Ima li na forumu proroka?

Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Poznato je da se u staro vrijeme pisalo se na pergaminu, drvetu, koži, kamenu... i ima zapisa iz tog vremena na glagoljici. Ali ti pitaš zašto nije bila napisana Biblija u prvom tisućljeću? Pa evo, reći ću ti. Nije bilo protestanata da nam to kažu.:beee:

Iju grdnoj mene.... Kako nije bila napisana Biblija? A odakle su čitali svećenici glagoljaši? Iz šoljice za crnu kavu možda?

Mislim, ako je i od subotara (inače poznatih da lupaju kao niko) mnogo je.

Da nisu štampane u katoličkim sredinama? Nego u kojima? Možda u nekim ilegalnim krugovima budućih protestanata? :)

Prva tiskana knjiga, bila je Gutenbergova Biblija.... kanonska, Katolička.

Koju godinu kasnije, na ovim prostorima se događa ovo:

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Штампарија_Црнојевића


Slap ti je odgovorio, nemam ja što više nadodati, ali po toj logici ti ćeš ljude 20. stoljeća koji nisu upoznali internet nazvati neznalicama i budalama i optužiti zašto nisu koristili internet.
Što se tiče tih grupica koje su djelovale u ilegali...haha, o tome sam nekad raspravljala sa Laodikejom koji je tvrdio da su se preteče današnjih adventista skrivale po šumama i gorama. Ma daj...

Jeste njemu Slap odgovorio, no on vjeruje u postojanje nekakvih "protestantskih" "partizana", koji se kriju po šumama i gorama, i štampaju "Biblije"...

A tu i takvu budalaštinu (drugačije se ne može nazvati) prvi su pre vračare iz Maine-a USA, plasirali Baptisti, upravo u USA.

Sam Luther i ostali "protestanti" bi se grohotom smijali na takve stvari.


To je i današnji stav učenih ljudi, a ne samo u srednjem vijeku. I danas pametni ljudi znaju da nije pametno intelektualno nedoraslima prepusti da čitaju i trabunjaju. Nastanak tvoje sekte najbolji je dokaz za to. Uzeo William Miller čitati Bibliju i đavlina ga upregnuo u svoju rabotu. Čitala vaša pijana proročica, i skoro deset godina bogohulila kako je 22.10.1844. Isus prestao spašavati grešnike. Vidiš da su ti katolički teolozi bili debelo u pravu.

Mogu samo da se složim sa time.

No stvar je i malčice gora i dublja.

Nije intelekt i obrazovanje problem.

Bibliju možda čita i neko s osam razreda osnovne škole, pa ne lupeta gluposti, niti mu na pamet pada da od sebe pravi "proroka". Isto tako imamo mnogo obrazovanih ljudi, čiji intelekt nije sumnjiv, pa koji nakon čitanja Biblije pobrljave i postanu promoteri kontra znanja (Veith, Terzin, da napomenem samo neke).

Do prilaza je.

Ako neko prilazi Svetom Pismu kao ljudskom delu kroz koje govori Bog, neće trabunjati i laprdati, neće sebe praviti "prorokom"...

No ako joj prilazi kao Božanskom delu, kao nečemu kroz šta se može samostalno, istraživanjem spoznati Bog (karakter Boga kako to laprdaju subotari), e onda se pojavljuju laprdanja, budalaštine i blasfemije.

Dakle do pojedinca je.

Upravo zato je i Crkva navodno "zabranjivala" samostalno "istraživanje" i čitanje.

Drugo i možda najvažnije je i činjenica da ako je nešto doista Sveto, onda neupućen i neinicijalizovane ruke (umovi) i ne smeju da to dodiruju, kamo li da ga tumače.

Dakle ako to ubacimo u jednažbu, onda Crkva i nije ništa pogrešno činila, nego je branila i čuvala Svetost Biblije.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.345
Tako je.Uvek je bilo i ima takvih glasova..tada opšte a sada pojedinačne. Onda je danas crkva pogrešila. Ne moeže biti upravu kda je zabranjiala i sad kada dopušta. Znači sad je u krivu.

Sad su ljudi pismeni. Pismenim ljudima Crkva nikada nije ni na koji način branila čitanje Biblije i drugih teoloških tekstova. Ja govorim o ljudima koje sotona zavede, kao što su na primjer Miller i Ellen White, i mnogo njih sličnih njima.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.345
Zaslugom reformacije

Ne radi se o pismenim ljudima, već o tome da samo sveštenici mogu da tumače. Bilo je i tada pismenih ljudi ali nije mogao svako da čita i tumači. Zna se. Samo sa odobrenjem sveštenog lica je neko mogao dobiti pravo da čita i propoveda.

Tako je bilo i u vrijeme apostola. Samo oni koji su bili rukopoloženi od apostola, smjeli su u ime Crkve propovijedati i tumačiti Evanđelje. Kako ste se pojavili vi divljaci protestanti, divljaštvo se promovira kao vrlina. Evo i ti ovdje veličaš divljake.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Tako je bilo i u vrijeme apostola. Samo oni koji su bili rukopoloženi od apostola, smjeli su u ime Crkve propovijedati i tumačiti Evanđelje.

Nije tako. Jedno je propovedati tj. raditi u apostolskoj službi, jer je to samo za vreme apsotola postojalo a drugo je propovedati Hrista kao "neapostol". Jer propovedanje Hrista je dužnost svakog verujućeg. Evo recimo, imamo Filipa evanđelista. Ja se ne sećam, podesti me, ako grešim, je li ga ko postavio od apostola? Ne, koliko ja znam. Čovek je radio svoje delo na koje je imao poziv od Boga. Jedno je dakle apostolska služba, koja ne postoji nakon apostola, a koja podrazumeva i propovedanje ali propovedanje nije odlika samo apostolske službe.

Dakle, propovedanje ne sme i nije svedeno na odluke sveštenstva ili odobrenje crkvenih vlasti. Svako može, i svako treba te je svako pozvan da razume Reč Božiju.

Tako da je i ovo crkva uvela kao pravilo da bi kontrolisala ljude. Ovo nije apostolska odlika.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Tako je bilo i u vrijeme apostola. Samo oni koji su bili rukopoloženi od apostola, smjeli su u ime Crkve propovijedati i tumačiti Evanđelje. Kako ste se pojavili vi divljaci protestanti, divljaštvo se promovira kao vrlina. Evo i ti ovdje veličaš divljake.

Upravo tako.

Divljaci (oni koje nazivaš tim epitetom) posegnuli su za nečim što nisu imali. Posegnuli su za apostolskim nasleđem.

No kako isto nisu mogli imati, jer nikada i nisu rukopoloženi, oni će širiti sotonsku laž o tome kako je ono što propovedaju (plod njihovog uma) vera apostola, a da je Crkva prevarant i otpadnik.

Sve sekte, sve hereze koje su se tokom dva milijenijuma Kršćanstva pojavljivale iznosloe su istu tvrdnju.

Razlika je samo u tome što su protestanti i njihovi produkti te svoje tvrdnje "potvrđivali" PIsmima.

To je primarni i jedini razlog zašto se mantra i laprda tome kako je Crkva zabranjivala "čitanje i tumačenje" Pisama.

Neupućenoj, neobrazovanoj, i reklo bi se zbunjenoj žrtvi se mlatara Pismima pred nosem, a kako su Apostoli poodavno mrtvi te ne mogu da negiraju tvrdnje ovih nasrtljivih egomanijaka, žrtva lako prihvata tvrdnje nasrtljivaca i u zavisnosti od stepena zdravog razuma koje poseduje, pada u kandže kultova.

Posle je uzalud i iznošenje istorijskih, arheoloških, lingivističkih i svih drugih argumenata. Žrtva je kuhana i pečena, spremna za put u pakao.


Nebrojeno je ljudi tako završilo u kandžama sekti...
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Jedno je propovedati tj. raditi u apostolskoj službi, jer je to samo za vreme apsotola postojalo a drugo je propovedati Hrista kao "neapostol".

I Šimun Čarobnjak je to htio, ali ga je sv. Petar 'ladno odbio.

Jer propovedanje Hrista je dužnost svakog verujućeg. Svako može, i svako treba te je svako pozvan da razume Reč Božiju.

Da, propovjedanje svojim djelima odnosno životom je zadaća svakog koji vjeruje u Isusa, Sina Božjega.
A koga ti u stvari propovjedaš? Ne znaš ni sam.
Svatko može razumjeti Riječ Božju ako mu je dano, ali nitko bez Duha Svetoga.
To što se vi pozivate na proroštva, samo znači da puno pričate i hvališete se. Pravite buku i lovite u mutnom, pa tko se "upeca", ali čini se da ribe slabo grizu.:beee:


Tako da je i ovo crkva uvela kao pravilo da bi kontrolisala ljude.

Naravno. Crkva, a to smo mi, kontrolira i pazi na tebe da ne širiš zablue po forumu.
I tako, zaključismo Duh Sveti i mi da si krivovjerac. :)
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Najstarija i najćešće korištena protestanstka mantra je ona o tome da je Crkva zabranjivala "Bibliju", iz koje proizilazi i ona druga, tako draga revivalističkim "mimozama", o tome kako Crkva "mrzi" već pomenutu Knjigu.

Lepo sam mu objasnio da su u svojim knjigama Papu predstavljali antihristom, pa kad su katolici poceli te knjige da spaljuju, onda su tvrdili kako crkva "mrzi bibliju"..

Vrlo lukavo od njih, ali providno!

No tu se javlja jedan problem. Sveto Pismo je KATOLIČKA KNJIGA (I PRAVOSLAVNA, što je isto).

Cija je to knjiga, i kome ju je "Bog poverio na cuvanje" dovoljno govori cinjenica da su ti spisi vekovima "u vlasnistvu crkve"! I dan danas, ako zele zaviriti u manuskripte moraju nas da pitaju! Mi smo samo neke delove ustupili muzejima..

Dakle, ako su oni "cuvari Biblije", sto ona onda nije kod njih? Nisu nam je mogli ni fizicki oteti!

Naravno Stari Zavet imaju i jevreji, ali Novi Zavet je iskljucivo u nasem vlasnistvu!

E sad, to sto mi nismo stavili "copy right" na Novi Zavet, to je stvar Bozanskog autoriteta, koji niko ne negira!

Još nitko od protestanata nije odgovorio na jednostavno pitanje -gdje u Bibliji piše da je dovoljna Sola Sriptura?

Jednostavno ne pise nigde! U Starom Zavetu Sveto Pismo tumace svestenici a u Novom Zavetu to rade apostoli odnosno crkva!

Evo još objašnjenja ljudi iz crkve.

Navedi izvor i datum napisanog teksta prvo? Ne mogu te reci da nadjem nigde!

Rekli su crkveni izvori..

Citirao si na cirilici! Katolici bas pisu cirilicom!

Ovo je katolik, a ne ti. Vidiš šta kaže katolički teolog. Ne treba Bibliju prevoditi na narodni jezik je ljude navelo na grešku.
Koji teolog? Fra Palmer? Nikad cuo!
Navedi izvor, tekst ti je na cirilici!
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
I Šimun Čarobnjak je to htio, ali ga je sv. Petar 'ladno odbio.



Da, propovjedanje svojim djelima odnosno životom je zadaća svakog koji vjeruje u Isusa, Sina Božjega.
A koga ti u stvari propovjedaš? Ne znaš ni sam.
Svatko može razumjeti Riječ Božju ako mu je dano, ali nitko bez Duha Svetoga.
To što se vi pozivate na proroštva, samo znači da puno pričate i hvališete se. Pravite buku i lovite u mutnom, pa tko se "upeca", ali čini se da ribe slabo grizu.:beee:

Ne samo životom već i rečju. Svako je na to pozvan. Nema potrebe da sveštenstvo nekome odobrava. Reč je svoju a ne samo crkvenog staleža.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Lepo sam mu objasnio da su u svojim knjigama Papu predstavljali antihristom, pa kad su katolici poceli te knjige da spaljuju, onda su tvrdili kako crkva "mrzi bibliju"..

Vrlo lukavo od njih, ali providno!



Cija je to knjiga, i kome ju je "Bog poverio na cuvanje" dovoljno govori cinjenica da su ti spisi vekovima "u vlasnistvu crkve"! I dan danas, ako zele zaviriti u manuskripte moraju nas da pitaju! Mi smo samo neke delove ustupili muzejima..

Dakle, ako su oni "cuvari Biblije", sto ona onda nije kod njih? Nisu nam je mogli ni fizicki oteti!

Naravno Stari Zavet imaju i jevreji, ali Novi Zavet je iskljucivo u nasem vlasnistvu!

E sad, to sto mi nismo stavili "copy right" na Novi Zavet, to je stvar Bozanskog autoriteta, koji niko ne negira!



Jednostavno ne pise nigde! U Starom Zavetu Sveto Pismo tumace svestenici a u Novom Zavetu to rade apostoli odnosno crkva!



Navedi izvor i datum napisanog teksta prvo? Ne mogu te reci da nadjem nigde!



Citirao si na cirilici! Katolici bas pisu cirilicom!


Koji teolog? Fra Palmer? Nikad cuo!
Navedi izvor, tekst ti je na cirilici!
Zar ti misliš da je drugačije? Što bih ja tebi recimo potvrđivao autentičnost kada valda znaš i sam da je tako?

Nije valda drugačije?
 
Natrag
Top