Jovan 1:1 -Objasnjenje

Da li su Otac i Sin ISTI bas u svemu?

  • DA, Isti su u svemu

    Votes: 15 46,9%
  • NE, Nisu isti.Razlikuju se barem po Starosti

    Votes: 17 53,1%

  • Total voters
    32
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Велики поздрав!



Ствар је у баналном манипулисању речима. Тако изопачено тумачење довело је и до тога да за Духа Светог кажу да је безлична сила... обична сила и ништа друго.



Мудрост се стиче и поседује, мудрост се не ствара. За разумног је довољно да схвати Бог је мудар одувек ("од самог почетка"). Него, знам ја шта је циљ. Потпуно иста прича као са Духом Светим, желе да прикажу да је Син Божији створен, не рођен. Зато користе текст како би испало да је безлична мудрост створена, иако је у питању метафора. Они књижевно изражавање уопште не узимају у обзир. А када им цитат не одговара, онда га мењају или избацују. Говоре о некаквом извлачењу из контекста и сл.

Ја се слажем да је Логос (Реч) мудар, и не само то:

2. И на Њему ће почивати Дух Господњи, дух мудрости и разума, дух савета и силе, дух знања и страха Господњег. (Исаија 11)

 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Велики поздрав!

Adriane, je si li dobro? :) Čvrst u vjeri i postojan u ljubavi!? Nadam se da je tako.
Vremena su teška i konfuzna, ali "zagledani u Gospodina", ne bojimo se...



Потпуно иста прича као са Духом Светим, желе да прикажу да је Син Божији створен, не рођен. Зато користе текст како би испало да је безлична мудрост створена, иако је у питању метафора. Они књижевно изражавање уопште не узимају у обзир. А када им цитат не одговара, онда га мењају или избацују. Говоре о некаквом извлачењу из контекста и сл.

Razumijem. Ja ne obraćam više pažnju na to što govore, (iako stalno prave zamke), već onako kako sam naučila i ono što sam spoznala, tako odgovaram. Došli smo u jednu tragičnu ili komičnu situaciju ( ne zna što je razboritije reći) da nas manjinci od jučer, da ne kažem što gore, poučavaju i tumače Bibliju.


Ја се слажем да је Логос (Реч) мудар, и не само то:
2. И на Њему ће почивати Дух Господњи, дух мудрости и разума, дух савета и силе, дух знања и страха Господњег. (Исаија 11)

Da, ali ovaj tekst koji si spomenuo prije. Mudrost Božja - Duh Sveti. Čitala sam da se to primjenjuje i na Ivanovo Evanđelje:

U početku bijaše Riječ, i Riječ bijaše kod Boga
– i Riječ bijaše Bog. Ona u početku bijaše kod Boga.
Sve je po njoj postalo i ništa što je postalo nije bez nje postalo. (Iv 1, 1-3)

Dakle, Riječ = Isus, Sin Božji (rođen od Oca prije svih vjekova)
Ona, po njoj = Mudrost Božja =Duh Sveti

Uglavnom, da se ona ne odnosi na Riječ, nego na Duha.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Мудрост је врлина коју Бог ПОСЕДУЈЕ од самог почетка, и Господ Исус има све врлине Божије ("Дух Господњи, дух мудрости и разума, дух савета и силе, дух знања и страха Господњег"). Реч кроз коју је све постало дође у телу. Слажем се да је Логос Божија Мудрост, али не као што они покушавају да прикажу. У питању је метафора, као када ми детету кажемо: "Ти си моја мудрост". Ако искључимо личност детета и лоше тумачимо речи без разума (да будем директан), испаде да је дете само врлина без личности. Неразумним приступом тумачења текста ми имамо разне јереси (лоше догме и интерпретације) на основу којих разни "пророци" оснивају своје цркве.

Овде је циљ да се покаже да је Реч Божија (наш Господ) створена, да Логос није Бог. Како они кажу, да је то створени анђео који је постао човек, па је "унапређен" у Бога.

СТВОРЕНИ АНЂЕО >>> ЧОВЕК >>> БОГ

Ово је укратко читава наука Сведока. Чак и Адвентисти говоре да је Господ у ствари анђео Михаило. Имају заједнички почетак, а с тим и заједничке неке јереси.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Мудрост је врлина коју Бог ПОСЕДУЈЕ од самог почетка, и Господ Исус има све врлине Божије ("Дух Господњи, дух мудрости и разума, дух савета и силе, дух знања и страха Господњег"). Реч кроз коју је све постало дође у телу. Слажем се да је Логос Божија Мудрост, али не као што они покушавају да прикажу. У питању је метафора, као када ми детету кажемо: "Ти си моја мудрост". Ако искључимо личност детета и лоше тумачимо речи без разума (да будем директан), испаде да је дете само врлина без личности. Неразумним приступом тумачења текста ми имамо разне јереси (лоше догме и интерпретације) на основу којих разни "пророци" оснивају своје цркве.

Овде је циљ да се покаже да је Реч Божија (наш Господ) створена, да Логос није Бог. Како они кажу, да је то створени анђео који је постао човек, па је "унапређен" у Бога.

СТВОРЕНИ АНЂЕО >>> ЧОВЕК >>> БОГ

Ово је укратко читава наука Сведока. Чак и Адвентисти говоре да је Господ у ствари анђео Михаило. Имају заједнички почетак, а с тим и заједничке неке јереси.

Upravo tako. Cilj je da se Logos - Sin - Reč (u stvari primarno značenje termina Logos je UM, Jastvo) prikaže, i ne samo prikaže, nego proglasi stvorenim. Naravno, oni pri tom svom nasrtaju na istinu (a u tome nažalost usamljeni nisu, to čine i muhamedanci, no oni su druga priča) previđaju činjenicu da je Bog svestan SEBE. te da se Razum Um, Logos, ne može stvoriti, kada je već "U Boga"...

Ujedno, zamislimo za trenutak kakav je to "Bog" koji "stvara" svoj RAZUM? A takvim ga prikazuju Mileritski "veleumnici". Da li Biće bez koga ništa ne može postojati može postojati bez svesti? A to upravo oni svojim insistiranjem na "stvorenom" Logosu, i čine.

Po njima je dakle, postojalo vreme kada je Bog bio bez razuma. Dakle, kakav je to Bog Mileritskog nakota? NE BIĆE. Jer RAZUM SE NE STVARA.

Shodno svemu rečenom, opet se potvrđuju reči koje je Duh Sveti rekao kroz usta i pero Sv. Ivana - Jovana Evanđeliste da "KO NEGIRA SINA; NEGIRA I OCA"...
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
Ако цитираш "вашу" Библију онда тако изгледа. У "нашој" пише другачије:

22. Господ ме је имао у почетку пута свог, пре дела својих, пре сваког времена.




Pogledajte prilog 141421

Ни говора нема о глаголу стварати, у питању је глагол стећи или поседовати, у овом случају. Тако изгледа када ми са својим сићушним умом покушавамо да манипулишемо са дефинисањем ванвременског и ванпросторног Господа. Онда се хватамо за поједине речи, које јадни можемо да схватимо (рецимо: почетак) што у нашој димензији простор-време може да има неко значење. А Бог заправо нема почетак јер је ван нашег материјалног схватања, па тако Га и зовемо Вечни. А Он за нас јесте почетак... и крај, Алфа и Омега.



Ко прихвати Господа Исуса он прелази у вечност, иако је још увек везан овде. Ко унижава Господа Исуса и изврће Писмо, мења речи и смисао само да би Га унизио, тај је већ осуђен... иако је ту телесно још неко време и наставља да вара.
Zdravo Adriane,Drago mi je da si ovde,
Sto se doticnog stiha tice Jovan 1:1 grcki clan "Tau" jasno pravi razliku izmedju dva Boga.
Pa i za Mojsija se takodje kaze da mu se dala titula Bog,zar ne (2.Moj 7:1)
Ali da bi bolje razumeo Jovana 1:1 postoji mnogo dokaza,
Hajde ako ti ne odgovara "mudrost",jer to nije "rec", jel Isus bio Bozji pomazanik,Mesija,Hrist,i gde to jos pomazanok,Mesija ili Hrist mogu da budu jednaki Svemogucem Bogu Ocu Jehovi?,a i cemu to?
Zar mislis da Isus nije bio Rec Bozja?,ili Bozji portparol?
Ne pise li u Jovan 1:14 i 18 sledece.
14.I reč postade telo i useli se u nas puno blagodati i istine; i videsmo slavu Njegovu, slavu, kao Jedinorodnoga od Oca.
18. Boga niko nije video nikad: Jedinorodni Sin koji je u naručju Očevom, On Ga javi.
Ako Boga niko nije video Nikada,tako pise Jovan,otkuda to da je Isus Bog Otac???
Ili ko je taj koji je dao objave Isusu prema otkrivenju 1:1
1 Otkrivenje Isusa Hrista, koje dade Njemu Bog, da pokaže slugama svojim šta će skoro biti, i pokaza, poslavši po anđelu svom sluzi svom Jovanu,
Da li se slazes da je Isus Hrist DRUGA najmocnija osoba u celome svemiru?
Ako jeste,zasto zelis da stvaras rivalstvo izmedju njega i Boga?
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
Ne, Hristos nije "mudrost" Božija. To kažem. Hristos je Mešijah. Tu se ne govori o Njegovoj pregzustenciji kao neke "mudrosti"
Ali kad smo vec kod Reci,,,sta pise u Isaiji 55?
Isaija, glava 55
11 Tako će biti reč moja kad izađe iz mojih usta: neće se vratiti k meni prazna, nego će učiniti šta mi je drago, i srećno će svršiti na šta je pošaljem.
Ne kaze li se za Isusa Hrista da je Rec Bozja???
Nije li on rekao? "Evo mene,posalji mene?
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.392
11 Tako će biti reč moja kad izađe iz mojih usta: neće se vratiti k meni prazna, nego će učiniti šta mi je drago, i srećno će svršiti na šta je pošaljem.
Ne kaze li se za Isusa Hrista da je Rec Bozja???

Pričam za Mudrost.

Ne, Isus nije ni Reč Božija...u doslovnom smislu. Čovek Isus Hristos..Mešijah..koji je došao na zemlju nije imao preegzistenciju. Tako da On nije ona Reč iz Isaije 55. To je posebna tema. Izraz "Reč" iz Jovana 1,1-3 je nešto drugo. Ali "Reč" pomenuta tu koja nosi Božasnki autoritet jeste važna jer se isti prenosi na Mešijaha Isusa Hrista(Reč postade telo)..zato On može praštati grehe i tvrditi da je "gospodar zakona".

No, Isus takođe nije ni ovde opisana "mudrost" u preegzistenciji iz Priče 8,22 već se radi o apstraktnom pojmu.

Nije li on rekao? "Evo mene,posalji mene?


Proroštvo o Mešijahu...ne i bukvalan govor da je On to rekao.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
Pričam za Mudrost.

Ne, Isus nije ni Reč Božija...u doslovnom smislu. Čovek Isus Hristos..Mešijah..koji je došao na zemlju nije imao preegzistenciju. Tako da On nije ona Reč iz Isaije 55. To je posebna tema. Izraz "Reč" iz Jovana 1,1-3 je nešto drugo. Ali "Reč" pomenuta tu koja nosi Božasnki autoritet jeste važna jer se isti prenosi na Mešijaha Isusa Hrista(Reč postade telo)..zato On može praštati grehe i tvrditi da je "gospodar zakona".

No, Isus takođe nije ni ovde opisana "mudrost" u preegzistenciji iz Priče 8,22 već se radi o apstraktnom pojmu.




Proroštvo o Mešijahu...ne i bukvalan govor da je On to rekao.
Cak i nakon Isusovog uskrsenja na nebo,vidi sta kaze Biblija za isusa,kako se zove,
Otkrivenje, glava 19
13 I beše obučen u haljinu crvenu od krvi, i ime se Njegovo zove: Reč Božija.
Sta ti mislis da Rec Bozja nije mozda neka druga osoba???
 
Natrag
Top