Gips i gipsani radovi..

Član
Učlanjen(a)
01.10.2010
Poruka
3
Ukratko o gipsu..

Gips je najbolji materijal za unutrasnje radove, brzo se montira i ne mora da se susi.
Spusteni plafoni se rade sa pocinkovanom podkonstrukcijom na koju se montiraju gips karton ploce, nakon toga se spojevi obradjuju specijalnim materijalom i staklastom bandaz trakom u" dve ruke" tako da se posle toga dobija perfektno glatka povrsina spremna za molerske radove.
Na gips se mogu nanositi glet i sve boje koje su predvidjene za unutrasnje radove i gips nema rok trajanja ako se strucno montira po standardima koje je proizvodjac tog materijala odredio.
Montaza gipsa uopste nije jednostavan zanat ma koliko god tako izgledao, da bi se dobio vrhunski kvalitet , majstori koji se bave ovim poslom moraju biti strucni a ne poduceni ili da montazu uce iz raznih prirucnika tipa "uradi sam"
Nakon molerskih radova nesmeju se poznati spojevi jer u tom slucaju molerski deo posla nije uradjen kako treba sto znaci da moler nije postovao faze svog dela posla.
Dosta ljudi se zali na probleme kao sto su pucanje sastava na gipsu a ti problemi nastaju kada se prilikom montaze konstrukcija razredjuje da bi se ustedelo na materijalu, kada se ne ugradjuje prateci materijal a naplati se kao da je ugradjen, kada se gips montira direktno na drvo ili kada se koristi sirova drvena podkonstrucja koja se posle odredjenog vremena susi i radi pa uzrokuje pucanje na gipsu.
I jos jedan od vaznih faktora je bandaziranje spojeva, ono je srce svega.. ako se ne uradi kako treba kompletan posao ne vredi puno jer bandaziranjem se dobija ta prava stvar,idealno ravna povrsina.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
27.06.2009
Poruka
18
Ispravio bih te prijatelju u ovom tvom tekstu, moler ni u jednom slucaju nije odgovoran za vidljive spojeve na rigipsu, jer se zna sta je molerski a sta gipsarski posao. Ako montazer lose postavi ploce nema tog molera koji to moze izravnati. A druga stvar koju ''majstori'' gipsari lose rade je bandaziranje. Vecina gipsara ne zna pravilno ni da zamjesa fugenfiler a kamoli da kvalitetno izbandazira ploče. Ili im opstane kanal prilikom rada ili na spojevima sa ''v'' urezom naguraju previse materijala pa dobiju trbuh, pa onda se od molera ocekuje da ravna te ''majstorije''. A da vas napomenem da moler nije zidar nego moler, cija je duznost da izgletuje i ofarba taj zid kako valja. Ja u svojoj firmi imam i jedne i druge i mogu vam reci da ono sto jedan gipsar moze unistiti ni sto molera ne moze popraviti
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2010
Poruka
14
Ono sto je problem kod nas , jeste da rigipsmonteri nemaju sertifikat za izvodjenje (kvalitetno izvodjenje ) montaze.Kod izvodjenja radova mora se postovati tehnicki standard , koji kod nas nije donesen , a koji ljudi koji rade taj posao ne poznaju.Namerno kazem ljudi , jer majstor je nesto sto se teskom mukom i uz puno ucenja zasluzuje.Tokom svoje karijere sam nailazio na minimalno ili nikakvo poznavanje standarda , a od ljudi koji su dolazili kod mene u firmu da traze posao montera , na pitanje o standardima , najcesci odgovor je bio , pa mi smo tako radili ...obavezno navodeci ime strane zemlje , najcesce Austrije , posto je kod njih poznavanje obavezno , i kod njih se najstrozije postuju.
Slozio bih se sa prethodnim postom , moleri ne mogu da ispravljaju greske rigipsmontera i zidara , a od njih se to ocekuje jer su po rasporedu poslednji koji dolaze na gradiliste.Medjutim spojeve ne doradjuju , na gotovo , rigips monteri , vec moleri , i ako nisu ravni molerska je greska .Isto tako bih naveo i propuste u izgradnji koji dovode do narusavanja homogenosti konstrukcije,ne kvalitetni limarski radovi ili tesarski radovi na krovu , ne kvalitetni zidarski radovi. Naime mora se znati da se konstrukcija za gipskarton ploce vezuje za delove zgrade ,krovnu konstrukciju , rogove , zidove ,plafone ...Ako konstrukcija padne , uglavnom je greska montaze , ali kod pucanja spojeva recimo , problem je ipak malo kompleksniji.
Za laike napomena , prilikom angazovanja rigips montera , treba imati na umu da nije svako ko je neko vreme proveo na gradilistu u EU majstor .Vecinom su bili pomocni radnici koji su nesto naucili gledajuci majstore kako rade.
 
Član
Učlanjen(a)
27.06.2009
Poruka
18
Ovo si dobro rekao za majstore iz austrije, njemacke i td... Najgore od svega sto vecina njih tamo nikad nije ni radila, a jedan dio njih koji je tamo i radio je uglavnom fizikanerio na gradjevini nosajuci ploce, postavljajuci vunu ili cisteci radiliste. Jer svako ko je dobar radnik i dobar majstor za njega ce se gazda boriti da ostane da radi, tako da oni danas ne bi kod nas radili da su tamo bili majstori. Kad smo vec kod austrije i Knaufa ispravio bi te opet u ovom dijelu sa sastavima ploca. U austriji ne postoji skola u kojoj se moze uciti i zavrsiti za gips montera. To je kod njih stolarska skola i ta skola se uzima kao mjerodavna za zvanje gips montera. Medjutim ono sto je interesantno jeste to da ima skola za spahtlera - dakle za onog koji obradjuje te sastave. Tako da u procesu montaze zidova od gips kartona po pravilu imate 3 vrste majstora do konacnice - montera, spahtlera i na kraju molera. Knauf ima sistem obrade zidove koji ima oznake od Q1 do Q4, mozda i do Q3 ne mogu da se sjetim. Ne mogu bas najbolje da se sjetim kako idu ti brojevi redom ali recimo ovako - ako dogovorite Q1 dobijete samo namontirane ploce bez obrade, recimo u Q2 dobijate montazu i jednu ruku bandaza i ugaone lajsne itd,dok je Q3 ili Q4 totalno zavrsena faza, gdje moler moze doci samo da ogletuje povrsine bez obrade sastava i ofarba to kasnije. Dakle u Q4 je samo ostalo klasika moleraj. Ne znam da li sam dobro poredao ove Q oznake, ali bitno da se zna da postoje razliciti sistemi obrade. Poenta ovog svega sto ja pisem je ta - kad firme koje rade pod knaufovom ingerencijom dogovaraju posao u ugovoru se jasno naglasava sa kojim Q se posao zavrsava. Medjutim kod nas majstori ko majstori, a firme ko firme vecinom ne znaju ni da postoji taj sistem pa posao dogovaraju kako dogovaraju, pa onda ti radovi nikad ne budu ono sto treba da budu. 9 godina se bavim zavrsnim radovima, i jos nikad nisam doveo svoje majstore na neki rigips da nismo morali intervenisati na spahtlarske propuste. A o lose namontiranom rigipsu da ne govorim, losim konstrukcijama, nebandaziranim sastavima, krivim zidovima, vijugavim lajsnama, nesilikoniranim spojevima sa zidovima i stolarijom, naopako okrenutim plocama, a o motanim plocama da ne govorim. Zalosno ali uvijek moler mora da ravna te majstore iz austrije, kipra,somalije i ne znam ni ja odakle sve ne nadiru ovamo...
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2010
Poruka
14
ма код нас је довољно да гипс монтери донесу неки ласер купљен код кинеза и залепе га на васервагу , да продају причу о компетентности , а о писаним уговорима за посао да не говоримо , пошто сам их потписивао само када се ишло у иностранство , овде је систем , уради и не бригај , паре нису проблем , пара нема ....е Србијо напаћена мати
 
Član
Učlanjen(a)
27.06.2009
Poruka
18
Bice nam tako jos dugo, jer nije problem u majstorima, svako se bori da zaradi i ja to postujem, ali su problem investitori koji za dinar manje primaju svakakve budale da im rade pa onda zovu kasnije one koji znaju da im popravljaju. Znaci koliko god su majstori krivi investitori su po meni krivlji sto posto. A da o nadzornim organima i ne pricam, uzimaju pare i od gazda i od majstora da potpisu da je rad uredan...
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2010
Poruka
14
ма , за нас који се бавимо тим послом боље је да има фушера , јер ће се наш посао онда ценити више
 
Član
Učlanjen(a)
31.01.2010
Poruka
1
ajde majstori odovorite vi meni dali moze od rigips ploca da se naprave klizna vrata (iliti klizni zid) izmedju dve sobe?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2010
Poruka
14
да , може ,као и клизна врата од дрвета само се уместо дрвета ставе гипскартон плате са обе стране , а ивице се обраде кантама , тј лименим ивичњацима .Гледе конструкције лично бих направио дрвени рам са косницима који би носио плоче и на који би се закачили клизачи.Носач може бити дрвен или од метала , ако је остали део преграде исто монтажни закачио бих га за таваницу.Не знам колика ти клизећа врата требају , али узимајући у обзир цене материјала и рада ,саветујем да направиш дрвена врата .Направиш дрвени рам од летава на који ћеш ставити табле шперплоче , таква конструкција је лакша и куд и камо јевтинија.Иста ствар , однос цене и практичности , је и код зида.Мислим да у твом случају ригипс није прави материјал за решавање проблема.
 
Član
Učlanjen(a)
20.10.2009
Poruka
123
Popucali zidovi - boja

Majstori, pitanje za Vas:
Uslijed verovatno slijeganja zgrade (stara je 4 godine) na zidovima su se pojavile crte, kao da je dete crtalo olovkom. Rekli bi - popucala boja. Crte idu (krivudaju) od poda do stropa. Obzirom da se spremam na leto sve prefarbati, a nisam baš vešt šta trebam uraditi i kako da to dobro uradim da mi se te "crte" opet ne pojave. Inače, sa majstorima (i preko oglasa i iz firmi) imam loša iskustva (ja sam znao popravljati nakon njih).
:yea::yea:
 
Natrag
Top