Kako povezati termostat IMIT tr2 9324

Učlanjen(a)
13.01.2016
Poruka
275
Prvo, nisam baš ekspert za grejanje, ali mislim da se termostatom uključuje izvor grejanja, a ne pumpa. Pumpa valjda treba stalno da radi.
Po šemi se vidi da se koriste samo kontakti 2 i C, i uzemljenje. Mislim da faza treba da dođe na primer na 2, a onda od C da se vodi do potrošača.
Na drugi kraj potrošača se dovodi nula. Struja potrošača može da bude do 15 Ampera, tj. snaga do 3,3 Kilovata. Potrošač je u ovakvoj vezi kod bojlera direktno grejač, a kod centralnog grejanja verujem da moraju biti snažniji grejači, verovatno i trofazni, pa se onda preko ovog termostata napaja kalem sklopke, koja preko svojih kontakata napaja snažnije grejače.
 
Član
Učlanjen(a)
01.04.2011
Poruka
293
Prvo, nisam baš ekspert za grejanje, ali mislim da se termostatom uključuje izvor grejanja, a ne pumpa. Pumpa valjda treba stalno da radi.
Po šemi se vidi da se koriste samo kontakti 2 i C, i uzemljenje. Mislim da faza treba da dođe na primer na 2, a onda od C da se vodi do potrošača.
Na drugi kraj potrošača se dovodi nula. Struja potrošača može da bude do 15 Ampera, tj. snaga do 3,3 Kilovata. Potrošač je u ovakvoj vezi kod bojlera direktno grejač, a kod centralnog grejanja verujem da moraju biti snažniji grejači, verovatno i trofazni, pa se onda preko ovog termostata napaja kalem sklopke, koja preko svojih kontakata napaja snažnije grejače.

Mislim da ste popuno u krivu!
Pimpa crntralnog grijanja na čvrsto gorivo mora se povezati preko termostata i uljučivatia kada voda u kotlu dostigne minimalno 40 c a optimslno je da seno, uklučuje na cca 50C
To znam iz icnog iskustva je sam imao veliki problem sa grijanjem i loženjem dok nisam ispoštovao uputsvo proizvizbodjaca kotla.
Kotlobi firme centrimetal u kucištu imaju ugradjen termostat a moj jenposlije 12 godina rada prestao da radi pa sam nabavio ovaj.
Nisam expert ali na termostat se dobodi SAMO faza ili NULA, I spajaju ma dva kontakta a uzemljenje se dovodi i ide na kontakt koji je jasno označen na termostatu.
Pitanje je i tu sam u dilemi, na koje kontakta da dovedem fazu ili nulu a da mi se pukpa uključuje na oko 50c i isključi kada temperatura vode padbe ispod te vrijednosti.
Znaci, pumpa se se cikljcno ukljucuje i islljucuje a interval ukljucenja - id, skljucenja zavisi od teperature u ložištu kotla i moze raditi par minuta ili sati.
Ponavljam još jednom da je samo pitanje izbora konakata bitno
1 i C ili 2 i c + uzemljenje?
Hvala za sugestiu
 
Učlanjen(a)
13.01.2016
Poruka
275
Što se tiče FAZE i NULE, to sam mislim precizno opisao, ali još jedan put. FAZA se dovodi na termostat. Sa drugog kontakta termostata (kada su termostatu kontakti spojeni) se odvodi ka pumpi. Na drugi kraj pumpe se dovodi NULA. Ako želiš da termostat uključuje pumpu kada temperatura vode poraste preko neke granice (40 ili 50 stepeni), jedan od upotrebljenih kontakata će svakako biti "C". Da li će drugi upotrebljeni kontakt biti "1" ili "2", možeš zaključiti eksperimentom. Napuni lonac hladnom vodom i stavi sondu termostata u vodu. Izmeri instrumentom da li su kratko spojeni C i 1 ili C i 2. Onda stavi lonac na šporet i uključi da se greje. Kada temperatura vode dovoljno poraste, termostat bi trebao da promeni stanje. Kako želiš da se pumpa uključuje samo kad je temperatura vode veća od neke zadate, onda ćeš koristiti kontakt C i onaj drugi koji je kratko spojen sa C kada je temperatura vode porasla iznad te zadate.
Sve ovo možeš i prostije da rešiš na samom kotlu. Dok je kotao hladan povežeš pumpu preko termostata, bilo preko kontakata C i 1, bilo C i 2. Ako si ubo dobitnu kombinaciju, dok je voda u kotlu hladna, pumpa neće raditi, a uključiće se samo kad se voda dovoljno zagreje. Ako ipak pumpa radi dok je voda hladna, onda treba onu žicu što je išla na kontakt termostata na primer 1 da prebaciš na kontakt 2, ili obratno, ako je bila na 2, da je prebaciš na 1. Naravno prvo isključi struju dok to prebacuješ.
 
Član
Učlanjen(a)
01.04.2011
Poruka
293
Izvini,jel ti je kotao na elektro grejanje ili lozenje?Inace,termostat je kao prekidac i treba da prekida uvek fazu.
Kotao je EKO-25 Centrometal i koristim ga skoro petnaest godina.
U njemu je fabricki bio termostat koji je nedavno otkazao.
Umjesto njga koristim tzv nalegajuci termostat ali nisam zadovoljan i zato sam navavio ovaj ali ,kako sam vec naveo ,za njegovo povezivanje postoje dvije opcije-povezati C i 1 ili C i 2 i da se pumpa ukljucuje na cca 50C
Nadam se da sam bio jasan
Pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.330
Kotao je EKO-25 Centrometal i koristim ga skoro petnaest godina.
U njemu je fabricki bio termostat koji je nedavno otkazao.
Umjesto njga koristim tzv nalegajuci termostat ali nisam zadovoljan i zato sam navavio ovaj ali ,kako sam vec naveo ,za njegovo povezivanje postoje dvije opcije-povezati C i 1 ili C i 2 i da se pumpa ukljucuje na cca 50C
Nadam se da sam bio jasan
Pozdrav
Ako hoces da ti termostat iskljucuje pumpu,na 40 stepeni ili malo ispod idi sa kontaktom C2,ako hoces da ti se pumpa ukljucuje preko 40 stepeni,onda na C1
 
Član
Učlanjen(a)
01.04.2011
Poruka
293
Hava jolemiša puno.
Jutros sam povezao C-2 I RADI-ukljucuje sa na cca 60 c i nie može se smanjit.
Kada smo na istoj temi, još jedno pitanje.
Lozim drava i ugalj, zatvoreni sisetem pa razmišljam da stavim još jedan termostat koji bi se uljukucivala u slucaju da otkaze pumpa (jednom mi se to desilo)
Drugi bi bio sa alarmom i podešen za vecu tempertauru cca 70c
Pitanje,- kako ih povezati-paralelno ili potpuno neovisno?
Hvlala i pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.330
Hava jolemiša puno.
Jutros sam povezao C-2 I RADI-ukljucuje sa na cca 60 c i nie može se smanjit.
Kada smo na istoj temi, još jedno pitanje.
Lozim drava i ugalj, zatvoreni sisetem pa razmišljam da stavim još jedan termostat koji bi se uljukucivala u slucaju da otkaze pumpa (jednom mi se to desilo)
Drugi bi bio sa alarmom i podešen za vecu tempertauru cca 70c
Pitanje,- kako ih povezati-paralelno ili potpuno neovisno?
Hvlala i pozdrav
Mislim da je bolje posebno,jer je sasvim drugaciji slucaj i za drugu namenu.
 
Natrag
Top