Generalizacija

Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Ljudi su obično skloni da generalizuju stvari, događaje, a pogotovo druge ljude oko sebe. Mislim da je to loše, da je to jak uticaj predrasuda , koje nam ograničavaju slobodu širenja ljudskog uma i baš prave generalizacije svega, da bi se, navodno, lakše snalazili, a zapravo je to nemogućnost velike većine ljudi da šire sagledaju svijet oko sebe, da bolje vide i razumiju one koji su drugačiji od njih samih.
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Postoje generalizacije i postoje predrasude. Iz generalizacija i predrasuda, kao i licnog moralnog stanovista stvara se odnos sa okolinom.
Generalizacija nije neophodno negativna, ona je nuzna.
Na primjer mi generalno kazemo da se ljudi dijele na rase: zuti, crni, crveni, bijeli, kao i neke medju rase. Mi znamo i odakle dolaze, iz kojih zemalja (porodicni korijen) kada ih vidimo. Istrazivaci za socijalna pitanja su pronasli da na primjer ljudi iz Sri Lanke ne mogu raditi dnevno vise od 6 sati. Nije u pitaju lijenost nego genetska predispozicija.
Ovakva cinjenica ne iskljucuje mogucnost da ce neki ljudi sa Sri Lanke biti sposobni da rade i po 10 sati, medjutim poslodavac ce razmisliti gdje i kako ce zaposliti jednog takvog covjeka.
Indijci su, generalno i monentlano, bez premca na podrucju informatike. Iako ih ima, u smislu radne sposobnost, "neupotrebljivih".

Predpostavljam da si imala namjeru izdvojiti neke stetne predrasude o pojedinim ljudima i na osnovi toga takodje negativne generalizacije svih od kojih oni poticu?
Na primjer, negativna generalizacija: zidova, muslimana, katolika, Crnogoraca, Srba, Bosanaca, Slovenaca.....?

Takve negativne generalizacije koje mogu biti jako opasne pojecu obicno iz tradicije, (ne)kulture i neznanja.

Kada se uzme realna slika covjecanstva dobija se najtacniji obrazac: svaki je pojedinac posebna "prica", svaki je pojedinac presjeciste sila svemira koje se samo jednom i na samo jedan nacin sijeku u toj zivoj tacki.
Zato su generalizacije licnosti nesto sasvim nemoguce.

Medjutim, manje obrazovani ljudi, koji su i manje svjesno ukljuceni u ukupni socijalni zivot cijelog covjecanstva (a ne samo mahale), se osjecaju izgubljeno zbog svoje, u stvari slabosti, i onda nalazi zastitu samo u odrejenoj drustvenoj grupi. Oni ce za "interes" te grupe uciniti sve sto im s eucini da se od njih trazi, samo da ne bili izopceni.

Iz religije, nacije, drzave, porodice, tradicije.......

Kada mi se neko predstavi kao na primjer Srbin, a ne Milan (Jovan itd) ja mogu predpostaviti da se radi o covjeku koji ima odredjen negativan naboj.
 
Član
Učlanjen(a)
22.12.2012
Poruka
235
Generalizacija postoji kao sto postoji i verovatnoca. Generalizacijom od premise o uzorku dolazimo do zakljucka o populaciji. e.g. u jednoj posudi imate 20 loptica (bilo crnih ili belih) Imate potrebu da dodjete do zakljucka koliko ima crnih a koliko belih loptica ali ste pritom ograniceni na uzorak od 4 loptice. Ako nadjete izvlacenjem 3 crne i jednu belu lopticu, dobra generalizacija bi bila da ima 15 crnih I 5 belih loptica u posudi. Tacnost zakljucka zavisi od 'velicine' uzorka i 'populacije' i 'stepena' do koga uzorak predstavlja populaciju, ovo zadnje se moze postici uzimanjem 'slucajnog' uzorka.
Postoji i komplement generalizacije ali to nije nasa tema.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top