Gde staviti ikonu u kuci?

Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
definitivno Ikona stoji na istocnom zidu. koju ce te ikonu "oko" porodicnog sveca da stavite, to je vas izbor .... i da li ce te uopste dodati jos koju ikonu, to je opet vas izbor.
pored ikone tj uz ikonu treba postaviti i kandilo.
sve ostalo je izbor samog domacina ..... mada sam licnog misljenja da netreba preterivati i "krasiti" zid ....
 
Član
Učlanjen(a)
15.05.2010
Poruka
33
Kanonski je najispravnije opisala Kalimerčica. Svaki pravoslavni dom, treba da ima molitveni kutak, ako ga tako možemo nazvati, ali to nikako nije oltar. Ikona nije slika sa religijskim sadržajem, (kako se izražavaju u zapadnom hrišćanstvu), zato je ne možemo da tretiramo kao običnu sliku. Ikona je prozor u večnost...
"Divan je Gospod u Svetima Svojim".
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
"Ne obožavaj lika rezanog niti slikanog" tako nešto.
Oni se u Vizantiji poubijaše oko toga.
Slavite parče namolovanog drveta i diskutujete gde treba da to metnete. Ali ne, vi slavite onog ko je namolovan! niste spsobni da mentalno doživite sliku posredika ka Bogu, jer Bog je jedno a vi slavite parcijalne delove... Odnosno bog je sve, a vi se molite nekim njegovim manifestacijama... Ne, vi se molite nekom da se moli za vas Bogu...
Zar ne piše u Novom Zavetu kako se treba moliti? Zar ne reče hristos da je samo jedna molitva i to ona "Oče naš...". zar ne reče da je došao da nas utvrdi u starim zakonima a ne da donese nove? Zar ne reče da će On doći sa mačem, a ne reče uzmite mač i udri unaokolo? tamo zapisano stoji Vi radite to i to, a ja ću doći pa ću videti šta ste radili i otrebiti mačem... Ovde neki sebi daju mnogo a znaju ili čitaju malo. i ono što čitaju ne tumače ili ne misle o tome uopšte. Joksimoviću, molitva je u čoveku, ne u "kutku". Kutak je ćoše od nečeg. Čovek se moli i kad je nataknut na kolac i na krst.
Kanon...
Gde to hrist reče: režite lik Božiji ili onih koji su bliski Bogu ili Vi mislite da jseu, palite mu sveće, prinoste na taj način žrtve, slavite slavu, gledajte da budete isključivi...
Svaki psihijatar će vam reći: propoved na gori je sve ono što je moderna psihijatrija u stanju da da čoveku.
A tamo nema ni ikona ni mrsno ni posno, ni svetaca... gde Hristos pominje svetce?
Uzmite malo pa pročitajte stare zapovesti koje pominje! On njih pominje i opominje da se njih držite!
kažem "Vi" je mislim da to hrišćanstvo koje propovedate je dajdžest izdanje sa yu tuba, polupismenih monaha i crkvenog kalendara. najlepše beše kad jedna osoba u ovom glamatijasu reče. pravoslavci prihvataju stari zavet sa rezervom a novi bez pogovora. E, to ne ide tako. Sve se guta u komadu. Najlakše je samo ispaljivati izreke svetih otaca, izvučene iz kontksta, a reći: onio su Bogom nadahnuti!
Kad se to kaže, vi gospodo, hulite! Bog je sve, po teologiji! I on je u vama i vi ste deo njega! Oni koji nisu vernici bili bi bolesno tkivo kojese leči ili odbacuje ili ugine, ne regeneriše. čim govorite o Bogu kao trećem licu, vi ste od njega odvojeni i time ne pokazujete kako shvatate šta je poruka hrišćanstva u odnosu na judeizam ili islam.
 
Član
Učlanjen(a)
25.05.2010
Poruka
5
sano da nesto recem

;) postovani Aleksije,ne znam koje si vjere pa da te ne nazovem bratom ne daj Boze.Vidim da ubacujes ne potrebno i poluplitko objasnjenje ovoga problema.Ljudi su lepo pitali i lepo razmenili misljenja a ti se tu ubacujes sa celim tekstom negirajuci ikone,kao nesto budi Bog sa nama nepotrebno.
Citiras bozije zapovesti iz Staroga zaveta "Ne obožavaj lika rezanog niti slikanog" tako nešto. A dali ti znas da je dosao Hristos i da se stari zavet ispunio.Dosao je Bog ljubavi,koji voli i ne zabranjuje.Ako vec nesto znas onda treba da znas da je prvi slikar bio apostolLuka,sveti apostol i naslikao je 3 ikone i niko mu od apostola svetih ni drugih svetitelja ne zabrani niti ga ne daj Boze osudi zbog toga sto ucini.
To sto optuzujes nasega brata Joksimovica da se moli drvetu,ne znam samo kada si ti bio sa njim na molitvi pa si ga cuo da se moli tamo nekome drvetu ili parcetu metala.On je brat Srbin a svaki Srbin ko je srpskoga roda zna da se ne moli ikoni nego onome ko je naslikan na ikoni,tj.izobrazenome liku.A ko si ti Alekseju pa da to ne znas,od koga si roda. hvalis se nekim znanjem i nekom pismenocusu,pa dali si ti nekada cuo za Sedmi vaseljenski sabor,i dali ti znas da je na tome saboru potvrdjeno postovanje ikona a oni koji se bore protiv ikona osudjeni i prokleti! U koju ti grupu gospodine spadas?

Gde to hrist reče: režite lik Božiji ili onih koji su bliski Bogu ili Vi mislite da jseu
A ja cu tebe da pitam, gde to hristos zabrani? Zar nisu ruku odsekli Svetom Jovanu Damaskinu sto je slikao ikone i zar mu Bogorodica ne izleci ruku? Dali bi se to dogodilo da je to protivno volji bozijoj.Zar ti nikada nisi cuo pokrov presvete bogorodice.cudi me to,djelovao si mi kao pristojan kriticar koji ponesto i zna,ali .... pa zar nikada nisi cuo za cudotvorne ikone,koje i teski nevernici i protivnici vere priznaju za cudotvorne,eda li mogu isceljanja velika i strasna da budu od necega sto nije po volji Bozijoj?
ne znam samo kakva je to teorija da je Bog sve i u svemu.To je neka splacina filosovska i neko nadmudrivanje.Bog je u onima i sa onima koji ga nose u srcu.Ti treba da znas,ako ne znas treba da saznas,malo o zivotu svetih ljudi.To su ljudi koji su ziveli po bozijim zapovestima i time stekli svetost.Nase je mjerilo Hristos,ali za primjer toga rasta,zasto ne uzeti i zivot nekoga svetitelja.Zar ce to umanjiti ili uvrediti Boga,nece,ali zasto neke ljude hoce? To oni trebaju da se zapitaju zasto su toliko alergicni na svetost.Ne treba te ljude osudjivati,oni su se sami osudili,treba ih zaliti i moliti se Bogu za njih.
Eto ja toliko,oprostite na greskama,pisao sa jako brzo,smrt je bliza nego kragna za vratom.Stavite ikone na zid i molite se pred njima dragome bogu svemocnom,i neka se ne zbunjuje srce vase,jer mnogo je vukova u jagnjecim kozama. Ako je Hristos uz nas,ko ce protiv nas !!!!
 
Član
Učlanjen(a)
15.05.2010
Poruka
33
Dobri moj Aleksije... Nemoj tako da govoriš. Šta je čovek? Da li je čovek ikona Božija? Jeste, a što jeste to i postoji... "Da stvorimo čoveka po liku svome..." Uzeo je Gospod telo ljudsko, i ovaplotio se... I postao čovek. Nije postao nešto drugo, već čovek-ikona Božija. Verujem da si čitao kako je Mojsije podigao štap sa zmijom. I ko je god pogledao u nju taj je bio isceljen. Eto, ta zmija u Starom Zavetu izobražava Hrista raspetoga. Oprosti mi molim te, ako sam te nešto uvredio. Ako nisi verujući-onda je u redu. Ali ako ispovedaš Pravoslavnu veroispovest-onda nešto nije u redu. Praštaj, molim te.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Gospodo! Tema je: "Gde staviti ikonu u kući?", a ne o tome da li su ikone u skladu sa Hristovom vjerom i učenjem. Molim, da se piše o temi! Hvala!
 
Član
Učlanjen(a)
03.05.2010
Poruka
3
pozz svima..kod mene u kucu ikona imam svugde...osim u spavacoj sobi.
 
Član
Učlanjen(a)
12.02.2010
Poruka
90
па ипак је потребно да постоји неки "молитвени кутак", ако смо у ситуацији да га имамо... ако нисмо можемо да се молимо свугде и на сваком месту. пред иконом стојимо углавном молитве ради.
 
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
Mozda kvarim temu...
Ali moram reci da se slazem sa @Aleksijom...sve je lepo rekao...
@chantal verovatno se ubacio da bi skrenuo paznju da se ikone uopste ne trebaju kaciti na zidove (nebitno koju stranu!)
Funkcija ikona je oduvek bila knjiga za nepismene...to sto se danas ikone zloupotrebljavaju i njima se moli to je cisto paganstvo!
Ne vidim razliku izmedju molitve ikoni kao 'drvetu' ili molitve ikoni 'mrtvog coveka' (koji ceka vaskrsenje)
,,Sedmi vaseljenski sabor''... pa zar to znaci da ti ne mozes da mislis svojom glavom vec dopustas da ''probleme'' resava tamo neko ko se stavlja na ulogu Boga !!!
I nije potreban nikakav kip ili ikona da bi razgovarali (molili se) sa Bogom.
 
Natrag
Top