Gde idemo posle smrti?

Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ovo je dobro poznata adventistička "nauka", tzv. "Zamuku nauka". Najpoznatije mjesto gdje adventisti posežu za ovom "naukom" je Isusovo obećanje razbojniku s križa kako će s njim još tog petka biti u raju. "Zamuku nauka", kao što joj i ime kaže, samo prividno uklanja muku.

Ne Slape, to nije nauka, nego takozvano "Biblijsko Evanđelje", isto ono koje crnogorski sin, duhovni uzor ovdašnjeg dvojca Kainos-Tripo opisuje u svojoj istoimenoj knjizi.

No, postavlja se pitanje koje nikako ne ide u prilog toj kako si je nazvao zamuku nauci, Naime postoji samo jedno Evanđelje, i njega je prenosila i prenosi Crkva. Dakle, ovo što oni propagiraju, i što "institucija" naziva "Biblijsko evanđelje", je šta?

Upravo ono o čemu govore ovi redovi:

"Čudim se da od Onoga koji vas pozva na milost Kristovu tako brzo prelazite na neko drugo evanđelje, 7koje uostalom i ne postoji. Postoje samo neki koji vas zbunjuju i hoće prevratiti evanđelje Kristovo. 8Ali kad bismo vam mi, ili kad bi vam anđeo s neba navješćivao neko evanđelje mimo onoga koje vam mi navijestismo, neka je proklet! 9Što smo već rekli, to sad i ponavljam: navješćuje li vam tko neko evanđelje mimo onoga koje primiste, neka je proklet." Gal 1 6,9

Tako da ne samo da je ovo njihovo zamuku, nego je anathema.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Covek se nalazi u blizini Bozjoj.
On je Duh, nemoze da govori , da hoda , da radi , da ista cini, jer nema telo, moze samo da oseca..
Posto mu je potrebno telo da bi bio kompletan, ceka vaskrsenje, on uziva u Bozjoj ljbavi , ako je cinio dobro..

Evo dokaza da nisam ništa izvrnuo iz konteksta. Ovo je celi tvoj komentar.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire nepošteno razg. evo dokaza da je to rekao. Ništa nije izvučeno iz konteksta.
Izvuceno je iz konteksta, covek nije covek ako nema telo, ogranicen je s obzirom na zemaljsko, ali u izvesnom smislu jeste zivlji nego sa telom u duhovnom svetu. Nema kontradikcije, ali ima kontradikcije ako neko zeli da izvrne ono sto sam rekao. A sto ti kao bezobrazan i radis!

Bas me briga, sta ces mi ti podmetnuti ti samo to i znas da radis!

Osnovni problem s ovim tumačenjem je propust prepoznati Pavlovu izjavu: "Želja mi je otići i s Kristom" kao relacijsku a ne antropološku tvrdnju
a ne izjava o "stanju" tijela i duše između smrti i uskrsnuća.
Apostol kaze da zeli "IZACI IZ TELA" dakle itekako govori o zagrobnom zivotu i stanju nakon smrti tela! Sta si ti "brz tela"? A vi kazete da je "covek = telo"! Po njemu "licnost nije = telo"! Vec "licnost izlazi iz tela"! Ta relativizacija onog sto je on rekao ti ne prolazi! To je izvrtanje, ali vas bas briga da zastanete i analizirate to, vec samo namecete svoje!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
978
Izvuceno je iz konteksta, covek nije covek ako nema telo, ogranicen je s obzirom na zemaljsko, ali u izvesnom smislu jeste zivlji nego sa telom u duhovnom svetu. Nema kontradikcije, ali ima kontradikcije ako neko zeli da izvrne ono sto sam rekao. A sto ti kao bezobrazan i radis!

Bas me briga, sta ces mi ti podmetnuti ti samo to i znas da radis!



Apostol kaze da zeli "IZACI IZ TELA" dakle itekako govori o zagrobnom zivotu i stanju nakon smrti tela! Sta si ti "brz tela"? A vi kazete da je "covek = telo"! Po njemu "licnost nije = telo"! Vec "licnost izlazi iz tela"! Ta relativizacija onog sto je on rekao ti ne prolazi! To je izvrtanje, ali vas bas briga da zastanete i analizirate to, vec samo namecete svoje!

De ti nama mire000 odsviraj jednu krscansku himnu, postavi snimak ovdje, ne moras se ti vidjeti...pustimo se teske teologije apostola Pavla...
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Apostol kaze da zeli "IZACI IZ TELA"

Da vidimo da li je tvoja tvrdnja u skladu sa biblijom.

Apostol Pavle, veliki apostol neznabožaca, pisao je iz Rima uoči svog sudjenja vernima u Filibi:


"Takva je moja željno očekivana nada; ništa me neće smesti.
Sačuvat ću, naprotiv, potpuno pouzdanje i — sada kao uvijek - proslavit će se Krist u mom tijelu, bilo da živim, bilo da umrem.
Za me je, uistinu, život Krist, a smrt dobitak.
Ali ako mi je dalje živjeti u tijelu, to za me znači plod - rad.
Ne znam što bih onda izabrao.
Pritisnut sam, i to s dvije strane; imam želju umrijeti i biti s Kristom, jer je to mnogo bolje . . .

Ali je ostati u tijelu potrebnije radi vas" (Filibljanima 1,20-24; prevod dr Ljudevita Rupčića)

Pristalice verovanja u urodjenu besmrtnost duše smatraju ovaj tekst najjačim dokazom u prilog urodjene ili prirodne besmrtnosti.
Naročito se pozivaju na rečenicu: "Imam želju umreti i biti s Hristom" (Filibljanima 1,23).

Napominjem da mnogi drugi prevodioci ne upotrebljavaju na ovom mestu glagol "umreti" već - što je bliže originalnom tekstu "otići" ili "otputovati"

Glagoli "umreti" i "otići" ili "otputovati" nemaju u ovoj Pavlovoj izjavi isto značenje.

Pristalice verovanja u urodjenu besmrtnost duše tvrde da duša živi u svesnom stanju, odvojeno od tela, posle smrti fizičkog organizma, i da je Pavle očekivao da neposredno posle smrti, kao besmrtna duša ili bestelesni duh, ode u Božju prisutnost.

Nigde Pavle ne kaže da će njegova duša ili duh otići u času smrti pred Boga.

Reč duša ili duh u tekstu se ne spominju.

Njegov odlazak na nebo odnosi se na celu osobu, i Pavle u tom smislu ovde govori o smrti i prebivanju u grobu koje za verne u umrlom stanju do casa vaskrsenja predstavlja trenutak, kada ce ih Isusov glas pozvati da ustanu iz grobova.

Ovo apostol Pavle i potvrdjuje na drugom mestu kada kaze da ce uci u carstvo nebesko tek o Hristovom drugom dolasku:


"Jer ja se već žrtvujem, i vreme mog odlaska nasta.
Dobar rat ratovah, trku svrših, veru održah.
Dalje, dakle, meni je pripravljen venac pravde, koji će mi dati Gospod
u dan onaj, pravedni sudija; ali ne samo meni, nego svima koji se raduju Njegovom dolasku" ( 2 Timotiju 4. 6 - 9 )
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
De ti nama mire000 odsviraj jednu krscansku himnu, postavi snimak ovdje, ne moras se ti vidjeti...pustimo se teske teologije apostola Pavla...
Ja sam temu o muzici vec otvorio, pa mozete postavljati videe i himne. I bas sam zbog vas otvorio, jer nije postojala neutralna tema, bila je o pravoslavnoj muzici. Inace ne sviram ja vec jako dugo..

A nisam ja o teologiji poceo. Mnogo bolje bi bilo da se drzimo onoga sto nam je zajednicko. Ali neki od vas to ne zele..

Da vidimo da li je tvoja tvrdnja u skladu sa biblijom.

Apostol Pavle, veliki apostol neznabožaca, pisao je iz Rima uoči svog sudjenja vernima u Filibi:


"Takva je moja željno očekivana nada; ništa me neće smesti.
Sačuvat ću, naprotiv, potpuno pouzdanje i — sada kao uvijek - proslavit će se Krist u mom tijelu, bilo da živim, bilo da umrem.
Za me je, uistinu, život Krist, a smrt dobitak.
Ali ako mi je dalje živjeti u tijelu, to za me znači plod - rad.
Ne znam što bih onda izabrao.
Pritisnut sam, i to s dvije strane; imam želju umrijeti i biti s Kristom, jer je to mnogo bolje . . .

Ali je ostati u tijelu potrebnije radi vas" (Filibljanima 1,20-24; prevod dr Ljudevita Rupčića)

Pristalice verovanja u urodjenu besmrtnost duše smatraju ovaj tekst najjačim dokazom u prilog urodjene ili prirodne besmrtnosti.
Naročito se pozivaju na rečenicu: "Imam želju umreti i biti s Hristom" (Filibljanima 1,23).

Napominjem da mnogi drugi prevodioci ne upotrebljavaju na ovom mestu glagol "umreti" već - što je bliže originalnom tekstu "otići" ili "otputovati"

Glagoli "umreti" i "otići" ili "otputovati" nemaju u ovoj Pavlovoj izjavi isto značenje.

Pristalice verovanja u urodjenu besmrtnost duše tvrde da duša živi u svesnom stanju, odvojeno od tela, posle smrti fizičkog organizma, i da je Pavle očekivao da neposredno posle smrti, kao besmrtna duša ili bestelesni duh, ode u Božju prisutnost.

Nigde Pavle ne kaže da će njegova duša ili duh otići u času smrti pred Boga.

Reč duša ili duh u tekstu se ne spominju.

Njegov odlazak na nebo odnosi se na celu osobu, i Pavle u tom smislu ovde govori o smrti i prebivanju u grobu koje za verne u umrlom stanju do casa vaskrsenja predstavlja trenutak, kada ce ih Isusov glas pozvati da ustanu iz grobova.

Ovo apostol Pavle i potvrdjuje na drugom mestu kada kaze da ce uci u carstvo nebesko tek o Hristovom drugom dolasku:


"Jer ja se već žrtvujem, i vreme mog odlaska nasta.
Dobar rat ratovah, trku svrših, veru održah.
Dalje, dakle, meni je pripravljen venac pravde, koji će mi dati Gospod
u dan onaj, pravedni sudija; ali ne samo meni, nego svima koji se raduju Njegovom dolasku" ( 2 Timotiju 4. 6 - 9 )
Dovoljan je samo jedan stih da obori ovu tvoju tvrdnju:

"Ali se ne bojimo, i mnogo volimo otići od tela, i ići ka Gospodu."
(2. Korin. 5:8)

Takodje kaze:

"jer znamo da putujemo u telu, daleko od Gospoda"
(2. Korin. 5:6)

Pavle lepo kaze da na zemlji mi PUTUJEMO U TELU, a on zeli da "ODE OD TELA", dok u drugom delu stiha kaze da zelimo - "ICI KA GOSPODU"!

Ako je po vasoj teologiji - "licnost = telo" onda nikako ne postoji licnost van tela! I u tom slucaju covek ne moze "izaci iz tela i ici ka Gospodu"! A Pavle upravo to govori!

On kaze da na zemlji "putujemo u telu", i da postoji period "golotinje" kada smo "bez tela", a jos uvek smo svesni!

Pogledaj sledeci stih:

"Zato se i staramo, ili ulazili ili odlazili, da budemo Njemu ugodni. Jer nam se svima valja javiti na sudu Hristovom.." (2. Korin. 5:9-10)

On ovde misli "bilo da smo "usli u telo" bilo da nismo jos dobili novo telo, a po vasoj teologiji ne moze dusa uci u telo!

To obara celokupnu vasu nauku!
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Tako je Mire, Sv. Apostol razlikuje duh i telo o čemu svedoće i sledeći stihovi

Jer koji sije u tijelo svoje, od tijela će požnjeti pogibao; a koji sije u duh, od duha će požnjeti život vječni.

Galatima 6

Jer je živa riječ Božija, i jaka, i oštrija od svakoga mača oštra s obje strane, i prolazi tja do rastavljanja i duše i duha, i zglavaka i mozga, i sudi mislima i pomislima srdačnijem.

Jevrejima 4

Jer mi smo obrezanje koji duhom Bogu služimo i hvalimo se Hristom Isusom, a ne uzdamo se u tijelo.

Filibljanima 3

Sije se tijelo tjelesno, a ustaje tijelo duhovno. Ima tijelo tjelesno, i ima tijelo duhovno.

Korincanima 15

itd.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire.

Onda po tebi apostol Pavle laze kada izjavljuje
:

"Jer ja se već žrtvujem, i vreme mog odlaska nasta.
Dobar rat ratovah, trku svrših, veru održah.
Dalje, dakle,
meni je pripravljen venac pravde, koji će mi dati Gospod u dan onaj, pravedni sudija; ali ne samo meni, nego svima koji se raduju Njegovom dolasku" ( 2 Timotiju 4. 6 - 9 )

Ovde apostol jasno kaze "DA CE UCI U BOZJE CARSTVO I DOBITI VENAC PRAVDE U DAN HRISTOVOG DRUGOG DOLASKA I VASKRSENJA"

Kome verovati, Pavlu, ili tebi?

Evo sta biblija uci o zivotu vernih na nebu, kada ce se on ostvariti i odpoceti, o cemu pise upravo apostol Pavle nadahnut Bozjim Duhom:


HRISTOV DOLAZAK, VASKRSENJE, I ULAZAK U CARSTVO BOZJE:

"Neću vam pak zatajiti, braćo, za one koji su umrli, da ne žalite kao i ostali koji nemaju nada;
Jer ako verujemo da Isus umre i vaskrse,
tako će Bog i one koji su umrli u Isusu dovesti s Njim
Jer vam ovo kazujemo rečju Gospodnjom da mi koji živimo i ostanemo za dolazak Gospodnji, nećemo preteći onih koji su pomrli.
Jer će sam Gospod sa zapovešću, sa glasom Arhanđelovim, i s trubom Božjom sići s neba; i mrtvi u Hristu vaskrsnuće najpre;
A potom mi živi koji smo ostali,
zajedno s njima bićemo uzeti u oblake na susret Gospodu na nebo, i tako ćemo svagda s Gospodom biti.
Tako utešavajte jedan drugog ovim rečima" ( 1 poslanica Solunjanima 4. 13 - 18 ).

"Ne divite se ovome, jer ide čas u koji će svi
koji su u grobovima čuti glas Sina Božijeg,
I izići će koji su činili dobro
u vaskrsenje života, a koji su činili zlo u vaskrsenje suda" ( Jevandjelje po Jovanu 5. 28 - 29 ).

"I mnogo onih koji spavaju u prahu zemaljskom probudiće se,jedni na život večni, a drugi na sramotu i prekor večni" ( knjiga proroka Danila 12. 2 )

"Ne divite se ovome, jer
ide čas u koji će svi koji su u grobovima čuti glas Sina Božijeg,
I izići će koji su činili dobro u vaskrsenje života, a koji su činili zlo u vaskrsenje suda" ( Jevandjelje po Jovanu 5. 28 - 29 ).

"Jer ja se već žrtvujem, i vreme mog odlaska nasta.
Dobar rat ratovah, trku svrših, veru održah.
Dalje, dakle, meni je pripravljen venac pravde,
koji će mi dati Gospod u dan onaj, pravedni sudija; ali ne samo meni, nego svima koji se raduju Njegovom dolasku"( 2 poslanica Timotiju 4. 6 - 8 )

I vidjeh prijestole, i sjeđahu na njima, i dade im se sud, i duše isječenijeh za svjedočanstvo Isusovo i za riječ Božiju, koji se ne pokloniše zvijeri ni ikoni njezinoj, i ne primiše žiga na čelima svojima i ruci svojoj;
i oživlješe i carovaše s Hristom hiljadu godina.
A ostali mrtvaci ne oživlješe, dokle se ne svrši hiljada godina. Ovo je prvo vaskrsenije.
Blažen je i svet onaj koji ima dijel u prvom vaskrseniju; nad njima druga smrt nema oblasti, nego će biti sveštenici Bogu i Hristu, i carovaće s njim hiljadu godina" ( otkrivenje 20. 4 - 6 )

Dakle, biblija uci da verni ne ulaze u carstvo Bozje prilikom smrti, vec prilikom Hristovog drugog dolaska i vaskrsenja mrtvih.

Do tada oni su U GROBU, i cekaju vaskrsenje da ih Isus pozove u zivot i povede sa sobom u svoje carstvo.

Sto se tice ostalog, odgovor sam dao u mom predhodnom komentaru, i on rusi tvoju postavku, kao i ovi neosporivi bblijski dokazi.

Sije se tijelo tjelesno, a ustaje tijelo duhovno. Ima tijelo tjelesno, i ima tijelo duhovno.

Korincanima 15

itd.

Ne odnosi se na besmrtnu dusu ili duha koji nakon smrti napustaju telo, vec o vaskrsenju kada ce verni dobiti neraspadljiva fizicka tela, kao Hristos prilikom svog vaskrsenja u kome je jeo i pio sa svojim ucenicima, i obecao da ce u carstvu nebeskom jesti i piti sa ucenicima nakon vaskrsenja prilikom njegovog drugog dolaska.

Dakle, radi se o fizickim telima, ali preobrazenim u besmrtnost i slavu.
To je telo Adama koji je stvoren kao fizicka osoba, ali je to svojstvo izgubio padom.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Mire.

Onda po tebi apostol Pavle laze kada izjavljuje
:

"Jer ja se već žrtvujem, i vreme mog odlaska nasta.
Dobar rat ratovah, trku svrših, veru održah.
Dalje, dakle,
meni je pripravljen venac pravde, koji će mi dati Gospod u dan onaj, pravedni sudija; ali ne samo meni, nego svima koji se raduju Njegovom dolasku" ( 2 Timotiju 4. 6 - 9 )

Ovde apostol jasno kaze "DA CE UCI U BOZJE CARSTVO I DOBITI VENAC PRAVDE U DAN HRISTOVOG DRUGOG DOLASKA I VASKRSENJA"

Kome verovati, Pavlu, ili tebi?

Svakako vjerovati Pavlu, ali ti Pavla nisi razumio. Sveti Pavao ovdje govori o vremenu kada će duše svih spašenika biti "obučene" u neraspadljivo tijelo.

A što Pavao svjedoči o vremenu između zemaljske smrti i uskrsnuća. Pogledajmo:

Fil 1,22-24: A ako mi živjeti u tijelu omogućuje plodno djelovanje, što da odaberem? Ne znam! Pritiješnjen sam od ovoga dvoga: želja mi je otići i s Kristom biti jer to je mnogo, mnogo bolje; ali ostati u tijelu potrebnije je poradi vas.

Dakle, po Pavlu, živjeti znači "ostati u tijelu", a umrijeti znači "otići". I što se događa umiranjem? Pavao kaže da želi umrijeti (otići) i s Kristom biti. Kada? Odmah po umiranju. Kad ne bi bilo tako, zašto bi sveti Pavao želio što prije umrijeti?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Svakako vjerovati Pavlu, ali ti Pavla nisi razumio. Sveti Pavao ovdje govori o vremenu kada će duše svih spašenika biti "obučene" u neraspadljivo tijelo.

A što Pavao svjedoči o vremenu između zemaljske smrti i uskrsnuća. Pogledajmo:

Fil 1,22-24: A ako mi živjeti u tijelu omogućuje plodno djelovanje, što da odaberem? Ne znam! Pritiješnjen sam od ovoga dvoga: želja mi je otići i s Kristom biti jer to je mnogo, mnogo bolje; ali ostati u tijelu potrebnije je poradi vas.

Dakle, po Pavlu, živjeti znači "ostati u tijelu", a umrijeti znači "otići". I što se događa umiranjem? Pavao kaže da želi umrijeti (otići) i s Kristom biti. Kada? Odmah po umiranju. Kad ne bi bilo tako, zašto bi sveti Pavao želio što prije umrijeti?

Ne postoji period izmedju na nebu.

Period izmedju covek prebiva u grobu, i to jasno kazu biblijski dokazi koje sam dao u predhodnom komentaru, pa neka svako pogleda.

Odgovor na ovu gore tvrdnju sam vec dao, a on glasi

Apostol Pavle, veliki apostol neznabožaca, pisao je iz Rima uoči svog sudjenja vernima u Filibi:


"Takva je moja željno očekivana nada; ništa me neće smesti.
Sačuvat ću, naprotiv, potpuno pouzdanje i — sada kao uvijek - proslavit će se Krist u mom tijelu, bilo da živim, bilo da umrem.
Za me je, uistinu, život Krist, a smrt dobitak.
Ali ako mi je dalje živjeti u tijelu, to za me znači plod - rad.
Ne znam što bih onda izabrao.
Pritisnut sam, i to s dvije strane; imam želju umrijeti i biti s Kristom, jer je to mnogo bolje . . .
Ali je ostati u tijelu potrebnije radi vas" (Filibljanima 1,20-24; prevod dr Ljudevita Rupčića)

Pristalice verovanja u urodjenu besmrtnost duše smatraju ovaj tekst najjačim dokazom u prilog urodjene ili prirodne besmrtnosti.
Naročito se pozivaju na rečenicu: "Imam želju umreti i biti s Hristom" (Filibljanima 1,23).

Napominjem da mnogi drugi prevodioci ne upotrebljavaju na ovom mestu glagol "umreti" već - što je bliže originalnom tekstu "otići" ili "otputovati"

Glagoli "umreti" i "otići" ili "otputovati" nemaju u ovoj Pavlovoj izjavi isto značenje.

Pristalice verovanja u urodjenu besmrtnost duše tvrde da duša živi u svesnom stanju, odvojeno od tela, posle smrti fizičkog organizma, i da je Pavle očekivao da neposredno posle smrti, kao besmrtna duša ili bestelesni duh, ode u Božju prisutnost.

Nigde Pavle ne kaže da će njegova duša ili duh otići u času smrti pred Boga.

Reč duša ili duh u tekstu se ne spominju.

Njegov odlazak na nebo odnosi se na celu osobu, i Pavle u tom smislu ovde govori o smrti i prebivanju u grobu koje za verne u umrlom stanju do casa vaskrsenja predstavlja trenutak, kada ce ih Isusov glas pozvati da ustanu iz grobova.

Ovo apostol Pavle i potvrdjuje na drugom mestu kada kaze da ce uci u carstvo nebesko tek o Hristovom drugom dolasku:


"Jer ja se već žrtvujem, i vreme mog odlaska nasta.
Dobar rat ratovah, trku svrših, veru održah.
Dalje, dakle, meni je pripravljen venac pravde, koji će mi dati Gospod u dan onaj, pravedni sudija; ali ne samo meni, nego svima koji se raduju Njegovom dolasku" ( 2 Timotiju 4. 6 - 9 )
 
Natrag
Top