Glava sv.Haralampija

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Covek je sklon pritiscima sa strane. To su nestabilne licnosti,a takodje i da se dodvori suprotnoj strani onako pomodarski ili ulizacki.
Posto je ovo tema o Haralampiju,zanimljivo je da na slikama Haralampije ima glavu,a oni kao cuvaju njegovu otsecenu glavu???
Da li mozda cuvaju i glavu Jovana Krstitelja koju mu je otsekao car Irod???

A evo jednog zanimljivog stiha o kosturima iz Biblije.
Jeremija 8:
1 U to vreme, govori Gospod, izvadiće se iz grobova kosti careva Judinih i kosti knezova njegovih i kosti svešteničke i kosti proročke, i kosti stanovnika jerusalimskih;
2 I razmetnuće se prema suncu i mesecu i svoj vojsci nebeskoj, koje ljubiše i kojima služiše i za kojima idoše i koje tražiše i kojima se klanjaše; neće se pokupiti ni pogrepsti, nego će biti gnoj po zemlji.
Da li se vadjenje kostiju iz grobova u kontekstu ovih stihova gleda sa odobravanjem ili NEodobravanjem???
Vec sam objasnio da se ovde ne radi o kostima koje su judeji obozavali i "ljubili" jer posle kaze da ce ih "izvaditi iz grobova"!

Znaci kako su mogli da obozavaju kosti kad su one svo vreme u grobovima?

Ovde se dakle, ne radi o 'obozavanju kostiju' ovde se u prenesenom smislu radi o obozavanju mrtvih kao da su oni bogovi, a to je greh idolopoklonstva!

Hriscani ne obozavaju mrtve kao bogove a jos manje obozavaju kosti kao da su one bog! Te mosti se postuju jer je sila Bozja u njima i one su svete iz tog razloga!

Dodirivati ih, ljubiti itd.. samo po sebi nije greh ako osoba ne smatra taj predmet bogom, vec ih ljubi i dodiruje da bi se izlecila!

Druga Bozja zapovest protiv idolatrije se uopste ne odnosi na 'polozaje tela', vec na um i srce, jer covek i srcem moze obozavati predmet, na primer pise da je i 'trbuh bog' i da je i to idolopoklonstvo, a to ne ukljucuje nikakvo spoljasnje klanjanje ili ljubljenje!

Znaci, ne mozes nekog osuditi da je idolopoklonik gledajuci samo njegov spoljasnji cin, nego su bitne njegove pobude i motivi!

To je ono sto ti Tripo trazi da objasnis!

Mi nismo idolopoklonici, jer ne ljubimo predmet i ne dodirujemo ga zato sto je taj predmet bog! Vec zato sto je predmet svet i sto je sila Bozja u njemu!

Obožavaju sve osim Boga. Glave, ruke, noge.
Ne obozavaju, jer im motiv nije obozavanje predmeta! Motiv je dodirnuti predmet da bi se izlecio i da bi na tebe presla sila Bozja!

Kao sto je receno Mojsiju da izuje sandale jer je mesto na kojem stoji sveto! To je zato da bi se posvetio!

Zato se slike i mosti ljube i dodiruju, zato se prema njima odnosi sa strahopostovanjem, a ne zato sto su one bog!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Dragi moj Mire,
ti se zaista trudis da objasnis ,ali to nije po Bibliji.
Hajde ,slazemo se da treba bezati od idolopoklonstva prema
1.Kor:10: 14 Zato, ljubazna braćo moja, bežite od idolopoklonstva.
E sad spomi njes njihove pobude???
Sta je rekao Isus za molitve samaricanki na bunaru?

Jovan 4:
20 Oci naši moliše se Bogu na ovoj gori, a vi kažete da je u Jerusalimu mesto gde se treba moliti.
21 Reče joj Isus: Ženo! Veruj mi da ide vreme kad se nećete moliti Ocu ni na ovoj gori ni u Jerusalimu.
22 Vi ne znate čemu se molite; a mi znamo čemu se molimo: jer je spasenje od Jevreja.
23 Ali ide vreme, i već je nastalo, kad će se pravi bogomoljci moliti Ocu duhom i istinom, jer Otac hoće takve bogomoljce.
24 Bog je Duh; i koji Mu se mole, duhom i istinom treba da se mole

Dela ap 17:

24 Bog koji je stvorio svet i sve što je u njemu, On budući Gospodar neba i zemlje, ne živi u rukotvorenim crkvama,
25 Niti prima ugađanja od ruku čovečijih, kao da bi Onome trebalo šta koji sam daje svima život i dihanje i sve.

Dakle kao sto je rekao Isus Hrist mi se danas ne molimo cak ni na gori u Jerusalimu,i naravno uvek se molimo Bogu OCU,i pri tome imamo samo jednog Posrednika a to je Sin Bozji ,Isus Hrist ,a ne nikakva glava Haralampija,ruka Jovana Krstitelja ,ikone itd.itd.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne znam ja na što ti misliš. Ali znam da ste vi adventisti najstrašniji djecoubojice. I nisu djecoubojice samo vaši doktori koji nerođenu djecu drobe u majčinoj utrobi, nego ste djecoubojice i svi vi koji to opravdavate.

Strasno je ako ti ne vidis o cemu govorim, ili te bas briga.

Govorim o grehu koji navodi ljude na telesne zelje da imaju odnose van braka, na prostituciju, promiskuitet, bludnicenje..itd..

Time bi ti i ostali navodni vernici i Hristovi sledbenici trebalo da se bavite, da izadjete u svet i da propovedate moral, pa tada ne bi ni bilo abortusa vasih zena koje svesno samovoljno bludnice pa onda odlaze lakarima da izvrse abortus, pa su vam onda drugi krivi, a greh pokrivate tom osudom drugih.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ne obozavaju, jer im motiv nije obozavanje predmeta!

Hoćeš reći da im nije uverenje samo po sebi.

Mi nismo idolopoklonici, jer ne ljubimo predmet i ne dodirujemo ga zato sto je taj predmet bog!

Isti izgovor prožrdljivaca.

Motiv je dodirnuti predmet da bi se izlecio i da bi na tebe presla sila Bozja!

Formalni izgovor za zablude obožavanja glave Sv. Haralampija.

Kao sto je receno Mojsiju da izuje sandale jer je mesto na kojem stoji sveto!

To nema veze sa izlečenjem nego se radi o direktnom prisustvu Boga, a vi ste napravili pravilo, pa ispada da je Bog non stop prisutan u predmetu što je paganizam.

Bog nije ni u 1 predmetu.

To je zato da bi se posvetio!

To je zato da bi shvatio ko je Bog i da bi se ponizio pred Njim.

Zato se slike i mosti ljube i dodiruju,

Ko je ljubio slika i mošti u Bibliji?

zato se prema njima odnosi sa strahopostovanjem,

Ne odnosi se prema njima nego prema Bogu. A da sada ćeš reći da se preko njih odnose prema Bogu.

Kako onda nema kazne onima koji skrnave te predmete kao što je bila Valtazaru iz Vavilona?

a ne zato sto su one bog!

Nije bitno šta vi formalno mislite, to je idolopoklonstvo.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Te mosti se postuju jer je sila Bozja u njima i one su svete iz tog razloga!
Dodirivati ih, ljubiti itd.. samo po sebi nije greh ako osoba ne smatra taj predmet bogom, vec ih ljubi i dodiruje da bi se izlecila!
?????????????????????????
Jehova Bog je ljubomoran Bog i ne zeli da se bilo sta obozava sem njega licno.
Sve to postovanje mostiju je sujeverje,a sama pomisao da se tako nesto dotakne ili poljubi radi izlecenja,jeste sirenje zaraze i opste opasnosti za epidemiju goru od covida19.
 
Natrag
Top