Gde staviti ikonu u kuci?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Mozda kvarim temu...
Ali moram reci da se slazem sa @Aleksijom...sve je lepo rekao...
@chantal verovatno se ubacio da bi skrenuo paznju da se ikone uopste ne trebaju kaciti na zidove (nebitno koju stranu!)
Funkcija ikona je oduvek bila knjiga za nepismene...to sto se danas ikone zloupotrebljavaju i njima se moli to je cisto paganstvo!
Ne vidim razliku izmedju molitve ikoni kao 'drvetu' ili molitve ikoni 'mrtvog coveka' (koji ceka vaskrsenje)
,,Sedmi vaseljenski sabor''... pa zar to znaci da ti ne mozes da mislis svojom glavom vec dopustas da ''probleme'' resava tamo neko ko se stavlja na ulogu Boga !!!
I nije potreban nikakav kip ili ikona da bi razgovarali (molili se) sa Bogom.
Da, kvariš temu! Ako želiš da pišeš o ikonama na ovaj način, imaš temu za to na ovoj sekciji: Šta je ikona i njeno značenje.
 
Član
Učlanjen(a)
08.05.2010
Poruka
156
Evo kako to izgleda kod mene u kuci.


Kod mene je spasitelj u sredini i on je malo više postavljen za dva prsta dok su ikona presvete bogorodice i slavska u istoj ravni sa strana..desno Spasitelju Bogomajka a levo slavska ikona.....a kandilo na sredini..slično samo umesto srednje ikne Spasitelj zauzima centralno mesto
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
;) postovani Aleksije,ne znam koje si vjere pa da te ne nazovem bratom ne daj Boze.Vidim da ubacujes ne potrebno i poluplitko objasnjenje ovoga problema.Ljudi su lepo pitali i lepo razmenili misljenja a ti se tu ubacujes sa celim tekstom negirajuci ikone,kao nesto budi Bog sa nama nepotrebno.
Citiras bozije zapovesti iz Staroga zaveta "Ne obožavaj lika rezanog niti slikanog" tako nešto. A dali ti znas da je dosao Hristos i da se stari zavet ispunio.Dosao je Bog ljubavi,koji voli i ne zabranjuje.Ako vec nesto znas onda treba da znas da je prvi slikar bio apostolLuka,sveti apostol i naslikao je 3 ikone i niko mu od apostola svetih ni drugih svetitelja ne zabrani niti ga ne daj Boze osudi zbog toga sto ucini.
To sto optuzujes nasega brata Joksimovica da se moli drvetu,ne znam samo kada si ti bio sa njim na molitvi pa si ga cuo da se moli tamo nekome drvetu ili parcetu metala.On je brat Srbin a svaki Srbin ko je srpskoga roda zna da se ne moli ikoni nego onome ko je naslikan na ikoni,tj.izobrazenome liku.A ko si ti Alekseju pa da to ne znas,od koga si roda. hvalis se nekim znanjem i nekom pismenocusu,pa dali si ti nekada cuo za Sedmi vaseljenski sabor,i dali ti znas da je na tome saboru potvrdjeno postovanje ikona a oni koji se bore protiv ikona osudjeni i prokleti! U koju ti grupu gospodine spadas?

Gde to hrist reče: režite lik Božiji ili onih koji su bliski Bogu ili Vi mislite da jseu
A ja cu tebe da pitam, gde to hristos zabrani? Zar nisu ruku odsekli Svetom Jovanu Damaskinu sto je slikao ikone i zar mu Bogorodica ne izleci ruku? Dali bi se to dogodilo da je to protivno volji bozijoj.Zar ti nikada nisi cuo pokrov presvete bogorodice.cudi me to,djelovao si mi kao pristojan kriticar koji ponesto i zna,ali .... pa zar nikada nisi cuo za cudotvorne ikone,koje i teski nevernici i protivnici vere priznaju za cudotvorne,eda li mogu isceljanja velika i strasna da budu od necega sto nije po volji Bozijoj?
ne znam samo kakva je to teorija da je Bog sve i u svemu.To je neka splacina filosovska i neko nadmudrivanje.Bog je u onima i sa onima koji ga nose u srcu.Ti treba da znas,ako ne znas treba da saznas,malo o zivotu svetih ljudi.To su ljudi koji su ziveli po bozijim zapovestima i time stekli svetost.Nase je mjerilo Hristos,ali za primjer toga rasta,zasto ne uzeti i zivot nekoga svetitelja.Zar ce to umanjiti ili uvrediti Boga,nece,ali zasto neke ljude hoce? To oni trebaju da se zapitaju zasto su toliko alergicni na svetost.Ne treba te ljude osudjivati,oni su se sami osudili,treba ih zaliti i moliti se Bogu za njih.
Eto ja toliko,oprostite na greskama,pisao sa jako brzo,smrt je bliza nego kragna za vratom.Stavite ikone na zid i molite se pred njima dragome bogu svemocnom,i neka se ne zbunjuje srce vase,jer mnogo je vukova u jagnjecim kozama. Ako je Hristos uz nas,ko ce protiv nas !!!!
A ti drvlje i kamenje na mog prijatelja Aleksije D. mmm ? :acute:
Drugari, Aleksije D. je po veri zdravomislilac, citalac, i covek sa veoma razvijenom kritichkom svesti!
Vidi se da je agnostik koji trazi odgovore na sva pitanja koja su mu sumljiva i nejasna da bi doshao do pravog reshenja i najboljeg izbora!
Za razliku od mnogih ovde, ne govori "JA VERUJEM" vec u tishini trazi dobre razloge da veruje. Kad se to desi ( a desice se ) 100 ZLA ga poremetiti nece u ono sto veruje UMOM I DUSHOM! A da: ne znam zasto ga napadash kad moze da vecini ovde predaje na bilo koju temu o religiji !? :dntknw:
E da se sad posvetim temi :)
Treba uzeti ikonu i staviti je prvo u krilo. Zatim treba uzeti Bibliju i iscitati je iznova ( ali ovog puta BUKVALNO i s'razumevanjem :)
Kad se ona lepo procita, treba uzeti ikonu i staviti je u fioku!
Znaci, ne treba je kaciti na zidove, ne treba stavljati kandila i ne treba ih zvati "svetim ocima" iz razloga sto je samo jedan Sveti Otac.
Sveshtena lica nisu Ocevi vec su sveshtena lica.
Dalje, obozavati blazenopochivshe ljude koji su ziveli i disali po Bozijim(verujem da su doziveli prosvetljenje ali nisu sveti!) zakonima nije pravo a daleko je od Hriscanstva.
Mirotochive ikone,prikaz "svete Gospe" u Medjugorju, raznorazni "sveti" koji se ne znam kako prikazuju ljudima su nista drugo do igrarije (znate vec koga).

chantal, navedi gde se to u Bibliji navodi da je neko slikao ikone, molim te :D
chantal je napisao(la):
dali si ti nekada cuo za Sedmi vaseljenski sabor,i dali ti znas da je na tome saboru potvrdjeno postovanje ikona a oni koji se bore protiv ikona osudjeni i prokleti! U koju ti grupu gospodine spadas?
Auuuu. A sabor 754. ? :roll:Covek reche, covek i poreche! Ciji je to amin ? Cija su to pravila ? Bozija nisu. On je svoja rekao i nalaze se lepo u Bibliji :)
Treba ti veci autoritet od Tvorca i njegovih zapovesti ? To su ti sveshtenstva ?
Isti oni LJUDI koji govore " ako nisi krshten" nema za tebe zivota u vecnosti sa Bogom na obnovljenoj zemlji ?! Dzaba ti sve sto se vodish po Bozijem ako ne isposhtujesh Crkvenu interne zakonike ?
Zanimljiv si i veoma simpatichan prijatelju :roll:
 
Natrag
Top