Generalizacija

Član
Učlanjen(a)
06.07.2009
Poruka
265
Ljude sa naseg prostora "krase" osobine kao sto je mrznja i netolerancija. Kada vidimo nekoga ko je bolji od nas ili bar drugaciji, obavezno mu zalepimo neku "etiketu" da bi ga spustili na nivo ispod naseg. Tu dolazimo do gore pomenutog stereotipa, ukoliko se ne uklapate u stereotipe naseg prostora obavezno dobijete etiketu. Posto ne volim svinjsko pecenje, mene su nazivali muslimankom (sto , naravno , nisam)!!!! Nikada nisam razumela ovo generalizovanje. Imamo puno lepih devojaka i, po mnogima, sve su sponzoruse, sve plavuse su glupe, svi policajci takodje glupi, ljudi koji nose naocare pametni... To su najprimitivnija generalizacije ikada.
 
Član
Učlanjen(a)
06.07.2009
Poruka
265
Procitejte knjigu Blago cara Radovana, pa cete bolje da shvatite sta je pisac hteo time da kaze. :)
 
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
procitao sam ja vise puta,i imam citate zapisane,ali ovde se na radi o piscu vec o tome da se njegove ireke uzimaju kao neko pravilo,sto apsolutno nije tacno
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Mislim da generalizacija nije nužno loša stvar. Ljudi nastoje svijet oko sebe dovesti u neki red kako bi se u njemu mogli snaći. Koriste heuristike da si olakšaju proboj kroz tu šumu raznolikosti. Kako bi svijet izgledao kad bismo se svakog jutra probudili kao tek rođeni? wacko2
Čitava znanost nastoji generalizirati, naći neke pravilnosti i zakonitosti.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Mislim da generalizacija nije nužno loša stvar. Ljudi nastoje svijet oko sebe dovesti u neki red kako bi se u njemu mogli snaći. Koriste heuristike da si olakšaju proboj kroz tu šumu raznolikosti. Kako bi svijet izgledao kad bismo se svakog jutra probudili kao tek rođeni? wacko2
Čitava znanost nastoji generalizirati, naći neke pravilnosti i zakonitosti.
Ja mislim obrnuto. Generalizacija je nužno zlo! Tačno je da nauka generalizacijom pokušava doći do nekih trendova i uočiti određene zakonitosti pojava, ali je isto tako tačno da se njome maskiraju mnoge pojedinosti, a život se, kažu sastoji od sitnica i pojedinosti. To je ona poznata statistička zamka o dvojici ljudi, od kojih jedan jede samo kupus, a drugi samo meso, a po statističkom prosjeku, njih dvojica jedu sarmu!
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Ja mislim obrnuto. Generalizacija je nužno zlo! Tačno je da nauka generalizacijom pokušava doći do nekih trendova i uočiti određene zakonitosti pojava, ali je isto tako tačno da se njome maskiraju mnoge pojedinosti, a život se, kažu sastoji od sitnica i pojedinosti.

Zato imamo umjetnike. :lol:

To je ona poznata statistička zamka o dvojici ljudi, od kojih jedan jede samo kupus, a drugi samo meso, a po statističkom prosjeku, njih dvojica jedu sarmu!

Samo što se statistika ne upotrebljava, ili barem ne bi smjela, na dvoje ljudi. smile3
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Zato imamo umjetnike. :lol:



Samo što se statistika ne upotrebljava, ili barem ne bi smjela, na dvoje ljudi. smile3
Pa isti je rezultat i kada se primjenjuje na milione ljudi! Jedan milion njih jede samo kupus (siromašni su), drugi milion jede samo meso (bogati su) i ako je riječ o nekoj određenoj društvenoj zajednici, statistika će reći da ta zajednica ima visok standard, jer u prosjeku svi jedu sarmu!
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Jedan milion njih jede samo kupus (siromašni su), drugi milion jede samo meso (bogati su) i ako je riječ o nekoj određenoj društvenoj zajednici, statistika će reći da ta zajednica ima visok standard, jer u prosjeku svi jedu sarmu!

Ma hajde, jedu i bogati nešto povrća (kupusa). :blum3:
 
Natrag
Top