jer se cesto formira previse pelcera koji kasnije smetaju jadn drugom.

Tokom leta se moze obilno zalivati jer nije sklon truljenju,a sa vise vode dolazi do izrazaja njegova okrugla struktura jer se napuni vodom.Cveta u vise navrata tokom leta,cvetovi su u obliku trube,sa prelepim mirisom,duzine oko 15 cm.Cvetovi se otvaraju uvece i relativno kratko traju,kada je sunacno vreme traju oko 15 sati,tada se moze produziti njihovo trajanje cveta tako sto se kaktus skloni u hladovinu.Ako je oblacno i hladno cvetovi mogu trajati i po tri dana.Voli direktno sunce i potrebno mu je vecinom dana.Kod kaktusa se pri dnu mogu pojaviti mrlje braon i sive boje,to znaci da kaktus stari,tj da drveni,to nije nista strasno i to se sa godinama desava vecini kaktusa.

U jesen se polako smanjuje zalivanje i kaktus se priprema za zimovanje.Tokom zimovanja biljci je potrebna temperatura od 5 do 10 stepeni.Nikako ga ne stavljati u prostoriju gde je temperatura preko 15 stepeni jer ce doci do deformacije kaktusa i ruznog izgleda,a cvetanje ce izostati.Tokom zimskog mirovanja zalivati ga jednom mesecno,mada se ne mora ni zalivati do proleca.Najcesca napast tokom zime su vunaste vasi,njih tretirate insekticidima(odlicno se pokazao TONUS) ili alkoholom.U prolece,kada temperature krenu da rasu i kada prestanu mrazevi kaktus izbaciti napolje i krenuti sa zalivanjem.

Zemlju koju korisitm sam pravim,to je mesavina bastenkse zemlje(smonice) i stajskog djubriva,u odnosu 1:1.Iako mnogi koriste pesak,ja ga ne koristim,meni se,stavise,pokazalo da pesak samo smeta kaktusima i sukulentima i da zbog njega manje napreduju.

Autor: Jovanovic Jovan

Echinopsiseyriesii.jpg


echinopsis213.jpg


echinopsisiucvetu.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Austrocylindropuntia sublata


Ovaj kaktus je vrlo lak za gajenje i uz adekvatnu negu moze dostici visinu i od dva metra.Svojim rastom podseca na drvo.Biljci je tokom leta potrebno dosta direktnog sunca,najmanje 8 sati.Voli vise vode nego drugi kaktusi i leti se moze svakodnevno zalivati ako su temperature preko 25 stepeni.Izmedju dva zalivanja ostaviti zemlju da se prosusi,tj da se gornji sloj osusi,a to je po visokim temperaturama svakodnevno.Tokom letnjeg rasta pored bodlji biljka formira i posebnu vrstu ''listica'' koji biljci daju posebnu lepotu.Ti listici se tokom zime veoma tesko odrzavaju i biljka ih najcesce odbacuje,ali na prolece se ponovo formiraju na krajevima gde kaktus nastavlja da raste.

U jesen se polako smanjuje zalivanje i kaktus se priprema za zimovanje.Tokom zimovanja biljci je potrebna temperatura od 5 do 10 stepeni.Nikako ga ne stavljati u prostoriju gde je temperatura preko 15 stepeni jer ce doci do deformacije kaktusa i ruznog izgleda.Tokom zimskog mirovanja zalivati ga jednom mesecno,mada se ne mora ni zalivati do proleca.Najcesca napast tokom zime su vunaste vasi,njih tretirate insekticidima(odlicno se pokazao TONUS) ili alkoholom.U prolece,kada temperature krenu da rastu i kada se kaktus moze izbaciti napolje,vodite racuna da ga prvo iznesete u polusenku jer posle zimskog sna moze doci do opekotina zbog jakog sunca.U polusenci ga ostaviti nedelju dana a onda postepeno pojacavati kolicinu direktnog sunca.

Kaktus retko izbacuje pelcere ako ga mi ne ''nateramo'' na to,to se postize rezanjem vrhova,tada kaktus izbaci od 1. do 5 pelcera,a vrh se moze ponovo zasaditi i tako razmnoziti(potrebno je da ima vise od 5 cm).Kaktus vremenom stari i samim tim donji deo,koji se nalazi blizu zemlje,pocinje da dobija zutu,smedju i braon boju,kada se to desi nema razloga za brigu,to je sasvim normalno jer kaktus stari i samim tim stari donji deo,tj kaktus drveni.

Zemlju koju korisitm sam pravim,to je mesavina bastenkse zemlje(smonice) i stajskog djubriva,u odnosu 1:1.Iako mnogi koriste pesak,ja ga ne koristim,meni se,stavise,pokazalo da pesak samo smeta kaktusima i sukulentima i da zbog njega manje napreduju.

Autor: Jovanovic Jovan

Cylindroputiasubulata.jpg


[TABLE]
[TR]
[TD="class: smalltext, width: 100%, colspan: 2"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: smalltext"]
[/TD]
[TD="class: smalltext, align: right"]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Uebelmannia

Za kolekcionare koji uspešno uzgajaju uebelmanije može se reći da su „majstori kaktusarstva“. Njihova osetljivost pri uzgoju mnogim iskusnim kaktusarima zadaje velike muke, stoga se ovaj rod preporučuje isključivo onim kaktusarima koji mogu pružiti idealne uslove za uzgoj. Uebelmanije rastu u srednjem delu Brazila, gde su česte i obilne kišne padavine, a srednja dnevna temperatura kreće se oko 20° Celzijusa. Upravo su to idealni uslovi za razvoj ostale agresivnije vegetacije, koja je svojim bujnim rastom uebelmanije potisnula na stenovitija i poroznija staništa, kako bi tu našle svoje mesto pod suncem. Uebelmanije su manjeg okruglasto-cilindričnog, uglavnom soliternog rasta. Telo im je prekriveno brojnim rebrima, ponekad podeljenim u bradavice.
Ovaj je rod dobio ime po švajcarskom vrtlaru i uzgajivaču južnoameričkih kaktusa Werneru Ubelmannu.

Uebelmannia pectinifera

Uebelmannia_pectinifera_pseudopectinifera_810.jpg


Ovo je jedna od najlepših vrsta u porodici kaktusa i ponos je svakog kaktusara. Nabavka skupocenog semena i uzgoj ovog kaktusa veliki je izazov jer samo srecnici i pravi majstori dočekaju žuti cvet ovog atraktivnog, crveno-smeđeg do crnog kaktusa. Telo mu je više ili manje okruglasto-cilindrično, podeljeno u 15-40 rebara, na kojima se nalaze areole iz kojih izbijaju sive dlačice te smeđe-crne bodlje.
Za uspešan uzgoj ubelmanija tokom zimskih meseci temperatura ne sme padati ispod 10° C, jer u protivnom biljke dobivaju po telu smeđe mrlje, čime počinje odumiranje biljke. Za uspešan uzgoj jednako je važan i kiseli, (ph 5-6) porozan supstrat, koji ne sme ostati po zimi dugo vlažan. U rano proleće biljčice mogu dobiti i opekotine o prejakog sunca.
Uebelmanija raste na uskom području Minas Gerias, a zaštićena je Sporazumom o međunarodnoj trgovini ugroženih vrsti (CITIES).

Uebelmannia gummifera

10_Uebelmannia_gummifera___3.jpg


ebelmannia buiningii

Uebelmannia-buiningii-emerging-flower.jpg
 
Natrag
Top