Hristov Zakon ili Deset Zapovesti (Tora)? Subota VS Nedelja?

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Kraljevski Zakon...ovaj stih je pobio sve vaše tvrdnje

Je li? Da vidimo:

Jakov 2,8-11

Ako doista izvršujete kraljevski zakon po Pismu: Ljubi bližnjega svoga kao sebe samoga, dobro činite;

"Ljubi bližnjega svoga kao sebe samoga", je li ovo zapisano na kamenim pločama? Je li ovo iz Dekaloga?

Ovdje su navedene samo par zapovijedi....nemojte se blamirati.....

Ti se samo nastavi blamirati. Kad jedan put odabereš Jelenu, blamaža ti je sudbina.
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
978
Ljubi bližnjega - 5-10 zapvijedi....Ljubi Boga 1-4 zapovijed....te dvije zapovijedi su samo skraćene verzije onih 10...zato Jakov navodi dvije koje se tiču bližnjega.....a da ne bi možda izabrao pogansko kršćanstvo i crkvu koja je pijana od krvi svetih.....
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ljubi bližnjega - 5-10 zapvijedi....

Netočno, besmislica. "Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe", u Zakonu nalazimo samo Lev 19,18. A onda u Novom zavjetu četiri puta (Mt 5,43; Mt 19,19; Mt 22,39; Lk 10,27)

Ovo što ti navodiš "Ljubi bližnjega - 5-10 zapvijedi" naprosto nije točno. Pogledajmo što u ovim zapovjedima Dekaloga piše:

- Poštuj oca svoga i majku svoju da imadneš dug život na zemlji koju ti da Jahve, Bog tvoj.

Dakle, čak se ne kaže "ljubi oca svoga i majku svoju", nego poštuj. Osim toga, stoji - "da imadneš dug život na zemlji". Ljubav je bezuvjetna i besplatna, a ovdje Bog na poštivanje poziva nudeći nagradu.

- Ne ubij! Ne učini preljuba! Ne ukradi! Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga! Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga!

Ovdje ponovo nije riječ o "ljubavi prema bližnjemu", nego o korektnosti prema drugima koju propisuje i svaki "građansko ateistički" zakon.

P.S. Sad se možeš nastaviti blamirati.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
To su ljudske kilometarske filozofije.

Reč Božja govori o deset zapovesti a ne o nekom drugom zakonu, to je za svakoga ko pošteno čita biblijski tekst tako jasno da ne može biti jasnije.

DRZANJE ZAPOVESTI USLOV SPASENJA:

`I zapita ga jedan knez govoreći: učitelju blagi! šta da učinim da naslijedim život vječni?
A Isus reče mu: što me zoveš blagijem? niko nije blag osim jednoga Boga.

Zapovijesti znaš: ne čini preljube; ne ubij; ne ukradi; ne svjedoči lažno; poštuj oca i mater svoju.
A on reče: sve sam ovo sačuvao od mladosti svoje.
A kad to ču Isus reče mu: još ti jedno nedostaje: prodaj sve što imaš i razdaj siromasima; i imaćeš blago na nebu; i hajde za mnom.
A kad on ču to postade žalostan, jer bješe vrlo bogat.
A kad ga vidje Isus gdje postade žalostan, reče: kako je teško ući u carstvo Božije onima koji imaju bogatstvo!
Lakše je kamili proći kroz iglene uši negoli bogatome ući u carstvo Božije.
A oni koji slušahu rekoše: ko se dakle može spasti?
A on reče: što je u ljudi nemoguće u Boga je moguće.
( Jevandjelje po Mateju 19. 16-26 ).

JEDINSTVO SVIH 10 ZAPOVESTI - NAZVAN ZAKON SLOBODE KOJIM CE SE SUDITI SVETU:

Jer koji sav zakon održi a sagriješi u jednome, kriv je za sve,
Jer onaj koji je rekao:
ne čini preljube, rekao je i: ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik zakona.
Tako govorite i tako tvorite kao oni koji će zakonom slobode biti suđeni;
( Jakovljeva poslanica 2. 9-11 ).

ISUS NIJE DOSAO DA UKINE ZAKON- ZAPOVESTI ZAKONA OSTAJU DO KRAJA SVETA:

Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nijesam došao da pokvarim, nego da ispunim.
Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji,
neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne izvrši.
Ako ko pokvari jednu od ovijeh
najmanjijeh zapovijesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskome; a ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskome. ( Jevandjelje po Mateju 5. 17-19 ).

NE MENJATI PROROSTVO I ZAKON:

Jer svjedočim svakome koji čuje riječi proroštva knjige ove; ako ko dometne ovome, Bog će nametnuti na njega zla
napisana u knjizi ovoj;

I ako ko oduzme od riječi knjige proroštva ovoga, Bog će oduzeti njegov dijel od knjige života, i od grada svetoga, i od
onoga što je napisano u knjizi ovoj.
( Otkrivenje Jovanovo 18-19 ).
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
A kako ljudi misle da ljube bližnjeg svoga bez 5. 6. 7. 8. 9. i 10. zapovijesti?

I kako da ljube Boga bez 1. 2. 3. i 4. zapovijesti.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Činjenica je da HRistos nije došao da ukine zakone već da ih ispuni.Mi ih sve imamo u ispunjenom obliku osim tri stvari koje apostoli nalažu hrišćanima iz zakona Mojsijevog jedino da poštuju.Sve ostale je zapovesti Hristos ispunio i uzdigao na viši nivo.Mada neki iako je Hristos rekao da ništa nije ukinuo ukidaju obredni zakon što je protivno Hristovim rečima, a ti su protestanti(delimično) i sektaši.Mi u PC, a verujem i RKC imamo sve zakone u ispunjenom obliku.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Zar Isus nije ispunio Zakon. Pa nije u Zakonu proročstvo o Isusu, tačnije proročanstva.

Ja smesniju izjavu nisam cuo.

Isus kaze: ''Jer da ste vjerovali Mojsiju tako biste vjerovali i meni; jer on pisa za mene.''
To ti je ''Tora''(Zakon), a ti ako ne znas, ti nauci.

Apostol Petar govori o Isusu i kaze da ga je Mojsije najavio:

"Mojsije dakle očevima našim reče: Gospod Bog vaš podignuće vam proroka iz vaše braće, kao mene; njega poslušajte u svemu što vam kaže.
I biće da će se svaka duša koja ne posluša tog proroka istrebiti iz naroda."

Isus podržava Zakon.
A on reče mu: što me zoveš blagijem? niko nije blag osim jednoga Boga. A ako želiš ući u život, drži zapovijesti.

Isus kaze ''drzi zapovesti''.
A sta je naveo kao zapovesti?
Ne navodi ''deset reci'', nego na kraju kaze : ''ljubi bližnjeg svoga kao samog sebe.'' (Matej 19,19)
- Ovo NIJE ZAPISANO U DESET ZAPOVESTI.
Vi mozete filozofirati da se radi ''o dve poloce zakona'', ali to jevreji nisu verovali niti je Isus to rekao.
Niti su imali podelu zakona na ''10 zapovesti i ostale zakone''.


"Ne mislite da sam došao ukinuti Zakon ili Proroke. Nisam došao ukinuti, nego ispuniti.

Vec sam odgovorio na ovo.
On kaze ''ispuniti'' i time misli ''ispuniti Zakon I PROROKE'' jer su to dva dela Biblije, onako kako su Jevreji delili Pisma.
Dakle on ''ispunjava prorocanstva''.
Ne govori ovde o 10 zapovesti, koliko puta treba ponavljati ovo da bi se u vasoj glavi razbio usadjeni program???

http://biblija.biblija-govori.hr/glava.php?prijevod=sve&knjiga=Matej&glava=5#18
Zaista, kažem vam, dok ne prođe nebo i zemlja, ne, ni jedno slovce, ni jedan potezić iz Zakona neće proći, dok se sve ne zbude.

DOK SE SVE NE ZBUDE!


On ovde govori ''da je dosao da ispuni prorocanstva iz Zakona(Tore)''.
To nisu 10 zapovesti, vec je to Tora(Biblija).

Lakše će nebo i zemlja proći, negoli propasti i jedan potezić Zakona.

Nece propasti ni jedan potezic, ''dok se sve ne ispuni''!


Ta tko sav Zakon uščuva, a u jednome samo posrne, postao je krivac svega.

Naravno da ''Hristov zakon'' treba drzati.

http://biblija.biblija-govori.hr/glava.php?prijevod=sve&knjiga=Hebrejima&glava=10#16
"Ovo je Savez kojim ću se svezati s njima nakon ovih dana", Gospodin govori: "Zakone ću svoje staviti u njihova srca i upisati ih u dušu njihovu.

Ovo apsolutno nista ne dokazuje, niti da je to ''isti zakon Mojsijev'', niti nista.
Gore smo citirali gde kaze: ''a kada se svestenstvo menja treba se i zakon promeniti''
Problem je sto vi ''delite zakon'' na ''10 zapovesti'' i ''obredni'', a Biblija NE POZNAJE TAKVU PODELU.
Citiracu ti Radisu Antica: ''premda u Bibliji NE POSTOJI DIREKTNA PODELA ZAKONA, MI CEMO POKUSATI DA NAPRAVIMO JEDNU MOGUCU PODELU''(Radisa Antic, knjiga: Put Istina i zivot)

Doista, koji su god od djela Zakona, pod prokletstvom su. Ta pisano je: Proklet tko se god ne drži i tko ne vrši svega što je napisano u Knjizi Zakona.

A ZASTO ONDA TI NE IZVRSAVAS SVE STO JE U ZAKONU ZAPISANO?
Pa ti si sam sebe zatvorio pod zakon, a drzis samo 10 zapovesti?
Pa tekst ti sam kaze: ''jer proklet da je svako ko ne vrsi sve sto je napisano u KNJIZI ZAKONA''
- Jel ti znas sta je ''KNJIGA ZAKONA'' uopste???
TO NISU DESET ZAPOVESTI!

Ja sumnjam da ti uopste i znas sta govoris.
Ti samo kopiras materijal.

http://biblija.biblija-govori.hr/glava.php?prijevod=sve&knjiga=Rimljanima&glava=7#25
Hvala Bogu po Isusu Kristu Gospodinu našem! Ja, dakle, umom ja služim zakonu Božjemu, a tijelom zakonu grijeha.

Tako: Zakon je svet, i zapovijed je sveta, i pravedna, i dobra.

Zakon je, znamo, duhovan; ja sam pak tjelesan, prodan pod grijeh.

Ako li pak činim što ne bih htio, slažem se sa Zakonom, priznajem da je dobar.

A zasto si ovo izvukao iz konteksta???
Zasto nisi citirao na pocetku, gde kaze da su ''oslobodjeni zakona'':

''A sad, umrevši izbavismo se od zakona koji nas držaše, da služimo Bogu u obnovljenju Duha a ne u starini slova.''

To je ono sto mi govorimo, da je zakon ''obnovljen'' i podignut na visi ''duhovni nivo''.
I on se zato i naziva ''Hristov zakon''.


Njegov zakon je nepromenjiv (Ps. 111,7.

''a kada se svestenstvo menja treba se i zakon promeniti''

Ko ima zapovijesti moje i drži ih on je onaj što ima ljubav k meni; a koji ima ljubav k meni imaće k njemu ljubav otac moj; i ja ću imati ljubav k njemu, i javiću mu se sam.

ZAPOVESTI MOJE!
A ne ''deset zapovesti''!

Ako zapovijesti moje uzdižete ostaćete u ljubavi mojoj, kao što ja održah zapovijesti oca svojega i ostajem u ljubavi njegovoj.

ZAPOVESTI MOJE!
A ne ''deset zapovesti''!

Ljubazni! ne pišem vam nove zapovijesti, nego zapovijest staru koju imaste ispočetka. Zapovijest stara jest riječ koju čuste ispočetka.

Rec ''koju custe'' je rec Hristova!
To su Hristove zapovesti!

*Zalosno je sto vi kopirate i ''razbacujete se beznacajnim stihovima'' umesto da vodimo dijalog.
Necemo mi pamflete!

Za kraj cu postaviti Hristove reci, pa mi sad odgovorite, da li je Hristos ucio o "nepromenjivosti zakona 10 zapovesti"?

" Zakon i proroci su do Jovana ; otsele se carstvo Božije propovijeda jevanđeljem, i svaki navaljuje da uđe u njega."

E protiv Hrista ne mozete nista, on sam vas pobija, ako ovde tvrdite da se radi o 10 zapovesti...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ja smesniju izjavu nisam cuo.

Za tebe je smiješno sve vezano za zakon. Rugači. Bolje da se uozbiljite, ko ne održi sve zapovijesti sa subotom neće biti spašen. Pazi da ti taj smjeh ne pređe u žalost. Tako i svakome ko ne drži svih 10. Isus sam kaže da je održao zapovijsti Očeve.

Isus kaze: ''Jer da ste vjerovali Mojsiju tako biste vjerovali i meni; jer on pisa za mene.''
To ti je ''Tora''(Zakon), a ti ako ne znas, ti nauci.

I kako ovo ukida zakon? Nikako. Ovo je proročki dio koji je za Isusa pisan. Mojsije j i prorok.

Očigldno to nisi znao. Kao što i n znaš da svaka knjiga SZ je pisala o Isusu.

Apostol Petar govori o Isusu i kaze da ga je Mojsije najavio:

A gdje piše da je najavio ukidanje zakona?

Isus kaze ''drzi zapovesti''.
A sta je naveo kao zapovesti?
Ne navodi ''deset reci'', nego na kraju kaze : ''ljubi bližnjeg svoga kao samog sebe.'' (Matej 19,19)
- Ovo NIJE ZAPISANO U DESET ZAPOVESTI.

Opet lupaš gluposti. Pa kako misliš da ispuniš tu zapovijst ako ne poštuješ dekalog vezan za dužnosti prema čovjeku. To su 5. 6. sve do 10. Jel misliš da činiš prljubui i da ljubiš bližnjeg, da ne poštujš roditelj i da ljubiš bližnje.

Pa to se i odnosi na dekalog. Osim toga napisano je u SZ. Pa i ne treba da navodi 10, a ni 6 jer sa tom zapoviješću obuhvaćno svih 6. To čak kažu i popovi. Opet kod vas konfuzija. Svako tumači kako mu se ćefne.

Jel ti znas sta je ''KNJIGA ZAKONA'' uopste???
TO NISU DESET ZAPOVESTI!

Očigledno je da ti ne znaš. Ne znaš čak ni šta sam Zakon znači.

Ti samo kopiras materijal.

A ti kao ovo sam daješ.

'a kada se svestenstvo menja treba se i zakon promeniti''

Pa zapovijesti ceremonijalnog zakona su se odnosil posebno na sveštnstvo. Pošto je Isus postao sveštenik po Melhisdkovom redu, jasno je da svi ceremonijalni zakoni ne važe više jer je ukinuta žrtva i svštenstvo jevrejsko.

Ti uopšte ne razlikuješ da postoje dva tipa zakona, moralni i ceremonijalni. Pa ono što za ceremonijalni piše hoćeš da poturiš za moralni i obratno.

ZAPOVESTI MOJE!
A ne ''deset zapovesti''!

Nivo rezonovanja djeteta od 5,6, 7 godina, ako nešto striktno ne piše tako onda nije to. Na dsetine mjsta u SZ piše zapovijsti i odnosi se na dekalog. Nije Biblija pisana za nivo djece koji ne izlaze iz konkrethnog načina razmišljanja do 9 godine.

Što bi im Isus govorio 10 zapovijesti, kada On zna da će oni shvatiti ispravno.

Rec ''koju custe'' je rec Hristova!
To su Hristove zapovesti!

Pa Isus je pričao i u SZ. Niko Oca nije ni čuo. Vidiš da sam ti naveo stih da je to zapovijsti koju ste čuli od počtka. Od prije.

" Zakon i proroci su do Jovana ; otsele se carstvo Božije propovijeda jevanđeljem, i svaki navaljuje da uđe u njega."

Počni da razlikujš dvije vrste zakona. Moralni i ceremonijalni. Ima i građanski "oko za oko".

E protiv Hrista ne mozete nista, on sam vas pobija, ako ovde tvrdite da se radi o 10 zapovesti...

Dokaz da ne poznaješ dva tipa zakona. NI kako s zakon dijelio u Izraelu.

A kako ljudi misle da ljube bližnjeg svoga bez 5. 6. 7. 8. 9. i 10. zapovijesti?

I kako da ljube Boga bez 1. 2. 3. i 4. zapovijesti.

Naravno ovaj dio koji sam dao si zaobišao.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
ZAKON JE ZAKON.Nije bitno da li je moralni ili ceremonijalni(građanski ne postoji jevreji su imali teokratsko uređenje pa je građanski i moralni jedno te isto).Hristos nije ukinuo nijedan zakon, a isto tako nije ostao nijedan zakon koji On nije ispunio.Sve zapovesti su preobražene u 2 velike, a zakoni u druge zakone, u Dap jasno piše da je od zakona Mojsijevog potrebno samo 3 stvari da se poštuju, a ostale su preobražene ili nebitne za spasenje.Mada su sve preobražene.
 
Natrag
Top