Jovan 1,18-Da li smo videli Boga ili ne?

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Iv 1,18: Boga nitko nikada ne vidje: Jedinorođenac - Bog - koji je u krilu Očevu, on ga obznani.

Tekst u Jovanu 1,18 kaže da Boga niko nikada nije video.

Tekst ukazuje da kao što i uči Biblija da Jahve(Bog) se ne može videti. Naravno, niti može biti priustan u svojoj prirodi među stvorenim.

Jasno je da se sam Bog ne vidi. Isus s obzirom da je viđen jasno je da ne nosi Jahve prirodu na zemlji. Tekst ne kaže da je Bog sada "viđen" već "obznanjen" ili "objavljen". Ne vizuelna predstava Boga-Jahve već obznana Boga. Isus je "obznanio" Boga tj. pokazao Ga je delima.

"U kriliu Očevom" ne govori o nekom krilu bukvalnom već se govori o "bliskosti" Hrista sa Ocem..On je toliko blazak i tako oslikava Boga da se opisuje "krilo" tj. bliskost.

Ni ovaj tekst dake ne govori o Hristovoj Božasnkoj prirodi koju smo sada videli već smo videli Boga u Hrisu na najjači mogući način. On je najbliži Bogu od svih..niko nije tako blizak niti će biti.

To je posredi ovog teksta.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Ni ovaj tekst dake ne govori o Hristovoj Božasnkoj prirodi koju smo sada videli već smo videli Boga u Hrisu na najjači mogući način. On je najbliži Bogu od svih..niko nije tako blizak niti će biti.


Jovane, ti imaš problem. Večina protestanata vjeruje u Isusovu božansku narav, večina adventista također, iako DarthShone kaže da imaju neku svoju viziju. Ali recimo da adventisti vjeruju.
Jedan nizozemski pastor ( Klass Hendrikse) je izdao skandaloznu knjigu pod naslovom
"Vjerovati u Boga koji ne postoji". Čovjek ne vjeruje ni u Isusa Krista, ni u vječni život, ali ni u Boga. I što je najgore, on ima velik broj pristalica među protestantima. Svaki dan na scenu iziđe neka nova faca sa svojim fantazijama i krivovjerjima.
I što? Ništa, baš ništa novo pod suncem.
Ne znam zašto bismo sada trebali tebi davati dokaze iz Biblije da je Isus Krist Bog i čovjek, kada tebi Sola Scriptura nije dovoljna. Svi dokazi tebi će biti nevažeći jer si svojevoljno odlučio vjerovati da Isus nije Bog koji se utjelovio.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Tekst kaže još nešto. Kaže da je Isus - Jedinorođenac - Bog.

Nema ništa doli katoličke teologije. Toliko velikih umova koji su doista posvetili život proučavajući Božju Riječ, koliko teologa, svetaca i mističara. I unatoć jasnom katoličkom nauku, mi i dalje govorimo o otajstvu i tajnama Božjim koje ne razumijemo, ali vjerujemo. I kako onda objasniti ljudima, koji su sasvim izbacili iz svijesti misterij Boga, da Bog nadilazi naše poimanje i naš razum?
Bog je htio, iz ljubavi prema nama, utjeloviti u krilu Djevice Marije i postati malo Dijete-da Ga se ne bojimo ili radi nas ostati prisutan u komadiću Kruha. To neće povjerovati, ali nebuloze svoje proročice-to da, to im je privlačnije.

Odraz Božje slave očitovao se u Isusu i na gori Preobraženja. Toliko primjera...

P. S. Ja mislim da zbog istočnog grijeha čovjek više nije bio u stanju gledati Boga u svoj njegovoj slavi. Jer Adam i Eva su Boga gledali, a ako ne često, onda barem dok im je davao zapovijed o suboti. :p
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Tekst kaže još nešto. Kaže da je Isus - Jedinorođenac - Bog.

Neki prevodi prevode sa Sin a neki sa Bog. Analogno King James prevodu ubacuje se grčka red theos(jedinorodni teheos) međutim, grčki izraz koji se ovde češće koristi nakon jedinrodni je υἱός-(huios) Sin. Jedinordni Sin Božiji je ono što rečenica podrazumeva.

Tako da neki prevodi vie teološki prevode Jedinorodni Bog jer u Biblisjkoj terminologiji ne postiji rođenje Boga...Jahve nije rođen niti postoji išta slično. Samo Sin(Božiji) može bti rođen pa je ovo više teološka konstrukcija Jedinorođeni Bog. Kako Bog može biti rođen? Takva formulacija ne postoji i suprotna je Biblijskim predstavama o Bogu-Jahve.

No, ono što istakoh...Isus je bio viđen i samim time jasno u kontrastu sa onim Boga ne možemo videti. Pošto je Isus viđen jasno je da se Božasnka priroda tu nije mogla pokazati.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Neki prevodi prevode sa Sin a neki sa Bog.

Sin umjesto Bog u ovoj Ivanovoj rečenici pojavio se u 16. stoljeću. Tisuću i petsto godina nakon što je sveti Ivan napisao ovo svoje evanđelje. ;) Vratimo se mi stoga autentičnoj rečenici, dakle:

Iv 1,18: Boga nitko nikada ne vidje: Jedinorođenac - Bog - koji je u krilu Očevu, on ga obznani.

Pismoznanče, tko je Bog u gornjoj Ivanovoj rečenici? :)
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Sin umjesto Bog u ovoj Ivanovoj rečenici pojavio se u 16. stoljeću. Tisuću i petsto godina nakon što je sveti Ivan napisao ovo svoje evanđelje. ;) Vratimo se mi stoga autentičnoj rečenici, dakle:

Iv 1,18: Boga nitko nikada ne vidje: Jedinorođenac - Bog - koji je u krilu Očevu, on ga obznani.

Pismoznanče, tko je Bog u gornjoj Ivanovoj rečenici?

Nije baš tako. To je duga tradicija ali nije od početka. No, nije ni važno. Posredno znamo da je takava konstrukcina nemoguća..prema naratvu Pisma. Jahve se ne rađa..ne postoji rađanje Jahve. To je suprotno objavi Jahve. Ali postoji "sin Božiji"..to je već nešto drugo. Rađajne "sina Božijega" je nešto što vrvi u Bibliji.

Rađnje Jahve je nemogueće i suprotno narativu Biblije. No termin theos opet ne znači uvek Bog..u grčkom poimanju teksta tako da i sa tekstom jedinorođeni "theos" ne upućuje na Jahve prirodu. Prevod je teološki ali ni on ne može zbuniti one koji poznaju činjenice o Jahve.

No, posredno iz samog teksta vidimo razliku između nevidljivog ("Boga-Jahve) i vidljivog (jer nije Jahve). Potpuni kontrast..između "Nevidljivog" i Jedinorođenog.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Nije baš tako. To je duga tradicija ali nije od početka. No, nije ni važno.

Nije važno!?!? Jesi li ti normalan? Nije važno piše li da je Isus Bog, a ti u samom naslovu teme postavio pitanje: Jovan 1,18-Da li smo videli Boga ili ne? Čovječe, lako što ti nisi normalan, nego ti imaš nerješive probleme sam sa sobom.

Idemo dalje. Pismoznanče, tko je Bog u ovoj rečenici???

Iv 20,28: Odgovori mu Toma: "Gospodin moj i Bog moj!
 
Natrag
Top