Jim Morrison & The Doors

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Koliko košta "Žena iz Los Anđelesa"?

Koliko košta "Žena iz Los Anđelesa"?

08. avgust 2010. 13:14 > 13:16

List papira na kojem je rukom napisan tekst pesme "L.A. Woman" grupe The Doors, prodat je na aukciji u Velikoj Britaniji za nešto više od 20.000 dolara.

v178997p0.jpg


Tekst je plavom olovkom napisao pevač te grupe Džim Morison, a na istom listu papira su, uz kompletan tekst jedne od najpoznatijih numera benda, i neke skice i njegov autogram.


Sineasta Tom DiSilo je nedavno snimio dokumentarni film o toj legendarnoj američkoj rok-grupi "When You're Strange" u kojem prati uspon benda ka svetskoj slavi, do tragičnog kraja Džima Morisona koji je umro 1971. u 28. godini, u Parizu.

(MONDO)





 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
22.03.2010
Poruka
247
Jim Morrison, ostaće zauvek zapamćen kao jedan od najvećih umetnika prošloga veka. Pomalo ekscentričan i definitivno neshvatljiv ostavio je neizbrisiv trag na muzičkoj sceni prošloga veka.

R.I.P. Lizard King

30255_1468338110709_1301254968_31278533_2707667_n.jpg
 
Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
490
a kako bi nazvala coveka koji na sred koncerta okrece ledja publici i pocinje proces masturbiranja [The End - Live]. u istoj pesmi uzivo izgovara "Mother I Want to Fuck You" ... ne poricem da je bio talentovan i to sam i rekao ali stoji cinjenica da mu nisu bile sve na broju ...

Kako možeš da koristiš tako prejaku reč i da nazivaš psihopatom Morisona koji je ostavio jedan od najvećih pečata kako u muzici, tako i u poeziji? Ne ide da u istoj rečenici kažeš da je bio talentovan i da je bio umetnik, a ujedno i psihopata. To je oksimoron :)
Morisona treba shvatiti... ako je koristio brutalan nastup kao svojevrsni umetnički izraz, to ne znači da je psihopata...:) Isto se ovo danas dešava i sa Rammsteinom. Dođe mi da uzmem megafon, da ishakujem sve tv i radio stanice i edukujem ljude... objasnim im šta je metafora i šta je jedan Morison, ili jedan Lindeman hteo reći.
Meni je zaista žao što za dobru poeziju i dobru muziku treba imati istančan ukus a bogami i razvijene moždane vijuge, odnegovanu kritičku misao da bi se umetnik razumeo... verujem da je teško... ali, ako nešto ne znamo, onda je bolje da se držimo po strani dok ne naučimo, umesto što stvari nazivamo pogrešnim imenima.
Ne znam šta bih izdvojila od Doorsa kao omiljenu stvar... Možda "The End". Ne znam, jer su sve te pesme obeležile jedan veliki period mog života, uz njih sam zavolela Bodlera i Remboa, nosila sam majicu The Doors poručenu u magazinu "teen" (ako se neko još uvek toga seća :))... odvajala poslednji džeparac za kupovinu postera, a moji su morali menjati vrata na mojoj sobi jer su toliko bila ispisana kredama i sprejevima (Morisonovim stihovima) da im nije bilo pomoći... :mrgreen:
Postaviću pesmu "A Feast of Friends", podseća me ovaj adagio na njega i njegov život i kobni kraj, i onaj najtužniji kraj filma gde ide ova pesma...


Wow, I'm sick of doubt
Live in the light of certain
South
Cruel bindings.
The servants have the power
dog-men and their mean women
pulling poor blankets over
our sailors

I'm sick of dour faces
Staring at me from the TV
Tower, I want roses in
my garden bower; dig?
Royal babies, rubies
must now replace aborted
Strangers in the mud
These mutants, blood-meal
for the plant that's plowed.

They are waiting to take us into
the severed garden
Do you know how pale and wanton thrillful
comes death on a strange hour
unannounced, unplanned for
like a scaring over-friendly guest you've
brought to bed
Death makes angels of us all
and gives us wings
where we had shoulders
smooth as raven's
claws

No more money, no more fancy dress
This other kingdom seems by far the best
until it's other jaw reveals incest
and loose obedience to a vegetable law.

I will not go
Prefer a Feast of Friends
To the Giant Family.



Rest in peace, Lizard King...I loved you with all my heart...:heart:
 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
“Postoje poznate i nepoznate stvari - a između su vrata”

VEČNI MORISON

“Postoje poznate i nepoznate stvari - a između su vrata”



show01.jpg


Džejms Daglas Morison rođen je u Melburnu, na Floridi, 8. decembra 1943. Umro je 3. jula 1971. u Parizu. Morisonova smrt u 27. godini zaprepastila je njegove obožavaoce. Okolnosti njegove smrti i tajna sahrana bile su predmet beskrajnih glasina i igrali su značajnu ulogu u mistici koja nastavlja da ga okružuje

Morison je bio škotskog porekla, sin admirala Džordža Stivena Morisona i Klare Klark Morison, koji su se upoznali na Havajima, gde je tada zastavnik Stiv Morison bio stacioniran. Džim je imao brata Endija i sestru Anu. Prema Morisonu, jedan od najznačajnijih događaja u njegovom životu desio se 1947. godine tokom porodičnog putovanja u Novi Meksiko. On je taj događaj opisao ovako: ”Prvi put sam otkrio smrt. Moja majka, otac i ja sa babom i dedom vozili smo se kroz pustinju u zoru. Kamion sa Indijancima je udario u kola ili tako nešto. Indijanci su bili razbacani po putu, krvarili su do smrti. Ja sam bio samo dete tako da sam ostao u kolima, dok su moj otac i deda otišli da provere šta se desilo. Nisam video ništa. Sve što sam video bila je čudna crvena boja i ljudi koji leže unaokolo, ali sam znao da se nešto desilo zato što sam mogao da osetim vibracije ljudi oko mene, i odjednom sam osetio da ni oni ne znaju više od mene šta se dogodilo. To je bio prvi put da sam osetio strah. I osetio sam u tom trenutku da su se duše tih Indijanaca, možda jednog ili dvojice, kretale unaokolo i da su sleteli u moju dušu, a ja sam bio poput sunđera, spreman da sedim tamo i upijam.” Oba Morisonova roditelja, međutim, tvrdila su da se taj događaj nikada nije desio. U mnogim svojim komentarima o tom događaju Morison je pak tvrdio da je bio toliko potresen zbog nesreće da su mu roditelji čak rekli da je imao ružan san da bi ga smirili.

OD NIČEA DO INDIJANSKIH ŠAMANA


show07.jpg


Morison je maturirao u gimnaziji “Džordž Vašington” u Aleksandriji u Virdžiniji, 1961. godine. Porodica se preselila u južnu Kaliforniju iste godine. Džim je poslat da živi sa babom i dedom u Klirvoteru, gde je pohađao koledž “Sankt Petersburg”. Januara 1964. godine Morison se konačno uputio u Los Anđeles, gde je nastavio svoje nezavršeno studiranje na UCLA, upisavši se na studije filma. Biografi su konstano ukazivali na pisce i filozofe koji su uticali na Morisonovo razmišljanje i ponašanje. Još dok je bio tinejdžer Morison je otkrio rad filozofa Fridriha Ničea. Takođe je bio privučen simbolističkim pesnicima iz 19. veka, najviše engleskim pesnikom Vilijamom Blejkom i francuskim pesnicima Šarlom Bodlerom i Arturom Remboom. Morison je bio nestrpljiv da iskusi život opisan u Keruakovoj knjizi “Na drumu” i uradio je upravo to. Takođe je bio privučen francuskim piscem Lujom Ferdinandom Destušoom, poznatijim pod imenom Selin. Selinova knjiga “Putovanje do kraja noći” i Blejkovo “Predosećanje nevinosti” odjekuju kroz Morisonovu ranu pesmu “Kraj noći”.

Morisona su posebno interesovali mitovi i religija Indijanaca. Još dok je išao u školu njegova porodica se preselila u Novi Meksiko, gde je mogao da vidi neka mesta i artefakte važne za indijansku kulturu. Radnje indijanskih šamana bile su ugrađene u neke Morisonove pokrete na sceni.

show02.jpg


Biografi su zapisali da je tokom svoje mladosti Morison bio učtiv sin koji se isticao u školi i uživao u plivanju i drugim aktivnostima. U doba adolescencije Morison je otkrio čuda alkohola i uklopio se u obrazac dugogodišnjeg zavisnika od alkohola i droge (LSD). Nekada poslušan dečak postao je otvoreni buntovnik i odbijao je svaki autoritet. Iako su njegovi profesori prepoznali njegovu inteligenciju (navodno je imao koeficijent inteligencije 140), često je bio nemiran na časovima. Bio je fasciniran čarima seksa, beležio je svoja iskustva i fantazije u stihovima i pesmama.

Kada je Morison diplomirao na UCLA, prekinuo je većinu porodičnih kontakata. U vreme kada se Morisonova muzika penjala na top-listama 1967, on nije bio u kontaktu sa svojom porodicom više od godinu dana i lažno je tvrdio da su njegovi roditelji i rođaci mrtvi. Ova dezinformacija bila je objavljena kao deo materijala distribuiranog sa prvim albumom “Dorsa”.

MORISON KAO RAZAPETI HRIST

Godine 1965, nakon diplomiranja filma na UCLA, Morison je vodio boemski život na obližnjoj plaži Venecija. Zbog režima sa malo hrane i mnogo LSD-a 1966, nekada punačak Morison oblikovao se u boga roka koga je učinila besmrtnim čuvena serija crno-belih slika koje je snimila Džoel Brodski. Među tim fotografijama izdvaja se kultna poza razapetog Hrista, koja je bila na omotu ploče “Best of the Doors”


KOSMIČKA LJUBAV I PODRŠKA


show03.jpg


Morisonu, velikom zavodniku, nikada nije nedostajala pažnja žena, uključujući tu i njegovu dugogodišnju pratilju, Pamelu Kurson. Pamela je upoznala Džima pre nego što je postao slavan i bogat i ohrabrivala ga je da razvija svoju poeziju, koja je bila njegova istinska kreativna strast. Vremenom Pamela je počela da koristi Morisonovo prezime sa njegovim očiglednim pristankom. Tvrdila je da ga “Dorsi” odvlače od pesničkog poziva. Ipak, ona je sigurno profitirala od Morisonove zarade, dok je on izgledao srećno kada je trošio na nju. Ipak, njihov odnos je bio buran, sa čestim glasnim svađama koje su pratila pomirenja uz suze. Iako je Džim iznajmio apartman za Pamelu i živeo sa njom, često je ostajao u hotelu ili spavao u kancelariji “Dorsa”. Kada je kupio bungalov u kanjonu Topanga, prepisao ga je na Pamelu. Morison je predstavljao Pamelu kao svoju kosmičku suprugu i u svom testamentu je sve ostavio njoj. Posle njegove smrti, kalifornijski sud je priznao Pamelu Karson za njegovu vanbračnu ženu.


show05.jpg


Morison je redovno uživao u svojim obožavateljkama. Imao je brojne kratke izlete sa poznatim ličnostima, uključujući i Niko iz “Velvet andergraunda”, Grejs Slik iz “Džeferson erplejna” i Dženis Džoplin. Džudi Hadleston se takođe prisećala svoje veze sa Morisonom. U vreme njegove smrti mediji su izveštavali o dvadesetak postupaka za priznavanje očinstva.


“VRATA OPAŽANJA”

Ime “Dors” (Vrata) dolazi od imena knjige Oldusa Hakslija “Vrata opažanja” koje je pozajmljeno iz citata Vilijama Blejka: “Kada se vrata opažanja očiste, bilo koja stvar će se pojaviti čoveku onako kako jeste, beskrajna”. Vrata se mogu smatrati kao prelaz između dva sveta; ne znaš šta se dešava u drugom svetu ako ne pređeš prelaz. Morison je to ovako iskazao: “Postoje poznate i nepoznate stvari, a između njih su vrata”.


ZAGONETNA SMRT


show06.jpg


Morison se marta 1971. preselio u Pariz sa namerom da napravi pauzu od koncerata i da se koncentriše na pisanje. Nadajući se da će vratiti svoj život na pravi put, Morison je oslabio i obrijao bradu. Umro je ubrzo nakon toga, 3. jula 1971, u svojoj kadi, u 27. godini. Mnogi obožavaoci i biografi tvrdili su da je to bilo zbog predoziranja drogom, ali zvaničan izveštaj kaže da je uzrok otkazivanje srca. Autopsija nije izvršena zato što medicinski veštak, postupajući u skladu sa francuskim zakonom, nije pronašao tragove borbe ili zločina. Nepostojanje zvanične autopsije ostavilo je mnoga pitanja otvorena i obezbedilo je pogodno tlo za spekulacije i glasine.

Kad su Džimovi prijatelji u Americi saznali za njegovu smrt nisu mogli da veruju. Rej Manzarek je prvi izneo teoriju kako je Džim odglumio smrt da bi se u anonimnosti posvetio književnosti. To je podstaklo mnoge druge priče, pa su se čak javili neki svedoci koji su Džima navodno videli živog u Africi.

show04.jpg


Nakon dvadeset godina progovorio je i Džimov prijatelj, fotograf Alen Roni, koji je prijavio Morisonovu smrt pod njegovim pravim imenom Daglas, kako ga ne bi mogli odmah dovesti u vezu sa slavnim “Kraljem guštera”. On je bio taj koji je organizovao i njegovu tajnu sahranu kojoj je prisustvovalo samo pet ljudi. Roni tvrdi da je Džim Morison umro od prekomerne doze heroina i da je poslednja tri dana proveo “fiksajući” se sa svojom devojkom.

Večni Morison sahranjen je na groblju Pere-Lachaise u Parizu. Tamo se nalaze grobovi Moliera, filozofa Abelarda, Marsela Prusta, Šopena, Oskara Vajlda, Maksa Ernsta i drugih velikana.

Izvor: Akter



 
Natrag
Top