Kако је богу име?

Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Веома је битно да видимо како су се Јевреји опходили према имену нашег Бога. Наиме, водили су рачуна о трећој Божијој заповести, што и ми морамо! Шта је у питању?

7. Не узимај узалуд име Господа Бога свог; јер неће пред Господом бити прав ко узме име Његово узалуд. (2.Мојсијева 20)

Дакле, име Бога нису смели (хтели) да изговарају него су користили друго име или тачније титулу Бога. То исто су урадили преводиоци Старог завета када је превођено на грчки језик (енглески - Lord и остале језике света). Да не одуговлачим више, знамо да је име Бога у ствари тетраграм (четири слова) која Јевреји нису читали на глас, већ су узимали име Адонај (Господ или мој Господ), јер су поштовали заповест, а пре свега име Господа. ЈХВХ се јавља 6823 пута у Старом завету, али сваки пут када би се дошло до имена, онај који чита би на глас изговорио друго име (Адонај - Господ), само не то.
Тетраграм.png
На феничанском, арамејском и модерном хебрејском писму

Такође се спомиње и Господ Саваот (Господ над војскама). Шта се данас дешава? Преводиоци Библије су водили рачуна да се не крши заповест и да се поштује име Божије, тако да иако негде стоји тетраграм, ми не треба да читамо на глас. Много је боље користити Адонај - Господ или Господ Саваот, Творац, само не тај тетраграм. Дешава се још гора ствар, погрешно се чита и изговара име Господа под изговором да неко намерно крије име Бога. Нетачно! Управо је чување душе у питању.

Кривим писањем, а још и изговором, човек пада у замку и, што је још горе, повлачи са собом сваког ко почне да користи то свето име Божије препирући се са хулником. У питању је незнање и манипулација оних који не желе да људи буду спашени тако што ће бити у заблуди и у противљењу са осталим хришћанима.


У преводима се зато и користи највише: Господ, али има случајева где се види и друго име:

29. И као што прорече Исаија: Да нам није Господ Саваот оставио семена, онда бисмо били као Содом и Гомор.(Римљанима 9)
4. Гле, виче плата ваших посленика који су радили њиве ваше и ви сте им откинули; и вика жетелаца дође до ушију Господа Саваота.(Јаковљева 5)
9. Да нам Господ над војскама није оставио мало остатка, били бисмо као Содом, изједначили бисмо се с Гомором. (Исаија 1)
Овако вели Господ над војскама: Опоменух се шта је учинио Амалик Израиљу, како му се опро на путу кад је ишао из Мисира.(1.Самуилова 15)
За то овако вели Господ над војскама: Што не послушасте моје речи,
(Јеремија 25)
. . .




Молба: не користимо више име Божије узалуд (ЈХВХ), поготову погрешно, преварени смо да хулимо!

Погледајте снимак где Јевреји који су постали хришћани (све више у последње време!) када спомињу Бога кажу Елохим, а када треба да кажу име, изговоре Адонај (Господ).


Messianic Jews worshipping Yeshua (Jesus)




 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Potpuno se slazem s tobom Brate Adriane, a evo i mog priloga.

Razna Božija imena, onako kako ih nalazimo u Bibliji, nisu imena kao Kovačević i Mlinarčić, nego su izraz i objava Njegovog božanskog bića. Izraz "Ime Božije" zato često znači isto što i Bog lično (vidi 1. Car. 8,43; 5. Moj. 12,11).

Božija imena u Starom zavetu

1. El - Bog silni (naročito kod Jova i u Psalmima).

2. Eloah - Moćan, neograničen, takođe onaj od koga dolazi strah (naročito kod Jova).

3. Elohim - Množina od Eloah - Bog, Stvoritelj i održavalac sveta (najčešće korišteno ime. Samo u Prvoj Mojsijevoj je korišteno 200 puta.).

4. Adon ili Adonaj - Gospodar ili Moj Gospodar/Gospod (Ps. 2,4; Sud. 6,15 itd.).

5. Cur - Stena - (5. Moj. 32,4; 5. Moj. 32,15; 5. Moj. 32,18.).

6. Kadoš - Sveti (Isaija je ovo ime upotrebio 32 puta).

7. Šaddaj - Svemogući (često upotrebljavano od strane patriarha i Jova, 2. Moj. 6,4).

8. Jahve - "On jeste" (značenje imena Jahve nam je poznato iz Druge Mojsijeve 3,14 gde se Bog predstavlja Mojsiju u gorućem grmu rečima: "Ja sam onaj koji jesam" i dalje: "Kaži dakle deci Izraela: "Ja jesam" me je poslao vama, tj. "onaj koji je aktivan, koji se objavljuje kao živ i koji pomaže, On me je poslao vama" - vidi Real-naučni rečnik 8. tom, str. 534). "Jahve" je ova reč u trećem licu, dakle: "On je" (ja sam, ti si, on je). Kako su ovu reč koristili Jevreji, Isus i njegovi apostoli, navešćemo kasnije.).


Božija imena u Novom zavetu

Mnoštvo imena Božijih kako ih nalazimo u Starom zavetu je u Novom zavetu znatno redukovano. Novi zavet se ograničava posebno na dva imena:

1. Theos - Bog: Ova reč je upotrebljena više od hiljadu puta i odgovara starozavetnom El, Elohim...

2. Kirios - Gospodar (Gospod): Ova reč je upotrebljena u vezi s Bogom više od 600 puta i odgovara reči Jahve ili Adonaj u Starom zavetu. Osim ova dva imena nalazimo još i imena koja Božije biće bliže opisuju, kao na primer: "Svevišnji" ili "Bog na visini" (Lk. 1,32; Lk. 1,35; Lk. 1,76; Lk. 2,14 itd.). "Svemogući (ili Svedržitelj)" (2. Kor. 6,18; Otk. 1,8), "Otac" (Mt. 6,9; Mt. 11,25; Jn. 17,25; 2. Kor. 6,17 itd.), "Kralj" i "Kralj kraljeva" (1. Tim. 1,17; 1. Tim. 6,15 itd).

Dali je isus izgovarao ime jahve?

Smisao Isusove misije je bilo da otkrije i propoveda ljudima Božije ime (Jn. 17,6; Jn. 17,12; Jn. 17,26). zato moramo pretpostaviti da bi se Isus suprotstavio svakoj novotariji koja bi bila protivna volji njegovog Oca i časti Njegovog imena. Isto kao što je u svom svetom gnevu isterao trgovce iz hrama svog Oca, suprotstavio bi se i odbacivanju ili obeščašćivanju Božijeg imena. Iznova i iznova nas fascinira kako Hrist uspeva da upotrebi Stari zavet kao mač u svakoj situaciji protiv svih iskušitelja, neprijatelja i za pouku svojim učenicima. Poznavao je Pismo kao niko drugi na Zemlji.

Pogledajmo dakle, u evanđeljima, koja nam posredstvom Duhom inspirisanih očevidaca, oslikavaju život Božijeg Sina, kako je on nazivao Boga, kako se obraćao svome Ocu. Otrežnjujuća činjenica koja bi trebala da prodrma svakog istinoljubivog "svedoka": U svim evanđeljima - to znači u izvornom grčkom tekstu nedostaje reč Jahve, ne pojavljuje se ni jednom. Isus, tokom iskušenja u pustinji (Mt. 4,4-10), suprotstavlja se satani citirajući tri mesta iz Starog zaveta u kojima je, u originalnom hebrejskom tekstu napisana reč Jahve. Novi zavet ipak govori da je Božiji Sin upotrebio reč Bog (gr. Theos) ili Gospod (gr. Kirios), upravo tako kako je to bio običaj među Jevrejima. Time bi trebalo da je ovo pitanje jednom za svagda rešeno, za svakog onog kome je Isus Gospod i primer!

Kad je Isus čitao u sinagogi svog rodnog grada spis proroka Isaije, po Luki 4,18 je čitao: "Duh Gospoda" a ne, kako je stajalo u originalnom hebrejskom tekstu "Duh Jahve"... dalje je čitao "godinu milosti Gospodnje" a ne "godinu milosti Jahvine". Ako bi ovde upotrebili logiku i nauku Društva kule stražare, morali bi da optužimo Isusa da je "izbacio" lično Božije ime iz originalnog teksta proroka Isaije. Da, morali bi da zaključimo da je Isus svojim primerom i ponašanjem porekao ono što je bio: svedok boga "Jehove".

Pozdrav od Gere.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Ни један Јеврејин није користио име на глас, зато су и хтели да Га каменују кад је јавно рекао ко је Он (Јован 8:58) и поновио је оно што је рекао Мојсију (2.Мојсијева 3:14). То само Бог сме, Јевреји, а и ми, не треба да користимо свето име Божије на глас узалуд. Пре свега због поштовања и да не бисмо кршили заповест, јер неки тако олако користе, још и погрешно.

То лако можемо да видимо и у Откривењу где Исус опет каже ко је Он:

4. Од Јована на седам цркава које су у Азији: благодат вам и мир од Оног који јесте, и који беше, и који ће доћи; и од седам духова који су пред престолом Његовим;
- Отац
8. Ја сам Алфа и Омега, Почетак и Свршетак, говори Господ, Који јесте, и који беше, и који ће доћи, Сведржитељ. (Откривење 1) - Син

16. Јер кроз Њега би саздано све што је на небу и што је на земљи, што се види и што се не види, били престоли или господства или поглаварства, или власти: све се кроза Њ и за Њ сазда.
17. И Он је пре свега, и све је у Њему. (Колошанима 1) - Син


8. И свака од четири животиње имаше по шест крила наоколо, и унутра пуна очију, и мира не имају дан и ноћ говорећи: Свет, свет, свет Господ Бог Сведржитељ, Који беше, и који јесте, и који ће доћи. - Отац
12. Говорећи гласом великим: Достојно је Јагње заклано да прими силу и богатство и премудрост и јачину и част и славу и благослов. 13. И свако створење, што је на небу, и на земљи, и под земљом, и што је на мору, и што је у њима, све чух где говоре: Ономе што седи на престолу, и Јагњету благослов и част и слава и држава ва век века.

14. И четири животиње говораху: Амин. И двадесет и четири старешине падоше и поклонише се Ономе што живи ва век века.(Откривење 5)

Зашто је сада једнина опет? Због овога:

30. Ја и Отац једно смо. (Отац је у Сину, Син у Оцу; Јован 1:1)
31. А Јевреји опет узеше камење да Га убију. (Јован 10)


6. Престо је Твој, Боже, вечан и непоколебљив; скиптар је царства Твог скиптар правице.
7. Љубиш правду и мрзиш на безакоње; тога ради помаза те, Боже, Бог Твој уљем радости више него другове Твоје.(Псалам 45)

8. А Сину: Престо је Твој, Боже, ва век века; палица је правде палица царства Твог.

9. Омилела Ти је правда, и омрзао си на безакоње: тога ради помаза Те, Боже, Бог Твој уљем радости већма од другова Твојих. (Јеврејима 1)

Дакле, прича да неко намерно избацује име Божије не стоји, ствар је поштовања.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top