Ho'oponopono tehnika

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Mabel Katz ekskluzivno za Sensu: Moje dvije najvažnije riječi

dPn3fWO.jpg


“Jedini način da se istinski budemo slobodni je da oprostimo. Opraštanje, pored svega ostalog, otvara vrata uspjehu i rastu” – Mabel Katz


Mora postojati lakši način, govorila je sebi Argentinka Mabel Katz, lakši način da se postigne unutarnji mir, probudi i raširi ljubav, da se oslobodimo prošlosti i živimo u sadašnjosti. I pronašla ga je u drevnoj havajskoj Ho’oponopono tehnici koju već godinama uči, podučava i provodi.

Mabel Katz je međunarodno priznati autoritet za ovu havajsku tehniku i prateći svoje strasti putuje svijetom, drži seminare, motivacijske govore, inspirirajući mnoge narode različitih kultura i jezika. Autor je nekoliko knjiga u kojima je otkrila tehnike rješavanja problema, otklanjanja nedoumica i postizanja željenog uspjeha.

U posljednjoj knjizi The Easiest Way to Live posebno se bavi tehnikama otpuštanja sjećanja, opraštanja, odvikavanja od ovisnosti, oslobađanja predrasuda i osuda, i vodi vas na jedan sasvim novi nivo razumijevanja gdje se možete osloboditi prošlosti i otvoriti se svim mogućnostima u budućnosti.

– Koju tehniku biste izdvojili kao najvažniju za otpuštanje prošlosti i prepuštanje životu u sadašnjem trenutku?

Mabel: Definitivno – “hvala ti” i “volim te”. Sve u našim životima jest prilika za otpuštanje odnosno prepuštanje, sve je blagoslov, prilika da se vidi svjetlost skrivena iza tame, prilika da otkrijemo tko smo zaista, mogućnost za otpuštanje sjećanja koja se ponavljaju, tako da se možemo vratiti u nulu, biti ono što jesmo, biti prisutni u sadašnjem trenutku.

U sadašnjem trenutku smo uvijek u miru, u sadašnjem trenutku nam ništa ne nedostaje, imamo sve. Dakle, u nulu nas vraća “hvala ti”, vraća nas u sadašnjost, otvara nam mogućnost da primamo ono što je najbolje i savršeno za nas, da se krećemo s tijekom života koji će nas odvesti na pravo mjesto, u pravo vrijeme, s pravim ljudima. To nije lako objasniti riječima.


Kojim metodom se najlakše možemo otvoriti ka budućnosti?


Ho’oponopono, odnosno “hvala ti” i “volim te” su meni pomogli da budem manje angažirana oko problema, jer kada sam angažirana, to znači da sam u prošlosti ili u budućnosti, tada nisam prisutna. Sada mogu da promatrati, i biti iznad problema, iznad oblaka i koncentrirati se na sunce. Kada govorim “hvala ti, volim te” primjećujem da mogu hodati po oblacima. Ranije bih “kopala” pokušavajući da razumijem oblake – otkud ovaj problem, zašto se događa baš meni, kako se to dogodilo.

Pogrešna pitanja, pogrešni odgovori jer nas izbacuju iz sadašnjeg trenutka i unutrašnjeg mira. Mi možemo izabrati da budemo u miru, bez obzira na to šta se događa oko nas, samo ako kažemo “hvala ti, volim te”. Dakle, ne odupirite se ničemu, jer ono čemu se odupirete, to opstaje. Okrenite drugi obraz. Obraz ljubavi.

– Možete li podijeliti s nama najdjelotvornije motivacijsko sredstvo za buđenje ljudi da sagledaju svoj život lijepim bez obzira na to što se dogodilo u prošlosti, za ostvarenje ciljeva i postizanje uspjeha?

Mabel: Htjela bih spomenuti Oprah, uvijek je spominjem kao primjer da osoba koja je prošla kroz vrlo loša, teška iskustva u svom životu, može donijeti promjenu u svijet. Ona je veoma uspješna u tome što radi kao i u svom životu. Vidite, najbolji motivator ste vi sami, zato što ste vi ti koji birate. Mnogo puta niste svjesni da birate, ali birate. Ako ne birate svjesno, pogodite što se događa – vaša podsvjest bira za vas, ponavljajući sjećanja. Sada, odlučite promijeniti svoj život upravo sada i recite: “Što je dosta, dosta je. Dovoljno sam patio, kažnjavao se”.

Da biste bili svoj najbolji motivator morate shvatiti da je moć u vašim izborima. Čaša je poluprazna ili polupuna. Dakle, št je ono što govorite sebi – da nemate sreće, da ste nesretni…

Nikada se ne radi o tome da nemate sreće, vi dozvoljavate svojim sjećanjima da vladaju i da biraju umjesto vas. Dakle, ako mislite tako, nastavit ćete ih ponavljati i tako ćete nastaviti privlačiti lošu sreću. Ali sada znate da vi to možete promijeniti, da je snaga u vašim izborima. Sada počnite odlučivati svjesno, donosite bolje odluke i kako budete mijenjali svoja uvjerenja, sve će se mijenjati. Vi ste jedini koji to može učiniti.

Koju promjenu biste voljeli vidjeti u svijetu, ali i u svom životu?

Definitivno više mira, drugačije izbore, 100 posto odogovornosti, spoznaja da nikoga nema tamo vani, dakle ako nešto ne ide kako treba u mom životu, moram raditi na sebi, preuzeti odgovornost i promijeniti sve što ne funkcionira. Promjene koje bih željela vidjeti u svijetu su više probuđenih ljudi, više onih koji preuzimaju 100 posto odgovornosti, koji mijenjaju život birajući mir i sreću, umjesto da budu u pravu, više ljudi koji shvaćaju da ako su oni u redu, svi će biti u redu.

Promjena koju bih ja naročito željela vidjeti u svijetu jest da više ljudi vjeruje u sebe, da znaju tko su i da rade ono što vole, jer za mene je savršeni svijet onaj u kome svi rade ono što vole. Kada radite ono što volite, novac neće biti problem, on će doći. Tada ne bismo imali novčanih problema, a bili bismo i vrlo zauzeti zabavljajući se pa ne bismo razmišljali kako da druge povrijedimo ili ubijemo. Bili bismo sretni i u miru, radeći ono što volimo, pomažući drugima. Vjerujte mi, to funkcionira i zarazno je, kao pandemija! Ljudi vas počinju pitati što vi to radite – izgledate mlađe, sretni ste, što to radite sa sobom, radite li facelifting.

Te stvari funkcionirajuu – gledanje u sebe, preuzimanje 100 posto odgovornosti i to je kao domino efekt. Svijet će se promijeniti, ali on čeka na nas da se promijenimo. Definitivno želim više mira i više sreće, sebi i drugima, jer to je ono što mi zaista i tražimo – mir, sreću i slobodu, ali ih tražimo na pogrešnim mjestima, postavljajući pogrešna pitanja.


– Tko je bio Vaš najvažniji učitelj i koji je najbolji savjet koji ste dobili u životu?


Mabel: Najvažniji učitelj u mom životu je dr Ihaliakala Hew Len, moj učitelj Ho’oponopono tehnike. Živjela sam s njim 12 godina i čula sam i vidjela mnogo stvari koje se obično smatraju uvrnutim. Bila sam osoba vrlo zatvorenog uma, mislila sam da sve znam jer imam univerzitetsku diplomu. Prilika da živim s učiteljem, da otvorim svoj um, da shvatim da ništa ne znam, sve je to zaista promijenilo moj život. To je nevjerojatno iskustvo za koje ću mu zauvijek biti zahvalna.

A najbolji savjet koji sam dobila je da ne postoje drugi, tu ste samo vi i vaša sjećanja, vi i vaša uvjerenja i prosuđivanja. I ako želite promijeniti svoj život, morate ih izbrisati, morate biti spremni preuzeti odgovornost. Kada sam čula za to, po prvi put u svom životu sam osjetila slobodu, jer sam shvatila da ja mogu promijeniti svoj život i da ne ovisim ni od čeg drugog niti od nekog drugog, izvan sebe.

Kada se prestanete žaliti, počinjete živjeti u skladu sa samim životom i privlačite drugačije događaje. Dakle, prihvatite potpunu odgovornost, nitko drugi izvan vas vam ništa ne radi, tu ste samo vi i vaše misli o ljudima i događajima. Vrlo je važno znati i shvatiti to, jer samo tako ćemo se osloboditi.

– Jasmina Stojanović
glavna i odgovorna urednica Sense

Izvor: Alternativainformacije.com
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
PLAVA SOLARNA VODA – BLUE SOLAR WATER

vxa5zHr.jpg


U Ho’oponoponu, jedan od nezaobilaznih alata je Plava Solarna Voda.
Plava Solarna Voda je laka za napraviti, ukusna za piti, i vrlo moćna kao alat za brisanje.
Sve što vam treba je staklena boca plave boje – nije važna niti nijansa plave – jednako su djelotvorne i one najsvjetlije, kao i one tamno modre; niti zapremnina – sasvim dobro može poslužiti i boca dječjeg soka.
Ono što je važno je da bocu punimo običnom vodom iz slavine, i da čep ne smije biti metalan. Može biti pluten, staklen, čak i plastičan, jedino ne metalan. Cep sluzi samo kao zaštita od prašine ili insekata koji jako vole ovu vodu.
Bocu s vodom ćete držati na suncu oko sat vremena (minimalno je 15 min direktne izloženosti). Ako je držite duže, okus će joj postati slatkastiji. Ukoliko nemate mogućnosti izložiti bocu suncu, bocu stavite ispod žarulje sa žarnom niti.
Pijte ove vode što više možete, vrlo je ukusna i pitka. Nekako, naš je organizam prepoznaje, pa čak i oni ljudi koji kažu da inače malo piju, bez problema popiju po nekoliko litara. Pogotovo u vremenima kada nešto intenzivno čistite, preporuča se pijenje Plave Vode.
Ako nemate više boca na raspolaganju, dovoljna je jedna, jer samo jedna kap ove vode pomješana s običnom, daje joj sva svojstva Plave.
Osim za piće, koristite ovu vodu za kuhanje (dovoljna je jedna kap!), zalijevanje cvijeća, ljubimce, dodajte je u pericu rublja i sudja, vodu za pranje automobila, podova i stakala, stavite u raspršivač i osvježite prostorije, dodajte u kupku…
Jednom kad ste napravili Plavu Solarnu Vodu, možete je preliti u bilo koju drugu posudu, plastičnu staklenu… svejedno. Možete je držati u frižideru ili na dnevnoj temperaturi.
Ukoliko ste na putu, negdje gdje nikako ne možete napraviti svoju Plavu Solarnu Vodu, koristite je mentalno. Zapamtite da je mentalna upotreba ove vode svrsishodna isključivo kad objektivno ne možete do Plave Solarne Vode, inače ne djeluje.
Plave boce kod nas se mogu naći u trgovinama staklom, poklon i kineskim dućanima, ali i u kafićima (sok od 2,5 dcl), kao ambalaža prošeka Blu Prosecco (u boljim kafićima i većini trgovina) te kao ambalaža Kauflandovog ”šampanjca”.
Uživajte!

Izvor: Hooponoponotehnika.com
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Tumor bubrega i Ho’oponopono

sBEBqJE.jpg


Kako napisati kratko, a jasno…mozda nekome ovaj tekst pomogne…

HO JE DIVNO ČUDO… došlo je u moj život pre 3 godine, počela sam čistiti iz dosade, čistiti svoj život, svoje pogrešne ljubavi… ma bas jedan lep, dosadan život. I jos uvek ga čistim…..I tako krenem čitati, učiti, slediti emisije Karmen Jerković Yücel, otišla na seminar… Dešavalo se od svega po nešto I lepo I ružno ali nista specijalno drastično… Poređala sam čase… hmmm za mene, sestricu, poneki problem I jednu čašu za moju sestru… E ovde počinje priča kako HO deluje! Ne onako kako ja zamišljam I hoću već onome kome treba I kod koga je prioritet i u njegovom i u mom zžvotu… JER JA SAM 100% ODGOVORNA za sve u mom životu…pa i za moju seku, kako divna rečenica.

E sad :
4. 4.2015 kod nje se pojavi problem sa srcem, ne radi kako treba. Doktori kazu od stresa, sledi neka terapija i svakako da izbegava stres.
26.4.2015 moja seka shvati da ako nešto ne preduzme izgubiće i srce i zdravlje i donese odluku da saopći mužu da želi razvod, jer je on, njen muž, njen stres (posle 25 godina braka nasla hrabrost i jačinu u sebi da poduzme korak za sebe…hvala ti HO).
Polako ali sigurno teku pregovori oko razvoda, on prihvata, ona se predomišlja je li u pravu, jel treba i tako u krug KAD
29.5.2015—bolovi u leđima, kontrole, pregledi i dijagnoza TUMOR BUBREGA, potrebna hitna operacija! Život je opominje, univerzum joj šalje nešto ali šta, ona je mlada, 45 godina ima, sina od 24,ne puši, ne pije, živi zdravo, upravo odlučila preuzeti korak za svoj život a stiže ovakva dijagnoza… hvala hvala hvala..
Čistila sam kao luda, znala sam ili nisam nemam pojma ali
JA SAM ODGOVORNA ZA SVE STO SE DEŠAVA U MENI I DOVODI DA NA OVAKAV NAČIN DOŽIVLJAVAM SITUACIJU SA MOJOM SEKOM…HVALA VOLIM TE

4.6.2015- Zet izlazi iz kuće da bi mogao štab za podršku da dođe kod nje – inače živimo u različitim državama, ja u Makedoniji ona u Srbiji.
Majka i ja stižemo u Beograd I tu počinje borba za njen život uz hvala I volim te, čaše i još poneki alati naučeni na seminaru (Hvala Karmen setile se istog alata, istog dana). Nemamo pojma šta i kako će biti, kakva je tačna dijagnoza, ali uz HO ne damo se, čistimo i ne pominjemo rec Kancer (sad je prvi put izgovaram). A I ona gledajući i slušajući mene u to vreme odlučuje da dođe sa mnom na sledeći seminar…hvala hvala hvala

12.6.2015 –OPERACIJA – vađenje bubrega zajedno s tumorom.
Završeno, izvađeno, dobro se oporavlja sad treba čekati dijagnozu i šta dalje hvala hvala hvala

E sad moram ukratko da vam ne dosadi moj tekst ali ovde počinje objašnjenje kako HO divno radi, kako posloži kockice, prave ljude u pravo vreme na pravom mestu..
Davajući krv za operaciju seke, niodkuda sa mnom počne razgovor neki čovek u farmerkama I belom gornjem delu.. hahahaha nisam znala., pričali ko smo, odakle smo ja I sestrić, neobavezni razgovor…ali, to je bio doktor načelnik transfuziologije! Pita a šta ćete ovde.. ukratko kažem seka ima operaciju, on meni ok dajte mi telefon da vam javim neke informacije.hvala hvala hvala… Do kraja je bio uz nas, doktor koji je operirao sestru njegov licni prijatelj… za seku poseban tretman ,sestre se pitale koja je ova žena što se ovoliko ljudi brine za nju…Zamislite ČUDOOOO, zahvaljujući njemu znala sam sve od pocetka operacije kad je ušla kako je podnela anesteziju, operaciju I izlazak iz sale, a sedela sam kući i normalno hvala hvala hvala
Tamo ne poznajem nikoga ali…nije tako, “slučajno” u toj bolnici radi devojka sa kojom smo odrasle u istoj zgradi u Skoplju do raspada Jugoslavije 1993 god.mi na 5 spratu ona na 6-om hahaha – dali verujete medicinska sestra u šok sobi! Bila je uz Seku i pre i posle operacije, proveravala je, pomagala… o Bože hvala ti.

Ne mogu kratko pisati izvinite, ali ovo su činjenice. NIKAD NE ODUSTAJTE OD ČIŠĆENJA, NIKAD ČAK I KAD NE VERUJETE!
Izašla iz bolnice, čekamo rezultate i molimo se i čistimo… Postoje sumnje normalno, mozak radi, ali ih teram od sebe uz hvala i volim te, stižu rezultati interni od doktora kojeg sam upoznala, zamolio koleginicu da što pre uradi sekine analize… BENIGNO… SWANOMMA WHO Gradus 1.. nema veće radosti, suza, urlanja, zahvalnosti…
Sledi ŠOK …za par dana idemo po rezultate zvanične od konzilijuma..ŠOK…konzilijum ima drugu dijagnozu, ovako je pisalo : Posto se radi o SARCOMU mekih tkiva upućuje se na onkologiju na IORS.

Bože šta je ovo, kakvu nam poruku šaljes, šta sad ..hvala hvala hvala
Doktor proverava s patologijom, oni tvrde da je benigno I stoje iza svog nalaza ali 6 doktora na konzilijumu je odlučilo na osnovu njihovog nalaza da napise maligno..volim te volim te
Ponovo stres, prvi put vidim njene suze kad su joj rekli da ne treba da plaća participaciju pošto je onkološki slučaj ..o Bože kome verovati šta ja istina, ali ne dam se čistim i dalje verujem, verujem..
Prolazi vreme, dani prolaze, ne znam šta da radim …. vozim se oko Beograda ko luda I razmisljam šta da radim, da li da skoknem do Obrenovca kod kume da malo ohladim mozak, vagam hoću neću trebam biti uz seku uhhhh I tako razmišljajući promašim put i izađem na autoput za Niš… o bože šta sad, kako da se vratim…kad na 20 metara stoji tabla skretanje za Obrenovac 22 km..nema boljeg znaka gde treba da budem! NEKO – BOG, UNIVERZUM, kako god, je znao bolje od mene gde treba da budem ….
Krenem kod kume, stignem, puna kuća ljudi, smeju se, zabavljaju, pita me brat od kume kako je seka sad je sve u redu zar ne (znao je prvu dijagnozu) ja kažem izvini ali nije, imamo još jednu dijagnozu – groznu. i malignu… Šta, kako, počinju pitanja, a ja čistim… kad on se obrati nekom čoveku iz drustva I kaze: Doktore dođi, treba mi pomoc za našeg Makedonca (tako me zovu kumovi). TAJ čovek je neurolog u toj bolnici, objasnim o čemu se radi, dam mu da pročita i prvu i drugu dijagnozu ni njemu nije jasno. Ok kaze, u ponedeljak proveravam i javim sta dalje.

Tako je i bilo, proverio, patologija stoji iza svog benignog nalaza, ali on mi savetuje da uradimo analizu privatno, uputi nas gde i kako, umesto cele papirologije od zapisnika, načelnika, odobrenja, uzme umesto nas njenje preparate i posalje nas gde da uradimo jos jednu proveru (ovo bi trajalo bar dve nedelje neizvesnosti).
Za dva dana, zahvaljući vezama prvog upoznatog doktora dobili rezultate koje smo trebali da dobijemo mnogo kasnije.Rezultati: BENIGNO – kompletno BENIGNO sa svim analizama, tumor markerima, hemiskim proverama i sta ja znam cime..i bas me briga – nisam ja ta koja treba da znam, ja samo treba da cistim svoje programe i secanja, I bicu na pravom mestu u pravo vreme sa pravim ljudima. I neko će to od gore sve da posloži kako treba..hvala hvala hvala
SAD ZNAM ZASTO JE HO UŠETAO U MOJ ZIVOT, i šta reci hvala volim te volim te volim te
Tebi Karmen Jerković Yücel posebno hvala, zato što svojim radom, emisijama, web-stranom pomažes nama i onima koji možda klonu ponekad..hvala i volim te.
– Suzana

Izvor: Hooponoponotehnika.com
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Smisao života: Biti svoj i čist u srcu

2qcnsps.jpg


Dr. Hew Len:

“Ideja cijele prakse je zaljubiti se u svoje smeće! Reći mu “Hvala ti, Volim te”, “Ohoho, nisam imao pojma da si tu, Volim te!”
Jer ako ja guram, ti ćeš gurati meni natrag i to se zove otpor. Umjesto da otpustim i kažem smeću: “Volim te!”. Veliki mudraci su rekli “voli svoje neprijatelje”. Ali tko su ti? Jedini neprijatelji koje imate je smeće u vašoj podsvijesti.

Znate, teroristi nisu izvan vas, oni su u vama. I to je to smeće! Smeće koje zovemo ratovanje! Ratovanje je to protiv sebe i protiv Božanstva.
Dakle, ljudi se pojavljuju u vašem životu zato jer dijelite smeće s njima. Zato biste trebali s njima neprestano “hodati”! Jer nemate pojma što je u vama dok se to ne pojavi! Stoga, kada se netko pojavi u vašem životu, ta osoba vam tada ukazuje na vaše smeće. Ona kaže: “Hej, alo! Tu sam, alo!” Otpustite to, čistite to, umjesto da kažete: “Ej, a koji je tvoj problem?” Tako su mene naučili na fakultetu – kada netko dođe u moju kancelariju, ja bih trebao reći: Koji je vaš problem?
Ali ja sam odlučio biti 100% odgovoran i u tom trenutku radim svoje Ho’oponopono čišćenje. Tada Božanstvo kaže: “U redu! Sada tebi ide štogod ti je potrebno da bi bio slobodan.”
Ta osoba se više neće pojaviti u vašem životu!
Božanstvo vas je stvorilo i ono zna što vam treba u svakom trenutku. U svakom! I to samo zato jer je netko odlučio preuzeti odgovornost Treba nam samo jedna osoba. Jedna!

Vi.

Ja neprestano čistim! Jer znam da ako ja uradim svoj dio, (preuzmem odgovornost kako bih bio u Nuli, jer je to smisao života da budem svoj i čist u srcu), tada će Božanstvo učiniti ono što sam ja došao ovdje učiniti: Ono će to uraditi za mene.

– Neno LUbich
Izvor: Hooponoponotehnika.com
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Opraštanje je unutarnji proces, koji se ovija između nas i Boga

zxa4vc.jpg


Kad nas nešto ili netko uznemiri, gubimo svoju slobodu. Osjećaj mržnje nas preuzme i sputava i postajemo njegovi robovi. Na taj način najviše povrjeđujemo sebe. Možemo se osloboditi opraštanjem. Opraštanje je dio najkraćeg i najlakšeg puta. Nije nužno nikome na glas reći da im opraštamo. To je unutarnji proces koji se odvija između nas i Boga. Kažemo: „Žao mi je, molim te oprosti mi za što god je u meni što je izazvalo ovu situaciju/problem.“

Mabel Katz
Izvor: Hooponoponotehnika.com
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Zaradi svoju slobodu

O4NATod.jpg


Ho’oponopono je način života, to je misija, zadatak, životni stil, zapravo, najmanje je neka tehnika :). Mi nećemo imati problema raditi u firmi 8-10 sati dnevno i svu svoju pažnji posvetiti na zadatke koje tamo imamo, jer se to očekuje od nas. Moramo tako, inače je ajme, vrebaju gomile prijetnji o tome kako će nam biti ako ne poštujemo taj program. A to ne nazivamo tehnikom. I tako mi uredno provedemo 40 godina radnog vijeka, bez ikakvih problema predamo svoj život u ruke strahu od egzistencije, od toga “što će netko reći”, “kako ću ja”, “a što ako…?”.

Ho’oponopono je jednaki tip zadatka: trebamo zaraditi svoju slobodu. A opet, otpori su enormni! Možda zato što je to posao bez poslodavca, bez mirovine, karijere ili publike? Mi njime ponovno izgrađujemo osobnost, vadimo Ljubav iz jame zaborava, posežemo za nekim zavjetima koje smo sebi dali, nekad negdje. Ho je jednako nemilosrdan, baš kao i posao u firmi! Traži istrajnost, vještinu, snagu i povjerenje. Naš zadatak je ostvariti ljubavni odnos s tom praksom, pronaći ljepotu, voljeti čišćenje. Hopsanje ne smije biti borba, ne možemo govoriti “Volim te” s prstom na okidaču!

Za um, Ho’oponopono je pokušaj vraćanja klupka života unutrag, a to je suluda misija, kao da idemo izvaljati natrag onu dvometarsku kugletinu snijega na vrh brda, kada je još bila samo malena grudva. Pa ipak, mi to radimo! Zašto? Jer smo preuzeli odgovornost i voljni smo vratiti se u Nulu. Tada će se dogoditi da klupko jednostavno nestane ili da se kugletina snijega odjednom rastopi! Ho’oponopono je apstraktna praksa, pa je i rješavanje problema jednako tako apstraktno. To znači da moramo odustati od “zašto to, kako to” i djelovati kako znamo i umijemo, iako nemamo pojma što će se dogoditi. Ho je proces unutar kojeg se transformiramo iz otpora u prihvaćanje, ne nužno u razumijevanje. Mi ne možemo razumjeti zašto bi se netko penjao na 8000 metara visoku planinu, smrt je gotovo pa zagarantirana! A opet, ljudi to rade! Mislite li da rade zato što razumiju? Ili možda zato jer je to jače od njih, vuče ih nešto tamo? Oni se ne bave s tim što je to što ih vuče, nego se prepuštaju i djeluju. Tada su 100% svoji, nemaju nikakvih dilema što im je činiti.

Da bi iskreno mogli krenuti u prakticiranje Ho’oponopona potrebno se prisjetiti puta koji nas je doveo do susreta s njim. Kako smo došli ovdje? Odakle smo krenuli? O čemu smo razmišljali? Kada osvijestimo taj dio osobne povijesti, možda spoznamo da baš i nismo imali izbora, premda mi mislimo da jesmo. Nešto nas je vuklo tu, neka nejasna sila i ona nešto želi od nas. Jednom kad se prepustimo tom odnosu, nas i te sile, neće nas zanimati “zašto”. Zanimat će nas primjena i istraživanje osobne moći da otpustimo, da vidimo što ima u tome i dokle možemo ići.
Tek tada hopsanje postaje prava avanturistička misija.

  • Neno Lubich
  • Izvor: Hooponoponotehnika.com
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
JEDINO ŠTO BOŽANSKO TRAŽI OD NAS

KG72zMy.jpg


Jedina stvar koja Božansko traži od nas je da preuzimemo svu odgovornosti, da tražimo oprost i da se dobro brinemo o sebi. To je sve!

Uzimanje sto posto odgovornosti je najkraći put. Kad shvatimo da nam jedino “naši programi ” ne dopuštaju da jasno vidimo stvari, kada prestanemo okrivljavati vanjske faktore i odlučimo preuzeti odgovornost, tek tada će se nebeska vrata otvoriti za nas i možemo dostići stanje beskrajnih mogućnosti.

S druge strane, kad se uzrujavamo zbog nekog ili zbog nečega gubimo slobodu. Naši vlastiti osjećaji mržnje nas osuđuju i vezuju “dolje”. Mi smo njihovi robovi. Mi sami sebe povrijeđujemo na ovaj način. Možemo se osloboditi kroz oprost. Oprost je dio najkraćeg i najlakšeg načina. No, nije neophodno govoriti ni s kim kako bi oni znali da smo im oprostili. To je unutarnji rad. To je proces koji se odvija između nas i Boga kad kažemo, “Žao mi je, molim te oprosti mi za ono što se događa u meni što je stvorilo ovu situaciju/problem.”

– Mabel Katz
Izvor: Hooponoponotehnika.com
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
HO’OPONOPONO I JA: OPRAŠTANJE

FaXL0Jw.jpg


Kada nas neko povredi, teško nam je, tužni smo i ponekad poželimo da toj osobi vratimoistom merom. Mnogi od nas ne urade ništa, ali zato misle kako će se toj osobi kad tad vratiti lošim ono što je nama loše učinila. Ovakva razmišljanja truju našu dušu negativnošću i ponekad dovode do toga da gotovo neprekidno razmišljamo o toj drugoj osobi.

Ho’oponopono nas uči da su naši programi ti koji dovode do toga da se mi osećamo povređenim. Programi nas navode da nečije ponašanje prosuđujemo kao dobro ili loše, odnosno ono koje nas je povredilo. Opraštanje je važna tema svih duhovnih učenja, a novogodišnji praznici su pravo vreme da se pozabavimo opraštanjem.

Izgovarajući ,,Hvala ti,, i ,,Volim te,, mi preuzimamo potpunu odgovornost za sve što je u nama, a što je dovelo do toga da druge ljude ili situacije doživljavamo kao problematične. Na ovaj način, mi im posredno i opraštamo, jer shvatamo da nam oni nisu učinili ništa loše, iako nam u prvom trenutku to tako ne izgleda.

Mi smo vrlo skloni prosuđivanju tuđih postupaka i događaja u svetu, razmišljamo otprilike ovako: ,,Ovo mi se dopada, znači to je dobar događaj, a ovo mi se ne dopada, bolno mi je i to znači da je događaj loš.,, Stvari, međutim nisu takve. Prosuđivanje je isto program, dobro je das mo toga svesni. Pored toga, mi nikada ne vidmo celu sliku i događaj koji nam izgleda kao problematičan, na kraju nas može dovesti do nečeg vrlo značajnog za nas.

U ho’oponoponu, molimo za oprost zbog svega onoga što je u nama, a što dovodi do toga da prosuđujemo i opažamo ljude i događaje na određeni način. Dakle, mi smo u poziciji da molimo za oproštaj, pre nego da ga dajemo drugima. Molimo oproštaj zbog svojih programa, jer svi smo mi savršeni u svojoj suštini.

Najvažnije je da oprostimo sebi samima, jer ćemo samo tako moći da istinski zavolimo sebe. Dakle, oprostite sebi zbog svih programa koji su u vama, prihvatite odgovornost za njih i brišite ih. U novu godinu zakoračite s ljubavlju, prepoznajte savršenstvo u sebi i volite sebe, jer onda ćete voleti ceo svet i videćete da je savršen.

– Suzana Vemić
Izvor: Hooponoponotehnika.com
 
Natrag
Top