Halucinacije

Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Pročitaj tekst, vrlo je zanimljiv i poučan. Nakon toga ćeš shvatiti kako oni razlikuju ta tri fenomena i zašto pseudohalucinacije stavljaju samo kod psihijatrijskih bolesnika. Ja sad idem da spavam a sutra odlazim na put. Nadam se da se ti i Rollmilan nećete posvađati dok se ja ne vratim.:)

Svima koji sutra slavite želim Srećan Božić!
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Tekst koji je iskopao 100Dinara@ je sjajan tako da ideje koje sam imao postavljajuči pitanja gube smisao , zato odustajem od pitalice sorry
U svakom slučaju posle svega možemo zaključiti da su pseudohalucinacije halucinatorni fenomeni koji ne prati senzorni put te se javlja uglavnom kod psihijatrijskih bolesnika; stoga, halucinacije mogu imati i normalne osobe - a ovo smo već ranije utvrdili.
Nuala@, da li bi ovo bio naš zajednički zaključak ? whistle3
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Prvo, jedno veliko hvala 100Dinara za onaj rad.:air_kiss:

Drugo, shvatila sam jednu stvar- krivo su me učili. Ili nisu ni znali to. :???:

Ako sam ja dobro shvatila članak, a ispravite me ako griješim, psihički bolesne osobe mogu doživjeti i halucinacije i pseudohalucinacije. Isto tako mogu i ne moraju imati uvid u bilo koje. Ja dosad nisam ni na jednom kliničkom intervjuu doživjela da se pacijenta pitalo za prirodu njegovih halucinatornih fenomena, odnosno otkuda glasovi (a najčešće se radilo o njima) dolaze. :dntknw: A prema ovome, oni koji imaju uvid u svoje stanje, (valjda) mogu to razlučiti. I to je grozno ako uzmemo u obzir navedenu tvrdnju da kod pseudohalucinacija bolje pomažu antiepileptici nego antipsihotici!

Pseudohalucinacije se javljaju i kod organskih oštećenja, ne samo kod psi. bolesti, zar ne? Spomenuti su Charles Bonnetov sindrom, oštećenja vidnih i slušnih živaca... Halucinacije isto: Parkinsonova i Alzheimerova bolest. Provjeravam. ;)

A sad o tim nesretnim halucinacijama. :lol:
Jesu li ljudi s organskim oštećenjima normalni? Ako jesu, onda mogu doživjeti halucinacije. Jesu li ljudi koji uzimaju droge normalni? Ako jesu, onda mogu doživjeti halucinacije. Je li senzorna deprivacija nešto što prosječan čovjek može sutra doživjeti? Ne bih baš rekla. :)
A koliko ja znam, umor i izgladnjelost su vezane za periferni, a ne središnji živčani sustav čije abnormalnosti dovode do halucinacija.

Parahalucinacije nisam baš shvatila...:vorred:

I na kraju mi se nameće pitanje: koliko ljudi čija zanimanja počinju na psi znaju za ovu terminološku zbrku i o kakvim halucinacijama ZAPRAVO govore? :confused2:
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Pozdrav svima! Evo vratio sam se:) Vidim da se i dalje lepo družite, to mi je drago.

Znao sam da će vam se svideti ovaj članak, stvarno je dobro urađen i pokazuje koliko zbrke u terminima postoji; no, odmah moram da kažem jednu stvar - kao poremećaj percepcije halucinacija jeste "percipiranje" nečega što ne postoji, i zbog toga smatram opravdanim da se koristi reč halucinacija kada govorimo samo o tome da li je nešto što osoba "percipira" realno ili ne. Ulazak u detalje o kojima se govori u ovom članku, stvar je dublje analize koja je visoko poželjna kada se radi o tome da nekome trebamo pomoći, kada imamo pacijenta pred sobom i slično. No, kada govorimo samo o tome da li osoba percipira realnu stvar ili ne - tada smatram opravdanim da govorimo o halucinaciji; i s tim u vezi, opet kažem da se one mogu pojavljivati i kod normalnih ljudi (kod ljudi koji nemaju psihijatrijskih oboljenja niti su pod uticajem halucinogenih droga). Ovo je, naravno, samo moje mišljenje ali verujem da postoji mnogo stručnjaka koji će se složiti sa mnom.

Nuala, autori govore da su za PARAhalucinacije bolje rešenje antiepileptici nego antipsihotici i oni za parahalucinacije kažu da nastaju usled oštećenja ili disfunkcije perifernog nervnog sistema kada osoba doživljava halucinaciju "koja se ne bi mogla razlikovati od prave halucinacije ali je ona lokalizovana uz pogođeni disfunkcionalni ili oštećeni senzorni put ili organ, ili uz senzorni put u CNS-u koji je povezan sa oštećenim nervnim vlaknima... Uvid u bolesnu osnovu senzornog doživljaja može ili ne mora biti prisutan, a ako nije to onda nije posledica abnormalnih procesa koji su i stvorili abnormalnu senzaciju".

Da li su kliničke intervuje na kojima si prisustvovala, a za koje kažeš da nisu spominjali prirodu tog fenomena, vodili psihijatri? Pošto mi to zvuči kao nešto blisko njima.

Što se tiče tvog poslednjeg pitanja, moje, nadam se uskoro i službeno, zanimanje završava na "holog" i mi baš nismo mnogo raspravljali o tim detaljima vezanim za halucinacije. Govorili smo o halucinacijama i pseudohalucinacijama i ono što smo naučili ne razlikuje se od zaključka iz ovog teksta (samo što ih nismo ni blizu tako detaljno obrađivali), ali iskreno verujem da kolege psiholozi, barem oni klinički orijentisani, znaju dosta o tome.

Rollmilane, imam nešto i za tebe. Tvoja pitanja o simboličkom značenju halucinacija potaknula su me na razmišljanje pa sam malo istraživao i pronašao da postoje teoretičari koji veruju upravo to - da sadržaj halucinacija ima simbolički značaj. Pričao sam sa dva profesora i saznao da oni baš ne znaju o tome, ali pretpostavljaju, kao i ja, da su ti autori psihoanalitički orijentisani i preporučili mi da potražim radove Melanije Klajn i Brune Betelhajma (uz, naravno, Frojda i Junga). Tamo bi mogao naći nešto o tome, ako si još uvek zainteresovan.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Ulazak u detalje o kojima se govori u ovom članku, stvar je dublje analize koja je visoko poželjna kada se radi o tome da nekome trebamo pomoći, kada imamo pacijenta pred sobom i slično.

Meni je to bitno. :vorred:

Nuala, autori govore da su za PARAhalucinacije bolje rešenje antiepileptici nego antipsihotici i oni za parahalucinacije kažu da nastaju usled oštećenja ili disfunkcije perifernog nervnog sistema kada osoba doživljava halucinaciju "koja se ne bi mogla razlikovati od prave halucinacije ali je ona lokalizovana uz pogođeni disfunkcionalni ili oštećeni senzorni put ili organ, ili uz senzorni put u CNS-u koji je povezan sa oštećenim nervnim vlaknima... Uvid u bolesnu osnovu senzornog doživljaja može ili ne mora biti prisutan, a ako nije to onda nije posledica abnormalnih procesa koji su i stvorili abnormalnu senzaciju".

Uvidjela grešku. Oprostit ćete mi, malo sam rastresena ovih dana. :blush:

Da li su kliničke intervuje na kojima si prisustvovala, a za koje kažeš da nisu spominjali prirodu tog fenomena, vodili psihijatri? Pošto mi to zvuči kao nešto blisko njima.

Uglavnom psiholozi.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Rollmilane, imam nešto i za tebe. Tvoja pitanja o simboličkom značenju halucinacija potaknula su me na razmišljanje pa sam malo istraživao i pronašao da postoje teoretičari koji veruju upravo to - da sadržaj halucinacija ima simbolički značaj. Pričao sam sa dva profesora i saznao da oni baš ne znaju o tome, ali pretpostavljaju, kao i ja, da su ti autori psihoanalitički orijentisani i preporučili mi da potražim radove Melanije Klajn i Brune Betelhajma (uz, naravno, Frojda i Junga). Tamo bi mogao naći nešto o tome, ako si još uvek zainteresovan.
Pozdrav i dobrodošao nazad na forum u raspravu o halucinacijama.
Moje insistiranje na halucinaciji kao simbolizaciji uzroka jeste malo izmenjena ali u suštini preslikana psihoanalitička teorija o snovima kao simbolizaciji želja. Pošto sam mislio a i sada mislim da iako imaju različito poreklo halucinacije i snovi su u biti sastavljeni od iste tvari.
Sada sam donekle promenio mišljenje, halucinacije vidim ne samo kao simbolizaciju uzroka već i simbolizaciju kompleksa u najširem značenju ovog termina. Znači Jungovskog shvatanja koji termin kompleks vidi šire nego kao traumatizovan afektiran sistem mišljenja (manje ,više autonoman) .
U vezi literature , hvala na preporučenim knjigama .
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Da li vam se pojavljuje na ekranu sredstvo protiv opadanja kose ili ja imam vizuelne halucinacije?:lol:
 
Učlanjen(a)
17.11.2014
Poruka
1
Pozdrav svima. Je l' zna neko nešto više o halucinacijama prouzrokovanim marihuanom? Jutros mi se desilo nešto jako bizarno. Sedim sa drugarom i haluciniram da komuniciram sa njim, a sedeli smo u tišini sve vreme. Bila sam svesna toga da mi ne razgovaramo, ali onda opet dobijem seriju "fleševa" kako nas dvoje pričamo. Kad smo legli da spavamo, to je nastavilo da se dešava, ja sam se s njim pozdravila i okrenula se da spavam, ali i dalje sam imala jasnu vizuelnu sliku kako pričamo.
Nakon toga je to eskaliralo u neki crtani film, i sada već nisam sigurna da li su se ti fleševi nastavili, ili sam to sanjala, ali verujem da sam svesna bila sve vreme i da sam htela sve to da zapišem. Preterani naboj kreativnosti.
I za taj "crtani film" sam bila ubeđena da postoji i da sam ga negde, nekad gledala. Samo što je u tom trenutku delovao kao da ga znam napamet, i da svi znaju za to, kao da je neka narodna umotvorina. I jasno sam čula vokal, svoj vokal, kao naraciju.
Ono što je bizarno u celoj priči, je što je taj isti moj drugar, pre jedno mesec dana isto doživeo sa mnom, i zvučalo mi je prosto nekako neverovatno.
Ne tražim od vas neke naučne dokaze, ali me interesuju mišljenja i iskustva drugih ljudi, bilo kakve teorije da imate bi me strašno zanimale da čujem.
 
Natrag
Top