HRISTOS VASKRSE

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
"Sveto jaje uskršnjeg jutra, što ti danas kuću krasi, nek ti donese svaku sreću i od svake muke spasi."

Da li je to sveto jaje najveća asocijacija koja nam povodom Uskrsa pada na pamet?

Teško nama ako nam je sveto jaje izvor svake sreće i spasenja od muke!
Zaista smo jadni, ako nas priča o jajetu ispunjava, a Isusova žrtva iskupljenja i vaskrsenje ostavlja ravnodušnim!
Retki su pojedinci kojima srce danas kipti zahvalnošću Isusu Hristu: "Hvala ti što si za mene umro na krstu, što si me oslobodio krivice i vlasti greha nad mojom dušom!" umesto: "Šarena jaja vesele moje srce!"
Kako to da je centralna ličnost najvećeg hrišćanskog praznika zaklonjena sjajem šarenih uskršnjih jaja i tu i tamo po kojeg zečića?
Uzrok našeg slepila pred suštinom Uskrsa jeste u tome što smo isuviše gordi da priznamo da nam treba iskupljenje za naše ludosti i grehe, jer svoje grehe sebi niti priznajemo, niti se za njih kajemo. Naš moralni vrednosni sistem ne ukorava želju očiju, želje tela i ponos života kao grehe, da bismo bili svesni potrebe za unutrašnjom reformom, već sebe zavaravamo time što nikoga nismo ubili, pokrali, itd.

Uostalom, naša balkanska gordost bi bila duboko ponižena svešću o našoj sopstvenoj grešnosti i potrebi da nas neko iskupi svojom krvlju, ali zato dostojanstvo naše ličnosti duboko ponižavamo obraćanjem pažnje našeg uma ka šarenim kokošjim jajima.
"Grešnici se često hvataju kao u smrtnom ropcu za svoje pogrešne oslonce.

Poslednja osoba kojoj grešnik želi da ode je Isus Hristos. Grešnici bi radije da se spasu na bilo koji drugi način ...

Oni bi radije prineli nekakvu žrtvu, upustili se u bilo kakav trošak i podneli bilo kakvu nevolju nego da se jednostavno oslone kao krivi i izgubljeni buntovnici na samog Hrista za spasenje. On je samo krajnji način na koji bi hteli da budu spaseni. Pošto se to u potpunosti kosi sa njihovom samopravednošću i zato što uništava njihovu uobraženost i samodovoljnost, oni zaista nisu voljni da to prihvate." (Lectures on Revival by Charles Grandison Finney, 1868)


No, hajde da sada, radi poštenja prema sopstvenoj savesti, i pre svega prema Bogu ako u Njega verujemo, preispitamo smisao uskršnjih praznika.
Uskršnji praznici su ostatak jevrejske Pashe. Na ruskom jeziku se zato Uskrs naziva Pashom.

Ali, antisemitsko raspoloženje je ubrzo (god. 325.) dovelo do formiranja kanonskog pravila koje hrišćanima zabranjuje da slave Novozavetnu Pashu (Uskrs) istog datuma kada je slave i Jevreji.
Analizom smisla jevrejske Pashe shvatićemo izvorni smisao hrišćanskog Uskrsa. Jevrejska Pasha je ukazivala na žrtvu i vaskrsenje budućeg Mesije: pashalno žrtveno jagnje je ukazivalo na Isusovu žrtvu kojom će grešnici biti iskupljeni od svojih greha, a na čije ispunjenje nas danas podseća Veliki Petak. Isus je u petak rekao "Svrši se!" i zatim izdahnuo. Šta se završilo u petak? Završilo se delo zbog kojeg je Isus došao na zemlju - iskupljenje palog čoveka prorečeno u Starom zavetu, pet vekova pre Hrista:

"Ali, On bi ranjen za naše prestupe, izbijen za naša bezakonja; kar beše na Njemu našega mira radi, i ranom Njegovom mi se iscelismo. Svi mi kao ovce zađosmo, svaki od nas se okrenu svojim putem, i Gospod pusti na Njega bezakonja svih nas. Mučen bi i zlostavljen, ali ne otvori usta svojih; kao jagnje na zaklanje vođen bi i kao ovca nema pred onim koji je striže ne otvori usta svojih. Od teskobe i od suda uze se, a rod Njegov ko će iskazati? Jer se istrže iz zemlje živih i za prestupe naroda mojega bi ranjen... Videće trud duše svoje i nasitiće se; pravedni sluga moj opravdaće mnoge svojim poznanjem, i sam će nositi bezakonja njihova. Zato ću mu dati deo za mnoge, i sa silnima će deliti plen, jer je dao dušu svoju na smrt...." (Isaija 53)
Zatim, na Veliku Subotu Isus je počinuo u grobu. Kao što je Bog počinuo od prvobitnog stvaranja u subotu, tako je sada počinuo od obnovljenog stvaranja u subotu. Sledećeg dana u nedelju je bio jevrejski običaj obrtnih snopova:
"Tada donesite snop prvina od žetve od svoje k svešteniku. A on neka obrće snop pred Gospodom, da bi vam se primio, sutradan po suboti neka ga obrće sveštenik." (3.Moj.23,10-11)
Miloš B.
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.318
Nisam rodjen u to vreme dok nije postojalo Hriscanstvo,ali znam da mnogo generacija mojih predaka proslavljaju Bozic,rodjenje Isusa Hrista i Vaskrs Uskrsnuce Isusa Hrusta Bozijeg sina.I samo sam po nasoj tradiciji pozeleo srecu svim ljudima koji danas slave Vaskrs,a i ostalim narodnostima zelim uvel sve najbolje u zivotu.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Nisam rodjen u to vreme dok nije postojalo Hriscanstvo,ali znam da mnogo generacija mojih predaka proslavljaju Bozic,rodjenje Isusa Hrista i Vaskrs Uskrsnuce Isusa Hrusta Bozijeg sina.I samo sam po nasoj tradiciji pozeleo srecu svim ljudima koji danas slave Vaskrs,a i ostalim narodnostima zelim uvel sve najbolje u zivotu.
Brate, ne obracaj paznju na to sta ovaj pise. On nije ustanju pozeleti srecu, ispunjen je gorcinom, ponosom i samoljubljem, pa ga to nagoni da samo napada druge i kritikuje ih, a sam nije svestan svoje bede..

Pravi Hriscanin ce pozeleti srecu i dobro svima, nece napadati druge koji slave Hrista bilo koji dan da je..

Tako i ja danas zelim srecu svima, i onima koji slave, koji su pravoslavni, i onima koji nisu, jer svi mi ako se Hristovim imenom zovemo vaskrsenje slavimo. To je srz Hriscanske nauke..
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.318
Brate, ne obracaj paznju na to sta ovaj pise. On nije ustanju pozeleti srecu, ispunjen je gorcinom, ponosom i samoljubljem, pa ga to nagoni da samo napada druge i kritikuje ih, a sam nije svestan svoje bede..

Pravi Hriscanin ce pozeleti srecu i dobro svima, nece napadati druge koji slave Hrista bilo koji dan da je..

Tako i ja danas zelim srecu svima, i onima koji slave, koji su pravoslavni, i onima koji nisu, jer svi mi ako se Hristovim imenom zovemo vaskrsenje slavimo. To je srz Hriscanske nauke..
Hvala na lepim recima.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Bolje bi ti bilo da osporiš ono što je napisano u tekstu.

A vi svejedno ne vjerujete u vaskrsenje nego u reinkarnaciju.

Tebi bi bilo bolje da se obratiš nekom odži da ti da zapise, da se "izlečiš" od onoga što ti misliš da je "duh proroštva", jer sveštenicima Boga živoga se ne bi obratio nikada, koliko mrziš Onoga čije su sluge. Mada sumnjam da bi ti i hodže pomogle, tebi ni ateistički sledbenici Junga i Frojda ne mogu pomoći.

U svojoj aroganciji tražiš da neko ospori tekst Miloša Bogdanovića, kliničkog slučaja narcisoidnog poremećaja ličnosti i njegovo tumačenje Biblije??! I posle se uvredi, kada neko posumnja u njegov "razum"..... Klasično trolovanje.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Ti znas u sta ja verujem.U takve tipove ne verujem sigurno.
Hvala Bogu. Ako trebamo da verujemo Tripu i Milosu Bogdanovicu samoproklamovanim prorocima, onda bismo krsili Hristove reci, a rekao nam je: "mnogi ce doci u moje ime govoreci Ja Sam.."

Ovaj (Tripo) cak tvrdi za sebe da je "bog" citiram ga: "ja cu ti biti bog kao Mojsije faraonu".

To je totalna arogancija, bolje reci primitivizam sta on radi. Svadja se, izaziva, "zakucava teze" po forumu, kao i otac mu Martin Luter koji je to isto radio, jer je patio je od egoizma kao i ovaj.

Nazalost, svi protestanti manje ili vise pate od ovog poremecaja. Ne zove se to dzabe "protestantizam" jer oni "protestuju", bune se i udaraju protiv autoriteta i protiv crkve. Cak udaraju i protiv vlastite zajednice, velicajuci sebe kao proroke i reformatore, pa onda osnivaju razne druge nove pokrete da nahrane svoj ego, jer u sekti nisu dosli do izrazaja, pa se i dalje dele i stvaraju nove zajednice..

Tako i ovi rade i to je satanska rabota!

Bog ima svoju Svetu sabornu i apostolsku crkvu koju je cuvao do danasnjeg dana. Istina se pronalazi jedino u dodiru sa njom i Hristom, i to poniznoscu. Ako je covek arogantan, Bog mu nikada nece otkriti istinu, jer se Bog suproti oholima a poniznima iskazuje milost. Ponizan covek je svestan svoje gresnosti i neznanja! Dok gordog nije sramota ni za sta. Oni su "puni sebe"! Takvima se na kraju javlja djavo i uzima pod svoje, pa ih ubedi da su oni "odabrani" i "bolji od drugih" (ili njihova crkva) (podsticuci im ego), te ih tera da idu okolo i mlataraju biblijom, da napadaju druge ljude citirajuci je, kao i satana sto je kusao Hrista govoreci: "Pisano je.."!
 
Natrag
Top