Hardware Chat arhiv - {rešeni problemi}

Ko je bolji?

  • ATI

    Votes: 67 45,9%
  • Nvidia

    Votes: 79 54,1%

  • Total voters
    146
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.389
Dobro, otklonili smo jednu soluciju.
Sad ces uraditi test stabilnosti, da vidimo kako ce se ponasati racunar pod punim opterecenjem, to napajanje bas i nije nesto, mada bi trebalo da izdrzi, ali bas taj model ima dosta losih primeraka, i ponasa se kao da ima jedva 400W realne snage, dosta ljudi se zalilo, najverovatnije losiji primerci kod verzija 2.2.
Dakle, skini AIDA64, imas ga na forumu, instaliraj i registruj ga obavezno, zatim otvori program i klikni na ikonicu Stability Test koja se nalazi levo od Report ikonice.
Checkiraj sve osim Stress Local Disks i klikni na start, pre toga svega iskljuci sve programe, dakle samo prati sta se dogadja u AIDA64, testiraj ga jedno 15 min. ako se odmah ugasi, onda lako moze biti napajanje, jer bi zaista nerealno bilo da je ploca losa, vise sumnjam na napajanje.
U krajnjem slucaju, pozajmi napajanje od nekoga, ali da bude barem u rangu tog sto imas.
Takodje moras znati da TDP nije realna snaga za CPU i GPU, maximalne snage premasuju vrednosti TDP-a aproksimativno 25%, sto i nije malo, sto bi znacilo da tvoj CPU u peak-ovima moze da povuce skoro 120W, a grafika i preko 180W kada se optereti.
Koliko 6-pinskih PCI-E konektora ima ta karta, koji je model u pitanju?
Odradi to pa javi kako je proslo...
 
Učlanjen(a)
22.04.2013
Poruka
728
Care mislim da ce ti trebat novi odgovarajuci power supply unit
prije toga probaj bios staviti na default settings i testiraj
 
Član
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
7
Koju graficku da uzmem?

Dragi ljudi, moja konfiguracija je ovo:

Intel Pentium (R) D CPU 2.80Ghz
4 GB ram, maticna MSI
Intel G41 express chipset, integrisana grafika.

Posto je ova integrisana jako diskutabilna, nonstop mi secka, koci bilo sta, hocu da uzmem neku graficku, novu ili polovnu, ali ne znam koju i da li to ima veze kakva je konfiguracija? Imaju li sve graficke kartice iste one prikljucke,slotove ili i o tome treba voditi racuna? Evo ja cak uslikah unutrasnjost ako je to vazno..oprostite na prasini :)))

http://www.dodaj.rs/f/k/Bn/1O434PYd/imag0093.jpg
 
Član
Učlanjen(a)
27.10.2009
Poruka
358
Sve je to već pregazilo vrijeme, najbolje ti je da se rapitaš kod ovih što prodaju polovna računala oni bi mogli imati neku "solidnu" grafičku, jer ja imam sličan procesor i imam grafičku ATI radeon 9600Pro 256 mb, nekad je bila super, nekad....., mislim da bih ti mogao tu ubaciti nešto bolje od moje grafičke, jer koliko vidim čini mi se da je to PCIe utor (kod mene je AGP), a tu imaš solid izbor grafičkih....
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.389
Zavisi koji model iz D serije imas, ako je Presler jezgro, on i nije tako los, samo je veliki potrosac, s obzirom da je Core arhitektura sa manjom potrosnjom i nizim klokovima i naponima, dosta bolje resenje za igre, bolja optimizacija za Multithreading aplikacije, zavisno od modela neki nemaju Virtuelizaciju.
Smithfield je Presler-ov osakaceni prethodnik sa manje L2 cache-a.
E sad, taktovi su mu isti tako da ta info koju si napisao i nema nekog efekta jer moze biti i D 820 ili D 920, ova 920 ima duplo vise L2 cache-a 4MB.
Vidim da imas plocu sa G41 chipset-om, to je relativno dobar chipset, jer ima odlicnu podrsku, na kupindo sam video dosta dobrih procesora izmedju 1500-4000 din, dakle od E2180 (koji je barem 40% bolji od smithfield-a i Presler-a), do E8400 koji je jos vek u opticaju kod novih igara.
E sad, ako nisi pri parama, kupi taj CPU E2180 i neku grafiku tipa GT 9600 ili GTS 450, iskreno ne isplati se previse ulagati, ali to su neka minimalna ulaganja, za jace kartice ti treba napajanje od barem 500-600W, a iskreno pitanje je i kakvo je tvoje napajanje, upravo zato sto nemas grafiku, ne verujem da ima 6-pinski PCI-E dodatak za napajanje grafike, ali ipak proveri.
Evo procesori, dakle mislim na E2180, on je 1400 din:
Kod:
http://www.kupindo.com/Procesori/14154141_dual-procesori
ne obracaj paznju na to sto je D925 skuplji, to je marketinska fora, dosta je slabiji, iako specifikacija kaze suprotno u praksi se to vidi.
ili ovako nesto je jos bolje:
Kod:
http://www.kupindo.com/Procesori/13912389_Intel-Pentium-Dual-Core-E5200-LGA775
Kod:
http://www.kupindo.com/Procesori/13929033_Procesor-INTEL-Core-2-Duo-E4500-2x2-2ghz
Kod:
http://www.kupindo.com/Procesori/14530521_Procesor-INTEL-Core-2-Duo-E8400-2x3-00ghz-

E8400 je bolji od svih za 50-60% sigurno i vredi te pare, E5200 je trenutno najbolji odnos cene i performansi ipak je to Wolfdale jezgro, oba su iste arhitekture.
Sto se tice rafike, vidi na kupindo nesto kao radeon hd 5670, 6670, 6750, 6770 (to bi bio neki max iz radeona), nVidia 9500 GT, 9600 GT, 9600 GSO, GT 450, to su neke grafike do 120W, pogledaj specifikacije, nisu mnogo zahtevne, a jos uvek mogu da udju u obzir, cenovni rang im je do 50 evra.
 
Član
Učlanjen(a)
13.07.2012
Poruka
429
bios mi je na defaultu od kako sam sklopio masinu! nisam pri novcu da kupim napajanje! pa za sad koristim ovo! planiram 550 ili 600W neki kuler-master ili tako nesto
PITAJTE MOMCI STA VAS INTERESUJE IZ AIDE64.
Uradio sam test 15 minuta i nije mi se ni jednom ugasio!
 
Član
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
7
NAPAJANJE ili nesto drugo?

Da biste me razumeli, napisacu sve ispocetka sta se i kako dogovodilo.
Kompjuter mi je nesto jako sporo radio,ocitavao stranice u beskonacnost, you tube je seckao do zla boga...pomislih da je procesor ili grafika. Inace procesor je Intel Pentium 2.80 GHz. Onda se setih da m isvi laptopovi rade jako dobro na 1.6 GHz i dodjem na ideju da smanjim takt, ali sta se desilo...slucajno ukucah nulu vise i preklokuje ga do materine.. tada jos nije komp resetovan da bi nastali problemi. E tek kad rasturih komp, vidim da je svo vreme bio problem u ventilatoru koj inije radio i sredim taj problem, ali komp se vise nije palio. Tj. palio se on, ali do momenta ulaska u bios i onda vise nije imao snage za dalje. Nema veze, danas sam uspela vratiti u biosu podesavanja i resetovanje overkloka, ali i dalje nije imao snage da digne sistem i ugasi se. Sta mislite, da li je ovo simptom napajanja koje ce da rikne skroz,tj.riknulo je ili mozda nesto drugo?

Hvala unapred svima na bilo kakvim sugestijama, komentarima, savetima...
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.389
Hajde pogledaj napone za +12V, +5V i 3.3V, sve to mozes videti u AIDA.
Idi u Event Viewer i pogledaj pod Applications i System koje logove prijavljuje, dakle Warning, Error i Critical su bitni.
Neobicno je da se tako ponasa, to je nov racunar, dakle, kako si opisao, sve si menjao osim HDD-a i PSU-a, HDD nije sigurno, a napajanje moze da pravi takav problem, koliko je staro, posto kazes da je od prosle konfe.
Nisi odgovorio, koji je model grafike, tacan model (pogledaj u aida)?
Kada se iskljuci, daje li neki zvuk (beep), npr. ventovi da li promene brzinu i sl., jel se cuje nesto, ili se samo iskljuci, kao da si ga iskljucio iz struje.
Kada se iskljuci, sta si radio u tom momentu na racunaru?
U krajnjem slucaju, bilo bi dobro da pozoves tog sto ti je sklapao komp i da proveri napajanje i ostale komponente, ako ima on, neka donese neko napajanje i proverite hoce se opet iskljucivati.
Opet kazem cisto sumnjam da je do maticne i sl, sve je novo osim napajanja i hard diska.
Izvadi tu memaru od 2GB, nije ti frka sad da ona bude tu, ionako gubis dodavanjem nje dual-channel, a vec imas 8GB (sasvim dovoljno verujem da su 2 modula po 4GB?) jel` ti je pre radio sa njom?
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.389
Hajde pogledaj napone za +12V, +5V i 3.3V, sve to mozes videti u AIDA.
Idi u Event Viewer i pogledaj pod Applications i System koje logove prijavljuje, dakle Warning, Error i Critical su bitni.
Neobicno je da se tako ponasa, to je nov racunar, dakle, kako si opisao, sve si menjao osim HDD-a i PSU-a, HDD nije sigurno, a napajanje moze da pravi takav problem, koliko je staro, posto kazes da je od prosle konfe.
Nisi odgovorio, koji je model grafike, tacan model (pogledaj u aida)?
Kada se iskljuci, daje li neki zvuk (beep), npr. ventovi da li promene brzinu i sl., jel se cuje nesto, ili se samo iskljuci, kao da si ga iskljucio iz struje.
Kada se iskljuci, sta si radio u tom momentu na racunaru?
U krajnjem slucaju, bilo bi dobro da pozoves tog sto ti je sklapao komp i da proveri napajanje i ostale komponente, ako ima on, neka donese neko napajanje i proverite hoce se opet iskljucivati.
Opet kazem cisto sumnjam da je do maticne i sl, sve je novo osim napajanja i hard diska.
Izvadi tu memaru od 2GB, nije ti frka sad da ona bude tu, ionako gubis dodavanjem nje dual-channel, a vec imas 8GB (sasvim dovoljno verujem da su 2 modula po 4GB?) jel` ti je pre radio sa njom?
 
Član
Učlanjen(a)
17.07.2012
Poruka
125
Proveri opet takt,posebno frekvencije i odnos cpu-ram,resetuj bios vadjenjem baterije.proveri koliko struje vuce cpu,moguce je overklok povukao veci napon i jos uvek stoji tako.resetuj podesavanja biosa na defoult.Tek posle toga sumnja pada na napajanje,ostecenje ploce(kondenzatora) ili mozda ram mem.
 
Natrag
Top