Gde staviti ikonu u kuci?

Član
Učlanjen(a)
04.04.2010
Poruka
6
Zanima me gde staviti ikonu u kuci? Znam da treba da stoji u dnevnoj sobi ali dali ima neko posebno mesto to ne znam.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Cuo sam da u ovim novim stanovima, koji se grade po Evropskom standardu, postoji posebno obelezeno mesto za ikonu. Ne znam da li je to tacno?! :):D

Nisam izdrzao da se ne na salim :acute: Stavi je tamo gde ti se uklapa, veoma je prosto. Nadjes slobodan zid i okacis je. Ako ti puno znaci, stavis je tamo gde provodis najvise vremena tokom dana. Ja nemam taj problem oko izbora mesta jer zivim u jednosobnom stanu pa sam ovog neradnika koji nikako da izadje iz meditacije (ili ti kip Bude) stavio na jedinu policu koju imam :)
 

Byk

Član
Učlanjen(a)
04.02.2010
Poruka
2.355
Najbolje bi bilo da stoji na istocnom zidu...

Da,u nekim stanovima ima posebno uradjeno mesto za ikonu,ali je to stvar licnog opredeljenja.
Kod mene ikona stoji na istocnom zidu (bez posebno odredjenog mesta)... Slavim svetog Georgija. Sa leve strane ikone stoji mala ikona svetog Pantelejmona (moja zavetna slava),a sa desne mala ikona majke Bogorodice. Na ramu ikone je okaceno zvonce (dobije se za Vrbicu),a pored je zadenuta mala grancica badnjaka! :)

Zaboravih da dodam da iznad ikone stoji i kandilo! :)
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Pravoslavci, ikona u kući treba da stoji na istočnom zidu!
 
Učlanjen(a)
19.12.2009
Poruka
4.642
Nzm gde sam procitao nedavno da stoje na istocnoj , ili na severno - istocnoj strani :D . Nzm jel gresim ali ... smile3 :dance2:
 
Član
Učlanjen(a)
22.02.2010
Poruka
65
источна страна је за положај иконе где са кандилом требало би да стоји на видљивом месту.породица треба да се поноси своје крсне славе.
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Ikone se stavljaju na istočni zid. U sredini je ikona Spasitelja, po mogućnosti raspeće, levo (gledano u ikone) treba da stoji ikona Presvete Bogorodice, a desnno ikona Slave koju domaćin slavi.

Uz Ikone lepo je da postoji i polica na koju bi se moglo staviti Jevanđelje, kandilo, kadionica, Krst, bočica sa svetom vodicom...
 

Byk

Član
Učlanjen(a)
04.02.2010
Poruka
2.355
Moram da napomenem da sam u ranijem postu propustio da napisem da moja ikona stoji na istocnom zidu,te sam tu omasku ispravio! :D

@rogan - Naravno da treba da se ponosi!

@Kalimercica - Kadionicu,Sveto pismo,krst (sa leve strane krsta ima ikona Bogorodice,a sa desne svetog Georgija),cuvarkucu,itd. drzim u posebnom delu staklene vitrine (na zapadnoj strani te iste prostorije (dnevne sobe) gde je ikona)! Tu se nalazi i mala ikona svetog Georgija (rucno radjena u Rusiji na debljem parcetu izuzetno lepo obradjenog drveta),mala ikona majke bogorodice,jos jedna ikona svetog Georgija (bez konja,radjena u Rusiji),mala ikona svetog Nikole,arhangela Gavrila,itd. U glavnom,stvari koje su mi drage (i koje koristim)! :D
 
Učlanjen(a)
22.03.2010
Poruka
346
Ikone u kuci

Evo kako to izgleda kod mene u kuci.
 

Prilozi

  • DSC01317.jpg
    DSC01317.jpg
    92,2 KB · Pregleda: 156
  • DSC01318.jpg
    DSC01318.jpg
    96,6 KB · Pregleda: 137
Natrag
Top