Kако је некад било

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
ako ne vidiš da si pobrkao lončiće OK je.

Ne, ne vidim. Ako bi bio ljubazan da mi kažeš gdje sam to pobrkao lončiće?


A tebi nije poznato da je Jugoslaviju takođe pomagao svet? Nema tu nikakvog cinizma nego gole činjenice...A uprirodi kapitala je da pospešuje uslove za uvećanje profita

Jeste, pomagalo joj UNRA, ako znaš šta je to?
A moram se nasmijati za ovu tvoju karakteristiku o kapitali! Ustvari, ona je u neku ruku tačna, samo si zaboravio jednu važnu stvar: ne ide tamo gdje nema profita! Npr. u elektrifikaciju sela i izgradnju nerantabilne infrastrukture.


Koliko je ljudi, najboljih sedamdesetih godina, završilo u pečalbi ?!!

Zato što su tražili bolje zarade, a ne zato što nisu imali posla u ondašnjoj Jugi!

Koliko je nevinih ljudi zaglavilo na Golom Otoku ?!! Kažem nevinih namerno...

Misliš li da su svi krivi koji se sada nalaze u Guantanamu?

Cilj mi je da ukažem da ne treba glorifikovati dela bivših režima i naravno da ih ne treba ni gledati u pežorativnom smislu...

A meni je cilj da ukažem na zabludu o svemoći i pravednosti društvenog sistema koji se naziva neoliberalni kapitalizam i njegove lakrdijaške demokratije.
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Ne, ne vidim. Ako bi bio ljubazan da mi kažeš gdje sam to pobrkao lončiće?

Jeste, pomagalo joj UNRA, ako znaš šta je to?
A moram se nasmijati za ovu tvoju karakteristiku o kapitali! Ustvari, ona je u neku ruku tačna, samo si zaboravio jednu važnu stvar: ne ide tamo gdje nema profita! Npr. u elektrifikaciju sela i izgradnju nerantabilne infrastrukture.

Zato što su tražili bolje zarade, a ne zato što nisu imali posla u ondašnjoj Jugi!

Misliš li da su svi krivi koji se sada nalaze u Guantanamu?

A meni je cilj da ukažem na zabludu o svemoći i pravednosti društvenog sistema koji se naziva neoliberalni kapitalizam i njegove lakrdijaške demokratije.

Pričita svoj post pa ćeš videti šta si napisao....

Na kapital i njegove tokove gledaš površno krajnje...bez infrastrukture nema profta to treba da ti je jasno...

O stranoj pomoći nemamo šta da diskutujemo, za istorijsko NE Staljinu dobili smo pare a ti to možeš da previđaš koliko ti volja...

Odlazak naših ljudi u inostranstvo je mix različitih okolnosti uključujući i manjak radnih mesta u tadašnoj exYU a po nacionalnoj strukturi pečalbara ili gaserbajtera, možeš da ustanoviš koji deo exYU je bio razvijen a koji ne

Guantanam nema nikakve veze sa exYU pa neznam zašto ga spominješ ?

A na zabludu o svemoći i pravednosti društvenog sistema neoliberalnog kapitalizma ukazuješ na vrlo duhovit način VELIČAJUĆI neviđene lične, verske i društvene slobode, demokratske tekovine i ekonomsku superiornost ondašnje exYU... I vrhunske sindikalne organizacije u preduzećima koja u bila u "rukama radnika" koje su tako dobro štitile radnike da je to jedan od najsvetlijih primera... Pa SSRN ili savez socijalističkog radnog naroda, jedno čudo bez glave repa i funkcije a
čemu je služilo ni oni koji su ga osnovli nemaju pojma....

KakvE veze ima neoliberalni kapitalizam sa temom KAKO JE NEKAD BILO...

Meni su svetli primeri tog doba izviđači, gorani, ferijalci, ELAN skije, džemperi "Sirogojno"... i naravno to je samo deo pravih vrednosti toga doba
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Pričita svoj post pa ćeš videti šta si napisao....

Pročitao sam i nisam vidio nikakve lončiće. To si izmislio! Ako nisi, dokaži!

Na kapital i njegove tokove gledaš površno krajnje...bez infrastrukture nema profta to treba da ti je jasno...
Ma, šta kažeš? CRAZY, ja ne govorim o infrastrukturi tipa autoput Beograd-Zagreb, nego o lokalnim putevima kojima je povezano bezbroj sela i zaselaka. Ne govorim o dalekovodu Obrenovac-Valjevo, nego o elktrifikaciji sela. E, sad, ako hoćeš da tjeramo mak na konac, da ti onda kažem. I elektrifikacija sela i izgradnja lokalnih puteva bi na neki dugi rok donijele neki profit. Ali nema toga kapitaliste, niti toga kapitala koji bi se ulagao u tako slabo profitne projekte, kad istovremeno to može uraditi sa daleko profitabilnijim. Nadam se da si konačno shvatio o čemu govorim.



Odlazak naših ljudi u inostranstvo je mix različitih okolnosti uključujući i manjak radnih mesta u tadašnoj exYU a po nacionalnoj strukturi pečalbara ili gaserbajtera, možeš da ustanoviš koji deo exYU je bio razvijen a koji ne
Ovo naprosto nije tačno. Ljudi iz nerazvijenih dijelova ex Juge, koje pominješ, mogli su svi do jednoga naći posao u njenim drugim dijelovima, ali je zarada u inostranstvu bila primamljivija.

Guantanam nema nikakve veze sa exYU pa neznam zašto ga spominješ ?

Ti si pomenuo Goli Otok i nevine koji su tamo zaglavili, kao jednu od mrlja ondašnjeg režima. Ja sam te samo na to pitao za Guantanamo. Htio sam ti reći, nema režima bez mrlja, ali ti to nisi shvatio.

A na zabludu o svemoći i pravednosti društvenog sistema neoliberalnog kapitalizma ukazuješ na vrlo duhovit način VELIČAJUĆI neviđene lične, verske i društvene slobode, demokratske tekovine i ekonomsku superiornost ondašnje exYU... I vrhunske sindikalne organizacije u preduzećima koja u bila u "rukama radnika" koje su tako dobro štitile radnike da je to jedan od najsvetlijih primera... Pa SSRN ili savez socijalističkog radnog naroda, jedno čudo bez glave repa i funkcije a
čemu je služilo ni oni koji su ga osnovli nemaju pojma....

Već viđeno. Kada se nema argumenata za neku tvrdnju ili stav, okrenemo se sarkazmu. Prizemno.

KakvE veze ima neoliberalni kapitalizam sa temom KAKO JE NEKAD BILO...

Nema nikakve. Ali ima veze sa tvrdnjom kako je superiorniji od ideje socijalizma o kome ovdje govorimo.
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Ovim postom si otišao sa teme, "Слобода" Православља у Брозово доба, ali ajd, a evo šta si napisao i nije u najmanju ruku lepo da napišeš da izmišljam:

nekad bilo: Iz ukupnog neto društvenog proizvoda, prvo su se podmirivali oni koji su taj proizvod stvarali, tj. radnici. Ostatak se dijelio prema važećim zakonima.
Danas se iz ukupnog društvenog proizvoda prvo podmiruju dažbine državi, potom svoj profit uzimaju vlasnici kapitala, a radnicima što ostane (ako ostane).

A ovo su pojmovi iz osnova ekonomije:
Društveni bruto proizvod je vrednost ukupne domaće ponude na unutrašnjem i inostranom tržištu koja potiče iz tekuće proizvodnje..
Neto društveni proizvod (Nacionalni dohodak) je novostvorena vrednost, koja se dobija odbitkom amortizacije od Društvenog proizvoda koji čini suma finalnih dobara bez usluga. Predstavlja na makro nivou ono što je profit na mikro nivou a profit je razlika ukupnih prihoda i troškova poslovanja.

Troškovi poslovanja predstavljaju troškove angažovanja materijala, sredstava za rad i radne snage.

Radna snaga se namiruje kroz LIČNI DOHODAK (plata).

Znači podrazumeva se da se dažbine prema državi plaćaju, da zarada radnika ulazi u troškove poslovanja i da se isplati radnicima, tako da može da se deli samo PROFIT i to na kraju ...
Sve ostalo je nakaradno….


A pošto je tema Nekad bilo, još ovo ću da kažem 1983 sam na Mašinskom fakultetu slušao i polagao ispit “Politička ekonomija”, tom prilikom nam je sam profesor rekao da poglavlje Socijalistička ekonomija ne učimo i da neće postavljati pitanja na tu temu. Tako je i bilo. Hvala mu na tome od sveg srca….


Ostalo što si napisao neću da komentarišem, jer sve loše vezano za period nazovi socijalizma u exYU bojiš u belo, ali fleke iz tog doba su tvrdokorne i masne i stalno izbijaju na površinu… Džaba krečiš !!!

PS izvinjavam se svima što sam u ovoj temi "Kako je nekad bilo - "Слобода" Православља у Брозово доба" otišo van njenih okvira
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
I ovdje završavamo Ovu priču. Nikakvih materijalnih grešaka nema u mom citatu. Ti misliš ako se lični dohoci tretiraju kao materijalni troškovi, - te se samim tim pokrivaju prije raspodjele dobiti da je to kontradiktorno sa mojom tvrdnjom: "a radnicima što ostane". Ne, dragi, moj, nije. U tome i jeste glavna caka. Da bi ostvario što veću odobit, odnosno profit, vlasnik kapitala nastoji smanjiti troškove što je više moguće. Najznačajnija stavka tih troškova su lični dohoci radnika. Zbog toga su oni uvijek na udaru i restrikciji.Šta misliš zašto se kapital seli iz razvijenih u manje razvijene zemlje i tamo gradi svoje pogone, upravo radi jeftine radne snage.
 
Natrag
Top