Kako se zvala država cara Dušana?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Iz istorije znamo za pojam "Dušanovo carstvo", ali kako se ta država zvanično zvla? Neće biti da se zvala Dušanovo carstvo. Morala je imati neki zvanični naziv. Kakao je glasio taj naziv?

4HzBc.jpg
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Nađoh ovu kartu Evrope iz XIV veka:

mcd_awh2005_0618376798_p377_f1.jpg


Srpske zemlje? Republike srpske?
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kao kviz... Drzava Nemanjica ili sam bas lupila? :dtyste:
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
A zasto nisi zadovoljan terminom Dusanovo carstvo? Pa nisu imali pasose da bi smesno zvucalo za citati. I danas na Balkanu nisu jasno definisani nazivi nekih teritorija, zasto bi drugacije bilo pre vise od 600 godina?Dušanovo carstvo - Wikipedia, slobodna enciklopedija - Википедија, слободна енциклопедија

Ne radi se o tome da li sam ili nisam zadovoljan terminom "Dušanovo carstvo", nego o tome šta je tačno. Očigledno je da postoje različita mišljenja oko imena te države. U Wikipediji za koju si dao link, kaže se: Na starim kartama, Dušanova država se naziva "Kraljevina Srbija". Međutim, na karti koju je je priložio Belja, vidi se da se ta država označava kao "Srpska država".
 
Član
Učlanjen(a)
08.04.2010
Poruka
54
Na linku koji sam dao takodje pise:"Dušanovo carstvo, u skladu sa srednjovekovnim shvatanjima države, nikada nije bila nacionalna država u današnjem smislu reči...". Druga su vremena to bila, i mi to tesko mozemo sa danasnjeg stanovista da shvatimo.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Postoji razlika između termina "Dušanovo carstvo" koji je očito preuzet iz naše istorije, i onoga što se kaže kako se to carstvo nazivalo prema starim kartama. Evo i ovdje, iz dosadašnje priče, vidimo da postoje čak četiri naziva za to carstvo: Dušanovo carstvo, Nemanjićka država, Kraljevina Srbija i Srpsko carstvo.
Kakva god to vremena bila, ta država je morala imati svoj zvanični naziv. Pitanje je koji je to naziv bio?

Ps. Belja, bilo bi dobro kada bi naveo ime izdavača karte Evrope koju si postavio. Da li je to neki evropski ili domaći idavač?
 
Poslednja izmena:
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Ps. Belja, bilo bi dobro kada bi naveo ime izdavača karte Evrope koju si postavio. Da li je to neki evropski ili domaći idavač?
To je nađeno na sajtu Owasso Mid High school http://www.owasso.k12.ok.us/webpages/gyanke/regadvhandouts.cfm?subpage=313522
Inače sam se malo raspitivao o ovome i saznao da su našu zemlju u svetu u to vreme u glavnom zvali Rašak ili Rasija. A pominje se i naziv Sklavonija. Naši ljudi su je pretežno zvali Srpska zemlja, a Srbija vrlo retko. Međutim, nema mnogo izvora iz tog vremena.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Evo jedne stare mape Balkana, gdje se Dušanova država naziva kraljevina Srbija.

96ck9.jpg
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
S obzirom da se Dušan proglasio carem u pitanju je Srpsko carstvo.

Evo još jedne karte Evrope (1354-58) sa posebnim osvrtom na zapadnu granicu Carstva :)

screenshot007ww.jpg


This map of southeastern Europe is from the Atlas to Freeman's Historical Geography, edited by J.B. Bury, Longmans Green and Co. Third Edition 1903

Kod:
[url=http://historymedren.about.com/library/atlas/natmapeurse1354.htm]Medieval Atlas - Map of South Eastern Europe - 1354-1358[/url]


 
Natrag
Top