Kakav bi bio ovaj svet da nema smrti

Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Kada ne bi bilo smrti ne bi bilo ni rađanja jer je rađanje odlika onih koji umiru. A mi ostali trajemo večno.
 
Član
Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
51
Bio bi isti kao što jeste - zato jer smrti NEMA.

To, DA SMRTI NEMA, nije više vera, već dokažljiva, proverljiva, objašnjiva i
razumljiva nauka - NAUKA O NAGONU SAMOODRŽANJA - po kojoj, postojati
može samo ono koje ima sposobnost da postoji samo po sebi (oduvek i zauvek):
koje ima sposobnost da samo bude razlog svog postojanja, uzrok, svrha i posledica.
Drugim rečima, postojati može samo ono koje je živo i svesno - koje raspolaže sa
sedam osnovnih fizičkih i psihičkih sposobnosti bez kojih ne bi moglo da bude
životnosti i svesnosti - sposobnosti naprezanja, kretanja, opažanja, osećanja,
pamćenja, mišljenja i razumevanja
.

Ukupno ljudsko znaje i nauka danas raspolažu dokazima da je tvar od koje je građen
svemir, životna i svesna, tj. da raspolaže sa ovih sedam fizičkih i psihičkih sposobnmosti,
uz pomoć kojih, od sebe same, putem samoorganizovanja svojih čestica (samopreobra-
žavanja/evolucije), može da napravi šta god poželi - atom, nebesko telo, ćeliju, biljku,
životinju, čoveka, svemir.

A ono što se podrazumeva pod rečju i pojmom "smrt", samo je prelaženje te životne
i svesne tvari iz jednog njenog oblika ili stanja u drugo.

Opširnije o svemu u mojoj knjizi ZAKON POSTOJANJA.

Materija, život i priroda nisu više tajna. Pitanje porekla materije, života i prirode sa
objavljivanjem ZAKONA POSTOJANJA prestaje biti u domenu svetskih religija i
prelazi u domen nauke - NAUKE O SVESTI, odnosno, NAUKE O NAGONU SAMOODRŽANJA
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
A ono što se podrazumeva pod rečju i pojmom "smrt", samo je prelaženje te životne
i svesne tvari iz jednog njenog oblika ili stanja u drugo.
"Samo" prelaženje iz jednog oblika u drugi! Ovdje se može postaviti zanimljivo pitanje, ne samo sa filozofskog aspekta, npr. kada materija iz oblika A pređe u oblik B, nije li to smrt za oblik A? Odgovor je apsolutno afirmativan. Prema tome, nastojanje da se na svaki način negira postojanje smrti, nije ništa drugo nego rezultat čovjekove težnje da prevaziđe svoju konačnost. Zalud. Život je borba, a smrt pobjeda!
 
Član
Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
51
"Samo" prelaženje iz jednog oblika u drugi! Ovdje
se može postaviti zanimljivo pitanje, ne samo sa filozofskog aspekta, npr. kada
materija iz oblika A pređe u oblik B, nije li to smrt za oblik A? Odgovor je
apsolutno afirmativan. Prema tome, nastojanje da se na svaki način negira
postojanje smrti, nije ništa drugo nego rezultat čovjekove težnje da prevaziđe
svoju konačnost. Zalud. Život je borba, a smrt pobjeda!


Nisi u pravu iz razloga što pojam «život» vezuješ i poistovećuješ sa pojmom
«materijalni oblik». Pa onda izvodiš pogršan zaključak da sa nestankom materijalnog
oblika nestaje i život.



Kad se pojam «život» izjednači i poistoveti sa pojmom «tvar/materija» koja oblik gradi,
tada izvodimo ispravan zaključak da život, kao uzrok i uslov mora da postoji pre svakog
materijalnog oblika da bi bio u stanju da se samopreobrazi u nekakav materijalni oblik i
da mora da ostane da postoji i posle kada se materijalni oblik razgradi.



Zašto pojam «život» moramo poistovetiti sa pojmom «tvar/materija», a ne sa pojmom
«materijalni oblik»?



Moramo zato što je suština pojma «život» jednaka suštini pojma «svest».

I zato što se suština pojma «svest» svodi na sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i
radnji: naprezanje, kretanje, opažanje, osećanje (dobra/zla), pamćenje, mišljenje i
razumevanje
, pošto ovih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji su ono što život
uistinu jeste i što život čini žiovotom.



I na kraju, zato što nosilac i vršilac ovih sedam životnih fizičkih i psihičkih sposobnosti
i radnji ne može da bude materijalni oblik iz razloga jer materijani oblik nije nešto što
uistinu postoji jer oblik može i da nastane i nestane. Ono što uistinu, apsolutno postoji,
što ne može ni da nastane, ni nestane, uvek i samo je tvar/materija koja oblik gradi.



I upravo zato možemo da tvrdimo i smatramo istinom da je život večan - da ne može
ni nastati, ni nestati, već samo večno prelaziti iz jednog materijalnog oblika u drugi.


***
Kad tvar/materija ne bi raspolagala sa navedenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i
kad ne bi mogla da vrši tih sedam fizičkih i psihičkih radnji, ona nikada ne bi bila u stanju
da se samopreobrazi ni u kakav oblik. Materijalni oblik (na primer, ljudsko telo kao visoka
organizacija materije) nije taj koji, kako mnogi misle, «proizvodi» život i svest, već je
upravo obrnuto. Život i svest, svedeni na navedenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti
i radnji, moraju da postoje pre svakog materijalnog oblika da bi pomoću njih on mogao da
nastane i da se razvije. I koji moraju ostati da postoje i kada mateijalni oblik ostari, sruši
se i nestane.


Naučni dokazi da tvar/materija, od koje je svemir građen, raspolaže sa gore
navedenim fizičkim i psihičkim sposobnostima koje životnost i svesnost znače,
već postoje, ali se, kada se želi objasniti postojanje materije, života i prirode
pravilno logički ne koriste.


Opširnije o svemu u mojoj knjizi ZAKON POSTOJANJA.

Postojanje materije, života, svesti, prirode, svemira itd, nije više tajna.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Klasika. Tvoj koncept poimanja života i svijeta je idealistički (malo fali pa da bude i teološki), tako da tvoja konstatacija da nisam u pravu zato što pojam života poistovjećujem sa pojmom materije, za mene nema nikakvu težinu. Ja isto tako mogu da kažem da ti nisi u pravu kada kažeš da je "suština pojma «život» jednaka suštini pojma «svest».", jer svijest nije imanentna svim oblicima života.
 
Član
Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
51
Klasika. Tvoj koncept poimanja života i svijeta je idealistički
(malo fali pa da bude i teološki), tako da tvoja konstatacija da nisam u pravu zato što
pojam života poistovjećujem sa pojmom materije, za mene nema nikakvu težinu. Ja isto
tako mogu da kažem da ti nisi u pravu kada kažeš da je "suština pojma «život» jednaka suštini
pojma «svest».", jer svijest nije imanentna svim oblicima života
.

1. Svest je ono koje raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti: naprezanja, kretanja,
opažanja, osećanja (dobra/zla) pamćenja, mišljenja i razumevanja.
Ove sposobnosti se uvek
manifestuju kao fizičke i psihičke radnje.

2. Fizičke i psihičke radnje ne mogu postojati same po sebi, već mora postojati vršilac koji ih vrši.

3. Jedino koje postoji je tvar/materija od koje je sve sagrađeno. To podrazumeva da je ona
jedina koja može da bude vršilas svih fizičkih i psihičkih radnji. I naravno, jednina koja može
da se nazove imenom "svest".

4. Materijalni oblici - atomi, nebeska tela, tela ćelija, biljaka, životinja, ljudi itd - ne mogu biti
nosioci navedenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, niti vršioci sedam fizičkih i psihičkih
radnji, iz razloga jer oni istinski ne postoje. Oni su samo oblici organizovanog kretanja i rada
tvari/materije koja ih gradi. To podrazumeva da čovek, na primer, nije svesno biće, već
tvar/materija koja čoveka gradi. Drugim rečima, suština čoveka, njegove svesnosti i večnosti
nije u njegovm ljudskom liku i obliku, već u njegovoj nestvorivoj i neuništivoj materijalnosti i
svesnosti.

Ovakvoj logici u vezi postojanja materije, života i svemira, niko ne može ni pero odbiti,
jer za nju mnogobrojni dokazi u nauci, kao i u svakodnevnom čovekovom iskustvu, već postoje.
Ovakva logika nema nikakve veze sa filozofijom idealizma, pogotovo, ne sa teologijom.
Ona je čisti materijalizam, ali prošireni i produbljeni, zato jer u sebi sadrži i rešenje postojanja
fenomena zvanog svest, koji do danas u nauci nije bio rešen, a koje (rešenje) se svodi na
objašnjenje da su materija i svest jedna i ista sila i pojava. Objašnjenje po kojem materija
ne bi mogla da postoji kad ne bi bila svesna i po kojem svest ne bi mogla da postoji kad
ne bi bila materijalna.
 
Član
Učlanjen(a)
22.12.2012
Poruka
235
Zdravo Divojarac, meni je drago da si ti strastven filozof i izuzetno aktivan za svoje godine.
Ima puno teorija o 'svesti'.
Meni se dopalo izlaganje filozofa Dan Dennett - The illusion of consciousness (2003 godine), njegove knjige "Freedom Evolves" 2003god, 2006's Breaking the Spell - o religiji . On daje izvesne dokaze da je ljudska svest i slobodna volja rezultat fizickih procesa. Mozes da pogledas njegovo izlaganje na sledecem linku
Kod:
http://www.ted.com/talks/dan_dennett_on_our_consciousness.html

...jos neka njegova interesantna izlaganja
Kod:
http://www.ted.com/talks/dan_dennett_on_dangerous_memes.html

Kod:
http://www.ted.com/talks/dan_dennett_s_response_to_rick_warren.html

Ja se ne slazem sa tvojim misljenjem iznetim gore pod tackama 1,3 i 4. jedino prihvatam tacku2.

Misljenja sam da smrt 'gasi' svest. To je kraj.

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
51
Mejb,
"Ima puno teorija o 'svesti'. Meni se dopalo izlaganje filozofa Dan Dennett …
On daje izvesne dokaze da je ljudska svest i slobodna volja rezultat fizickih procesa. "



To da je “ljudska svest rezultat fizičkih procesa” je najveća greška svih teoretičara koji
pokušavaju da reše problem zvani “svest”.


Kao prvo, fizički procesi ne mogu biti pokrenuti bez svesti. Kretati se može samo ono
koje je živo i svesno. To je tvar/materija od koje je sve napravljeno. Svest i materija
su jedna i ista sila i pojava. Svest ne bi mogla da postoji kad ne bi bila materijalna,
niti bi materija mogla da postoji kad ne bi bila svesna. To sam podrobno objasnio u
mojoj knjizi.


A kao drugo, rezultat fizičkih procesa nije svest, već svesnost. Svesnost i nesvesnost
su stanja svesti koja mogu da počinju i završevaju, tj. nastaju i nestaju, a ne svest.
Da bi bilo svesnosti prvo mora da postoji svest/materija koja raspolaže sa sedam fizičkih
i psihičkih sposobnosti: naprezanja, kretanja, opažanja, osećanja (dobra/tzla), pamćenja,
mišljenja i razumevanja. Svest/materija i ove njene sposobnosti nikada ne nastaju, niti
nestaju. Svesnost je ta koja nastaje i nestaje. Kada svest koristi svoje fizičke i psihičke
sposobnosti u vidu fizičkih i psihičkih radnji, tada svesnosti ima. A kad ih ne koristi, kao
na primer, kada svest spava, tada svesnosti nema.


Mejb,
"Misljenja sam da smrt 'gasi' svest. To je kraj. "

To nije stvar proizvoljnog mišljenja, već iskustva (svesnog “izlaženja iz tela koje ja imam)
i znanja kako i zašto ljudsko telo nastaje, kako funlcioniše u vreme dok postoji i kako i
zašto umire. Potrebno je, dakle, znati koji su osnovni sastavni materijalni delovi i faktori
ljudskog tela, zatim, koji od tih materijalnih faktora vrši funkciju ljudske svesti u telu.i šta
sa tim faktorom bude u trenutku kada telo umre. Taj faktor je materijalan. U nauci se zna
koji je to faktor, ali se ne zna da on vrši funkciju ljudske svesti. Taj materijalni faktor je
postojao i bio živ i svestan i priije tela i ostaje živ i svestan i posle smrti i raspada tela.
Pogledaj na YuTube one svetlosne lopte (lighting ball) o kojima sam govorio u mom prvom
posti u topiku "Genijalnost i ludilo", da bi znao o kojim materijalnim faktorima je reč.
Sve sam to opširnije objasnio u knjizi.


Pozdrav.
 
Natrag
Top