Генијалност и лудило

Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
7
dakle, razlika između ludila i genijalnosti je beskonačna --- zar ne ...
ovo kaže matematička logika ..

Не :)
Увек када кажемо да је нешто мало, подразумева се да постоји граница коју често (као и у овом примеру) уводимо интуитивно, без свесних прорачуна. Ако је нешто мање од те границе онда се то сматра за мало.
Бесконачност баш и не можемо разумети, па нам даје више питања него одговора. Стари грци су овако слично као ти доказивали непостојање кретања преко половина пута (не сећам се тачно ко), али они нису имали развијен математички апарат који ми данас имамо и са којим рачунамо граничне вредности...
Normalan covek ne moze biti genije..jer nije dovoljno lud i extravagantan,suvise je realan i svestan sebe i sveta oko sebe.

Људи често генијалце сматрају лудацима само зато што нису у стању да их разумеју. Тачно је да геније може бити у раскораку са "здравим разумом", али лудост не чини човека генијем. Геније је онај који својим (менталним) способностима далеко надмашује просечног ("нормалног") човека. Ако се са тим слажемо, онда се слажемо и са констатацијом да просечан човек не може бити свеснији света и стварности од генија (на подручју његове генијалности), већ сасвим супротно.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Не :)
Људи често генијалце сматрају лудацима само зато што нису у стању да их разумеју. Тачно је да геније може бити у раскораку са "здравим разумом", али лудост не чини човека генијем. Геније је онај који својим (менталним) способностима далеко надмашује просечног ("нормалног") човека. Ако се са тим слажемо, онда се слажемо и са констатацијом да просечан човек не може бити свеснији света и стварности од генија (на подручју његове генијалности), већ сасвим супротно.
Da dodam - običan čovek ne može biti svesniji od genijalca (to bi bio apsurd) ali on je i na drugoj strani zamišljenog kontinuuma zakinut, jer njegova intuicija nije toliko razvijena.

Na kraju , ne mislim da su Hitler, Dali i Fredi genijalci
Genijalac je neko ko krade vreme , neko ko je uspeo da stvori vremensko - prostorni diskontinuitet koji omogućava nesvesno-svesnom psihičkom polju da iskaže svoju apriornu povezanost (znanje) sa budućnošću. A Hitler, Dali i Fredi nisu to uspeli, njihova dela su anahrona i mimetička.
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Upravo sam o tome i pricala,normalan covek ne moze biti svesniji od genijalca jer on ima sira gledanja i jos sira poimanja stvarnosti.
Sto se tice toga koliki genijalci su bili Hitler (koji je svojom ideologijom zaludeo celu jednu naciju) Dalija (cije ruzne slike dostizu beskonacno visoke vrednosti) ili Fredija (koji je imao glas andjela i sa kojim je mogao da parira jednom Pavarotiju) stvar je obozavanja istih,ali rekla sam razne oblasti imaju svoje genijalce,po meni oni jesu genijalci..svako u svojoj oblast.
Ne mora se svako sloziti sa mnom to je moje misljenje i misljenje nekoliko miliona ljudi na kugli zemaljskoj,po statistici i istrazivanjima dr..mr..i ostalih genijalaca,obozavalaca .. oni jesu na lestvici genijalaca slozio se neko sa tim ili ne.
 
Učlanjen(a)
26.11.2010
Poruka
45
Не :)
Увек када кажемо да је нешто мало, подразумева се да постоји граница коју често (као и у овом примеру) уводимо интуитивно, без свесних прорачуна. Ако је нешто мање од те границе онда се то сматра за мало.
Бесконачност баш и не можемо разумети, па нам даје више питања него одговора. Стари грци су овако слично као ти доказивали непостојање кретања преко половина пута (не сећам се тачно ко), али они нису имали развијен математички апарат који ми данас имамо и са којим рачунамо граничне вредности...


Људи често генијалце сматрају лудацима само зато што нису у стању да их разумеју. Тачно је да геније може бити у раскораку са "здравим разумом", али лудост не чини човека генијем. Геније је онај који својим (менталним) способностима далеко надмашује просечног ("нормалног") човека. Ако се са тим слажемо, онда се слажемо и са констатацијом да просечан човек не може бити свеснији света и стварности од генија (на подручју његове генијалности), већ сасвим супротно.

..paradoks brzina nema sa ovim izvodom veze ..on, izvod je paralela koja treba da ukaže na činjenicu da
psihička stanja i intelektualni potencijali ne mogu da se mere vektorskim vrednostima, ali može o
njima da se logički promišlja ...dakle , možemo reći da genijalnost pojmovno označava intelektualni
potencijal- kao jednu krajnost ; a ludilo kao drugu kirajnost , bez intelektualnih potencijala.....tad možemo
videti jasnu razliku ....zdruge strane, pojam ludilo je palanački izraz koji ništa ne govori ; zapravo više služi
za etiketiranje i omalovažavanje , nego da definiše određeno stanje ... nešto neznatno iznad njega je i
pojam genijalac ...dakle, da bi rasprava izašla iz palanačko populističke pameti , morali bi da uvedemo
malo konkretnije pojmove ( treba nam preambulna definicija ovih pojmova )....ovako smo nikud...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Sto se tice toga koliki genijalci su bili Hitler (koji je svojom ideologijom zaludeo celu jednu naciju) Dalija (cije ruzne slike dostizu beskonacno visoke vrednosti) ili Fredija (koji je imao glas andjela i sa kojim je mogao da parira jednom Pavarotiju) stvar je obozavanja istih,ali rekla sam razne oblasti imaju svoje genijalce,po meni oni jesu genijalci..svako u svojoj oblast.
Ne mora se svako sloziti sa mnom to je moje misljenje i misljenje nekoliko miliona ljudi na kugli zemaljskoj,po statistici i istrazivanjima dr..mr..i ostalih genijalaca,obozavalaca .. oni jesu na lestvici genijalaca slozio se neko sa tim ili ne.
U redu, ti si iznela svoje mišljenje a i ja sam samo izneo svoje mišljenje:)

. pojam ludilo je palanački izraz koji ništa ne govori ; zapravo više služi
za etiketiranje i omalovažavanje , nego da definiše određeno stanje ... nešto neznatno iznad njega je i
pojam genijalac ...dakle, da bi rasprava izašla iz palanačko populističke pameti , morali bi da uvedemo
malo konkretnije pojmove ( treba nam preambulna definicija ovih pojmova )....ovako smo nikud...
Ovo gore napisano je ključno - za genijalnost smo videli kako je definisana od strane psihometrije i odnosi se na određeni nivo inteligencije .
Očigledno je da se ta definicija ne odnosi na pronalazaštvo (stvaralaštvo) niti dela, već na intelektualni potencijal. Zatim ona se ne odnosi ni na jednu drugu sposobnost osim inteligencije (npr. muzički i slikarski talenat koji nisu isto što i inteligencija). Tu smo već u problemu - kako da definišemo genijalnost ?
Što se tiče ludila tu je problem čini se manji . Ludilo se obično svodi na psihoze i kako god ih definisali nisu vezani za inteligenciju , već za stanja sumanutih ideja i otuđenja od realnosti .
Bilo kako bilo, zbog teškoće određivanja pojma genijalnosti nastaje i problem u upoređivanju ovih termina.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
22.12.2012
Poruka
235
divojarac: "Uvezi ova dva fenomena rekao bih nešto na temelju ličnog iskustva – nešto što je izvan
naučnog iskustva i filozofskog pristupa ovom problemu od strane («normalnih») ljudi koji ovim
iskustvom ne raspolažu..."

Divojarac, ti si svojom pricom pokazao, da se izrazim tvojim recima, da nisi '<<normalan>>' covek. Ali i ne <<normalni>> kao i <<normalni>> ljudi mogu da se udruze u klub ili politicku stranku. Savetujem hitnu 'akciju'...pomognite ljudima...
 
Član
Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
51
Divojarac, ti si svojom pricom pokazao, da se izrazim tvojim
recima, da nisi '<<normalan>>' covek. Ali i ne <<normalni>> kao i <<normalni>> ljudi
mogu da se udruze u klub ili politicku stranku. Savetujem hitnu 'akciju'...pomognite
ljudima...

Nisi jasan i voleo bih da malo pojasniš sve to što si rekao da može bolje da se razume.

Ti ovde navodiš tri kategorioje ljudi: 1. ne"normalne"; 2. "normalne"; i 3. i ugrožene
kojima je potrebna pomoć.

Za ove ne"normalne" znam - to su oni koji su "pre"pametni ili "pre"budale.

"Normalni" - to su oni koji nisu ni pametni, ni budale.

Nije mi jasno ko su ti koji ne spadaju ni u ne"normalne", ni u "normalne", - koji su samo
"ljudi", a plus su još i ugroženi i treba im pomoć? Pitanje je: čime ili od koga su ugroženi;
zašto su ugroženi i koji oblik pomoći im je potreban? I na kraju, kako misliš da
ne"normalni" i "normalni", ako se udruže u "klubove" i "političke partije", mogu da im
pomognu?

Bilo bi mi jasno da si podelio ljude u dve kategorije:

1. Na one koji ugrožavaju ljude.
To su oni udruženI u razne "klubove", institucije i "političke partije". To su oni koji
manipulišu ljudima i žive i bogate se na njihov račun. Oni su uvek u manjini. Vole samo
sebe, a mrze sve druge oko sebe. Oni su uvek neradnici, paraziti, hohštapleri,
prevarannti, lopovi, kriminalci, mafiozi itd. itd. To istorija na kraju uvek potvrdi.
Njihova jedina uloga u društvu, navodno, je da stvaraju i održavaju red, a uistinu,
oni su jedini koji u društvu večito stvaraju haos i nered, jer to je njihovo prirodno
okruženje u kojem jedino mogu kao takvi da opstanu, pošto, u uslovima harmonije i
reda ne bi imali čime da se bave. Jednom rečju, ova kategorija ljudi je kategorija
neznalica, tj. budala.

2. Na ljude koji su ugroženi.
To su oni koji su u većini, koji nisu udruženi ni u kakve "klubove", institucije, ni "političke
partije". To su oni koji su vredni, pošteni, koji misle i žele dobro i sebi i drugima; i kao
najbitnije, rade samo ono što ima značenje opšteg dobra, ono od čega se živi.
Dakle, samo ono što ima značenje harmonije i reda. Jednom rečju, ova kategorija ljudi
je kategorija pametnih, tj. "normalnih".

I tek kad na ovakav način kategorišemo i podelimo ljude, možemo postaviti pitanje: kako
spasiti ove ugrožene i pametne od onih budala koji ih ugrožavaju?

Po meni, tu nikakvi klubovi, institucije, ni "političke partije" ne mogu pomoći. Eventualno,
možda može pomoći samo neko ko ne sapada ni u jednu od napred dve navedene
kategorije "normalnih" ljudi, neko iz one treće kategorije, tj. kategorije ne"normalnih".

I na kraju, kad je već reč o "spašavanju ljudi", biće interesantno da se podsetimo šta
naš Tarabić kaže o tome kako će na kraju to "spašavanje" da se desi?

Mitar kaže:

"Iako će u našij carevini (verovatno, Jugoslaviji, bivšoj - moja primedba) ljudi zaboraviti
na glad i čemer i u velikačkom rahatluku živeti, brat će s bratom mrzeti i zlo jedan
drugom mišljet. Velikački belaj će nastati oko toga.


Na našijem granicama i preko njih pojaviće se novi narod. (to je narod u "čistim belim
haljinama" o kojem govori sv. Jovan u svom "Otkrivenju" u Bibliji - moja primedba).
Rašće ti ljudi iz zemlje ko trava na livadi pošje velikoga dažda, a biće vredni i pošteni,
te će na našu mržnju odgovoriti svojom pameću. Oni će paziti jedni druge ko da su
svi braća rođena. Mi, jopet, od svoje manite pameti mišljećemo da sve znamo i
umijemo, te ćemo ovaj narod krstiti nekom novom verom koja se u nas budne pojavila,
ali svo to naše krštenje zalud će biti, jerbo će svi ljudi toga novoga naroda verovati
samo u sebe i ni u koga više."


Zaključak:
"Klubovi" i institucije (političke, nacionalne, verske, klasne, rasne itd), dakle, nisu
potrebne da spašavaju ljude. Naprotiv, ovi "klubovi" i institucije su jedini koji već
hiljadama godina ugrožavju ljude i ljudi treba da se spase od njih. Sami, bez ičije
pomoći.

Opširnije o ovom problemu "spašavanja" u mojoj knjizi "Zakon postojanja".
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
22.12.2012
Poruka
235
Divojarac: "Zaključak:
"Klubovi" i institucije (političke, nacionalne, verske, klasne, rasne itd), dakle, nisu
potrebne da spašavaju ljude. Naprotiv, ovi "klubovi" i institucije su jedini koji već
hiljadama godina ugrožavju ljude i ljudi treba da se spase od njih. Sami, bez ičije
pomoći."

Klin se klinom izbija. Na mladima svet pociva...a ti deda Ljubo da si ziv i zdrav u Australiji.
Zao mi je...ali mi istinu necemo shvatiti...ali nismo tako lose ni prosli, zamisli da smo se rodili u vreme otkrivanja tocka.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
51
MEJB;
"Zao mi je...ali mi istinu necemo shvatiti..
"



Naravno da hoćemo. Ona je već tu, u mojoj knjizi “Zakon postojanja” Jedan od pet podnaslova moje
knjige koji stoji na naslovnoj strani je: VEČITA ISTINA. Nema tog naučnika, filozofa ili teologa na
svetu koji će moći da je pobije. Želim da pokušaju. Ja sam tu da branim i odbranim svaki moj stav.



MEJB
"ali nismo tako lose ni prosli, zamisli da smo se rodili u vreme otkrivanja tocka.
"


To ne mora da se zamišlja. Mi smo se rađali I živeli kroz sve epohe, ali dok smo u materijalnom telu
ne možemo da se setimo jer naša svest radi na drugoj talasnoj dužini od one na kojoj to naše sećanje
stoji. Kad umremo i vratimo se na tu talasnu dužinu setićemo se. Možemo da se setimo i sada.Čuo si
za reč i pojam "regresija". To je kada čoveka hipnotišu
(hipnoza je promenjeno stanje talasne
dužine čovekove svesti), pa mu sugerišu da se seti nekih detalja iz njegovih minulih života.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top