Idolopoklonstvo - što je i primjeri

UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.324
Izvinjavam se , ovaj moj spot nije bijo prikladan nije (uredu) , ne makivam ga radi Tripe , nego zbog pravi kršćana Adventističke vjere , zato ga makivam , oprostite
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.333
Naravno da su biblijom pravdali ubijanje domorodaca, zato ovaj i tvrdi da je njegov 'bog pobio indijance jer su bili pagani'!

Ma jeste, Hristos je poslao apostole u svet govoreci - "idite, nacinite sve narode mojim robovima.. ako vas ne poslusaju izlazeci otresite prah sa svojih nogu, neka je krv na njih, zapalite onu kucu! Ako vas poteraju iz nekog grada osvetite im se! "

Ali zaboravio si one poznate riječi svetog Pavla koje kažu:

Dj 18,6: Kako se pak oni stadoše protiviti i huliti, otrese on haljine i reče im:"Krv vaša na glave vaše! Ja sam nedužan. Od sada idem k poganima." I ode odande i sve ih poubija.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Naravno za duhovnu hranu
Naravno, hranis se kad procitas u njoj kako fariseji upiru prstom u druge ili kako Isus Navin ubija decu!

Tvoje izražavanje dokazuje da tebi služi za ovo zadnje.

Tvoje izrazavanje je citiram "nije gono no se pas posro!". A ja sam zato i pomenuo wc! Tebi je samo da dodjes ovde i da se istresas!

Gospodnje trave iz Biblije da.
Ma sta mi naprica? To je bas zdravo, ne postoje "stetne biljke"! Recimo pasulj ne nadima :)

Očigledno je da se hraniš tuđim đubretom. To je psihološka potreba.
Uh, ko mi kaze, onaj koji konstantno pljuje druge!

Dj 18,6: Kako se pak oni stadoše protiviti i huliti, otrese on haljine i reče im:"Krv vaša na glave vaše! Ja sam nedužan. Od sada idem k poganima." I ode odande i sve ih poubija.
Bas tako on i razume stihove!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Tvoje izrazavanje je citiram "nije gono no se pas posro!".

Moje izražavanje je zbog toga što ti misliš da je promena terminologije promena smisla.

Nisam samo to citirao nego i drugo. Misliš da nije mešavina paganizama i hrišćanstva ako kažeš da je to inkulturizacija.

Eto kurva više nije kurva jer je umsilila da je starleta.

Uh, ko mi kaze, onaj koji konstantno pljuje druge!

Zato je urednik dao opomenu pred isključenje, zbog tvog popljuvavanja mene.

I sada bi ti ali ne smeš.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Zato je urednik dao opomenu pred isključenje, zbog tvog popljuvavanja mene.
A meni je isti urednik u private rekao da nije upozorenje bilo upuceno meni!

Toliko o tvom ponasanju! Ti samo izazivas, i onda si izazivao, a pritom ne vidis da si ti taj koji pljuje, i svo svoje pljuvanje projektujes na drugog.

Hoces li vec jednom poceti da citas svoje postove?

Moje izražavanje je zbog toga što ti misliš da je promena terminologije promena smisla

Ti covece nisi svestan sta pises, kakva bre promena terminologije, kakva promena smisla, ti ne znas ni sta hoces..

Nisam samo to citirao nego i drugo. Misliš da nije mešavina paganizama i hrišćanstva ako kažeš da je to inkulturizacija.

Ne postoji nikakava "mesavina paganizma i Hriscanstva" u ucenju crkve!

Kada sam govorio o inkulturizaciji, mislio sam na neke paganske obicaje koje je narod pretvorio u Hriscanske, i to veze nema sa crkvom! To im crkva nije zapovedila da urade. Narod je imao razlicite 'paganske obicaje' koje su kasnije preobrazili u Hriscanske, kao sto je na primer paljenje badnjaka, ali to nije crkvena zapovest, vec narodna praksa! U ucenju crkve ne postoji 'badnjak'! Kao sto ne postoji ni zec ni jelka ni farbanje jaja ni slicno! To su sve narodni obicaji!

Ne mozes ti crkvu optuzivati za paganizam navodeci nesto sto narod radi sam od sebe, a sto nije crkveno ucenje, niti se nalazi u njenoj teologiji!

Ti uopste nemas pojma sta je to 'inkulturizacija'!

Eto kurva više nije kurva jer je umsilila da je starleta.

Ovde nije rec o menjaju termina da bi se nesto opravdalo. To si umislio, cak si otvarao temu o tome pa niko nije ucestvovao jer je to glupost nevidjena! I to nikad niko od nas nije ni radio.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ovde nije rec o menjaju termina da bi se nesto opravdalo. To si umislio, cak si otvarao temu o tome pa niko nije ucestvovao jer je to glupost nevidjena! I to nikad niko od nas nije ni radio.

Zašto uopšte trošiš nerve i vreme da odgovaraš nekome ko nema kapaciteta (odbacio ga je onog trenutka kada je prihvatio zaumlje "duha proroštva") da shvati neke stvari? Ko su oni da se mi njima spravdavamo i nešto pojašnjavamo? Ko?
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
Idol je nesto GADNO pred Bogom i Biblija mnogo govori u negativnom smislu o idolopoklonstvu...
Evo sta pise

Gad,gadno
5.Moj 7:25,26
Vuk Karadzic-Djuro Danicic
25 Rezane bogove njihove spali ognjem, nemoj da se polakomiš na srebro ili zlato što je na njima i da ga uzmeš, da ti ne bude zamka, jer je gadno pred Gospodom Bogom tvojim.
26 I nemoj da uneseš gada u dom svoj, da ne budeš proklet kao i on, nego se gadi na nj i grozi se od njega, jer je prokleto.

10 zapovedi
2.Moj 20:1-17
1 Tada reče Bog sve ove reči govoreći:
2 Ja sam Gospod Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje misirske, iz doma ropskog.
3 Nemoj imati drugih bogova uza me.
4 Ne gradi sebi lik rezani niti kakvu sliku od onog što je gore na nebu, ili dole na zemlji, ili u vodi, ispod zemlje.
5 Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj,
koji pohodim grehe otačke na sinovima do trećeg i do četvrtog koljena, onih koji mrze na mene;
6 A činim milost na hiljadama onih koji me ljube i čuvaju zapovesti moje.
7 Ne uzimaj uzalud ime Gospoda Boga svog; jer neće pred Gospodom biti prav ko uzme ime Njegovo uzalud.
8 Sećaj se dana od odmora da ga svetkuješ.
9 Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje.
10 A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvom; tada nemoj raditi nijedan posao, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima tvojim.
11 Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i šta je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga.
12 Poštuj oca svog i mater svoju, da ti se produže dani na zemlji, koju ti da Gospod Bog tvoj.
13 Ne ubij.
14 Ne čini preljube.
15 Ne kradi.
16 Ne svedoči lažno na bližnjeg svog.
17 Ne poželi kuću bližnjeg svog, ne poželi ženu bližnjeg svog, ni slugu njegovog, ni sluškinju njegovu, ni vola njegovog, ni magarca njegovog, niti išta što je bližnjeg tvog.

5.Moj 4 ponovljene zapovedi
15 Zato čuvajte dobro duše svoje; jer ne videste nikakav lik u onaj dan kad vam govori Gospod na Horivu isred ognja,
16 Da se ne biste pokvarili i načinili sebi lik rezan ili kakvu god sliku od čoveka ili od žene,
17 Sliku od kakvog živinčeta koje je na zemlji, ili sliku od kakve ptice krilate koja leti ispod neba;
18 Sliku od čega što puže po zemlji, ili sliku od kakve ribe koja je u vodi pod zemljom;

19 I da ne bi podigavši oči svoje k nebu i videvši sunce i mesec i zvezde, svu vojsku nebesku, prevario se i klanjao im se i služio im; jer ih Gospod Bog tvoj dade svim narodima pod celim nebom;
Idolopoklonstvo 1.Korincanima 10:14 Zato, ljubazna braćo moja, bežite od idolopoklonstva.
BOG je Ljubomoran-Revnitelj u DK prevodu

2.Moj 34:14 Jer ne valja da se klanjaš drugom Bogu: jer se Gospod zove revnitelj, Bog je revnitelj.
5.Moj 5: 7 Nemoj imati bogove druge do mene.
8 Ne gradi sebi lik rezani, niti kakvu sliku od tvari koje su gore na nebu ili koje su dole na zemlji ili koje su u vodi ispod zemlje.
9 Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji na sinovima pohodim bezakonja otaca njihovih do trećeg i do četvrtog kolena, onih koji mrze na me,

Slike ikona i kipovi,krstovi su tipican primer idolopoklonstva!!!
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Idol je nesto GADNO pred Bogom i Biblija mnogo govori u negativnom smislu o idolopoklonstvu...
Evo sta pise

Gad,gadno
5.Moj 7:25,26
Vuk Karadzic-Djuro Danicic
25 Rezane bogove njihove spali ognjem, nemoj da se polakomiš na srebro ili zlato što je na njima i da ga uzmeš, da ti ne bude zamka, jer je gadno pred Gospodom Bogom tvojim.
26 I nemoj da uneseš gada u dom svoj, da ne budeš proklet kao i on, nego se gadi na nj i grozi se od njega, jer je prokleto.

10 zapovedi
2.Moj 20:1-17
1 Tada reče Bog sve ove reči govoreći:
2 Ja sam Gospod Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje misirske, iz doma ropskog.
3 Nemoj imati drugih bogova uza me.
4 Ne gradi sebi lik rezani niti kakvu sliku od onog što je gore na nebu, ili dole na zemlji, ili u vodi, ispod zemlje.
5 Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj,
koji pohodim grehe otačke na sinovima do trećeg i do četvrtog koljena, onih koji mrze na mene;
6 A činim milost na hiljadama onih koji me ljube i čuvaju zapovesti moje.
7 Ne uzimaj uzalud ime Gospoda Boga svog; jer neće pred Gospodom biti prav ko uzme ime Njegovo uzalud.
8 Sećaj se dana od odmora da ga svetkuješ.
9 Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje.
10 A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvom; tada nemoj raditi nijedan posao, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima tvojim.
11 Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i šta je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga.
12 Poštuj oca svog i mater svoju, da ti se produže dani na zemlji, koju ti da Gospod Bog tvoj.
13 Ne ubij.
14 Ne čini preljube.
15 Ne kradi.
16 Ne svedoči lažno na bližnjeg svog.
17 Ne poželi kuću bližnjeg svog, ne poželi ženu bližnjeg svog, ni slugu njegovog, ni sluškinju njegovu, ni vola njegovog, ni magarca njegovog, niti išta što je bližnjeg tvog.

5.Moj 4 ponovljene zapovedi
15 Zato čuvajte dobro duše svoje; jer ne videste nikakav lik u onaj dan kad vam govori Gospod na Horivu isred ognja,
16 Da se ne biste pokvarili i načinili sebi lik rezan ili kakvu god sliku od čoveka ili od žene,
17 Sliku od kakvog živinčeta koje je na zemlji, ili sliku od kakve ptice krilate koja leti ispod neba;
18 Sliku od čega što puže po zemlji, ili sliku od kakve ribe koja je u vodi pod zemljom;

19 I da ne bi podigavši oči svoje k nebu i videvši sunce i mesec i zvezde, svu vojsku nebesku, prevario se i klanjao im se i služio im; jer ih Gospod Bog tvoj dade svim narodima pod celim nebom;
Idolopoklonstvo 1.Korincanima 10:14 Zato, ljubazna braćo moja, bežite od idolopoklonstva.
BOG je Ljubomoran-Revnitelj u DK prevodu

2.Moj 34:14 Jer ne valja da se klanjaš drugom Bogu: jer se Gospod zove revnitelj, Bog je revnitelj.
5.Moj 5: 7 Nemoj imati bogove druge do mene.
8 Ne gradi sebi lik rezani, niti kakvu sliku od tvari koje su gore na nebu ili koje su dole na zemlji ili koje su u vodi ispod zemlje.
9 Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji na sinovima pohodim bezakonja otaca njihovih do trećeg i do četvrtog kolena, onih koji mrze na me,

Slike ikona i kipovi,krstovi su tipican primer idolopoklonstva!!!
A Idol ti je slika Hrista. Znaci ti bi predstavu Hrista 'bakrenu zmiju' koju je Mojsije nacinio u svrhe 'posrednog obozavanja' idolizovao?

Ovo je van pameti!

Vi ne razumete svrhu zapovesti!

Nije zabranjeno 'pravljenje likova' u svhe 'posrednog obozavanja' (jer onda ni Mojsije ne bi nacinio zmiju i kovceg sa likovima andjela), vec je zabranjeno njihovo idolizovanje!

Mi ove predmete ne idolizujemo i ne smatramo ih bozanstvima, vec predmetima za posredno obozavanje.

Takve predmete su imali jevreji svuda u hramu, to su bili sveti predmeti, posudje u hramu i drugi rekviziti, kao i kovceg zaveta sa likovima andjela, bakrena zmija, napupeli Aronov stap, mana, ploce sa zapovestima i drugo..

Sve ovo se moze idolizovati, ali su oni koji su te predmete upotrebljavali u svrhe posrednog obozavanja znali da su to samo sveti predmeti! Tako i mi znamo, i ne smatramo ove predmete bozanstvima!

Ne razumete duh zakona, vi gledate samo slovo, samo zabranu, a ne razumete pozadinu toga. Nije zakon da se sledi slovo, vec smisao je bitan!
 
Natrag
Top