Generalizacija

Član
Učlanjen(a)
24.07.2009
Poruka
15
Постоји ли у реалности генерализација? :vorred:

Ако погледамо овај свет из птичије перспективе приметићемо да све делује као скуп неколико генерализација нпр. све куће су исте или веома сличне конструкције, сви авиони лете, свуда се крећу аутомобили, постоје људи који су шефови фирми и сви делују исто тј. као да функционишу и раде по истој шеми, постоје физички радници који су опет препознатљиви по нижем степену образовања и по сличном понашању, постоје робијаши који су сви преступници и и једнаки олоши, свештеници који су сви једнако посвећени Богу и ширењу добра по свету...

Али ништа од тога уствари није тако ако се ствар погледа из више углова јер неки робијаш је учинио мањи преступ а други је починио велики злочин. један свештеник је стварно посвећен Богу а други ради тај посао само да би узео паре и имао звучно име у друштву (народу) па чак и различите куће имају другачији8 распоред соба и другачије функције соба.
На крају крајева, остаје само закључак да свака особа има неки свој "животни досије" и неку своју потпуно јединствену личност независна од било чега другог иако то појединци јако често губе из вида и постају само полигон за практичну примену свега онога што је тренутно масовно у тренду и користе онолико своје памети колика је памет масе и ништа преко тога...
 
Član
Učlanjen(a)
06.07.2009
Poruka
265
Lepo receno.
Ne verujem u generalizacije. Sve oko sebe posmatram kao dragocenost i kao unikatnu vrednost jer ne postoje dve iste stvari na svetu, a o ljudima da i ne govorimo.
Od koliko polnih celija koje nasi roditelji proizvedu u zivotu samo dve se spoje da bi stvorile nov zivot, nas same. Zar to nije cudo? Zato mi smeta svako generalizovanje ljudi. mi smo zaboga toliko razliciti i divno kompleksni pocev od fizickih predispozicija, do nekog karaktera koji kroz zivot sticemo, stanja duha i ostalog. Ta sarenolikost je naprosto bozanstvena, a upravo to mnogima smeta pa dolazimo do rasizma i raznih drugih ljudskih diskriminacija.
Zaista uzivam u sarenolikosti zivota i svemu sto nam zivot pruza. Toliko nam pruza da nikad ne moze da nam bude dosadno, pa se jako jezim kada (sve cesce) citam rec SMOR. Mrzim je!
Sebicni smo, zato se "smaramo", zato generalizujemo i time sebe ogranicavamo da zivimo kako je Bog rekao. Ne bih sirila pricu uvlaceci se u koren problema.
 
Član
Učlanjen(a)
24.07.2009
Poruka
15
@Bubamarica
Slažem se sa tobom, izgleda da je i sva ta mržnja, rasizam, stvaranje želje za ubijanjem ustvari plod nečije generalizacije koju kasnije ljudi masovno prihvate kao tačnu.

"Kada je ljudima dosadno, dosadno im je ponajviše zbog toga što su dosadni samima sebi."

A u vezi shvatanja generalizacije mogu da citiram Nikolu Teslu koji o teoriji relativiteta kaže da nije zakrivljen prostor nego čovekov um koji ne može da shvati beskraj i večnost. :roll:
 
Član
Učlanjen(a)
06.07.2009
Poruka
265
Nema zlih ljudi, ali koliko ima glupih... to ne mozemo ni da zamislimo. (Ducic - Blago cara Radovana).
Mozda malo previse grubo zvuci, ali je to jedna velika istina.

Ovo, takodje, zvuci kao generalizacija, ali ko razume shvatice. :)
 
Član
Učlanjen(a)
06.07.2009
Poruka
265
Oba fenomena nastaju usled nerazmisljanja tj posledice su "gluposti" o kojima Ducic prica.
 
Član
Učlanjen(a)
16.05.2009
Poruka
669
Generalizacija, meni zvuči kao drugi izraz za "stereotip"
Upravo tako...
Jos gora rec - predrasude.... Nesto cime smo svi skloni, neki nesvesno neki namerno, bez zelje da se promene... Mali je broj onih koji idu kroz zivot apsolutno bez predrasuda, u odnosu na zivot, druge ljude, na sve sto nas okruzuje... Takvi ljudi su po meni na visem nivou svesti...
Ja se konkretno ceo zivot borim sa tim, ali nekad uhvatim sebe da sam im ja sklona, ali ne robujem njima, ne vode me kroz rasudjivanje....
Nema zlih ljudi, ali koliko ima glupih... to ne mozemo ni da zamislimo. (Ducic - Blago cara Radovana).
Apsolutno tacno....

Nekada ni ne mogu da jasno razlucim gde se zavrsava poimanje necega kroz predrasude, a gde pocinje ljudska glupost...

Najbanalniji primer je kada na moju izjavu da ne jedem meso, me doceka konstatacija da mora da sam u nekoj sekti....Sta reci na to....
Ili duboko uvazeno misljenje da koeficijent inteligencije je srazmeran procentu hidrogena koji koristi frizer za farbanje plave kose....

ima toliko toga....koliko bi svet bio lepse mesto kada bi svi samo malo pokusali da budemo tolerantniji, da malo vise postujemo razlicitosti...
 
Natrag
Top