Jevanđelje po Judi

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Duvan je postojao osim u Severnoj i Južnoj Americi i u nekim krajevima Afrike i Australije...Mnogo pre Kolumba...
To što ga je na nivo vredne sirovine za trgovinu, izdigao i "pronašo" K.Kolumbo sa svojom "družinom", ne znači da je samo nicao u Americi...Nego da su tamo uočili prvenstveno način konzumiranja i "doneli" u Evropu...

To je takođe činjenica vezana za duvan...

Ali tema je Jevanđelje po Judi...Izvinjavam se...

Nigdje nisam naišao na podatak o tome - da je postojao u Australiji i Africi. Ako ti znaš za to, bilo bi ok. da navedeš reference. A što se tiče strosti te biljke, pominje se da je postojala 6000. godina prije n.e.
Pošto ovdje neki tvrde da je biljka izrasla iz Judinog rebra, ovo što pišemo o tome nije posve offtopik.
 
Član
Učlanjen(a)
18.12.2009
Poruka
372
Duvan je postojao osim u Severnoj i Južnoj Americi i u nekim krajevima Afrike i Australije...Mnogo pre Kolumba...
To što ga je na nivo vredne sirovine za trgovinu, izdigao i "pronašo" K.Kolumbo sa svojom "družinom", ne znači da je samo nicao u Americi...Nego da su tamo uočili prvenstveno način konzumiranja i "doneli" u Evropu...

To je takođe činjenica vezana za duvan...

Ali tema je Jevanđelje po Judi...Izvinjavam se...

Kralj koji nas je spustio na zemlju:)
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Nigdje nisam naišao na podatak o tome - da je postojao u Australiji i Africi.
Po anglosaksonskom prikazu nauke/istorije ovo nije jedina biljka preneta sa Novog Kontinenta...
Ako preskočimo kukuruz i krompir uz već spomenuti duvan, možemo tako da klasifikujemo i papriku i paradajz...Dve tipične tropske biljke koje rastu na celoj kugli zemaljskoj...a obratiti pažnju tropske višegodišnje, na tlu Balkana jednogodišnje i zeljaste...i rađaju obilato, čak deklarišu krajeve zemlje nam Srbije na paprikare i ostale....da ne širim temu...jer su i izuzetno zdrave...
Pa nije valjda da je i to Kolumbo doneo i otkrio i potako druge da ga uzgajaju i konzumiraju....
Imam lični osećaj, da su se kroz istoriju ljudi periferno bavili problematikom "porekla" biljaka i vrsta pa i životinja...To jest nije da nisu znali za te biljke u svom okruženju već da ih nisu "konzumirali"... E onda su morali da identifikuju i "izumitelja" u ovom slučaju Kristifora, neki pevaju i crnog sina, ...
Zašto je Hanibal "uvezo" slonove iz "Indije" a nije koristio "domaće" afričke da "pomlati" rimljane...
Mislim da bez posebnog razloga, pojedinci, veruju više ljudima nego Bogu... A možda i ima razlog, ali ga ti i takvi, bez uvrede, trebaju sami pronaći i obrazložiti...

Uf nekako se iz ove biologije vratih u temu religije...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Zanima me jedna stvar, da nije bilo Jude, kako bi izgledao dašnji dan (malo ne liči na mene da postovaim ovakvo pitanje, ali sada me extremno zanima). Jer da on nije izdao Hrista, ne bi bilo mučenja, raspeća, vaskrsenja i pobede nad smrću. Po meni on je odgovoran za sve (čak i za spasenje duša jer je Hrist pobedio Smrt).

Zanima me, da li vi mislite sa aspekta da je to bilo rđavo delo (jer se svuda pominje Judina izdija i kako je to jedino bilo što nije trebao da uradi, ali onda svega ne bi bilo-spasenje duša) ili da je to sve bilo po Božjoj promisli i u stvari bilo dobro (mučenje, raspeće, vaskrs... stim što, ako je tako, onda je Juda učinio dobro isto jer je njegovom izdajom čovečanstvu, kroz vaskrs Hrista i ispunjenje njegove misije, omogućeno spasenje). Ovde ne izjednačavam važnost uloga, već pišem iz koncepta ‚‚ni dobro-ni loše."

P.S.
Ne bih voleo da dobijem odgovor tipa bio bi neko drugi ili bi se Hrist sam predao rimljanima. Nakako bi bilo smešno i patetično, a nije. Iskreno me zanima kakav je vaš stav.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Zanima me jedna stvar, da nije bilo Jude, kako bi izgledao dašnji dan (malo ne liči na mene da postovaim ovakvo pitanje, ali sada me extremno zanima). Jer da on nije izdao Hrista, ne bi bilo mučenja, raspeća, vaskrsenja i pobede nad smrću. Po meni on je odgovoran za sve (čak i za spasenje duša jer je Hrist pobedio Smrt).

Zanima me, da li vi mislite sa aspekta da je to bilo rđavo delo (jer se svuda pominje Judina izdija i kako je to jedino bilo što nije trebao da uradi, ali onda svega ne bi bilo-spasenje duša) ili da je to sve bilo po Božjoj promisli i u stvari bilo dobro (mučenje, raspeće, vaskrs... stim što, ako je tako, onda je Juda učinio dobro isto jer je njegovom izdajom čovečanstvu kroz vaskrs Hrista omogućeno da se ispuni misija Isusa).

P.S.
Ne bih voleo da dobijem odgovor tipa bio bi neko drugi ili bi se Hrist sam predao rimljanima. Nakako bi bilo smešno i patetično, a nije. Iskreno me zanima šta kakav je vaš stav.

Šta bi bilo kad bi bilo...? Na hipotetičko pitanje može se dati samo hipotetički odgovor, koji može biti ovakav i onakav. Međutim, pitanje jeste provokativno i ne samo provokativno. Ono upućuje na svu zavrzlamu oko Hrista, njegovog stradanja i njegovog vaskrsenja. Ispada da je u vrijeme Isusa, Bog bio Bog samo nerimljanima i to ni njima svima, a da rimljanima to nije bio. Jer da jeste, kako bi mu oni osudili i ubili sina?
Koliko znam, u famoznom Jevanđelju po Judi, nagovještava se da je Judina izdaja, ustvari, bila dogovorena između njega i Hrista!?
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Šta bi bilo kad bi bilo...? Na hipotetičko pitanje može se dati samo hipotetički odgovor, koji može biti ovakav i onakav.

U potpunosti se slažem (zato sam napisao da nije običaj kod mene da postavljam ovakva pitanja), samo što pored hipotetičkog pitanja osećam i hipotetičke mnoge stvari kao naprimer hipotetičke konstatacije (možda ne postoji adekvatan izraz, ili postoji ali ne mogu u ovom trentuku doći do njega). I to baš tog tipa kao što je ta, sada već famozna, izdaja.

Ne mogu nikako znati šta je bilo pre 2000 godina a da tvrdim (neki gotovo isključivo) da je Juda izdajnik (u negativnoj konstataciji). Stoga je pitanje moralo da zauzme stav hipotetike kao jedini način da neka opcija, situacija ili događaj može imati više od jedne mogućnosti. Svestan sam kako ovo zvuči, ali nekako osećam da neke stvari vezane za samu izdaju, su ‚‚možda" zaboravljene pa nisu napisane.

Hrist je znao ko su njegovi učenici. Ali je znao i šta mu je činiti i šta će mu se desiti. Ne reći Judi šta njega očekuje (kolika doza stida, srama, kunjenja, proklinjanja, griže savesti...) a znati da On od Jude to očekuje, radi spasenja ljudskog roda, meni bi to ličilo na Hristovu izdaju i sve što je radio palo bi u vodu. Ali Isus nije izdajnik jer je Juda bio svestan i znao je šta ga očekuje.

P.S.
Ovde se radi o mom stavu, stavu da prihvatam da je Juda bio izdajnik ali samo izdajnik, bez negativne konstatacija. Desilo se baš ono što je moralo da se desi. Svako je bio na svom mestu. Stoga, nemojte ni vi meni suditi, hehehehe :)
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
То је лажно Јеванђеље, само 4 библијска јеванђеља су истинита и од Бога.
 
Natrag
Top