Kако је богу име?

Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Znamo mi da Postoji Bog Koji je iznad Svega, jer Njemu sve pripada.
Koji je iznad Svemira, Marije, Isusa, Abrahama, Muhammeda.... i Koji nije sastavljen iz razlicitih dijelova, nego Jedan i Jedini.
Zovite Ga Allah (nece pogrijesiti!) ili Milostivi, ali ma kako Ga zvali On je visoko iznad toga
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Od ove teme odustajem, jer nije bitno ime nego karakter Boga.












 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Pošto se Jevreji nisu usuđivali da govore JHWH onda neći ni ja.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
16.01.2012
Poruka
361
Kako je bogu ime?
sasvim glupo pitanje i beznadezno iznosenje cinjenica
jednostavno poslusajmo Boga on je rekao ja sam onaj koji jesam
ali kako god ga mi nazivali svejedno je JS kazu da nas Bog nece cuti ako ne izgovorimo JAhve
Gluposti cak i da Bogu jeste ime Jahve i da on samo to ime prihvata kao svoje on bi nas cuo jer je svemocan i znao bi koga i kako dozivamo!
 
Član
Učlanjen(a)
16.11.2011
Poruka
188
Kako je bogu ime?
sasvim glupo pitanje i beznadezno iznosenje cinjenica
jednostavno poslusajmo Boga on je rekao ja sam onaj koji jesam
ali kako god ga mi nazivali svejedno je JS kazu da nas Bog nece cuti ako ne izgovorimo JAhve
Gluposti cak i da Bogu jeste ime Jahve i da on samo to ime prihvata kao svoje on bi nas cuo jer je svemocan i znao bi koga i kako dozivamo!
Zasto odmah Jehovinim Svedocima pripisujete krivicu , da li mi izmisljamo ili tako stoji u Svetom Pismu i nemoj pricati napamet daj dokaze kao sto ja dajem stavcima evo ti tri stavka koji ukazuju da je spas koji prizovu ime Jehovino.

Joel 2 :31,32.31 Sunce će se pretvoriti u tamu i mjesec u krv prije nego dođe veliki i strašni dan Jehovin. 32 I svatko tko prizove ime Jehovino bit će spašen, jer će na gori Sionu i u Jeruzalemu biti oni koji su izbavljeni, kao što je Jehova rekao. Bit će i među preživjelima, koje Jehova poziva.”

Djel.Ap.2: 21. I svatko tko prizove ime Jehovino bit će spašen.”’

Rim.10:11 Jer “svatko tko prizove ime Jehovino, bit će spašen”.

Skraćeno je. Jel treba još?

"Skoro svi savremeni učenjaci pretpostavljaju da umesto Jehova ili Jehovi, treba da se čita "Jahve" (= večno postojeći, nepromenljivi)".
Isti izvor.
Dobro , ako se slazes i ti sa ovim ucenjacima da se pravilno izgovara '' Jahve '' da li svetis to ime ??? kao sto Isus kaze u Glavnoj molitvi Oce nas .... da se sveti tvoje ime kako na nebu tako i na zemlji i td... cinis li ti to ???? :razz:
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
To je sve što imaš da kažeš. Svetio ja ime Njegovo ili ne tebe se ne tiče.

Božija imena u Bibliji.

Božija imena u Starom zavetu

1. El - Bog silni (naročito kod Jova i u Psalmima).

2. Eloah - Moćan, neograničen, takođe onaj od koga dolazi strah (naročito kod Jova).

3. Elohim - Množina od Eloah - Bog, Stvoritelj i održavalac sveta (najčešće korišteno ime. Samo u Prvoj Mojsijevoj je korišteno 200 puta.).

4. Adon ili Adonaj - Gospodar ili Moj Gospodar/Gospod (Ps. 2,4; Sud. 6,15 itd.).

5. Cur - Stena - (5. Moj. 32,4; 5. Moj. 32,15; 5. Moj. 32,18.).

6. Kadoš - Sveti (Isaija je ovo ime upotrebio 32 puta).

7. Šaddaj - Svemogući (često upotrebljavano od strane patriarha i Jova, 2. Moj. 6,4).

8. Jahve - "On jeste" (značenje imena Jahve nam je poznato iz Druge Mojsijeve 3,14 gde se Bog predstavlja Mojsiju u gorućem grmu rečima: "Ja sam onaj koji jesam" i dalje: "Kaži dakle deci Izraela: "Ja jesam" me je poslao vama, tj. "onaj koji je aktivan, koji se objavljuje kao živ i koji pomaže, On me je poslao vama" - vidi Real-naučni rečnik 8. tom, str. 534). "Jahve" je ova reč u trećem licu, dakle: "On je" (ja sam, ti si, on je). Kako su ovu reč koristili Jevreji, Isus i njegovi apostoli, navešćemo kasnije.).

9. Jahve Sevaot - (Tačnije: J'HVE C'BAOT, ne zna se kako se izgovara, /ovo je samo prepis ali nedostaju znaci za pravilno čitanje - prim. prev./) Ime Savaot (Gospod nad vojskama) veoma često koriste proroci, dva puta je upotrebljeno u Novom zavetu (Jak. 5,4 i Rim. 9,29) i tamo se to nalazi doslovce prepisano sa hebrejskog na grčki (Sabaot), dok prva reč ovog složenog imena, "Jahve" nije ni prepisana ni prevedena, nego je nadomeštena rečju KIRIOS (Gospodar /sa hebrejskog Adonaj, kako su se jedino jevreji usuđivali da izgovore ime koje je bilo zapisano slovima JHVH - prim. prev./).


Božija imena u Novom zavetu

Mnoštvo imena Božijih kako ih nalazimo u Starom zavetu je u Novom zavetu znatno redukovano. Novi zavet se ograničava posebno na dva imena:

1. Theos - Bog: Ova reč je upotrebljena više od hiljadu puta i odgovara starozavetnom El, Elohim...

2. Kirios - Gospodar (Gospod): Ova reč je upotrebljena u vezi s Bogom više od 600 puta i odgovara reči Jahve ili Adonaj u Starom zavetu. Osim ova dva imena nalazimo još i imena koja Božije biće bliže opisuju, kao na primer: "Svevišnji" ili "Bog na visini" (Lk. 1,32; Lk. 1,35; Lk. 1,76; Lk. 2,14 itd.). "Svemogući (ili Svedržitelj)" (2. Kor. 6,18; Otk. 1,8), "Otac" (Mt. 6,9; Mt. 11,25; Jn. 17,25; 2. Kor. 6,17 itd.), "Kralj" i "Kralj kraljeva" (1. Tim. 1,17; 1. Tim. 6,15 itd).

Ovo su Božija imena, a za Jehova ne znam dal je.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
16.11.2011
Poruka
188
To je sve što imaš da kažeš. Svetio ja ime Njegovo ili ne tebe se ne tiče. A ja znam dobro da Bog sve vidi i sve zna.
Zasto ne odgovaras na ovo pitanje , nemas odgovor , svetis li Jahvino ime , kada se vec slazes da je ime Jahve , kakav si ti vernik ako ne slusas Isusa koji ti kaze kako se treba moliti jer ti shvacas neke stvari nemoj zaobilaziti, tema nije zaobilazna tice se imena Bozijeg , jako je vazno vidis da treba da se sveti to ime, ako ga znamo dakle bitno je i posvecenje tom Imenu.:rofl2:


Bog ponavlja svoje ime tri puta: prvi put kao prvo lice imperfekta od hebrejskog glagola "biti", što bismo na hrvatski preveli kao "jesam"; drugi put Bog izgovara isti oblik glagola: - "jesam"; dok na kraju, treći put (prema klasičnoj egzegezi), Bog uzima treće lice imperfekta – "jest" (Onaj koji jest, Bog vaših otaca… poslao me k vama). Od ovog trećeg oblika, u Starom su se zavjetu sačuvali samo suglasnici JHVH (takozvani tetragram), jer se u starom (biblijskom) hebrejskom samoglasnici i nisu pisali. Samoglasnici 'a' i 'e' dodani su kasnije, pa je tako nastao Jahveh.
Znaci opet se slazes da je ime Jahve, drago mi je.;)

Izvor: katolik.hr
Reci mi jesi li ti subotar posto si toliko branio teze u vezi subote, a koristis katolicku bibliju, ond sam bio u pravi sa onim fotom koji sam stavio ciju bibliju koristite.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Ali pošto ime nije bitno, nego karakter. A govorići Jahve. Jednostavno smatraću da je ime Boga Jahve i sva ona gore imena.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
16.11.2011
Poruka
188
Ali pošto ime nije bitno, nego karakter. A govorići Jahve. Jednostavno smatraću da je ime Boga Jahve i sva ona gore imena.
Kako nije bitno tamo lepo pise jer ko prizove ime Jahvino bice spasen, ako smatras da je Bozije ime Jahve kao sto si naveo , onda te lepo i pitam svetis li to Ime kao sto Isus kaze prema Mate 6:9. Molite se, dakle, ovako:
‘Oče naš, koji jesi na nebesima, neka se sveti ime tvoje! 10 Neka dođe kraljevstvo tvoje! Neka bude volja tvoja, kako na nebu tako i na zemlji! i td.... sta bi sa tim ko vrda sada i ko spamuje ????????????:arrow:
 
Natrag
Top