Hristov Zakon ili Deset Zapovesti (Tora)? Subota VS Nedelja?

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
" Zakon i proroci su do Jovana ; otsele se carstvo Božije propovijeda jevanđeljem, i svaki navaljuje da uđe u njega."

E protiv Hrista ne mozete nista, on sam vas pobija, ako ovde tvrdite da se radi o 10 zapovesti...

Misliš? Mogu oni i protiv Krista. Nije li im proročica, i svi pioniri, vjerovala i naučavala kako je Isus 22.10.18444. prestao posredovati za grešnike?

Za tebe je smiješno sve vezano za zakon.

Iz svega što pišeš vidljivo je da ti uopće ne znaš što je Zakon (Tora).


Možda vam se netko nekada i naruga, ali to je sitnica koliko se vi sami svojim tvrdnjama i pisanjem rugate sami sebi, Svetom Pismu i Bogu.

Bolje da se uozbiljite, ko ne održi sve zapovijesti sa subotom neće biti spašen.

Pazi da ti taj smjeh ne pređe u žalost. Tako i svakome ko ne drži svih 10.

Ali ovo nisi pročitao u Svetom Pismu, nego u knjigama Jelene bogohulnice. Kome vjerovati, Crkvi i Svetom Pismu ili bogohulnici?

Isus sam kaže da je održao zapovijsti Očeve.

Misliš na ovo: Iv 15,10: Budete li čuvali moje zapovijedi, ostat ćete u mojoj ljubavi; kao što sam i ja čuvao zapovijedi Oca svoga te ostajem u ljubavi njegovoj.? Ovo nisu zapovijedi Zakona sa Sinaja, koji rađa za ropstvo. Ovdje je riječ o zapovjedima ljubavi, a što ljubav ima s ropstvom. Pročitaj dva retka neposredno nakon ovih gornjih Isusovih riječi, evo ih:

Iv 15,14-15: Vi ste prijatelji moji ako činite što vam zapovijedam. Više vas ne zovem slugama jer sluga ne zna što radi njegov gospodar; vas sam nazvao prijateljima jer vam priopćih sve što sam čuo od Oca svoga.

Pogledaj, Zakon sa Sinaja rađa za ropstvo i sluge, kako kaže sveti Pavao, a Isus apostolima zapovjeda kao prijateljima svojim. I onda opet dva retka dalje Isus im kaže:

Iv 15,17: Ovo vam zapovijedam: da ljubite jedni druge.

"Da ljubite jedni druge", gdje je ova ili slična zapovijed u Dekalogu? Nema je.

I kako ovo ukida zakon? Nikako. Ovo je proročki dio koji je za Isusa pisan. Mojsije j i prorok.

Očigldno to nisi znao. Kao što i n znaš da svaka knjiga SZ je pisala o Isusu.

Očigledno tebi stvari oko Zakona nisu poznate. Mi kršćani imamo čitav Zakon u svojim Biblijama, ni potezić nije nestao, samo nas kršćane taj Zakon ne obvezuje, nikada nam nije ni dat. Ali vi adventisti se pozivate na Zakon (Toru), i citirate Isusove riječi - "ni jedno slovce, ni jedan potezić iz Zakona neće proći", dokazujući kako i nas kršćane Zakon obvezuje. Ako Zakon obvezuje kršćane, a vi adventisti se deklarirate kršćanima, zašto ne činite sve ono što Zakon propisuje, zašto ste licemjeri? Zašto se ne obrezujete, zašto ne pogubite one koji rade kakav posao u subotu? Samo ne pravite ljude budalama i ne vrijeđajte im zdrav razum tezama i tvrdnjama kako je u Zakonu ipak nešto promjenjeno, jer ponavljate i citirate Isusove riječi kako nije došao ništa ukinuti i promijeniti.

A gdje piše da je najavio ukidanje zakona?

Sam Isus kaže da nije došao ukinuti Zakon, tko bi onda tvrdio da ga je ukinuo? Mi kršćani vjerijemo i tvrdimo da smo dobili i da smo pozvani živjeti u "Novom zakonu" - Kristovu zakonu.

Opet lupaš gluposti. Pa kako misliš da ispuniš tu zapovijst ako ne poštuješ dekalog vezan za dužnosti prema čovjeku. To su 5. 6. sve do 10. Jel misliš da činiš prljubui i da ljubiš bližnjeg, da ne poštujš roditelj i da ljubiš bližnje.

Pa to se i odnosi na dekalog. Osim toga napisano je u SZ. Pa i ne treba da navodi 10, a ni 6 jer sa tom zapoviješću obuhvaćno svih 6. To čak kažu i popovi. Opet kod vas konfuzija. Svako tumači kako mu se ćefne.

Gluposti ti lupaš. Mi kršćani ne ljubimo bližnjega zato što je to napisano na kamenim pločama, nego zato što Isus kaže: Mk 12,30-31: Zato ljubi Gospodina Boga svojega iz svega srca svojega, i iz sve duše svoje, i iz svega uma svoga, i iz sve snage svoje!" "Druga je: Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga. Nema druge zapovijedi veće od tih." Osim toga, da ljubimo bližnjega svoga uopće nije zapisano i zapovjeđeno na kamenim pločama. Pogledaj apsurda u vašoj tvrdnji kako je Dekalog pokazatelj "Božjeg karaktera". Isus nas uči da je najveća zapovjed, pored Boga, ljubiti bližnjega svoga, a nju uopće ne nalazimo na kamenim pločama (Dekalogu).

Očigledno je da ti ne znaš. Ne znaš čak ni šta sam Zakon znači.

Vidjesmo da ipak ti pojma nemaš o tome.

Pa zapovijesti ceremonijalnog zakona su se odnosil posebno na sveštnstvo. Pošto je Isus postao sveštenik po Melhisdkovom redu, jasno je da svi ceremonijalni zakoni ne važe više jer je ukinuta žrtva i svštenstvo jevrejsko.

Ti uopšte ne razlikuješ da postoje dva tipa zakona, moralni i ceremonijalni. Pa ono što za ceremonijalni piše hoćeš da poturiš za moralni i obratno.

Besmislica. Sveti Pavao kaže da se Zakon mijenja, a ne dio ili dijelovi Zakona. Osim toga, jedino vi adventisti, suprotno svim novozavjetnim piscima, dijelite i kasapite Zakon (Toru).

Nivo rezonovanja djeteta od 5,6, 7 godina, ako nešto striktno ne piše tako onda nije to. Na dsetine mjsta u SZ piše zapovijsti i odnosi se na dekalog. Nije Biblija pisana za nivo djece koji ne izlaze iz konkrethnog načina razmišljanja do 9 godine.

Ova tvoja teza nije ni na kakvom nivou. Zapovijedi, (na hebrejskom מִצְוָה, a na grčkom ἐντολάς) su općeniti termin za bilo koju zapovijed, a termin za Dekalog (Deset riječi) je na hebrejskom עֲשֶׂ֣רֶת הַדְּבָרִ֔ים i na grčkom δεκα λογουσ. I upravo suprotno tvojoj tvrdnji, terminom zapovijedi (hebrejski מִצְוָה i grčki ἐντολάς) nikada se, niti u Starom niti u Novom zavjetu, ne imenuje i ne označava Dekalog.

Počni da razlikujš dvije vrste zakona. Moralni i ceremonijalni. Ima i građanski "oko za oko".

Zašto ljude nagovaraš da razumijevaju suprotno Svetom Pismu i suprotno onome kako su razumijevali i Isus i apostoli kao Židovi. Židovima je bilo svetogrđe dijeliti i kasapiti Zakon.

Dokaz da ne poznaješ dva tipa zakona. NI kako s zakon dijelio u Izraelu.

Evo kako Židovi poimaju i razumijevaju Zakon (Toru):

Pisana Tora je prvi i najvažniji pisani izvor židovske literature. Sva kasnija književnost oslanja se na pisanu Toru. Sve što je napisano u Tori, njezini odsječci, riječi, slova i znakovi najpoznatiji su i najautoritativniji izvor židovske literature, a osobito literature židovskog prava. Sve proročke knjige i Spisi, te usmena Tora, oslanjaju se na nju. Pisana Tora ili Mojsijeva Tora ( תורת משה ) poznata je i kao Petoknjižje. Ona ima najvišu svetost u hijerarhiji svetih spisa.

Kao izvor židovskih vjerskih propisa, pisana i usmena Tora dane su Mojsiju na Sinaju. To je vjersko načelo, jer kasniji proroci nisu imali ovlasti na području židovskog prava. Tora je Mojsiju dana u cijelosti i ne smije joj se ništa dodati ili od nje oduzeti.
(Rabin Kotel Da-Don, Židovstvo)

Evo što kaže židovski rabin. Tora ili Mojsieva Tora je sve ono što nalazimo u prvih pet kniga Biblije i nedjeljiva je - "ne smije joj se ništa dodati ili od nje oduzeti". Zato se još naziva i Petoknjižje. Deset zapovijedi (Dekalog) je samo dio te Mojsijeve Tore.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Pitanje je na koje on ''zapovesti misli''?
I sta je ovde ''zakon''.
To je ono sto vi ne razumete.

On je rekao: ''Ne mislite da sam došao da ukinem zakon ili proroke; nisam došao da ukinem, nego da ISPUNIM''.

Ako pogledamo nacin na koji su Jevreji delili Bibliju, to je bilo na ''Zakon, Pisma i Proroke''.
I Hristos tako deli Bibliju na drugom mestu>>
''Trebalo je da se ispuni sve što je o meni pisano u Mojsijevom Zakonu, u Prorocima i Psalmima." (Luka 24,27.44)).

Dakle, kada Hristos kaze ''zakon'', on uopste ne govori o ''zakonu 10 zapovesti'', vec govori o ''Tori'', i kaze da je on dosao da ''ISPUNI'', ''sve ono sto je u Zakonu(Tori) prorocanski o njemu pisano''.
I ''Mojsije o meni Pisa'', kaze Hristos.
Dakle kad Isus kaze ''ispunim'' on time misli ''ispuniti prorocanstva'' a ne ''izvrsiti zakon''.

''Ni jedne jote ili jedne crtice neće nestati iz zakona dok se sve ne zbude.''
- Sta ''dok se ne zbude''? Dok se ''ne ispune prorocanstva'', dotle zakon Mojsijev vazi.

Sto se tice recenog: ''Ko, dakle, ukine jednu od ovih najmanjih zapovesti i tako nauči ljude, najmanji će se nazvati u carstvu nebeskom;'', on tu ne misli na ''Mojsijev zakon''(deset zapovesti) uopste, vec na ovaj zakon, koji je upravo objavio na Gori, a to je Hristov Zakon...

Ovo je malo kontradiktorno što si napisao, jer prvo kažeš "da Isus misli na proročanstva koja treba da se ispune koja govore o njemu" a potom kažeš "da on tu misli na Hristov zakon koji je izrekao na gori"

Slažem se da je sve što je napisano u starom zavetu o Mesiji - trebalo da se ispuni u Hristu, ali u to što je napisano u starom zavetu - uključene su i deset zapovesti, i upravo je biblijsko tumačenje ovog navoda to - da je Bog uspostavio obredni zakon i sve što se u njemu činilo, svaki elemenat u svetinji, praznici i svetkovine..itd.

Recimo - svaki Jevrejski praznik je ukazivao na jedan događaj vezan za pojavu Mesije - Isusa.
Neki od ovih praznika su se ispunili u Isusovo vreme, a neki tek treba da se ispune u događajima vezanim za Hristov drugi dolazak.

S tim u vezi - bitno je napomenuti - da je starozavetni obred prinošenja žrtava ispunjen u Hristovoj žrtvi i uklonjen, tako da Hrišćani ne treba da u novom zavetu prinose žrtve, jer je Isus postao žrtva kojom se brišu gresi ljudski.

Što se tiče deset zapovesti - one nisu uklonjene, jer greh na zemlji još uvek postoji, i prema tome - potreban je i zakon koji bi čoveku ukazivao šta je dobro a šta ne, i da bi ga vodio ka Hristu koji čoveku daje silu da više ne greši - već da silom Duha Svetoga ispunjava svaku zapovest.

Zato je Isus rekao "Dokle nebo i zemlja stoji neće nestati ni jedne title iz zakona dok se sve ne izvrši"

Ovo znači ono što sam već napomenuo, da su se neki od ovih starozavetnih elemenata - ispunili u Isusovo vreme, a neki tek treba da se ispune u događajima vezanim za Hristov drugi dolazak do kraja istorije sveta ili po Isusovim rečima "Dokle nebo i zemlja stoji"

Deset zapovesti u tom smislu nisu našle svoje ispunjenje - jer plan spasenja još nije okončan, i greh još postoji na zemlji.

Ono pšto je ispunjeno u Hristu - to je uklonjeno, ali ono što nije još uvek našlo ispunjenje - to ostaje "Dokle nebo i zemlja stoji" odnosno dokraja istorije sveta.

Još nešto.


Na gori i u nekim svojim govorima - Isus ne samo da nije ukinuo deset zapovesti - već je te zapovesti proširio i sveo ih na nivo srca.

---------------------------------

POTREBA ZA VECOM PRAVDOM OD KNJIZEVNIKA I FARISEJA KOJI SU STRIKTNO DRZALI ZAKON:

"Jer vam kažem da ako ne bude veća pravda vaša nego književnika i fariseja, nećete ući u carstvo nebesko" ( jevandjelje po Mateju 5. 20).

PROSIRENJE ZAHTEVA PRVE ZAPOVESTI:

"Niko ne može dva gospodara služiti: jer ili će na jednoga mrziti, a drugoga ljubiti; ili jednome voljeti, a za drugog ne mariti. Ne možete Bogu služiti i mamoni" ( jevandjelje po Luki 16. 13 ).

"Nikakav pak sluga ne može dva gospodara služiti; jer ili će na jednoga mrziti a drugoga ljubiti, ili će jednome voljeti a za drugoga ne mariti. Ne možete služiti Bogu i bogatstvu.
A ovo sve slušahu i fariseji, koji bijahu srebroljupci, i rugahu mu se.
I reče im: vi ste oni koji se gradite pravedni pred ljudima; ali Bog zna srca vaša; jer što je u ljudi visoko ono je mrzost pred Bogom" ( jevandjelje po Luki 16. 13-15 ).

PROSIRENJE ZAHTEVA TRECE ZAPOVESTI -

"Još ste čuli kako je kazano starima: ne kuni se krivo, a ispuni što si se Gospodu zakleo.
A ja vam kažem: ne kunite se nikako: ni nebom, jer je prijestol Božij;
Ni zemljom, jer je podnožje nogama njegovijem; ni Jerusalimom, jer je grad velikoga cara.
Ni glavom svojom ne kuni se, jer ne možeš dlake jedne bijele ili crne učiniti.
Dakle neka bude vaša riječ: da, da; ne, ne; a što je više od ovoga, oda zla je" ( jevandjelje po Mateju 5. 33-37 ).

PROSIRENJE ZAHTEVA PETE ZAPOVESTI -

"Jer Bog zapovijeda govoreći: poštuj oca i mater; i koji opsuje oca ili mater smrću da umre.
A vi kažete: ako koji reče ocu ili materi: prilog je čim bih ti ja mogao pomoći;
Može i da ne poštuje oca svojega ili matere. I ukidoste zapovijest Božiju za običaje svoje.
Licemjeri! dobro je za vas prorokovao Isaija govoreći:
Ovi ljudi približavaju se k meni ustima svojijem, i usnama poštuju me; a srce njihovo daleko stoji od mene.
No zaludu me poštuju učeći naukama i zapovijestima ljudskima"
( jevandjelje po Mateju 15. 4-9 ).


PROSIRENJE ZAHTEVA SESTE ZAPOVESTI -


"čuli ste kako je kazano starima:
ne ubij; jer ko ubije, biće kriv sudu.
A ja vam kažem da će svaki koji se gnjevi na brata svojega ni za što, biti kriv sudu; a ako li ko reče bratu svojemu: raka! biće kriv skupštini; a ko reče: budalo! biće kriv paklu ognjenom.
Zato dakle ako prineseš dar svoj k oltaru, i ondje se opomeneš da brat tvoj ima nešto na te,
Ostavi ondje dar svoj pred oltarom, i idi prije te se pomiri s bratom svojijem, pa onda dođi i prinesi dar svoj.
Miri se sa suparnikom svojijem brzo, dok si na putu s njim, da te suparnik ne preda sudiji, a sudija da te ne preda sluzi i u tamnicu da te ne vrgnu.
Zaista ti kažem: nećeš izaći odande dok ne daš do pošljednjega dinara"
( jevandjelje po Mateju 5. 21-26 ).

PROSIRENJE ZAHTEVA SEDME I DESETE ZAPOVESTI -


"Culi ste kako je kazano starima:
ne čini preljube.
A ja vam kažem da svaki koji pogleda na ženu sa željom, već je učinio preljubu u srcu svojemu. .
A ako te oko tvoje
desno sablažnjava, iskopaj ga i baci od sebe: jer ti je bolje da pogine jedan od udova tvojijeh negoli sve tijelo tvoje da bude bačeno u pakao.
I ako te desna ruka tvoja sablažnjava, otsijeci je i baci od sebe: jer ti je bolje da pogine jedan od udova tvojijeh negoli sve tijelo tvoje da bude bačeno u pakao.
Tako je kazano: ako ko pusti ženu svoju, da joj da knjigu raspusnu.
A ja vam kažem da svaki koji pusti ženu svoju, osim za preljubu, navodi je te čini preljubu; i koji puštenicu uzme preljubu čini" ( jevandjelje po Mateju 5. 27-32 ).

PROSIRENJE ZAHTEVA OSME ZAPOVESTI, ZABRANA TRGOVINE U HRAMU I UBIRANJE POREZA -

"I uđe Isus u crkvu Božiju, i izgna sve koji prodavahu i kupovahu po crkvi, i ispremeta trpeze onijeh što mijenjahu novce, i klupe onijeh što prodavahu golubove.
I reče im: u pismu stoji: dom moj dom molitve neka se zove; a vi načiniste od njega
pećinu hajdučku"

---------------------------------------

Zapazimo da su se Hristos i apostoli pozivali na deset zapovesti, i time ukazali na njihovu važnost u novozavetniom periodu:

"Jer Bog zapovijeda govoreći: poštuj oca i mater; i koji opsuje oca ili mater smrću da umre.
A vi kažete: ako koji reče ocu ili materi: prilog je čim bih ti ja mogao pomoći;
Može i da ne poštuje oca svojega ili matere.
I ukidoste zapovijest Božiju za običaje svoje.
Licemjeri! dobro je za vas prorokovao Isaija govoreći:
Ovi ljudi približavaju se k meni ustima svojijem, i usnama poštuju me; a srce njihovo daleko stoji od mene.
No zaludu me poštuju učeći naukama i zapovijestima ljudskima" ( jevandjelje po Mateju 15. 4-9 ).

"Deco! Slušajte svoje roditelje u Gospodu: jer je ovo pravo.
Poštuj oca svog i mater: ovo je prva zapovest s obećanjem:
Da ti blago bude, i da živiš dugo na zemlji"
( Efescima 6. 1 - 3 )
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Zato je Isus rekao "Dokle nebo i zemlja stoji neće nestati ni jedne title iz zakona dok se sve ne izvrši"

Ovo znači ono što sam već napomenuo, da su se neki od ovih starozavetnih elemenata - ispunili u Isusovo vreme, a neki tek treba da se ispune u događajima vezanim za Hristov drugi dolazak do kraja istorije sveta ili po Isusovim rečima "Dokle nebo i zemlja stoji"

Deset zapovesti u tom smislu nisu našle svoje ispunjenje - jer plan spasenja još nije okončan, i greh još postoji na zemlji.

Pogledaj kako si kontradiktoran samome sebi. Najprije citiraš: "neće nestati ni jedne title iz zakona", a onda konstatiraš, "Ovo znači ono što sam već napomenuo, da su se neki od ovih starozavetnih elemenata - ispunili u Isusovo vreme" i "Deset zapovesti u tom smislu nisu našle svoje ispunjenje". Zašto nisi dosljedan? Ako "ni titla iz Zakona neće nestati", onda znači ni titla, zar ne? Kako onda možeš reći da je nešto nestalo a nešto ostalo iz Zakona? Zašto sam pljuješ po onome što si citirao - "neće nestati ni jedne title iz zakona"?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Stvarnoslap - nisam se obraćao tebi već Miretu.
Nemaš kulturu ponašanja.

Nema kontradiktornosti već ti nemaš duhovno razumevanje.
Sve što je zapisano u starom zavetu ima duhovnu važnost.
Nešto od toga je ispunjeno u Hristu - nešto ne.
Deset zapovesti nisu ispunjene jer greh je još prisutan na zeemlji.

Osim toga - Isus je sam ove zapovesti ispunjavao ili održao u svom životu - jer je na drugom mestu izjavio "JA ODRŽAH ZAPOVESTI OCA SVOJEGA"
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Stvarnoslap - nisam se obraćao tebi već Miretu.

Misliš kad se miri obraćaš da možeš besmislice pisati?

Nemaš kulturu ponašanja.

A ti nemaš ni jednu smislenu tezu.

Nešto od toga je ispunjeno u Hristu - nešto ne.
Deset zapovesti nisu ispunjene jer greh je još prisutan na zeemlji.

Nešto ispunjeno a nešto ne, a citiraš Isusa kako "ni titla neće nestati!? Nemoj bar Isusa praviti lažovom.

Nema kontradiktornosti već ti nemaš duhovno razumevanje.

Ipak tvoja teza nema smisla.

Osim toga - Isus je sam ove zapovesti ispunjavao ili održao u svom životu - jer je na drugom mestu izjavio "JA ODRŽAH ZAPOVESTI OCA SVOJEGA"

Samo što ti ne znaš koje su to zapovijedi.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
.Nije bitno da li je moralni ili ceremonijalni

Jako je bitno. Moralni oslikava karakter Boga i ljude ukorava za grijeh. Drugi je ukazivao na Hristovu žrtvu.

(građanski ne postoji jevreji su imali teokratsko uređenje pa je građanski i moralni jedno te isto)

Kako država da nema građanski. Pa Hamurabijev je dosta sličan hbrejskom. Razlika itekako postoji, jer su u doba okupacije ukidani građanski. zato su Rimljani zabranili Jevrejima ubijanje. Da nije građanski ne bi im to ukinuli. Moralni zakon su odredbe koje se odnose na moralno ponašanje. A kamenovanje i slično je kazneni zakon, tačnije građanski. Koji ukazuje na konačnu kaznu.
Hristos nije ukinuo nijedan zakon,

Ukinuo je ceremonijalni "Ukinuvši ga na krstu" zato je besmisleno prinošenje žrtava i praznici koji su ukazivali na Mesiju jer je On to ispunio. Ceremonijalni je napisan od stran Mojsija, stavljen je pored kovčega, moralni je napisan od Boga i stavljn je u kovčeg.

Sve zapovesti su preobražene u 2 velike, a zakoni u druge zakone, u Dap jasno piše da je od zakona Mojsijevog potrebno samo 3 stvari da se poštuju, a ostale su preobražene ili nebitne za spasenje.Mada su sve preobražene.

Nisu preobražene, nego za dekalog skraćno kaže ljubi bližnjg svoga i ljubi Gospoda svoga.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Jako je bitno. Moralni oslikava karakter Boga i ljude ukorava za grijeh. Drugi je ukazivao na Hristovu žrtvu.
Bog nije ni pod kakvim zakonom.Zakon je ipak zakon bio ili ne bio moralan.Zakon ne opisuje BOga već Ljubav, zakon ej za ljude, a ne BOga.
Kako država da nema građanski. Pa Hamurabijev je dosta sličan hbrejskom. Razlika itekako postoji, jer su u doba okupacije ukidani građanski. zato su Rimljani zabranili Jevrejima ubijanje. Da nije građanski ne bi im to ukinuli. Moralni zakon su odredbe koje se odnose na moralno ponašanje. A kamenovanje i slično je kazneni zakon, tačnije građanski. Koji ukazuje na konačnu kaznu.
Moral se uvek upotrebljava i u građanskom zakonu.Ako neko ukrade nešto onda kako ćeš postupiti po građanskom ili moralnom zakonu kod jevreja?
Zar ne vidiš da je isto?
Ukinuo je ceremonijalni "Ukinuvši ga na krstu" zato je besmisleno prinošenje žrtava i praznici koji su ukazivali na Mesiju jer je On to ispunio. Ceremonijalni je napisan od stran Mojsija, stavljen je pored kovčega, moralni je napisan od Boga i stavljn je u kovčeg.
On je rekao da nije došao da ukine zakone ni proroke već da ispuni, ti govoriš direktno protiv Svetog Pisma.
Nisu preobražene, nego za dekalog skraćno kaže ljubi bližnjg svoga i ljubi Gospoda svoga.
Nije to skraćeno već ispunjeno.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Deset zapovesti nisu ukinute, ni promenjene, ni ispunjene u smislu ukinuti, jer greh je još uvek na zemlji i on još uvek ima svoju funkciju u odvajanju dobrog od zla, jer to kaže i apostol Pavle - da je zakon ogledalo putem koga spoznajemo svoje pravo duhovno stanje"

Dakle, apostol Pavle nne kaže da je zakon ukinut, već da ima funkciju ogledala koje nam okazuje naše stanje, i vodi nas Hristu koji nas menja i daje nam silu da više ne kršimo ni jednu zapovest.
 
Natrag
Top