Hronologija Jehovinih svedoka

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Jovane, nije Miler radio nikakav posao. Još manje se radilo o tome da je navodno pogrešio događaj.

Nema ulaska u Svetinju nad Svetinjama 1844-48. Za te tvrdnje o nekvom preseljenju, čićenju Svetinje Nad Svetinjama i to gle čuda nebeske nema Biblijskih dokaza. Radi se prosto o umotvorini razočaranih Milerovom "greškom".

U bibliji postoji biblijska Tiplogija, ili ucenje o predslici ili simbolici zemaljskihh stvari u odnosu na nebeske.

Sve sto je tipoloskog karaktera u starom zavetu ispunjava se u novom.

U ovom slucaju vezano za Svetinju i sluzbu u Svetinji, u biblijskom kontekstu vidimo da je Bog rekao Mojsiju da u pustinji nacine zemaljsku Svetinju koja je u pocetku bila jedan sator nazvan sator od sastanka.
Kasnije se Svetinja nalazila u Jerusalimskom hramu.

Ova Svetinja je bila podeljena na dve prostorije, takozvanu Svetinju, i Svetinju nad Svetinjama.

U Svetinji se vrsila svakodnevna sluzba koja je podrazumevala prinosenje zrtava za grehe naroda.

Jednom godišnje na dan očišćenja - Prvosveštenik je prinosio žrtvu za ceo narod, i tada bi ulazio u Svetinju nad Svetinjama iza zavese, i tamo vršio poseban obred očišćenja Svetinje.

Ovo je sve bilo Tipos ili predslika onoga sto ce Hristos uciniti kada dodje na ovaj svet, njegove zrtve na krstu, i njegove posredničke službe na nebu, kada ce nakon vaskrsenja ući u nebesku Svetinju da kao novozavetni Prvosveštenik posreduje za čoveka, o čemu govori i reč Božja:

"I otvori se hram Božji na nebu i pokaza se kovčeg saveza njegova u hramu njegovom, i nastaše sevanja munje i glasovi i gromovi i tresenje zemlje i grad veliki" ( Otkrivenje Jovanovo 11. 19 )

"A ovo je glava od toga što govorimo: imamo takvog Poglavara svešteničkog koji sedi s desne strane prestola Veličine na nebesima;
Koji je sluga svetinjama i istinitoj skiniji, koju načini Gospod, a ne čovek" ( Jevrejima poslanica 8. 1 - 2 )

"Ali došavši Hristos, poglavar sveštenički dobara koja će doći, kroz bolju i savršeniju skiniju, koja nije rukom građena, to jest, nije ovog stvorenja,
Ni s krvlju jarčijom, niti telećom, nego kroz svoju krv uđe jednom u svetinju, i nađe večni otkup.
Jer ako krv junčija i jarčija, i pepeo juničin, pokropivši njom opoganjene, osvećuje na telesnu čistotu.
A kamoli neće krv Hrista, koji Duhom Svetim sebe prinese bez krivice Bogu, očistiti savest našu od mrtvih dela, da služimo Bogu Živom i Istinitom?" ( Jevrejima poslanica 9. 11 - 14 )

"Imajući dakle velikoga poglavara svešteničkoga, koji je prošao nebesa, Isusa sina Božijega, da se držimo priznanja.
Jer nemamo poglavara svešteničkoga koji ne može postradati s našijem slabostima, nego koji je u svačemu iskušan, kao i mi osim grijeha.
Da pristupimo dakle slobodno k prijestolu blagodati, da primimo milost i nađemo blagodat za vrijeme kad nam zatreba pomoć" ( Jevrejima poslanica 4. 14 - 16 )


Konacno, posto je u zemaljskoj Svetinji sluzba imala dve etape, svakodnevnu u prvom odeljku ili Svetinji, i jednom godisnje na dan ociscenja u Svetinji nad Svetinjama, ovo je Tipos ili predslika onoga sto ce Hristos uciniti, od vremena svog vaznesenja on posreduje sve vreme za coveka u nebeskoj Svetinji i to u prvom odeljku, ali dolazi dan kada on ispunjava starozavetnu simboliku sluzbe jednom godisnje, i ulazi u drugi odeljak da obavi ociscenje Svetinje.

Ovo je upravo smisao 8 i 9 poglavlja Danila, jer Bog objasnjavajuci Danilu prorocanstvo o 2300 dana i noci ( prorockih godina ), kaze Danilu "DO 2300 DANA I NOCI ONDA CE SE SVETINJA OCISTITI" a potom mu daje precizne smernice od kada se ovih 2300 godina proteze dokle, i sta ce se desavati u toku tog perioda, koji ce biti zavrsen ociscenjem Svetinje.

Dakle, u jednom periodu istorije Isus je ispunio starozavetnu Tipologiju ciscenja zemaljske Svetinje jednom godisnje, i usao u drugi odeljak nebeske Svetinje da tamo obavlja zavrsno posrednicko delo u Svetinji nad Svetinjama.

Apostol Pavle kaze:

"Zato i Bog kad šćaše našljednicima obećanja obilnije da pokaže tvrđu savjeta svojega, učini posrednika kletvu;
Da bi u dvjema nepokolebljivijem stvarima, u kojima Bogu nije moguće slagati, imali jaku utjehu mi koji smo pribjegli da se uhvatimo za nad koji nam je dan,
Koji imamo kao tvrd i pouzdan lenger duše, koji ulazi i za najdalje zavjese,
Gdje Isus uđe naprijed za nas, postavši poglavar sveštenički dovijeka po redu Melhisedekovu" ( Jevrejima 6. 17 - 20 )


Od praviilnog razumevanja ove istine o Isusovoj posrednickoj sluzbi zavisi nase spasenje, jer bez Isusovog posrednistva u nebeskoj Svetinji nad Svetinjama mi ne mozemo biti spaseni, a kamo li se obratiti i voditi zivot u zajednici sa Bogom.

Sto se tice Milera, on je razumeo ovo prorocanstvo ali samo njegov istorijski kontekst, ali ne i tipoloski, i doneo je zakljucak da je Svetinja zemlja koja treba da se ocisti prilikom Hristovog drugog dolaska.

U tome je bila njegova greska i u nicemu drugom.

U vezi Jehovinih svedoka, biblija ne podrzava ucenje da je Isus od nekog perioda prisutan na zemlji, jer biblija uci da se Isus nalazi u nebeskoj Svetinji i posreduje za coveka.

On je na pedesetnici poslao svog zamenika Svetog Duha, i on u saradnji sa Hristom koji je u Svetinji radi na covekovom spasenju i izgradnji covekovog karaktera za ulazak u carstvo nebesko o Hristovom drugom dolasku na kraju istorije sveta.

Tada ce Hristos zavrsiti svoju sluzbu posrednika, izaci iz Svetinje, i doci u pratnji hiljada andjela na spasenje onih koji ga cekaju,

Amin!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ti sigurno znaš da je bio opsednut da svoju želju nadredi Božijem planu?

Kako to znaš, mislim odakle ti ideja da sudiš o motivima? Mislim da si uzeo na sebe Božije delo rasuđivanja...i to si opet ponovio :

Pnz 18,21-22: Možda ćeš reći u svome srcu: 'Kako ćemo raspoznati riječ koju Jahve nije izrekao?' Kad prorok govori u ime Jahve pa to ne bude i riječ se ne ispuni, onda je to riječ koje Jahve nije kazao. U drskosti je taj prorok govorio. Nemoj od njega strahovati.

Ali ti si gore naveo što će reći da ti znaš:" njegova opsjednutost da svoju želju nadredi Božjem planu i Božjoj volji".

Kako to možemo znati i tako prezentovati? Mislim da je to preslobodno sa tvoje strane.

Pnz 18,21-22: Možda ćeš reći u svome srcu: 'Kako ćemo raspoznati riječ koju Jahve nije izrekao?' Kad prorok govori u ime Jahve pa to ne bude i riječ se ne ispuni, onda je to riječ koje Jahve nije kazao. U drskosti je taj prorok govorio. Nemoj od njega strahovati.

Pa tvojim pisanjem to potvrđuješ. Znaš citate Elen Vajt sve..

A to tebi smeta? Ne možeš naći kontraargumente onomu što navodim.

i to znaš selektivno da priložiš.

Pa priloži ti druge Jelenine citate, "deselektiviraj" moje selektivne citate.

Najveći Adventista sa na forumu izgleda ti:). Naravno, nije to ništa strašno..ok svako promeni veru i to je sasvim razmljivo ako je sam osvedočen u to.

Slobodno ti otvori temu o meni. :) Vidim da te ove o Adventizmu i proročici Jeleni mrcvare.

Kao poznavaocu Adventizma, znaš ga bolje od većine ovde te kao pravom Adentisti mislim da ne treba da objašnjavam ovo...jer datum nije sporan.

Naravno da je sporan. :)

Evo reci mi da li je Duh Sveti vodio apostola Petra u njegovom životu? Kazaćeš da jeste. I složićemo se. Ali ako uvidimo da je Petar "dvoličio" kada ga je apostol Pavle osudio pravedno za dvoličenje. .... Ili apostol Jovan koji je tražio da sedne Hrsistu sa desne strane i tako istupio drsko..je li ga Hristos pre toga izabrao za apostola i dao mu vlast da čini dela apostola? ... Miler u ovom slučaju je datum izračunao ali je li Bog morao da čeka da Miler nauči da se to ne odnosi na Hristov dolazak

Petrova dvoličnost i Ivanova drskost su njihovi grijesi, a ne temelji Crkve (Kristove) koju su vodili. :) Kod vas je potpuno obrnuto. Tvoji su na skandaloznom Millerovom "datumarenju" sektu adventista sedmog dana izgradili.

Zato Miler je odradio deo posla, drugi deo je trebalo da odradi neko drugi...ako je Miler pogrešio u računanju datuma onda je bio u zabludi. Ali ako nije pogrešio datum već događaj..nije li to isti princip vođastva apostola sa svim njihovim pogrešnim stavovima koje su imali ali ipak upotrebljeni u službi?

Ja ti lijepo rekoh. Pogreške i grijesi Petra i Ivana, "dvoličnost i drskost" nisu ugrađeni u temelje Kristove crkva. Kristova crkva nije dvolična i drska, baš suprotno. A Millerova blasfemična drskost postala je temelj Adventizmu sedmog dana, sve do danas.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Konacno, posto je u zemaljskoj Svetinji sluzba imala dve etape, svakodnevnu u prvom odeljku ili Svetinji, i jednom godisnje na dan ociscenja u Svetinji nad Svetinjama, ovo je Tipos ili predslika onoga sto ce Hristos uciniti, od vremena svog vaznesenja on posreduje sve vreme za coveka u nebeskoj Svetinji i to u prvom odeljku, ali dolazi dan kada on ispunjava starozavetnu simboliku sluzbe jednom godisnje, i ulazi u drugi odeljak da obavi ociscenje Svetinje.

Na Nebu ne postoje dva odjeljka, dva šatora, kao što je slučaj sa zemaljskom židovskom Svetinjom.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Pnz 18,21-22: Možda ćeš reći u svome srcu: 'Kako ćemo raspoznati riječ koju Jahve nije izrekao?' Kad prorok govori u ime Jahve pa to ne bude i riječ se ne ispuni, onda je to riječ koje Jahve nije kazao. U drskosti je taj prorok govorio. Nemoj od njega strahovati.

Ali Miler nije proricao:). Nije se bavio proroštvom i dobijao vizije pa da se one tumače u tom kontstu. Pogrešan okvir se korsti. On je neko ko je istraživao Pismo a neke stvari je razumeo neke ne..kao i svaki čovek. Najglavnije je da mu se ne osporava datum već događaj. Ne zaboravnimo i apostoli su čitali Pismo ali nisu odmah sve razumeli.

A to tebi smeta? Ne možeš naći kontraargumente onomu što navodim.

Ma nesmeta. Ja samo rekoh da dobro poznaješ kao pravi Adventista pređašnji ali da li dobro i u skladu citraš..to je druga stvar.

Pa priloži ti druge Jelenine citate, "deselektiviraj" moje selektivne citate.

Ima još dobrih poznavalaca Elen Vajt.

Petrova dvoličnost i Ivanova drskost su njihovi grijesi, a ne temelji Crkve (Kristove) koju su vodili. :) Kod vas je potpuno obrnuto. Tvoji su na skandaloznom Millerovom "datumarenju" sektu adventista sedmog dana izgradili.

Ti dokaži da je Miler pogrešio datum:)..da se 2300 dana odnosi na nešto drugo i na šta? Ako je Milerov datum ispravan onda nema pogrešnog temelja već je su Adventisti uzeli ono što je Miler dobro objasnio a dalje je Bog otkrio i taj detalj koji Miler nije razumeo. Kao kada apostol Pavle govori o jednoj temi ali recimo ne razjašnjava sve detalje pa se neki detalji bolje razumeju od drugog apostola itd. Isti princip. Niti je apostol Pavle tačno znao šta podrazumeva sve ono što je pisao u proroštvu u vezi recimo dana Gospodnjeg dolaska, ili u vezi jeresi koje će se pojaviti, on nije znao detalje ali su svi ti događaji nadahnućem dati da se razjasne kasnije i prepoznaju kao što su mnogi komentatori od II veka pa nadalje počeli da razjašnjavaju detalje. Je li Danilo sve razumeo a tražio je da razume..šta kaže Danilo? I posle traženja njemu je i dalje nejasno..ali je zapisao..nije čekao da mu se sve razjasni..Bog mu kaže..ovo je za poslednja vremena, mnogi će razumeti..dakle tek treba da se razume.

Pa sad to iskustvo prenesi i na Milerov slučaj..ako je datum ispravan a događaj nije jasan pa se razjašnjenje čekalo neko vreme jel to toliko neobično i nepoznato kod samih apostola i proroka?

Na tebi je da dokažeš da je datum pogrešan...i računanje. Ovim ćeš dokazati tvrdnje da je Milerov pokret lažan..usput da objasniš na šta se odnosi 2300 dana i noći pa da vidimo je li tvoj argument tačan:).
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ali Miler nije proricao:).

:):)

Ti dokaži da je Miler pogrešio datum:)..da se 2300 dana odnosi na nešto drugo i na šta?

Pnz 18,21-22: Možda ćeš reći u svome srcu: 'Kako ćemo raspoznati riječ koju Jahve nije izrekao?' Kad prorok govori u ime Jahve pa to ne bude i riječ se ne ispuni, onda je to riječ koje Jahve nije kazao. U drskosti je taj prorok govorio. Nemoj od njega strahovati.

Ako je Milerov datum ispravan ...

A nije.

Niti je apostol Pavle tačno znao šta podrazumeva sve ono što je pisao u proroštvu u vezi recimo dana Gospodnjeg dolaska, ili u vezi jeresi koje će se pojaviti,

Čitao je i sveti Pavao Danijela, ali mu nije na pamet palo da računa datum Isusova dolaska na zemlju.

Pa sad to iskustvo prenesi i na Milerov slučaj..ako je datum ispravan ..

A nije ispravan. :)

Na tebi je da dokažeš da je datum pogrešan...i računanje. ... ..usput da objasniš na šta se odnosi 2300 dana i noći pa da vidimo je li tovj argument tačan:).

Ma nemoj!? :) Evo i tebi posla. U svim svjetskim morima točno je 5 364 287 131 kornjača. Na tebi je da dokažeš da ovo nije točno, i da usput navedeš koliko je točno kornjača u svim morima. :)
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Pnz 18,21-22: Možda ćeš reći u svome srcu: 'Kako ćemo raspoznati riječ koju Jahve nije izrekao?' Kad prorok govori u ime Jahve pa to ne bude i riječ se ne ispuni, onda je to riječ koje Jahve nije kazao. U drskosti je taj prorok govorio. Nemoj od njega strahovati.

Pa nije:):)..valda znaš šta je proricanje. Ako ja uzmem da tumačim proroštovo već napisano ja nisam prorok već tumač. Prorok je onaj koji dobije viziju sa datumima i vremenima koja nisu do tad nigde zapisana:)..pogrešan ti je pristup, malo si ipak požurio u poistovećivanju Mileroog dela sa tekstovima koji u Torah govore o prorocima...nije to Miler u tom smislu.:) Nije on sam od sebe ništa govorio.

Ma nemoj!? :) Evo i tebi posla. U svim svjetskim morima točno je 5 364 287 131 kornjača. Na tebi je da dokažeš da ovo nije točno, i da usput navedeš koliko je točno kornjača u svim morima. :)

Hajde hajde, mnogio je tebi lakše, uzmeš tekst pogledaš, reference imaš hajde da čujemo kako se pravilno tumači..na šta se odnosi? Vidiš Danilo je ovo pisao pre 2600 godina i ti još i sad kažeš da ne znaš ništa o tome. Hajde potrudi se..čekamo te da čujemo tvoje objašnejnej tekstova iz Danila 8 na šta se odnose ti dani..na koji događaj?

To je prava šansa da dokažeš da je Miler omanuo, stalno pričaš o tome a sad kada ti se pruža prilika da to i dokažeš..šta je sada? Bez toga tvoj argument je proizvoljan i nezasnovan na bilo kakvom dokazu.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ako ja uzmem da tumačim proroštovo već napisano ja nisam prorok već tumač.

I ako tumačeći Božju riječ nešto predvidiš a to se ne dogodi, onda si tumačio u drskosti. "Drski tumač". :)

Hajde hajde, mnogio je tebi lakše, uzmeš tekst pogledaš, reference imaš hajde da čujemo kako se pravilno tumači..na šta se odnosi? Vidiš Danilo je ovo pisao pre 2600 godina i ti još i sad kažeš da ne znaš ništa o tome. Hajde potrudi se..čekamo te da čujemo tvoje objašnejnej tekstova iz Danila 8 na šta se odnose ti dani..na koji događaj?

Ako apostoli ništa o ovome ne rekoše, zašto bih ja morao. Tumačite vi "drski i prkosni", pustite mene.

To je prava šansa da dokažeš da je Miler omanuo,

Sam Miller je rekao da je omanuo. A ti si vrlo lijepo pisao o Milleru i njegovoj istinoljubivosti kao dobrog kršćanina. Nećeš ga valjda sad, kad je sam priznao da je "omanuo", zbog toga proglasiti prevarantom i lažovom. :)
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
I ako tumačeći Božju riječ nešto predvidiš a to se ne dogodi, onda si tumačio u drskosti. "Drski tumač". :)



Ako apostoli ništa o ovome ne rekoše, zašto bih ja morao. Tumačite vi "drski i prkosni", pustite mene.



Sam Miller je rekao da je omanuo. A ti si vrlo lijepo pisao o Milleru i njegovoj istinoljubivosti kao dobrog kršćanina. Nećeš ga valjda sad, kad je sam priznao da je "omanuo", zbog toga proglasiti prevarantom i lažovom. :)

Čekamo ipak tebe da potvrdiš u čemu je omanuo. Jer kažeš:"zašto bih ja tumačio". Pa ti ipak tumačiš..a kažeš da ne tumačiš. Ako ne tumači..hajde na osnovu čega je datum pogrešan..kažeš "ja ne tumačim". Pa dobro, onda ako si dosledan tome pošteno je reći ne znam je li Miler upravu. Ali ako tvrdi da je pogrešio ti već tumačiš. Dakle, tumačiš ili ne tumačiš
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Miller je sam priznao da je "omanuo". Je li on za tebe sada lažov?

Ja te pitam da mi kažeš u čemu je pogrešio..možeš i njega citirati da vidimo šta on kaže..u čemu je pogrešio.

No, Miler je samo čovek...može i da pogreši naravno..ali da li je pogrešio i u toj konstataciji da je pogrešio:)..inače kako znaš da je Miler upravu kada tvrdi da je pogrešio.:)

Molim za tvoje tumačenje Danila 8 ili jednostavno kaži "ne znam da li Miler pogrešio"(to je pravedno) jer nema dokaze iz Pisma kojim bi ti pokazao pravo tumačenje.
 
Natrag
Top